Jump to content

Astrologiczny kurs żywienia - BLIŹNIĘTA :)


Pysiaczek
 Share

Recommended Posts

Jak jeść w zgodzie z naszym znakiem zodiaku? Jakie dolegliwości nam grożą, na co powinniśmy zwracać uwagę? Dowiedz się, jak na nasze zdrowie i sposób odżywiania wpływa data urodzenia.

 

BLIŹNIĘTA - 22.V - 20.VI

 

Choroby Bliźniąt

 

Strefą zagrożeń zdrowotnych Bliźniąt jest przede wszystkim układ oddechowy. Często cierpią one na rozmaite stany zapalne górnych dróg oddechowych, przeziębienia, astmę, zapalenia płuc i oskrzeli oraz na gruźlicę. Nękają je także różnego rodzaju alergie. Ze względu na swój charakter cierpią na nerwice i nerwobóle z nimi związane. Na starość mogą miewać dolegliwości reumatyczne. Przyjrzyjmy się bliżej tym chorobom.

Choroby układu oddechowego

 

Układ oddechowy ze względu na bezpośredni kontakt ze światem zewnętrznym jest szczególnie narażony na działanie czynników chorobotwórczych obecnych w powietrzu. W większości wypadków są to infekcje wirusowe. Większość zakażeń wirusowych nie wymaga szczególnego leczenia, poza stosowaniem środków łagodzących objawy. Zakażenia bakteryjne dróg oddechowych są nieco rzadsze.

 

Astma. Jest to stan zapalny prowadzący do ograniczenia przepływu w drogach oddechowych, na skutek skurczu oskrzeli i gromadzenia się w nich gęstego śluzu, powodującego nawroty świszczącego oddechu, duszności, uczucia ściśnięcia klatki piersiowej i kaszlu, głównie w nocy i nad ranem. Klinicznie astma przebiega na ogół napadowo. Astma w dużej mierze ma podłoże alergiczne, zwłaszcza u dzieci. Leczenie polega na podawaniu leków wziewnych, w celu likwidacji lub zmniejszenia częstości występowania objawów skurczu oskrzeli. Astma w ciężkiej postaci wymaga hospitalizacji.

 

Zapalenie oskrzeli. Najczęstszymi objawami choroby są gorączka i pojawienie się kaszlu – początkowo suchego i męczącego, a następnie połączonego z wykrztuszaniem wydzieliny. Z powodu zwężenia oskrzeli w wyniku obrzęku śluzówki i pojawienia się nadmiernej ilości śluzu może się także pojawiać duszność. Kaszel związany z nadmierną wrażliwością oskrzeli utrzymywać się może nawet przez kilka tygodni. Zwykle choroba ma przebieg łagodny, wystarczy poleżeć kilka dni w łóżku, czasami przyjąć antybiotyk oraz zastosować leki wykrztuśne. Jedynie u ludzi osłabionych i osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i układu krążenia zapalenie oskrzeli może być schorzeniem poważnym. Ciężkim powikłaniem ostrego zapalenia oskrzeli może być zapalenie płuc. W podeszłym wieku i przy obciążeniu innymi chorobami często jest ono powodem długich hospitalizacji.

 

Zapalenie płuc. Może mieć podłoże bakteryjne (paciorkowce, gronkowce), wirusowe, grzybicze i mykoplazmatyczne. W jego przebiegu dochodzi do obrzęku płuc zarówno pęcherzykowego, jak i śródmiąższowego, co objawia się gorączką z dreszczami oraz silną dusznością. Zapalenie płuc może być odoskrzelowe, jako powikłanie zapalenia oskrzeli lub płatowe. Leczy się je antybiotykami.

 

Gruźlica. Jest szczególnym rodzajem zakażenia bakteryjnego, wywołanym prątkiem Kocha. Bakteria ta jest wyjątkowo tlenolubna, stąd tak często wybiera płuca jako miejsce zasiedlenia i namnażania. Dzięki szczepieniom i skutecznej farmakologicznej terapii gruźlica nie jest takim zagrożeniem, jak w przeszłości, jednak w ostatnim dziesięcioleciu epidemiolodzy odnotowali gwałtowny wzrost objawowych zakażeń gruźliczych.

 

Alergie. Alergia jest zmienioną reaktywnością organizmu na oddziaływanie różnych obcych substancji, określanych mianem alergenów. Drogi oddechowe są bardzo podatne na działanie alergenów. Coraz więcej osób cierpi na katar sienny wywoływany przez pyłki traw i drzew. Cierpiący na alergie chorzy powinni leczyć się w specjalistycznych poradniach alergologicznych.

 

Choroby nerwicowe - Nerwice należą do najbardziej rozpowszechnionych dolegliwości w naszych czasach, trudno dziś spotkać człowieka, którego nie nękają choroby na tle nerwicowym, takie jak nadpobudliwość, bezsenność, lęki, biegunki. Prostym domowym sposobem na dolegliwości nerwicowe jest picie napoju miodowego, który przygotowujemy z 2 łyżek miodu rozpuszczonych w szklance letniej wody. Przygotowany wieczorem, a pity rano napój działa wzmacniająco i uspokajająco.

 

Dolegliwości reumatyczne Spowodowane są przez patologiczne procesy w tkance łącznej, głównie przewlekłe zmiany zapalne komórek i struktur pozakomórkowych. Objawy schorzeń są różne, może to być gorączka, utrata masy ciała, nocne poty, osłabienie lub bóle stawów, utrudnienie ruchów, sztywność stawów, obrzęki i czasem też zaczerwienienia. Znanych jest bardzo wiele rodzajów dolegliwości i chorób reumatycznych.

Zioła i przyprawy, które warto zastosować w kuchni, mające wpływ na zdrowotność Bliźniąt :

 

Ostatnio odkrywa się na nowo, znaną już od wieków różnym cywilizacjom, leczniczą wartość ziół. Obecna wiedza na temat tych dobroczynnych roślin jest ogromna, ponieważ była zbierana i sprawdzana od lat. Wielu ludzi niesłusznie oddziela pojęcia „zioła” i „przyprawy”, przypisując jednym działanie tylko lecznicze, a drugim jedynie smakowe i odwrotnie. Jako przykład może posłużyć mięta, którą najczęściej stosuje się jako środek ułatwiający i przyspieszający trawienie, a jest ona niezastąpiona przy przygotowywaniu niektórych potraw, np. z jagnięciny czy deserów. Podobnie jest w przypadku oregano, które kojarzy się większości z przyprawą do pizzy, nie z rośliną o działaniu przyspieszającym trawienie oraz łagodzącym objawy przeziębień, kaszlu i grypy. Istnieje także wiele ziół nieznanych, niepopularnych, o działaniu wielokrotnie silniejszym i bardziej skutecznym niż powszechnie stosowane rośliny. Przykładem jest werbena, mało znane zioło, o działaniu uspokajającym i antystresowym, zdecydowanie bardziej efektywnym niż działanie wykorzystywanej przez wiele osób melisy.

 

Osoby spod znaku Bliźniąt powinny uwzględnić w swoim jadłospisie następujące zioła:

 

– na choroby i dolegliwości układu oddechowego: fiołek polny, lukrecja gładka, macierzanka piaskowa, majeranek, oman wielki, sosna zwyczajna, tymianek pospolity, oregano, szanta zwyczajna, szałwia lekarska, mięta pieprzowa,

 

– na dolegliwości reumatyczne: fiołek polny, pieprz polski, macierzanka piaskowa, majeranek, rozmaryn lekarski, sosna zwyczajna, tymianek pospolity, miodownik, jemioła, nieśmiertelnik żółty,

 

– wzmacniające: wszystkie, a w szczególności lubczyk, bernardynek, jeżówka pospolita, hyzop lekarski, szałwia lekarska i boża trawka, cykoria podróżnik (uznawana za zioło magiczne Bliźniąt).

 

Dieta Bliźniąt

 

Bliźnięta, chcąc dostarczyć do swojego organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w odpowiednich ilościach, powinny zwrócić szczególną uwagę na następujące: magnez, mangan, potas, wapń, cynk, witaminy A, C, E, PP oraz witaminy z grupy B: B1 oraz B12. Mają one znaczenie w profilaktyce chorób najczęściej nękających osoby spod znaku Bliźniąt. Pomogą zwalczać lub nie dopuszczać do powstawania m.in. chorób układu oddechowego, nerwic oraz dolegliwości reumatycznych.

Minerały

 

Magnez – jest niezbędnym składnikiem do budowy kości i zębów, wchodzi także w skład tkanki mięśniowej i nerwowej. Bierze udział w metabolizmie lipidów i termoregulacji. W połączeniu z wapniem działa przeciwdepresyjnie i przeciwstresowo. W dużych dawkach ma właściwości przeczyszczające. Bogate źródła tego pierwiastka to kasza gryczana (220 mg/100 g), groch, fasola, orzechy (100-185 mg/100 g), czekolada gorzka (165 mg/100 g) oraz płatki kukurydziane i zbożowe (100-130 mg/100 g). Zalecane dzienne jego spożycie wynosi od 300 do 370 mg.

Mangan – pierwiastek ten jest niezbędnym aktywatorem systemów enzymatycznych, szczególnie tych, które uczestniczą w procesach wytwarzania elementów tkanki łącznej. Jest składnikiem enzymów chroniących tkanki przed uszkodzeniami przez wolne rodniki (powodujące nowotwory). Od niego zależy magazynowanie glukozy w wątrobie oraz prawidłowe wzrastanie kości oraz funkcjonowanie układu nerwowego. Pomaga zwalczać zmęczenie, poprawia pamięć oraz obniża pobudliwość nerwową. Łagodzi objawy astmy, cukrzycy, schizofrenii i bezpłodności. Bogatym źródłem tego pierwiastka są orzechy (3,6-4,2 mg/100 g), produkty zbożowe z pełnego przemiału (2,4-4,5 mg/100 g), czarne jagody (3,4 mg/100 g), fasola, groch (2 mg/100 g), czekolada (0,7 mg/100 g) oraz herbata (0,3 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie dla osób dorosłych wynosi od 2 do 5 mg.

 

Potas – razem z sodem jest niezbędny w organizmie do utrzymania prawidłowej gospodarki wodnej, równowagi kwasowo-zasadowej, ciśnienia osmotycznego i krwi oraz prawidłowego rytmu serca. Dieta zbyt bogata w sód powoduje spadek stężenia potasu i wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Pierwiastek ten potrzebny jest do utrzymania prawidłowej kurczliwości mięśni oraz przewodnictwa tkanki nerwowej. Potas powoduje obniżenie ciśnienia krwi, poprawia dotlenienie mózgu oraz pomaga w leczeniu alergii. Produkty bogate w potas to: rośliny strączkowe (1000-1700 mg/100 g), orzechy (500-700 mg/100 g), ziemniaki (500 mg/100 g), niektóre ryby (400 mg/100 g), banany, porzeczki (300 mg/100 g), mięso (200-350 mg/100 g), ziarna zbóż (100-400 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie dla osób dorosłych wynosi 3500 mg.

 

Wapń – stanowi podstawowy składnik kości i zębów. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego, pracy serca oraz przebiegu procesów krzepnięcia krwi. Ma działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne, zmniejsza przepuszczalność błon komórkowych oraz naczyń. Wapń łagodzi dolegliwości menstruacyjne, takie jak bolące i obfite miesiączki. Produkty bogate w wapń to sery podpuszczkowe (800 mg/100 g), mleko, napoje mleczne i sery twarogowe (100 mg/100 g), jarmuż (250 mg/100 g) oraz fasola (150 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie dla osób dorosłych wynosi 900 mg.

 

Cynk – wchodzi w skład ponad 200 enzymów w organizmie człowieka i jest niezbędny do prawidłowej przemiany białek, węglowodanów oraz kwasów nukleinowych. Bierze udział w odczuwaniu smaku i zapachu. Zapewnia prawidłową czynność prostaty i narządów rozrodczych. Przyspiesza gojenie się ran, a także korzystnie wpływa na sprawność umysłową. Cynk wspomaga leczenie takich chorób, jak: zapalenie stawów, choroby prostaty oraz choroby weneryczne. Produkty bogate w cynk to przede wszystkim: mięso (1,7-7,5 mg/100 g), sery podpuszczkowe (4,5 mg/100 g), fasola i groch (4 mg/100 g), kasza gryczana (3,5 mg/ /100 g), orzechy (1,8-3,2 mg/100 g) oraz przetwory zbożowe (0,6-4,1 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie dla dorosłych wynosi od 13 do 16 mg.

 

Witaminy

 

Witamina A – rozpuszczalna w tłuszczach, niezbędna w procesach syntezy białek, tłuszczów i hormonów tarczycy, a także wzrostu i prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Witamina ta zwiększa odporność organizmu na infekcje i jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych. Zapobiega powstawaniu niektórych nowotworów. Ma istotny wpływ na stan skóry i paznokci. Wspomaga leczenie dolegliwości reumatycznych oraz łysienia. Produkty obfite w witaminę A to tłuszcze rybne i oleje (18-900 mg/100 g), masło (0,8 mg/100 g), wątroba wołowa (0,15 mg/100 g), marchew (2 mg/100 g) oraz śledzie i makrele (0,05 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie witaminy A wynosi od 0,4 do 1,2 mg.

 

Witamina B2 – bierze udział w procesach utleniania i redukcji, wchodzi w skład enzymów oddechowych. Razem z witaminą A ma istotny wpływ na stan błon śluzowych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Uważa się, że witamina ta pobudza porost włosów. Niedobór powoduje hamowanie wzrostu, pogorszenie wzroku, zawroty głowy oraz bezsenność. Najwięcej witaminy B2 znajduje się w produktach, takich jak drożdże (1,7 mg/100 g), mleko w proszku (1,4 mg/100 g), makrela (0,66 mg/100 g), ser biały (0,58 mg/100 g), jajo (0,45 mg/100 g), cielęcina (0,3 mg /100 g), nasiona strączkowe suche (0,3 mg/100 g), mleko (0,15 mg/100 g), ryby (0,12 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie wynosi od 0,8 do 2,5 mg.

 

Witamina B12 – bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów. Zapobiega powstawaniu niedokrwistości złośliwej, uspokaja, poprawia koncentrację, zdolność lepszego uczenia się i zapamiętywania. Odgrywa dużą rolę przy zapobieganiu i leczeniu załamań nerwowych. Źródłem tej witaminy jest wątroba (0,12 mg/100 g), nerki (0,06 mg/100 g), ostrygi (0,02 mg/100 g), żółtko jaja (0,014 mg/100 g), ser żółty (0,009 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie wynosi od 2 do 5 µg.

 

Witamina C – jest to związek o właściwościach silnie redukujących, dzięki czemu przeciwdziała procesom zainicjowanym przez wolne rodniki (m.in. nowotworom). Wzmacnia odporność organizmu na infekcje, zapobiega przeziębieniom, a także tworzeniu się zakrzepów w żyłach. Wchodzi w skład wielu enzymów, ma właściwości przyspieszania gojenia ran, dziąseł i zębów. Niedobór tej witaminy powoduje nasilające się krwawienia z dziąseł, nosa i skóry, obniżenie odporności organizmu i ogólne zmęczenie. Bogate źródła witaminy C to owoce dzikiej róży (250-800 mg/100 g), czarne porzeczki (150-300 mg/100 g), papryka (125-200 mg/100 g), pietruszka nać (270 mg/100 g), brokuły (65-150 mg/100 g), truskawki (46-90 mg/100 g), grejpfruty (30-70 mg/100 g), cytryny (40-60 mg/100 g) i pomarańcze (30-50 mg/100 g). Należy pamiętać o tym, że witamina C jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę, która powoduje jej rozpad. Dlatego zaleca się spożywanie surowych warzyw i owoców lub lekko blanszowanych (wrzucanych bezpośrednio do wrzątku i gotowanych parę minut). Witamina C nie jest kumulowana w organizmie, dlatego należy codziennie uzupełniać jej zapas. Zalecane dzienne spożycie wynosi od 50 do 100 mg.

 

Witamina E – wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe i jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. Zapobiega także poronieniom, procesom starzenia i łysieniu. Jej niedobór powoduje zaburzenia w wydzielaniu hormonów jajników, a także bezpłodność. Do produktów bogatych w witaminę E należy halibut (0,9 mg/100 g), wołowina (0,6 mg/100 g), wieprzowina (0,5 mg/100 g), masło (0,3-7 mg/100 g), kiełki pszenicy (10-26 mg/100 g), płatki owsiane (0,8 mg/100 g), kasza jęczmienna (0,5 mg/100 g) oraz olej słonecznikowy (50 mg/100 g). Dzienne zapotrzebowanie wynosi od 5 do 10 mg.

 

Witamina PP – chodzi w skład enzymów biorących udział w procesach oddychania tkankowego. Jest niezbędna do właściwego funkcjonowania mózgu i obwodowego układu nerwowego oraz do syntezy hormonów płciowych. Skutecznie obniża zawartość cholesterolu w surowicy krwi, co ma duże znaczenie w profilaktyce miażdżycowej. Potrzebna jest do zachowania prawidłowej funkcji skóry. Niedobory powodują zmiany zapalne skóry, zaburzenia miesiączkowania oraz bezpłodność. Bogate w witaminę PP są drożdże (40-50 mg/100 g), otręby pszenne (30-35 mg/100 g), mięso cielęce (6,5-17 mg/100 g), mięso drobiowe (4,7-14,7 mg/100 g), orzeszki ziemne (17 mg/100 g) oraz ryby morskie (8 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie wynosi od 10 do 24 mg.

 

Komponując dietę, Bliźnięta powinny uwzględnić w szczególności produkty bogate w wyżej wymienione składniki mineralne oraz witaminy, które zapobiegną charakterystycznym schorzeniom i dolegliwościom je nękającym. Nie powinny one jednak zapominać o różnorodności w codziennym jadłospisie. Produkty zalecane osobom spod znaku Bliźniąt to: jabłka, kiwi, truskawki, wiśnie, żurawiny, maliny, pomarańcze, cytryny, banany, awokado, buraki, rzodkiewka, brukselka, kapusta, marchew, seler, cebula, czosnek, imbir, rzeżucha oraz seler naciowy.

Edited by Pysiaczek
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...