Jump to content

Magia chaosu - od czego zacząć?


MetaPsyche

Recommended Posts

Witam.

 

Na początek się przedstawię. Mam 24 lata. Kilka lat temu praktykowałem świadome śnienie i OBE. Mam też małe doświadczenie w NLP, autohipnozie i medytacji. Po kilkunastomiesięcznej przerwie doszedłem do wniosku, że warto trochę poszerzyć moje "horyzonty ezoteryczne" i zainteresowałem się magią chaosu.

 

I tu zaczyna się problem. Jeśli chodzi o magię jestem zupełnie zielony. W necie jest wiele for i artykułów poświęconych tej tematyce, jednak ich wartość merytoryczna bywa różna, a jeśli idzie o teksty traktujące o praktyce magii chaosu to w ogóle nie mogę znaleźć nic sensownego. W przeważającej większości wydają się być to bezwartościowe śmiecie.

 

Czy ktoś lepiej zaznajomiony z tematem mógłby polecić mi jakąś lekturę? Obecnie czytam "Magię chaosu" Phila Hine, ale z tego co mi wiadomo przedstawiona jest w niej [książce] jedynie teoria, a mi zależy na podejściu bardziej praktycznym.

 

Na czym by mi zależało? :

- adresy aktywnych for internetowych poświęconych magii chaosu.

- tytuły książek dla początkujących, poświęconych praktyce magii.

- tytuły dobrych książek poświęconych teorii magii chaosu.

- linki do ciekawych artykułów poświęconych magii chaosu, które Waszym zdaniem są godne polecenia.

- artykuły i książki opisujące magię chaosu w świetle nauki.

 

Będę wdzięczny za linki/tytuły należące do którejkolwiek z tych pozycji. Jeśli jednak zamierzasz karmić mnie bzdetami typu ciała mentalne, przyczynowe, astralne, czy aury lub inne dziwactwa typu latające krasnale, to najlepiej powstrzymaj się przed odpowiedzią w tym temacie. Szkoda czasu mojego i Twojego.

 

Za wszelkie propozycje z góry dziękuję .

 

PS.

Jestem na tym forum nowym użytkownikiem, ale doświadczenie nauczyło mnie, że na każdym z for są cwaniaczki, które na każdy post odpowiadają: użyj google, takich tematów była cała masa, etc.. Przeglądałem forum i używałem google a pomimo to nie znalazłem tego czego szukam. Może źle szukałem, ale nie jest to powód abyście zaśmiecali forum radami tego typu. Jeśli nie zamierzasz nic wnieść to po prostu nic nie pisz, a czas poświęć na coś bardziej konstruktywnego (np. podrap się po swojej tępej łepecynie).

 

Pozdrawiam. :)

Edited by MetaPsyche
Link to comment
Share on other sites

Guest Winterstorm

Po pierwsze - fora dyskusyjne lepiej na początek sobie darować, przynajmniej dopóki nie przeczytasz książek. Książki takie, jak poleca czarny - Liber Null & Psychonaut Carrolla, oraz Condensed Chaos: An Introduction to Chaos Magic Phila Hine'a.

 

I uwaga - czytaj w oryginale. Bo polskim tłumaczeniom raczej bym nie ufał. Przykład - w polsce "chaoci" są przeświadczeni, że wszystko jest dozwolone (everything's permitted). A tymczasem tak naprawdę chodziło o to, że wszystki jest możliwe do realizacji :P. Oj, mała różnica, ale jednak ważna.

 

To da Ci podstawy teoretyczne.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

No coż....Austin Osman Spare ( chyba tak się pisało ), pierwszy który ujął te teorie w jakieś ramy. Oczywiście był Aleksander ( Aliester ) Crowley niby, który z początku chaotyczne zapędy miał, ale jednak mimo prawionych na początkach swej kariery teorii, w późniejszych czasach chaotą już go nazywać nie można. Więc głównie Spare i P. Carroll.

 

Śmieszna rzecz, jeśli chodzi o Magię chaosu - wiele osób pisze swoje poglądy, spostrzeżenia, pomysły....ale tak na prawdę to, co jest w Magii Chaosu piękne, to zupełna dowolność:)

 

Życzę powodzenia:)

Link to comment
Share on other sites

Ramsay Dukes "STCMO - esej o magii, jej podstawach, rozwoju i miejscu we współczesnym życiu".

 

Wydawnictwo okultura:

Peter Carroll - Psychonauta

Phil Hine - Magia chaosu

Stephen Mace - Wykradajac ogien z nieba.

Spare - Ksiega rozkoszy - niedostęna ale znajdziesz ja na chomikach

 

Crowley'a nie polecam na poczatek bo ktos przeczyta o jakis "ofiarach z dziecka płci meskiej" i nie wiedząc o co chodzi wystraszy sie jak pewna dziewczynka w innym temacie.

 

Interesujace sa tez książki Roberta Anton'a Wilson'a ( aczkolwiek nie jest to magia chaosu...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 5 months later...

Fajna książka, napisana bardzo przystępnie i łatwo z nią od razu zabrać się do praktyki. Jednak i tak polecałbym lekturę Księgi Rozkoszy żeby lepiej zrozumieć technikę i możliwości jej wykorzystania :) (o ile styl Austina w ogóle będzie dla Ciebie zrozumiały, bo dość trudno się go czyta).

 

Osobiście w praktyce bardziej mi pasuje wgrywanie sigili w momencie wizualizacji znaku przy ewentualnym wsparciu kawałkiem papieru. Frater pomija tą kwestię :) (a przynajmniej sobie tego nie przypominam)

 

Tutaj masz recenzje polskiego wydania, Osobiste symbole sukcesu

Edited by Kobalt60
Link to comment
Share on other sites

maly offtop

 

A co sądzicie o "Practical sigil magic" Fratera?

frater z laciny - brat

akurat w tym wypadku podajac tytul ksiazki wiadomo o kogo chodzi

ale jak ktos pisze ze 'czytam fratera' (a gdzies tu ktos tak pisal) to nie wiadomo o kogo i o co mu chodzi ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Czyli poprzez książkę (tą prawdziwą) można cokolwiek osiągnąć jeśli jest się soplem lodu ? Nie sądzę !~Żadna książka nic nie da jeśli jest się zerem! (no przepraszam za szczerość - ale taka prawda :)

Przy czym "zerem" nie nazywam żadnego z forumowiczów (tak dla jasności). Piszę tylko, że człowiek poza wiedzą się znajdujący nigdy poprzez wiedzę spisaną nic nie uruchomi - o to mi chodziło !

Edited by AmonCzarny
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...