Jump to content

Magia Chaosu


Guest PanDawid
 Share

Recommended Posts

Guest PanDawid

Czym jest magia chaosu?

 

Co przychodzi wam do głowy, gdy słyszycie słowo „chaos"?

Zapewne podobne sformułowania:Chaos to stan rzeczy, w którym decydującą rolę odgrywaprzypadek.

Chaos to nieuporządkowany stan pramaterii przed stworzeniem. Chaos to bezład, czyli masa.

Chaos to pierwotne źródło, poprzedzające wszystkie inne. To nie anarchia, to Chaos.

Na początku był tylko Chaos..Trzeba mieć w sobie Chaos, by dać początek tańczącej gwieździe.

Materia jest złudzeniem, trwałość jest złudzeniem, my sami jesteśmy złudzeniem. Istnieje tylko Chaos.

W bezgranicznym niebie odbija się oblicze Chaosu. Chaos jest tym wszystkim, a nawet czymś więcej.

 

I chociaż dla każdego z nas znaczy co innego, nikt nie jest w stanie go zignorować.

W ciągu minionych dwudziestu lat Chaos przeniknął nasze słownictwo stając się synonimem tego, co rewolucyjne w myśli i metodzie, dając początek nowym naukom i technologiom, a nade wszystko nowemu spojrzeniu na świat.

 

I tak jak Teoria Chaosu wywołała gorącą debatę w środowisku naukowym, tak też i Magia Chaosu wzbudziła kontrowersje w kręgach okultystycznych.

 

Podstawowe zasady magii chaosu

 

Podczas gdy większość systemów magicznych posługuje się mapą - modelem świata fizycznego/ duchowego, magia chaosu ma niewiele „podstawowych zasad", które wyznaczają jej światopogląd.

Żadna z nich nie jest też niepodważalna, można więc je dowolnie interpretować. Są to:

 

- Brak dogmatów

Magowie chaosu próbują unikać popadania w dogmatyzm (z tym wyjątkiem, kiedy dogmatyzm stanowi część ich tymczasowego systemu wierzeń). Dyskordianie posługują się „kotmatami" takimi jak: „My, dyskordianie, zawsze różnimy się między sobą". Dlatego też magowie chaosu częstokroć reprezentują przeciwstawne punkty widzenia i równie często zmieniają zdanie. Przyjęło się uznawać, że dobrze jest mieć rację. Czy jest coś złego w myleniu się czasem?

 

- Osobiste doświadczenie

Żaden z magów chaosu nie stara się kogokolwiek przekonać do wiary w swoje słowa, tylko namawia do tego, by wszystko sprawdzać samemu. Magia wiele ucierpiała na skutek działalności „kanapowych intelektualistów" rozpowszechniających mity i przestarzałe informacje przez swoje lenistwo i tym podobne sprawy.

Czasami warto jest zadawać niewygodne pytania chociażby po to, by sprawdzić, co naprawdę mają do powiedzenia domorośli eksperci. Większość z nich zapewne wyda z siebie słowotok nawet nie znając się na rzeczy. Jedynie nieliczni przyznają, że mogą nie mieć o czymś pojęcia. Istotnym osiągnięciem magów chaosu jest spostrzeżenie, że kiedy porzucimy dogmaty i przebijemy się przez osobiste przesądy i wierzenia, nie będziemy mieć problemów z opisem jakiejkolwiek praktyki magicznej.

 

- Szlifowanie praktyki

Jednym z głównych nieporozumień związanych z magią chaosu jest przekonanie, że jej adepci mogą postępować wedle własnych zachcianek i nie muszą na nic zwracać uwagi.

Magia chaosu nawołuje do uważnej analizy naszych czynów, do doskonalenia technik pomagających nam w osiąganiu naszych celów. Do uprawiania magii potrzebne jest solidne wyszkolenie, stąd też kładzie się tutaj duży nacisk na umiejętności praktyczne.

 

- Odwarunkowanie

Paradygmat chaoistyczny powiada, że jednym z głównych zadań maga jest dogłębne przewartościowanie naszych przekonań i złudzeń na temat siebie i świata. Nasze ego tworzy iluzję stabilnego jestestwa, opartą na podziałach

między tym czym jesteśmy, a czym nie jesteśmy, co lubimy, a czego nie lubimy. Przekonania polityczne i religijne, orientacje seksualne, stopień wolnej woli, rasa, subkultura itd. - wszystko to sprzyja stabilizacji „ego" i dopiero wtedy, gdy się tego pozbędziemy, możemy poczuć, że jesteśmy suwerennymi jednostkami. Dzięki rozmaitym ćwiczeniom deprogramującym możemy dokonać wyłomu w konsensualnej rzeczywistości, który podważy nasze przekonania oraz złudzenia ego i pomoże nam je modyfikować wedle własnej woli.

 

- Rozmaitość postaw

Jak już wspomnieliśmy, tradycyjne podejście do magii obejmowało wybór jakiegoś systemu i przywiązanie do niego. Tymczasem perspektywa chaoistyczna proponuje eklektyczne podejście do samorozwoju. Magowie chaosu mogą wybierać z jakiegokolwiek systemu magicznego, mogą czerpać z literatury, telewizji, religii, sekt i parapsychologii. Stąd też możemy być pewni,że każdy mag chaosu obierze inną specjalizację. Oczywiście, w ten sposób trudno jest znaleźć jakieś ramy magii chaosu, co bardzo przeszkadza ludziom przywykłym do zgrabnych, spójnych etykietek.

 

- Gnoza

Jednym z kluczy do wykształcenia mocy magicznych jest umiejętność wprowadzania się w odmienne stany świadomości. Ludzie posiadają skłonność do ostrego odgraniczania „normalnej świadomości" od jej „odmiennych stanów", podczas gdy w istocie cały czas przemieszczamy się między różnymi stanami świadomości, takimi jak sny, „autopilotowanie" (kiedy wykonujemy pewne czynności mimowolnie), rozmaite stopnie skupienia uwagi.

Jednakże, jeśli chodzi o intencjonalne wkraczanie w odmienne stany świadomości, możemy wyróżnić jego dwie bieguny: stany inhibicyjne i stany ekstatyczne. Pierwsze obejmują takie pasywne techniki jak medytacja, joga, podróże astralne, kontemplacja i deprywacja zmysłowa, drugie - bębnienie, śpiewanie, tańczenie, pobudzenie emocjonalne i seksualne.

 

Ten artykuł jest niewielkim zalążkiem, mającym na celu otwarcie ludzi na różne rodzaje otaczającej nas magii - w tym przypadku - magii chaosu.

Informacje pochodzą z książki Phil Hine - "Magia Chaosu"

Edited by PanDawid
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...