Jump to content

Astrologiczny kurs żywienia -STRZELEC :)


Pysiaczek
 Share

Recommended Posts

Jak jeść w zgodzie z naszym znakiem zodiaku? Jakie dolegliwości nam grożą, na co powinniśmy zwracać uwagę? Dowiedz się, jak na nasze zdrowie i sposób odżywiania wpływa data urodzenia.

 

STRZELEC - 22.XI - 21.XII

 

Choroby Strzelca

 

Osoby urodzone pod znakiem Strzelca są narażone na dolegliwości tarczycy, choroby gardła, krwawienia i rany oraz na szybkie objawy klimakterium. Ze względu na tryb życia, żądny przygód i nowych doświadczeń, Strzelce narażone są na liczne upadki i poślizgnięcia, dlatego powinny szczególnie dbać o swój układ kostny i mięśniowy. Ze względu na to, że uwielbiają dobrze jeść, ryzykują chorobami układu krążenia i otyłością. Przyjrzyjmy się dokładniej tym dolegliwościom.

 

Dolegliwości tarczycy

 

Nadczynność tarczycy. Przebieg tej choroby charakteryzuje zwiększona przemiana materii. Wzmożone zużycie składników pokarmowych powoduje zwiększone zapotrzebowanie i spożycie energetyczne, zwłaszcza pokarmów węglowodanowych. Upośledzeniu ulega często wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego, co powoduje gorsze trawienie pokarmów i skłonność do powstawania biegunek. Intensywna przemiana materii, biegunki oraz wielomocz prowadzą do niedoborów: białka, witamin, wapnia oraz fosforu.

 

Niedoczynność tarczycy. Dużą rolę w powstawaniu tej choroby mają substancje „wolotwórcze”, zawarte w niektórych produktach spożywczych. Należą do nich kapusta, brukiew, soja i rzepak, które utrudniają gospodarkę jodową.

 

Choroby gardła Gardło to organ, w którym krzyżują się drogi oddechowe z drogą pokarmową. W nim znajdują się skupiska tkanki limfatycznej – migdałki, stanowią one bardzo ważny składnik układu odpornościowego. Najczęstszą chorobą gardła jest jego ostre zapalenie. Pojawia się nagle, często poprzedzone katarem, w większości przypadków przyczyną są wirusy, rzadziej bakterie. Dominującym objawem jest ból gardła, nasilający się podczas połykania, uczucie drapania, kłucia i pieczenia. Kiedy zauważamy pierwsze objawy infekcji, nie powinniśmy forsować organizmu i jak najwięcej odpoczywać. Należy też dużo pić, najlepiej herbaty z cytryną, sokiem malinowym lub miodem. Poleca się także napary z rumianku, kwiatu lipy i kwiatu czarnego bzu. Dieta przy zapaleniu gardła powinna być bogata w płyny, w witaminy, a więc w warzywa, owoce i surówki. Bezwzględnie należy unikać potraw ostrych, które mogą drażnić śluzówkę gardła. Zalecane jest także spożywanie czosnku, który ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i odkażające.

 

Zapalenie stawów Określenie to odnosi się do wszystkich dolegliwości, które są wywoływane przez schorzenia w obrębie stawów. Zapalenia reumatoidalne (reumatyzm) charakteryzują się zmianami zapalnymi lub bólami stawów. Współwystępują z bezsennością i ogólnym znużeniem. Manifestują się także deformacją kończyn (u ludzi starszych), zwłaszcza w okolicy stawów dłoni i stóp, oraz zwyrodnieniowym zapaleniem kości i stawów, które objawia się bólem.

 

Dolegliwości reumatyczne Spowodowane są przez patologiczne procesy w tkance łącznej, głównie przewlekłe zmiany zapalne komórek i struktur pozakomórkowych. Objawy schorzeń są różne, może to być gorączka, utrata masy ciała, nocne poty, osłabienie lub bóle stawów, utrudnienie ruchów, sztywność stawów, obrzęki i czasem też zaczerwienienia. Znanych jest bardzo wiele rodzajów dolegliwości i chorób reumatycznych.

 

Choroby układu krążenia

Nadciśnienie tętnicze. Przejawia się utrwalonym podwyższonym ciśnieniem tętniczym, powyżej normy (139 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 89 mm Hg dla rozkurczowego). Choroba przebiega często bezobjawowo, podwyższone ciśnienie stwierdza się zwykle przypadkowo. Groźne są powikłania, takie jak: choroba wieńcowa, udar mózgu, niewydolność krążenia i uszkodzenie nerek.

Miażdżyca. Istotą miażdżycy są chorobowe zmiany wewnątrz tętnic, spowodowane odkładaniem się w nich różnych substancji chemicznych pochodzących z przepływającej przez nie krwi (cholesterol, fosfolipidy, kwasy tłuszczowe, sole wapnia). Powstające złogi powodują zwężenie światła tętnic i zmniejszają przepływ krwi. W ten sposób tworzą się zakrzepy i zatory, co w konsekwencji prowadzi do choroby wieńcowej.

 

Choroba wieńcowa. Jej najbardziej znana i dramatyczna postać to zawał serca. Jest to martwica fragmentu mięśnia sercowego, spowodowana jego niedokrwieniem. Typowymi objawami zawału są ból w klatce piersiowej, duszności, poty, uczucie lęku oraz nudności.

Otyłość Jest chorobą ogólnoustrojową, cywilizacyjną, spowodowaną nadmierną podażą energii zawartej w pokarmach w stosunku do zapotrzebowania organizmu, skutkiem czego jest magazynowanie nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej. Otyłości często towarzyszą liczne choroby, takie jak: miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, żylaki i inne. Rozróżniane są dwa typy otyłości: „gruszka” (udowo-pośladkowa) i „jabłko” (brzuszna). Sposoby leczenia otyłości to m.in. odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, w poważniejszych przypadkach leczenie farmakologiczne specjalistycznymi preparatami odchudzającymi.

 

Zioła i przyprawy, które warto zastosować w kuchni, mające wpływ na zdrowotność Strzelca :

 

Ostatnio odkrywa się na nowo, znaną już od wieków różnym cywilizacjom, leczniczą wartość ziół. Obecna wiedza na temat tych dobroczynnych roślin jest ogromna, ponieważ była zbierana i sprawdzana od lat. Wielu ludzi niesłusznie oddziela pojęcia „zioła” i „przyprawy”, przypisując jednym działanie tylko lecznicze, a drugim jedynie smakowe i odwrotnie. Jako przykład może posłużyć mięta, którą najczęściej stosuje się jako środek ułatwiający i przyspieszający trawienie, a jest ona niezastąpiona przy przygotowywaniu niektórych potraw, np. z jagnięciny czy deserów. Podobnie jest w przypadku oregano, które kojarzy się większości z przyprawą do pizzy, nie z rośliną o działaniu przyspieszającym trawienie oraz łagodzącym objawy przeziębień, kaszlu i grypy. Istnieje także wiele ziół nieznanych, niepopularnych, o działaniu silniejszym i bardziej skutecznym niż powszechnie stosowane rośliny. Przykładem jest werbena, mało znane zioło, o działaniu uspokajającym, antystresowym i zdecydowanie bardziej efektywnym niż działanie wykorzystywanej przez wiele osób melisy.

 

Dla osób spod znaku Strzelca zaleca się następujące zioła:

 

– na choroby układu kostnego i dolegliwości reumatyczne: fiołek polski, pieprz polski, macierzanka piaskowa, majeranek, rozmaryn lekarski, sosna zwyczajna (uznawana za zioło magiczne Strzelca), tymianek pospolity, miodownik, jemioła, nieśmiertelnik żółty,

 

– na choroby serca: barwinek pospolity, fiołek polny, kalina koralowa, ostrożeń warzywny, nostrzyk żółty, draganek, lwie serce, ruta zwyczajna, jemioła, kasztanowiec,

 

– przeciwdziałające otyłości: barwinek pospolity, fiołek polny, kalina koralowa, ostrożeń warzywny, nostrzyk żółty, draganek, lwie serce, ruta zwyczajna, jemioła, kasztanowiec,

 

– wzmacniające: wszystkie, a w szczególności lubczyk, bernardynek, jeżówka pospolita, hyzop lekarski, szałwia lekarska i boża trawka,

 

– na choroby gardła: fiołek polny, lukrecja, macierzanka piaskowa, majeranek, oman wielki, sosna zwyczajna, tymianek pospolity, oregano, szanta zwyczajna, szałwia lekarska oraz mięta pieprzowa.

 

Dieta Strzelca

 

Ze względu na rodzaj chorób dotykających osoby spod znaku Strzelca należy zwracać szczególną uwagę na niektóre składniki odżywcze, które pomogą zapobiec charakterystycznym schorzeniom. Podczas komponowania diety należy oczywiście uwzględniać wszystkie niezbędne mikro- i makroelementy oraz witaminy, jednak Strzelce wybitnie potrzebują następujących składników: cynku, miedzi, wapnia, potasu, selenu, magnezu, manganu oraz witamin: A, B6, C, D, E, K i PP.

 

Minerały

 

Cynk – wchodzi w skład ponad 200 enzymów w organizmie człowieka i jest niezbędny do prawidłowej przemiany białek, węglowodanów oraz kwasów nukleinowych. Bierze udział w odczuwaniu smaku i zapachu. Zapewnia prawidłową czynność prostaty i narządów rozrodczych. Przyspiesza gojenie się ran, a także korzystnie wpływa na sprawność umysłową. Cynk wspomaga leczenie takich chorób, jak: zapalenie stawów, choroby prostaty oraz choroby weneryczne. Produkty bogate w cynk to przede wszystkim: mięso (1,7-7,5 mg/100 g), sery podpuszczkowe (4,5 mg/100 g), fasola i groch (4 mg/100 g), kasza gryczana (3,5 mg/100 g), orzechy (1,8-3,2 mg/100 g) oraz przetwory zbożowe (0,6-4,1 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie dla dorosłych wynosi od 13 do 16 mg.

 

Miedź – wchodzi w skład wielu enzymów i bierze udział w wielu procesach przemian metabolicznych. Uczestniczy w syntezie hemoglobiny i razem z żelazem bierze udział w procesach utleniania i dostarczania tlenu, szczególnie wrażliwej na niedotlenienie, tkance nerwowej. Zmniejsza odczyny zapalne, łagodzi stany zapalne stawów, zapobiega występowaniu chorób układu sercowo-naczyniowego, niektórych nowotworów. Działa także pobudzająco na wzrost włosów. Miedź odgrywa ogromną rolę w utrzymywaniu właściwego pH skóry, a także hamuje powstawanie w ustroju wolnych rodników i opóźnia procesy starzenia. Produkty bogate w miedź to orzechy (0,28-1,29 mg/100 g), wątroba (0,6 mg/100 g), groch i fasola (0,5 mg/100 g), kasza gryczana (0,45 mg/100 g), pieczarki (0,4 mg/100 g), produkty zbożowe, makarony (0,35 mg/100 g) oraz ryby (0,05-0,33 mg/100 g). Zalecane dobowe spożycie dla osób dorosłych wynosi od 2 do 2,5 mg.

 

Wapń – stanowi podstawowy składnik kości i zębów. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego, pracy serca oraz przebiegu procesów krzepnięcia krwi. Ma działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne, zmniejsza przepuszczalność błon komórkowych oraz naczyń. Wapń łagodzi dolegliwości menstruacyjne (bolące i obfite miesiączki). Produkty bogate w wapń to sery podpuszczkowe (800 mg/100 g), mleko, napoje mleczne i sery twarogowe (100 mg/100 g), jarmuż (250 mg/100 g) oraz fasola (150 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie dla osób dorosłych wynosi 900 mg.

 

Potas – razem z sodem jest niezbędny w organizmie do utrzymania prawidłowej gospodarki wodnej, równowagi kwasowo-zasadowej, ciśnienia osmotycznego i krwi oraz prawidłowego rytmu serca. Dieta zbyt bogata w sód powoduje spadek stężenia potasu i wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Pierwiastek ten potrzebny jest do utrzymania prawidłowej kurczliwości mięśni oraz przewodnictwa tkanki nerwowej. Potas powoduje obniżenie ciśnienia krwi, poprawia dotlenienie mózgu oraz pomaga w leczeniu alergii. Produkty bogate w potas to: rośliny strączkowe (1000-1700 mg/100 g), orzechy (500-700 mg/100 g), ziemniaki (500 mg/100 g), niektóre ryby (400 mg/100 g), banany, porzeczki (300 mg/100 g), mięso (200-350 mg/100 g), ziarna zbóż (100-400 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie dla osób dorosłych wynosi 3500 mg.

 

Selen – działa w połączeniu z witaminą E i wraz z nią zapobiega i opóźnia starzenie się tkanek. Bierze udział w eliminacji wolnych rodników (substancji powodujących powstawanie nowotworów) oraz metali ciężkich. Wzmacnia odporność organizmu, zapobiega stłuszczeniu wątroby, powstawaniu stanów zapalnych stawów, zawałom i udarom mózgu. Pierwiastek ten wpływa bardzo dobrze na skórę, czyniąc ją sprężystą i elastyczną. Stosowany zewnętrznie działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a także zmniejsza łupież. Źródłem selenu są: podroby (0,08 mg/100 g), drób (0,07 mg/100 g), ryby (0,06 mg/100 g), żółtko jaja (0,06 mg/100 g), mleko (0,045 mg/100 g), kiełki pszenicy (0,04 mg/100 g), cebula (0,015 mg/100 g), otręby (0,01 mg/100 g). Nie ustalono zalecanego dziennego spożycia dla tego pierwiastka, ale proponuje się od 0,05 do 0,07 mg na dobę.

 

Magnez – jest niezbędnym składnikiem do budowy kości i zębów, wchodzi także w skład tkanki mięśniowej i nerwowej. Bierze udział w metabolizmie lipidów i termoregulacji. W połączeniu z wapniem działa przeciwdepresyjnie i przeciwstresowo. W dużych dawkach ma właściwości przeczyszczające. Bogate źródła tego pierwiastka to kasza gryczana (220 mg/100 g), groch, fasola, orzechy (100-185 mg/100 g), czekolada gorzka (165 mg/100 g) oraz płatki kukurydziane i zbożowe (100-130 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie wynosi od 300 do 370 mg.

 

Mangan – pierwiastek ten jest niezbędnym aktywatorem systemów enzymatycznych, szczególnie tych, które uczestniczą w procesach wytwarzania elementów tkanki łącznej. Jest składnikiem enzymów chroniących tkanki przed uszkodzeniami przez wolne rodniki (powodujące nowotwory). Od niego zależy magazynowanie glukozy w wątrobie oraz prawidłowe wzrastanie kości oraz funkcjonowanie układu nerwowego. Pomaga zwalczać zmęczenie, poprawia pamięć oraz obniża pobudliwość nerwową. Łagodzi objawy astmy, cukrzycy, schizofrenii i bezpłodności. Bogatym źródłem tego pierwiastka są: orzechy (3,6-4,2 mg/100 g), produkty zbożowe z pełnego przemiału (2,4-4,5 mg/100 g), czarne jagody (3,4 mg/100 g), fasola, groch (2 mg/100 g), czekolada (0,7 mg/100 g) oraz herbata (0,3 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie dla osób dorosłych wynosi od 2 do 5 mg.

 

Witaminy

 

Witamina A – rozpuszczalna w tłuszczach, niezbędna w procesach syntezy białek, tłuszczów i hormonów tarczycy, a także wzrostu i prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Witamina ta zwiększa odporność organizmu na infekcje i jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych. Zapobiega także powstawaniu niektórych nowotworów. Ma istotny wpływ na stan skóry i paznokci. Wspomaga leczenie m.in. dolegliwości reumatycznych (np. zapalenia stawów) oraz łysienia. Produkty obfite w witaminę A to tłuszcze rybne i oleje (18-900 mg/100 g), masło (0,8 mg/100 g), wątroba wołowa (0,15 mg/100 g), marchew (2 mg/100 g) oraz śledzie i makrele (0,05 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie witaminy A wynosi od 0,4 do 1,2 mg.

 

Witamina B6 – niezbędna do prawidłowej przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów w organizmie. Bierze udział w wytwarzaniu przeciwciał i krwinek czerwonych. Łagodzi stresy oraz objawy napięcia przedmiesiączkowego. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niedobory mogą powodować zapalenia skóry i stany zapalne w okolicach warg i na języku. Produkty bogate w witaminę B6 to przede wszystkim drożdże (1,1 mg/100 g), wołowina (0,5 mg/100 g), nasiona strączkowe (0,57 mg/100 g), marchew (0,15-0,7 mg/100 g), ziemniaki (0,2 mg/100 g) oraz banany (0,26 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie wynosi od 2 do 3 mg.

Witamina C – jest to związek o właściwościach silnie redukujących, dzięki czemu przeciwdziała procesom zainicjowanym przez wolne rodniki (m.in. nowotworom). Wzmacnia odporność organizmu na infekcje, zapobiega przeziębieniom, a także tworzeniu się zakrzepów w żyłach. Wchodzi w skład wielu enzymów, ma właściwości przyspieszania gojenia ran, dziąseł i zębów. Niedobór witaminy powoduje nasilające się krwawienia z dziąseł, nosa i skóry, obniżenie odporności organizmu i ogólne zmęczenie. Bogate źródła witaminy C to owoce dzikiej róży (250-800 mg/100 g), czarne porzeczki (150-300 mg/100 g), papryka (125-200 mg/100 g), pietruszka nać (270 mg/100 g), brokuły (65-150 mg/100 g), truskawki (46-90 mg/100 g), grejpfruty (30-70 mg/100 g), cytryny (40-60 mg/100 g) i pomarańcze (30-50 mg/100 g). Należy pamiętać o tym, że witamina C jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę, która powoduje jej rozpad. Dlatego zaleca się spożywanie surowych warzyw i owoców lub lekko blanszowanych (wrzucanych bezpośrednio do wrzątku i gotowanych parę minut). Witamina C nie jest kumulowana w organizmie, dlatego należy codziennie uzupełniać jej zapas. Zalecane dzienne spożycie wynosi od 50 do 100 mg.

 

Witamina D – odgrywa dużą rolę przy wchłanianiu wapnia i fosforu oraz odkładaniu się tych pierwiastków w kościach i zębach. Następstwem jej niedoboru u dorosłych jest zniekształcenie kośćca oraz podatność na złamania (osteoporoza). Zaleca się jej stosowanie w leczeniu trądziku, zakażeń wirusem opryszczki i półpaśca. Możemy ją czerpać z pożywienia, powstaje ona także w naszej skórze – w wyniku syntezy, pod wpływem promieni słonecznych. Bogatym źródłem tej witaminy jest pikling wędzony, węgorz, śledź, makrela, borowik, pieczarka, masło i ser żółty. Przy odpowiednim nasłonecznieniu powstała w skórze witamina D może pokryć nawet 90% zapotrzebowania organizmu. Dzienne zalecane spożycie wynosi od 2,5 do 10 µg.

 

Witamina E – wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe i jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. Zapobiega także poronieniom, procesom starzenia i łysieniu. Jej niedobór powoduje zaburzenia w wydzielaniu hormonów jajników, a także bezpłodność. Do produktów bogatych w witaminę E należy halibut (0,9 mg/100 g), wołowina (0,6 mg/100 g), wieprzowina (0,5 mg/100 g), masło (0,3-7 mg/100 g), kiełki pszenicy (10-26 mg/100 g), płatki owsiane (0,8 mg/100 g), kasza jęczmienna (0,5 mg/100 g) oraz olej słonecznikowy (50 mg/100 g). Dzienne zapotrzebowanie wynosi od 5 do 10 mg.

 

Witamina K – niezbędna jest do prawidłowego przebiegu procesu krzepnięcia krwi. Zmniejsza krwawienia i krwotoki. Występuje w zielonych częściach warzyw, w żółtkach jaj, oleju i tranie. Jest syntetyzowana w przewodzie pokarmowym przez mikroflorę bakteryjną. Zapotrzebowanie dobowe wynosi od 5 do 80 µg.

 

Witamina PP – wchodzi w skład enzymów biorących udział w procesach oddychania tkankowego. Jest niezbędna do właściwego funkcjonowania mózgu i obwodowego układu nerwowego oraz do syntezy hormonów płciowych. Skutecznie obniża zawartość cholesterolu w surowicy krwi, co ma duże znaczenie w profilaktyce miażdżycowej. Potrzebna jest do zachowania prawidłowej funkcji skóry. Niedobory powodują zmiany zapalne skóry, zaburzenia miesiączkowania oraz bezpłodność. Bogate w witaminę PP są drożdże (40-50 mg/100 g), otręby pszenne (30-35 mg/100 g), mięso cielęce (6,5-17 mg/100 g), mięso drobiowe (4,7-14,7 mg/100 g), orzeszki ziemne (17 mg/100 g) oraz ryby morskie (8 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie wynosi od 10 do 24 mg.

 

Dieta Strzelca powinna składać się z produktów bogatych w wyżej wymienione składniki odżywcze, aby poprzez odżywianie zapobiegać charakterystycznym dla ludzi spod tego znaku zodiaku schorzeniom. W jadłospisie nie powinno zabraknąć: ryb, żyta, owsa, kaszy, ryżu, bakłażanów, marchwi, brukselki, selera, ogórka, soczewicy, soi, rzepy, środków palm, ziarna sezamu, kokosów, kiwi, tofu, malin i grejpfruta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...