Jump to content

pytanie


abuu

Recommended Posts

tak jak w temacie mam pytanie , ponieważ pewnego dnia się skaleczyłem i hmmm w swojej głupocie narysowałem pentagram czy mogłem zrobić coś nie ciekawego ? dodam ,że żadnych słów nie wypowiadałem po-prostu od tak narysowałem ...

Link to comment
Share on other sites

Że z ciekawości się spytam pentagram wierzchołkiem do góry czy do dołu? Jeśli tylko namalowałeś pentagram krwią i nic poza tym to nie masz się czego obawiać. Pentagram namalowany krwią/jego działanie będzie po prostu mocniejsze niż gdybyś namalował go ołówkiem lub długopisem. Przypuszczam, że w ówczesnej chwili potrzebowałeś jakiejś formy ochrony i instynktownie wybrałeś omawiany symbol.

Link to comment
Share on other sites

czy ja wiem? niby nie skoro zrobiłeś to bez żadnych większych zamiarów, ale to może zależeć też od tego czy zrobiłeś pentagram biały czy czarny, i krwią z którego palca ?

Link to comment
Share on other sites

Rozróżnienie pomiędzy "białym" i "czarnym" pentagramem jest stosunkowo nowym wynalazkiem i pochodzi od Eliphasa Levy'ego. Ten dzisiaj tak postponowany "odwrócony", "czarny" pentagram można zobaczyć na wielu gotyckich kościołach - np. w Kamieniu Pomorskim lub Marburgu - skoro był nawet na kościołach przedstawiany - jego negatywne działanie to wymysł - więc pytanie w poście powyżej nie ma sensu. Podobnie do rozróżniania, z którego palca pochodziła krew - krew jest krwią, i tyle.

 

A jeśli znak został nakreślony bez żadnego celu i intencji, to co najwyżej wszelaka franca która się zawsze wokół ludzi kręci przyleciała pożywić się świeżą posoką i poszła sobie dalej. Nie przejmowałabym się.

Link to comment
Share on other sites

teoretycznie tak, praktycznie zaś z tobą się nie zgodzę

Rozróżnienie pomiędzy "białym" i "czarnym" pentagramem jest stosunkowo nowym wynalazkiem i pochodzi od Eliphasa Levy'ego
tak to prawda ale jest też rozróżnienie pomiędzy męskim i żeńskim
skoro był nawet na kościołach przedstawiany - jego negatywne działanie to wymysł
akurat zanim pentagram nabrał obecnego znaczenia w chrześcijaństwie uznawany był za symbol prawdy i religijnego mistycyzmu. Nazywano go Gwiazdą Betlejemską i Gwiazdą Trzech Króli. obaliła to dopiero inkwizycja
Link to comment
Share on other sites

Pentagram - jeden z najstarszych symboli starożytnych. W różnych czasach historycznych, postać ta miała różne interpretacje.

 

Niektórzy uważają, że poraz pierwszy pentagram pojawił się około czterech tysiący lat temu w Mezopotamii, być może był to wzór astronomiczny ruchu planety Wenus. Ponadto, Babilończycy używali symbolu jako magicznego talizmanu. Pentagram był znakiem gwiazdy u sumerów i egipcjan.

W późniejszych czasch symbol, był postrzegany jako zwycięstwo ducha nad materią, symbol bezpieczeństwa. Wszędzie był uznawany za ochrone przed złymi mocami. W monogramii Łacińskiej i kabalistycznej jest często wykonywane jako talizman - pentagram wpisany w okrąg ochronny.

 

Pitagoras nazywał pentagram - pentalfa (moge coś mylić jeżeli chodzi o dokładność tej nazwy). Pitagorejczycy w starożytnej Grecji,uważali że ta geometryczna figura jest kombinacją liczby dwa (kobieta, pochodzenia ziemskiego) i trzy (męski, niebiańskiego pochodzenia), stosowane jako symbol zdrowia, harmonii mistyczne zjednoczenie Nieba i Ziemi. Numer pięć w tym kontekście, symbolizuje mikrokosmos ludzkiego ciała i umysłu.

 

Pentagram jest również uważany za symbol człowieka doskonałego (duchowość), stojący na dwóch nogach z rozłożonymi rękoma. W tym kontekście, pięć promieni pentagram reprezentuje pięć ludzkich cnót: miłość, mądrość, dobroć, sprawiedliwość, prawdę. Te zalety są nierozerwalnie związane z człowiekiem, więc miłość należy do duszy, mądrość - inteligencja, życzliwość - serce, sprawiedliwości - woda, prawdy - ducha.

 

Więc w czym jest właściwie problem?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...