Jump to content

Matka Natura


MichałDGL

Recommended Posts

Witam. Zastanawialem się, czy istnieją jakieś religie neopogańskie skupiające się na kulcie Matki Natury/Bogini Matki? Oprócz wicca, chociaż to też nie jest stricte kult Bogini Matki. Więc, jak z tym jest?

Link to comment
Share on other sites

Guest Boski Ramzes

Z tego co mi wiadomo to każda religia natury jest pogańska nikt nie czci natury czy bóstw z nią związanych " w niepogańskim stylu " ( chyba że stara grecja - mitologia ) ewentualnie Egipt

Link to comment
Share on other sites

Ale mi właśnie chodzi o takie pogańskie religie ale skupiające się głównie na kulcie Matki Ziemi niż na jakiś "pobocznych" bóstwach typu Perun, Izyda, Posejdon.

Link to comment
Share on other sites

No to co najwyżej pozostaje neopogaństwo tzw. boginiczne, nie mające nic wspólnego z historycznymi religiami pogańskimi, wymysł dość współczesny, opierający się głównie na rewelacjach pani Margaret Murray i podważonych niedawno przez religioznawców pracach Marii Gimbutas.

 

Chyba że wolisz naturalistyczny panteizm, pozbawiony jakiegokolwiek bóstwa osobowego, za to uznający świętość wszystkiego co istnieje, ze względu na sam fakt istnienia... No i masz jeszcze wicca dianiczne, pomijające kompletnie postać Boga, skupiające się na Bogini i aspekcie żeńskim Natury - tu z kolei można by dokopać się do wymysłów Zsuzsanny Budapest.

 

Wszystko pic na wodę, można sobie stworzyć własną religię na bazie i będzie tyle samo warta, co wymienione wyżej (poza oczywiście panteizmem, ale to już inna bajka).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...