Jump to content

Rycerz Denarów


Guest truskawka
 Share

Recommended Posts

Guest truskawka

33m5yrm.jpg

 

 

Znaczenie karty Rycerz Denarów:

 

Młody zaradny i odpowiedzialny mężczyzna. Karta reprezentuje człowieka godnego zaufania, na którym można polegać. Rycerz Denarów jest lojalny, kompetentny w swojej dziedzinie, uczciwy, pracowity, sumienny. Karta symbolizuje ostrożne planowanie, kierowanie się zdrowym rozsądkiem, konserwatywną postawę, solidność, uczciwość, wytrzymałość. Rycerz Denarów to także dobry przyjaciel, można mu zaufać i na nim polegać.

 

Źródło – strona internetowa: Strona główna - Tarot - Arkana Małe

 

Rycerz denarów to nie paź, walet czy giermek denarów - to zupełnie inna karta. Natomiast paź denarów jest waletem denarów. Inne nazwy pazia denarów to walet denarów i giermek denarów.

 

Rycerz Monet - młody człowiek ambitnie pnący się w górę po szczeblach kariery urzędowej, lub uczelnianej, handlowej. Oddany pracownik, sumienny urzędnik, pomocnik. Zdeklarowany, zaufany przyjaciel.

 

Odwrócona: ktoś, kto porzuca pracę. Niechęć do kontynuowania działań. Unikanie aktywności, współdziałania. Brak ambicji. Niechluj, lub nadmierny pedant reagujący wstrętem i odrazą w stosunku do kogoś, kto wydaje mu się brudny, niedoskonały. Pracoholik.

 

Rozwaga. Człowiek metodyczny, działający powoli, lecz skutecznie. Człowiek o wąskich zainteresowaniach, praktyczny, nie poddający się wzruszeniom. Zainteresowania architekturą, geometrią, statystyką. Pedanteria, dokładność. Dbałość o szczegóły. Człowiek ograniczający swoje życie do pracy, specjalizacji zawodowej i domu. Ktoś odpowiedzialny, przywiązany do swojego statusu, stanowiska. Punktualność. Konwenans w postępowaniu, myśleniu.

 

Odwrócony: Inercja. Brak jakichkolwiek zainteresowań. Bierność w pracy i w życiu. Ciągłe niezadowolenie, narzekanie. Poświęcenie się dla czegoś lub kogoś, co nie jest tego warte. Dogmatyzm. Chorobliwa pedanteria. Odpowiedzialność doprowadzona do absurdu. Fobia dotycząca czystości, zdrowia, jedzenia itp. Hipochondryk. Lekoman.

 

Źródło - Suliga Jan Witold "Tarot. Karty, które wróżą"

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

Rycerz Monet przedstawia wydarzenie, które umożliwi realizację planów i pobudzi do aktywności umysłowej. Karta ta zapowiada fakty związane ze sprawami materialnymi, transakcjami finansowymi. Wróży operację finansową, w której ważną rolę odgrywa przypadek. Wygrana badz stypendium.

Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...

RYCERZ DENAROW-

lubi trwale zwiazki,

poukladany,spokojny,

czasami nawet flegmatyczny,

zaradny,odpowiedzialny

 

Rycerz Monet

Rycerz Monet, jak i inni Rycerze, służy do wskazywania osób, które w danej sytuacji odgrywają aktywną rolę: kierują, inspirują, działają; coś się dzieje tak, jak one chcą. Jednakże karty w kolorze Monet odpowiadają stałemu i ciężkiemu żywiołowi Ziemi, więc nic dziwnego, że Rycerz Monet jest spośród wszystkich czterech najmniej rycerski. Aleister Crowley, obmyślając swoje karty, wyposażył go w hełm z rogami jelenia (księżycowego zwierzęcia, symbolizującego płodność), ale ów hełm odchylony jest do tyłu i twarz Rycerza nie jest osłonięta. Bo też nie widzimy go w scenie bitewnej: koń jego stoi, spokojnie pasąc się pośród łanu zboża, a Rycerz w dłoni dzierży nie oręż, lecz cep - narzędzie rolnika. Właściwym zadaniem Rycerzy Monet jest spokojna produkcja, działalność gospodarcza, bogacenie się i dawanie zarobić innym.

 

Jeżeli chodzi o psychologię osób, które w rozkładzie tarota zostały określone przez kartę Rycerz Monet, to są to - spośród wszystkich Rycerzy - osoby, którym do realizacji ich celów najmniej jest potrzebne liczne towarzystwo, życie w gromadzie i pobudzanie do czynu innych ludzi. Rycerz Monet często jest samotnikiem; albo osobą, która bardziej dba o formalne zależności między ludźmi, niż o serdeczne uczucia czy też twórcze napięcia pomiędzy nimi. Kiedy była mowa o numerowanych kartach Monet, często powtarzały się słowa organizacja, formalności, hierarchia. Bo też społeczeństwo żyjące w duchu Monet jest społeczeństwem sztywno zorganizowanym. I również Rycerz Monet w takim środowisku najlepiej się czuje. Jest to człowiek, dla którego ważniejsze są zasady, niż związki, ruch i uczucia. Można zauważyć, że karty tarota Rycerzami Monet często nazywają osoby, od których wieje chłodem - co nie przeszkadza im być twórczymi, sprawnymi i dobrze sobie radzić na kierowniczych stanowiskach.

 

W konkretnych przypadkach karta Rycerz Monet wskazywać może na urzędników i decydentów różnych firm i instytucji; oznacza ludzi działających w ramach pewnego formalnego porządku. Oznacza też ludzi, dla których najważniejsze są sprawy formalne, konkretne i materialne; takich, dla których więcej liczy się pieniądz albo np. prawidłowo wypełniony PIT niż ludzkie uczucia i pasje.

 

Karta ta może oznaczać nawet nie konkretnych ludzi, lecz bezosobowe instytucje, które narzucają ludziom swoją wolę, albo też ludzi, którzy całą swoją siłę czerpią stąd, że zasiadają w odpowiednim fotelu (lub za odpowiednim okienkiem) w jednej z takich instytucji.

 

Często karta ta oznacza tych, od których spodziewamy się dostać jakieś pieniądze - kredyty, stypendia i dofinansowania. Kiedy nasi ministrowie rozkładają karty tarota (oczywiste, że to robią!), to na pewno Rycerz Monet symbolizuje dla nich Fundusz PHARE lub inne instytucje w Brukseli, które mogą (lecz nie muszą) sypnąć im pieniędzmi.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Rycerz Monet

Kartę Rycerz Monet wymyślono po to, aby oznaczyć nią osoby, które grają aktywna rolę, organizują i zarządzają, a polem ich działania są rozmaite formalne struktury, urzędy, banki, organa władzy. Po względem charakteru Rycerze Monet są akuratni, opanowani, dobrze zorganizowani, lecz często wieje od nich chłodem i inni ludzie nie są im potrzebni do szczęścia. Karta ta może symbolizować nie tylko ludzi, lecz również bezosobowe i bezduszne instytucje, od których zależy czyjś los.

 

Rycerz Monet na pierwszym miejscu, jako główna karta rozkładu:

 

Sprawy, o które pytasz są zdominowane przez osobę, która jest formalistycznym zwierzchnikiem; od której możesz spodziewać się czegoś dobrego, ale pod warunkiem, że spełnisz formalne wymagania. Może to być nie osoba tylko urząd, instytucja.

 

Rycerz Monet jako druga karta, ostrzegająca:

 

Twój spokój zostanie zburzony, a twój sukces utrącony za sprawą człowieka, od którego w formalny sposób zależy twój los. Karta nakazuje strzec się biurokratów, sędziów, komorników itd.

 

Rycerz Monet jako karta numer trzy, wskazówka jak działać:

 

Działaj w obrębie pewnej formalnej struktury, zgodnie z literą prawa. Wszystko co robisz, musi być formalnie uzasadnione. Karta ta może zachęcać do korzystania z usług banków i urzędowych sponsorów. Bądź raczej skrupulatnym księgowym, ogranicz swój entuzjazm i ochotę do ryzyka.

 

Jako karta czwarta; własne ograniczenia:

 

Biurokraci, urzędy i przepisy nie dają ci rozwinąć skrzydeł. Przez długi czas nagromadziły ci się urazy wobec wszelkich instytucji. A może jesteś winien jakiś formalnych uchybień i się boisz?

 

Jako karta piąta; partnerzy:

 

Jesteś związany z osobą, która jest zdolnym organizatorem, lecz jest chłodna emocjonalnie i kieruje się mechanicznym programem.

 

Jako karta nr sześć; nadciągająca przyszłość:

 

Najbliższa przyszłość zostanie zdominowana przez pewną osobę o manierach biurokraty; a także przez kontakty z urzędami i innymi chłodnymi i formalnymi instytucjami.

 

Jako karta siódma - niespodzianki w przyszłości:

 

Na twoim losie zaważą nieoczekiwane (takie, których nie bierzesz pod uwagę) decyzje i kroki pewnego urzędu i ludzi działających w imieniu owej instytucji.

 

Karta ósma; to, co się na pewno nie zmieni:

 

Nie zmieni się to, że pozostawać będziesz w kręgu ścisłych wpływów osoby, która jest sprawnym organizatorem, lecz roztacza atmosferę chłodu i formalizmu.

 

Karata dziewiąta, czyli to w czym osiągniesz biegłość:

 

osiągniesz biegłość tam, gdzie trzeba być bezosobowym i formalistycznym szefem-nadzorcą. Sprzyjająca karta w urzędowej karierze, ale tylko tam.

 

Karta dziesiąta, pożytek dla innych:

 

Wydarzenia obiektywnie pracują na korzyść kogoś, kto przypomina Rycerza Monet.

 

Karta jedenasta: to, co się rozproszy i nie uda:

 

Nie udadzą się działania, które wyjdą od formalistycznych szefów i biurokratów.

 

Dwunasta, dodatkowe wskazówki:

 

Przyjrzyj się jeszcze raz całemu rozkładowi pod kątem, czy nie dostrzegasz tam działań pewnego urzędu i stojących za nim ludzi o mentalności biurokratów?

 

Trzynasta; ciąg dalszy w dalekiej przyszłości:

 

Jeszcze powiedzie się kiedyś pewna wielka akcja z udziałem całych instytucji i ich menadżerów, ale to jeszcze odległa przyszłość.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty, Słowianie. Nowości

 

Karta ta to szczęśliwe rozwiązanie finansowe choć szybkie, pochopne i chaotyczne. To może być również podróż pomyślna w interesach.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

Rycerz Denarów - sukces osiągnięty systematyczną pracą, praktyczne pomysły, dbałość o szczegóły, punktualność, dochodowe inwestycje, zyski z udziałów w spółkach.

 

Rycerz Denarów (odwrócona) - brak postępów w pracy, poświęcenie się czemuś, co nie jest tego warte, niespodziewane wydatki finansowe, trudności z wykonaniem zadań na czas.

 

Alla Alicja Chrzanowska "Tarot prosty i skuteczny"

 

Rada z jednej karty:

 

Przyjaciel, na którym można polegać. Musisz dotrzymać danych obietnic. Dobra, solidna podstawa do podjęcia działań.

 

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

 

Praca - karta pokazuje zmianę pracy i pracę związaną z dojazdami, przemieszczaniem się, za bardzo dobrą kasę, czyli zmiana pracy na lepsze.

 

Karta tygodnia na pozycji bogactwo, pieniądze - wpływ na konto małej kwoty (80 zł).

Edited by werona
Link to comment
Share on other sites

 • 8 months later...
 • Maestro

Rycerz Monet Często karta ta oznacza tych, od których spodziewamy się dostać jakieś pieniadze.

 

Osoby, które grają aktywna rolę, organizują i zarządzają, a polem ich działania są rozmaite formalne struktury, urzędy, banki, organa władzy.

 

Po względem charakteru Rycerze Monet są akuratni, opanowani, dobrze zorganizowani, lecz często wieje od nich chłodem i inni ludzie nie są im potrzebni do szczęścia. Jest to człowiek, dla którego ważniejsze są zasady, niż związki, ruch i uczucia.

 

Karta ta może symbolizować nie tylko ludzi, lecz również bezosobowe i bezduszne instytucje, od których zależy czyjś los.

 

Młody zaradny i odpowiedzialny mężczyzna. Karta reprezentuje człowieka godnego zaufania, na którym można polegać. Rycerz Denarów jest lojalny, kompetentny w swojej dziedzinie, uczciwy, pracowity, sumienny.

 

Karta symbolizuje ostrożne planowanie, kierowanie się zdrowym rozsądkiem, konserwatywną postawę, solidność, uczciwość, wytrzymałość. Rycerz Denarów to także dobry przyjaciel, można mu zaufać i na nim polegać, cierpliwy, praktyczny, pracowity, oszczędny, sumienny, dobrze zorganizowany, miłujący spokoj komfort wygody, dobry przyjaciel, solidny, uczciwy, sumienny, odpowiedzialny, konsekwentny, punktualny,

 

Uczucia + stałość uczuc, trwały fundament,

- zaborczosc, nuda,

 

+ dobre projekty finansowe, podroż, nowe możliwości, sukces finansowy, wartosciowy prezent, powodzenie materalne, spadek, darowizna, szczęśliwy traf, powodzenie w grach liczbowych, podróż w interesach, powodzenie finansowe zawodowe, stałość w uczuciach, trawały fundament, wiernosć, traktowanie partnera na zasadzie własności, zyskowna transakcja, Osoba dojrzała, spółki handlowe, darowizna, zysk, dochodowe inwestycje, zyski z handlu, punktualność

praktyczny prezent, metodyczność w postępowaniu, rzetelność.

 

Rycerz denarów lubi trwałe związki, stały, solidny, wytrwale buduje związek, wierny, opoka , raczej osoba chłodna, Rycerz Monet, jak i inni Rycerze, służy do wskazywania osób, które w danej sytuacji odgrywają aktywną rolę: kierują, inspirują, działają; coś się dzieje tak, jak one chcą. Symbolizuje konserwatywne poglądy, trzymanie się litery prawa, kogoś, na kim można polegać.

____________________________________________________________________________________________

TYP LUDZI: młody mężczyzna, (35-45) przyjciel, realistyczny, o ustalonej pozycji społecznej, urzędnik, moze oznaczac urzad, komornik, sędzia,

 

Rycerz Monet - 22.12. - 19.01.

Rycerz denarów - 12 miesięcy

______________________________________________________________________________________________

ZDROWIE: schorzenia gardła, ostrzega przed kłopotami z krtanią, gardłem, emisją głosu zaburzenia hormonalne, fobie, nałogowiec, tkanka tłuszczowa, dolegliwosci występujace w obrębie szyi, struny głosowe, tarczyca, węzły chłonne,

_____________________________________________________________________________________________

OBAWY

 

- możliwość porażki finansowej lub innego projektu, kłopotyw pracy, strata pracy, ostrzeżenia przed jakąkolwiek dalsza podrozą, nuda, brak spontaniczności, wydatki, zaborczosc i egoizm w zwiazku, iluzja, brak spontaniczności, skrępowane reakcje, utrata sił, zahamowanie rozwoju, brak dokładności w działaniu, trudności z wykonaniem, brak czasu

 

W negacji to bezrobocie, brak fantazji życiowej i zawodowej, egoizm, strata, człowiek bez zawodu.

 

Pozycja odwrócona tępy , bez polotu, bierny, niezdecydowany, malkontent, uparty, zachłanny, leniwy, pedantyczny, podatny na wpływy, bez zainteresowań,

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...
 • 4 months later...
 • 5 months later...

Rycerz Denarów.

Ognista część ziemi. Ognista część królestwa ziemi. Przestrzeń zodiakalna która znajduje się pod jego zarządzaniem to jest ostatnia dekada Lwa , pierwsze dwie dekady Panny. Jest zupełnie inny niż jego poprzednicy. Jest kompletnie symbolicznie inaczej osadzony w karcie niż Rycerz Mieczy, Rycerz Pucharów czy Rycerz Buław.

Jaka jest podstawowa różnica pomiędzy kartami trzech poprzednich rycerzy a tą jedną?

– ten rycerz jako jedyny jest absolutnie całkowicie związany z ziemią. Jego koń stoi na czterech nogach. Nie ma pozycji lotu. Nie ma pozycji wybicia się , nie ma pozycji skoku , nie ma pozycji ataku. On jest jakby osadzony w tej przestrzeni. Jego związek z ziemią, jego kreacja tej ziemi , tej przestrzeni materialnej jest przede wszystkim zaznaczona tym, że żadne kopyto jego konia nie unosi się ponad ziemię. On jak gdyby tworzy całość z tym wszechświatem który go otacza. To co jest też bardzo charakterystyczne – otaczają go łany pól, nawet góry które są przed nim narysowane są żyzne. Tam nie ma jałowości. On nie ma założonego hełmu czyli nie jest ustawiony w pozycji walki. On jest ustawiony w pozycji zdobywania plonu. I taki jest przede wszystkim wydźwięk tej karty figuralnej. Takie są osoby, które określa ta karta figuralna. Jest to przede wszystkim dbałość o przestrzeń materialną. Dbałość o żyzność ziemi która tworzy jego strukturę. Bo bez tej ziemi i bez tego na czym stoją kopyta jego konia nie ma i jego. On nie jest tworzony poprzez system uczuć , poprzez system emocji, poprzez system pomysłu. On jest tworzony poprzez system osiągnięć dokonanych. Jest jak informatyk. Nosi znamiona systemu zero jedynkowego. Albo sukces jest albo sukcesu nie ma. Nie ma czegoś pośrodku. Stąd tez z tego wymiaru ognia jest w nim najmniej. On jest ciężki. On krocząc zajmuje terytorium. Wszystkie poprzednie karty rycerzy przemykały przez swoja przestrzeń. One poniekąd jakby nie władały nią. Ta przestrzeń stanowiła dla nich tylko i wyłącznie tło ale być może sami nie byli w stanie zauważyć tego tła. Natomiast Rycerz Denarów z własna przestrzenią, z własnym królestwem jest związany w sposób niemalże fizyczny. Jego przemieszczanie się ma na celu rozeznanie twórczych możliwości fizycznych. Jego przemieszczanie się ma na celu zajmowanie i rozpoznawanie w celu zagospodarowania materialno fizycznego przestrzeni która przed nim jest. Jego wymiar ognia właściwie jest niewidoczny. – koń jakby się nie porusza, on sam jest jakby w pozycji zatrzymania w czasoprzestrzeni., w ręku (u Crowleya) nie ma miecza, nie ma żadnego atrybutu walki, ma cep. Można by było powiedzieć , że jest to rycerz który zmaga się z naturą. Ale po co? – nie po to, żeby ją zwalczyć (każdy poprzedni chciał coś zwalczyć) a on chce zyskać, on chcę tą naturę nie ujarzmić ale wyeksploatować . jest ewidentnie rycerzem , który się kojarzyć może z rolnikiem , który każdego dnia wychodzi w swoje pole i nie walczy z naturą. On może tylko te naturę wykorzystywać w taki sposób, aby jego plony były pomnażane każdego roku. On musi uszanować ten czynnik zewnętrzny . bo wie, ze np. żeby nie wiem ile rano krzyczał na chmurę to chmura dokąd się nie wypada to jej nie przesunie, .On nie może krzyczeć na Słońce , że za mocno świeci tylko musi tak dobrać ten system siewu i zbioru żeby czynnik wewnętrzny maksymalnie wykorzystać dla tworzenia, dla rodzenia. Stąd nie widać w nim ognia , tego ruchu ognia, - ogień, który zawarty jest w tej sferze ziemskiej jest tlącym się ogniem nowego życia. Tchnie w te naturę która go otacza taki oddech twórcy. , ale fizycznego twórcy. Nie twórcy intelektualnego, nie twórcy który daje wyraz swojej naturze . Rycerz denarów korzysta z tego co natura ma w swojej ofercie.

 

Z programu Tarocistki Danuty

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...
 • 2 years later...

Mnie ta karta ukazuje związek małżeński, który istnieje teraz tylko dzięki formalnościom (może to być sam fakt zawartego związku, ale też wspólny dom, kredyt, itp). Stabilność tego małżeństwa wynika tylko właśnie z formalności, a nie stabilności uczuć. Związek silny, ponieważ ciężko go zerwać ze względu na 'papierologię' czy przywiązanie, a nie uczucia, które bardziej charakteryzuje znudzenie, stagnacja, powinność.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Rycerz monet + Głupiec pokazały mi małych kolędników, którzy mnie nawiedzili w te święta ;-) Kiedyś pokazała mi również zaproszenie od przyjaciółki na imprezę :)

Edited by Sanya
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Rycerz monet znów mi pokazał ćwiczenia fizyczne, różnego rodzaju. To też rehabilitowanie się..doskonalenie umiejętności w tym zakresie.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Rycerz Denarów: "Czeladnik". Doglądać swoich spraw,nadawać wartość swoim sprawom,rzeczom,inwestowanie.

Z mojej talii "The Sorcerers Tarot"

 

Rycerz Denarów często uosabia mężczyznę zmierzającego do partnerki z obrączką w ręku,z pierścionkiem (trzymany w ręku denar to oddaje).

I mimo,ze to żywioł Denarów - Rycerz jest postacią energiczną (wszak do ogień ziemi).

W mojej talii On nawet "pędzi",a wręcz leci,aż się wzbił w powietrze,tak mu spieszno ;)MS-D-12

 

Rycerz Denarów - Słowa Klucze:

 

Prosta: pracowitość,koncentracja,odpowiedzialność

 

Odwrotnie: upór, sztywność,zachowawczość

 

(Dorota Dukowicz,"Tarot w praktyce")

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
Guest Bethany

Kilka razy Rycerz Denarów pokazał mi ciąże. Pozdrawiam.

 

W pytaniu kto kim dla kogo jest ( relacja) jak wychodzi Rycerz Denarów, to kolegą.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
 • 3 weeks later...

RYCERZ DENARÓW

 

Przyjaciel, człowiek realistyczny, konsekwentny.

 

Cechy charakteru pozytywne: uczciwość, sumienność, odpowiedzialność, konsekwencja, solidność.

Cechy charakteru negatywne: lenistwo, skąpstwo, wyrachowanie.

 

BLASKI: powodzenie w sprawach materialnych, szczęście w grach losowych, stabilność, bezpieczeństwo finansowe.

CIENIE: materializm, chciwość, lenistwo, bezrobocie.

 

Źródło: Barbara Antonowicz - Wlazińska "Karty Ridera Waite'a proste i skuteczne"

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...
 • 1 year later...
 • 4 years later...

Prezent, oferta. Również przyjęcie oferty przez kogoś.

Dołożenie przez kogoś swojej części; np do projektu, wspólnego wynajęcia domu.

 

Ktoś, kto kieruje się rozsądkiem, a nie emocjami. Nie poddaje się wzruszeniom.

Ktoś przywiązany do swojego statusu.

 

Ktoś zadowolony z siebie.

Bufon.

Ktoś bierny w życiu i w pracy.

 

Poświęcenie dla czegoś, co nie jest tego warte.

 

Rycerz manifestacji - szaman. Jego tarcza to koło fortuny.

 

Łączy światy boski i fizyczny, przynosząc możliwość życia w niebie na ziemi. Przynosi dar głębokiego zrozumienia naturalnego prawa natury człowieka, jak i światła Boga. Pokój i wybaczenie.

 

Rycerz denarów przynosi sukces materialny za włożoną pracę.

Niespodziewany dar finansowy.

 

Połączenie natury i materii: uziemianie wspiera finanse. Zmiana miejsca pracy poprawi zdrowie. Przeprowadzka bliżej natury da więcej korzyści dla bytu - w sensie potrzebna jest więcej obcowania z naturą dla ogólnego zdrowia i poczucia.

Joga, zdrowe jedzenie, ćwiczenia,  przebywanie w naturze.

Delikatność i zmysłowość w relacji.

Przynosi boskie inspiracje i daje możliwość i manifestacji, kreacji tutaj na ziemi.

 

fullsizeoutput_768a.jpeg

indeks.jpg

Edited by MartitaRich
 • Super 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...