Jump to content

Astrologiczny kurs żywienia - KOZIOROŻEC :)


Pysiaczek
 Share

Recommended Posts

Jak jeść w zgodzie z naszym znakiem zodiaku? Jakie dolegliwości nam grożą, na co powinniśmy zwracać uwagę? Dowiedz się, jak na nasze zdrowie i sposób odżywiania wpływa data urodzenia.

 

KOZIOROŻEC - 22.XII - 19.I

 

Choroby Koziorożca

 

Osoby spod znaku Koziorożca często miewają zaburzenia wzroku i słuchu, choroby wątroby, pęcherza i nerek, bóle głowy, zatrucia i dolegliwości reumatyczne. Wrażliwe części ciała to kolana, kości, zęby, stawy i ścięgna, włosy oraz skóra. Przyjrzyjmy się dokładniej tym dolegliwościom.

 

Zaburzenia wzroku

 

Krótkowzroczność. Spowodowana zbyt dużą refrakcją, wskutek tego wrażenie wzrokowe krótkowidza jest nieostre; żeby dobrze zobaczyć przedmiot, krótkowidz przysuwa przedmiot bliżej oczu.

 

Nadwzroczność. Spowodowana zbyt małą refrakcją, wskutek tego wrażenie wzrokowe dalekowidza jest nieostre; żeby dobrze zobaczyć przedmiot, dalekowidz odsuwa przedmiot od oczu.

 

Jaskra. Jest to choroba spowodowana przeważnie utrudnieniami odpływu cieczy wodnistej i zwykle powodująca wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Rozpoznanie i przebieg choroby ocenia się na podstawie badania ciśnienia ocznego, ostrości wzroku, pola widzenia oraz badania przedniego i tylnego odcinka oka.

 

Zaćma (katarakta). Jest to zmętnienie soczewki. Zaćmę ocenia się na podstawie badania przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej, „prześwietlania” oka wziernikiem (oftalmoskopem) i badania ostrości wzroku.

 

Zaburzenia słuchu Przyczynami zaburzeń słuchu są najczęściej głuchota dziedziczna i wrodzona, choroby matki w okresie ciąży (różyczka, kiła, cukrzyca, choroby nerek), czynniki toksyczne i zaburzenia hormonalne, urazy i inne.

 

Choroby wątroby

 

Marskość wątroby. Określa się tak postępującą przebudowę miąższu wątroby, spowodowaną powstaniem martwicy komórek wątrobowych, ich odnową oraz „chaotycznym” rozrostem tkanki łącznej, doprowadzającym do zniszczenia struktury tego narządu. Schorzenie objawia się upośledzeniem funkcji wątroby i nadciśnieniem wrotnym. Rozpoznanie ustala się na podstawie badania histopatologicznego materiału pobranego w czasie biopsji wątroby. Uzupełnieniem diagnostyki są badania laboratoryjne krwi, a także ultrasonografia wątroby, śledziony i układu wrotnego.

 

Zapalenie wątroby. Jest to uszkodzenie miąższu wątroby, w którym stwierdza się jednocześnie obecność komórek charakterystycznych dla zapalenia. Zależnie od przebiegu zapalenie może być ostre lub przewlekłe. Przyczyną choroby może być działanie toksyczne alkoholu, leków, wirusów, a także bakterii oraz innych czynników.

Choroby nerek

 

Ostra niewydolność nerek. Choroba ta polega na nagłym i prawie całkowitym załamaniu czynności nerek, prowadzącym do bezmoczu lub skąpomoczu. Skutkiem tego jest niedostateczne wydalanie produktów przemiany materii, prowadzące do ogólnoustrojowych zaburzeń metabolicznych. Powoduje to wzmożony katabolizm, zwiększenie stężenia we krwi produktów rozpadu białek ustrojowych, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasicę metaboliczną.

Przewlekła niewydolność nerek. Zespół chorobowy stanowiący fazę większości przewlekłych chorób nerek, które doprowadzają do systematycznego niszczenia nefronów. W przypadku zniszczenia ponad 80% czynnych nefronów powstaje skrajna postać przewlekłej niewydolności nerek – mocznica.

Kłębuszkowe zapalenie nerek. Jest to schorzenie, które może prowadzić do rozwoju przewlekłej lub – rzadziej – ostrej niewydolności nerek.

 

Kamica nerek. Powstaje na skutek nadmiernej krystalizacji niektórych związków moczu, np. szczawianu wapnia i tworzenia się kamieni nerkowych. Jednym z objawów może być białkomocz.

Choroby pęcherza moczowego

 

Zapalenie pęcherza moczowego. Nie jest to choroba przenoszona drogą płciową, jej źródłem jest albo infekcja, albo skaleczenie. Infekcja może mieć także początek w nerkach lub układzie krwionośnym i następnie zaatakować pęcherz. Zwykle jednak przemieszcza się w górę z cewki moczowej. Objawami tego schorzenia są: ból w czasie oddawania moczu, częsta potrzeba oddawania moczu oraz ból podbrzusza.

 

Kamica pęcherza moczowego. Powoduje ją obecność złogów w pęcherzu. Mogą to być kamienie pochodzące z nerki, które nie zostały wydalone przez cewkę i powiększyły się (kamienie pierwotne) lub powstały w pęcherzu (kamienie wtórne) wskutek utrudnionego odpływu moczu z pęcherza.

 

Nowotwór pęcherza moczowego. Najczęściej wywodzi się z nabłonka przejściowego wyścielającego światło pęcherza moczowego. Najważniejsze objawy to: krwiomocz, ropomocz, zaburzenia w oddawaniu moczu, pieczenie w cewce moczowej podczas oddawania moczu, częstomocz. Leczenie najczęściej polega na jak najdokładniejszym usunięciu tkanki nowotworowej.

 

Choroby skóry Mają postać zmian skórnych – wykwitów, plam, grudek, bąbli, pęcherzyków, krost, nadżerek.

 

Grzybice. Wywoływane są głównie przez dermatofity, drożdżaki, grzyby drożdżopodobne i pleśniowce. Powodują choroby naskórka, włosów, paznokci i błon śluzowych.

 

Choroby wirusowe. To najczęściej dolegliwości należące do grupy opryszczek.

 

Dolegliwości reumatyczne Spowodowane są przez patologiczne procesy w tkance łącznej, głównie przewlekłe zmiany zapalne komórek i struktur pozakomórkowych. Objawy schorzeń są różne, może to być gorączka, utrata masy ciała, nocne poty, osłabienie lub bóle stawów, utrudnienie ruchów, sztywność stawów, obrzęki i czasem też zaczerwienienia. Znanych jest bardzo wiele rodzajów dolegliwości i chorób reumatycznych.

 

Schorzenia układu kostnego

 

Osteoporoza. To przewlekła choroba szkieletu charakteryzująca się niską masą kości i zaburzoną jej mikroarchitekturą, co prowadzi do zwiększonego ryzyka złamań. Ryzyko zachorowania na tę chorobę jest większe u osób po 60. roku życia, szczupłych, niskich, źle odżywiających się, palących tytoń i spożywających alkohol.

 

Zapalenie stawów. Określenie to odnosi się do wszystkich dolegliwości, które są wywoływane przez schorzenia w obrębie stawów. Zapalenia reumatoidalne (reumatyzm) charakteryzują się zmianami zapalnymi lub bólami stawów. Współwystępują z bezsennością i ogólnym znużeniem. Manifestują się także deformacją kończyn (u ludzi starszych), zwłaszcza w okolicy stawów dłoni i stóp oraz zwyrodnieniowym zapaleniem kości i stawów, które objawia się bólem.

 

Bóle głowy Migrena. To napadowy, nawracający ból głowy, zwykle jednostronny. Towarzyszą mu zazwyczaj mdłości, wymioty, nadwrażliwość na światło. Częstotliwość występowania ataków migreny i długość ich trwania jest bardzo indywidualna. Przyczyny migreny nie są znane. Najprawdopodobniej powodują ją zakłócenia wydzielania i przemiany niektórych substancji (amin biogennych), prowadzące do zaburzeń naczyniowych dużych tętnic głowy.

 

Zioła i przyprawy, które warto zastosować w kuchni, mające wpływ na zdrowotność Koziorożca :

 

Ostatnio coraz częściej odkrywa się na nowo, znaną już od wieków różnym cywilizacjom, leczniczą wartość ziół. Obecna wiedza na temat tych dobroczynnych roślin jest ogromna, ponieważ była zbierana i sprawdzana od lat. Wielu ludzi niesłusznie oddziela pojęcia „zioła” i „przyprawy”, przypisując jednym działanie tylko lecznicze, a drugim jedynie smakowe i odwrotnie. Jako przykład może posłużyć mięta, którą najczęściej stosuje się jako środek ułatwiający i przyspieszający trawienie, a jest ona niezastąpiona przy przygotowywaniu niektórych potraw, np. z jagnięciny czy deserów. Podobnie jest w przypadku oregano, większości kojarzące się z przyprawą do pizzy, a nie rośliną o działaniu przyspieszającym trawienie oraz łagodzącym objawy przeziębień, kaszlu i grypy. Istnieje także wiele ziół nieznanych, niepopularnych, o działaniu wielokrotnie silniejszym i bardziej skutecznym niż powszechnie stosowane rośliny. Przykładem jest werbena, mało znane zioło, o działaniu uspokajającym, antystresowym i zdecydowanie bardziej efektywnym niż działanie wykorzystywanej przez wiele osób melisy.

 

Osoby spod znaku Koziorożca powinny uwzględnić w swoim jadłospisie następujące zioła:

 

– na choroby nerek i pęcherza moczowego: boże drzewko, fiołek polny, kminek zwyczajny, lubczyk, lukrecja gładka, ostrożeń warzywny, sosna zwyczajna, jemioła, jałowiec, nagietek lekarski, rzepik pospolity;

 

– na choroby układu kostnego i dolegliwości reumatyczne: fiołek polski, pieprz polski, macierzanka piaskowa, majeranek, rozmaryn lekarski, sosna zwyczajna, tymianek pospolity, miodownik, jemioła, nieśmiertelnik żółty;

 

– na choroby skóry: bobrek trójlistkowy, macierzanka piaskowa, ostrożeń warzywny, rozmaryn lekarski, sosna zwyczajna, tymianek pospolity, werbena, anyż, bernardynek, jeżówka pospolita, nostrzyk żółty, oregano, lwie serce, szałwia lekarska, ruta zwyczajna, boża trawka, kasztanowiec, słowień, nagietek lekarski, rzepik pospolity (uznawany za magiczne zioło Koziorożca);

 

– na choroby narządu wzroku i słuchu oraz migreny: barwinek pospolity, majeranek, werbena, miodownik, oregano, ruta zwyczajna, jałowiec.

 

Dieta Koziorożca

 

Ze względu na specyficzne choroby, schorzenia i narażone na nie partie ciała oraz narządy Koziorożce powinny odpowiednio komponować swoją dietę. Oprócz niezbędnych do życia człowieka składników pokarmowych należy zwrócić szczególną uwagę na te elementy, które mogłyby zapobiec wielu typowym dla Koziorożca dolegliwościom. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć następujących składników odżywczych: żelaza, cynku, selenu, wapnia, witamin A, z grupy B, C oraz E.

 

Minerały

Żelazo – składnik hemoglobiny, mioglobiny i wielu enzymów, jest niezbędny do transportu i magazynowania tlenu. Ma wpływ na wzrost organizmu, poprawia kondycję fizyczną, a także zwiększa odporność na infekcje. Zapobiega zmęczeniu i niedokrwistości (zwłaszcza przy obfitym miesiączkowaniu), pobudza szpik do wytwarzania hemoglobiny. Niedobór powoduje bladość skóry, osłabienie włosów oraz pękanie warg i języka. Produkty o dużej zawartości żelaza to wątroba (10,7-18 mg/100 g), rośliny strączkowe (4,7-8 mg/100 g), szczypiorek (7,5 mg/100 g), pietruszka korzeń (5,3 mg/100 g). Zalecane spożycie wynosi od 15 do 19 mg na dzień.

 

Cynk – wchodzi w skład ponad 200 enzymów w organizmie człowieka i jest niezbędny do prawidłowej przemiany białek, węglowodanów oraz kwasów nukleinowych. Bierze udział w odczuwaniu smaku i zapachu. Zapewnia prawidłową czynność prostaty i narządów rozrodczych. Przyspiesza gojenie się ran, a także korzystnie wpływa na sprawność umysłową. Cynk wspomaga leczenie takich chorób, jak: zapalenie stawów, choroby prostaty oraz choroby weneryczne. Produkty bogate w cynk to przede wszystkim: mięso (1,7-7,5 mg/100 g), sery podpuszczkowe (4,5 mg/100 g), fasola i groch (4 mg/100 g), kasza gryczana (3,5 mg/100 g), orzechy (1,8-3,2 mg/100 g) oraz przetwory zbożowe (0,6-4,1 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie dla dorosłych wynosi od 13 do 16 mg.

 

Selen – działa w połączeniu z witaminą E i wraz z nią zapobiega i opóźnia starzenie się tkanek. Bierze udział w eliminacji wolnych rodników (substancji powodujących powstawanie nowotworów) oraz metali ciężkich. Wzmacnia odporność organizmu, zapobiega stłuszczeniu wątroby, powstawaniu stanów zapalnych stawów, zawałom i udarom mózgu. Pierwiastek ten wpływa bardzo dobrze na skórę, czyniąc ją sprężystą i elastyczną. Stosowany zewnętrznie działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a także zmniejsza łupież. Źródłem selenu są: podroby (0,08 mg/100 g), drób (0,07 mg/100 g), ryby (0,06 mg/100 g), żółtko jaja (0,06 mg/100 g), mleko (0,045 mg/100 g), kiełki pszenicy (0,04 mg/100 g), cebula (0,015 mg/100 g), otręby (0,01 mg/100 g). Nie ustalono zalecanego dziennego spożycia dla tego pierwiastka, ale proponuje się od 0,05 do 0,07 mg na dobę.

 

Wapń – stanowi podstawowy składnik kości i zębów. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego, pracy serca oraz przebiegu procesów krzepnięcia krwi Ma działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne, zmniejsza przepuszczalność błon komórkowych oraz naczyń. Wapń łagodzi dolegliwości menstruacyjne, takie jak bolące i obfite miesiączki Produkty bogate w wapń to sery podpuszczkowe (800 mg/100 g), mleko, napoje mleczne i sery twarogowe (100 mg/100 g), jarmuż (250 mg/100 g) oraz fasola (150 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie dla osób dorosłych wynosi 900 mg.

 

Witaminy

 

Witamina A – rozpuszczalna w tłuszczach, niezbędna w procesach syntezy białek, tłuszczów i hormonów tarczycy, a także wzrostu i prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Witamina ta zwiększa odporność organizmu na infekcje i jest potrzebna do sprawnego działania narządów wewnętrznych. Zapobiega także powstawaniu niektórych nowotworów. Ma istotny wpływ na stan skóry i paznokci. Wspomaga leczenie chorób prostaty, wenerycznych, zapalenia stawów oraz dolegliwości menstruacyjnych. Produkty obfite w witaminę A to tłuszcze rybne i oleje (18-900 mg/100 g), masło (0,8 mg/100 g), wątroba wołowa (0,15 mg/100 g), marchew (2 mg/100 g) oraz śledzie i makrele (0,05 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie witaminy A wynosi od 0,4 do 1,2 mg.

 

Witamina B1 – jest składnikiem enzymów, bierze udział w procesach oddychania komórkowego i przemiany węglowodanów. Korzystnie wpływa na system nerwowy, mięśniowy, sprawność umysłową i czynność serca. Niedobory prowadzą do zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego, obniżenia wydzielania soku żołądkowego i zaburzeń trawienia. Witamina nie jest gromadzona w organizmie, dlatego należy stale uzupełniać jej zapasy. W największych ilościach występuje w następujących produktach: soja (0,8 mg/100 g), drożdże (0,7 mg/100 g), mięso wieprzowe (0,54 mg/100 g), kasza gryczana (0,53 mg/100 g), kalafior (0,14 mg/100 g), brokuły (0,1 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie witaminy B1 wynosi od 1,7 do 22 mg.

 

Witamina B2 – bierze udział w procesach utleniania i redukcji, wchodzi w skład enzymów oddechowych. Razem z witaminą A ma istotny wpływ na stan błon śluzowych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Uważa się, że witamina ta pobudza porost włosów. Niedobór powoduje hamowanie wzrostu, pogorszenie wzroku, zawroty głowy oraz bezsenność. Najwięcej witaminy B2 znajduje się w produktach, takich jak: drożdże (1,7 mg/100 g), mleko w proszku (1,4 mg/100 g), makrela (0,66 mg/100 g), ser biały (0,58 mg/100 g), jajo (0,45 mg/100 g), cielęcina (0,3 mg/100 g), nasiona strączkowe suche (0,3 mg/100 g), mleko (0,15 mg/100 g), ryby (0,12 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie wynosi od 0,8 do 2,5 mg.

 

Witamina B6 – niezbędna do prawidłowej przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów w organizmie. Bierze udział w wytwarzaniu przeciwciał i krwinek czerwonych. Łagodzi stresy oraz objawy napięcia przedmiesiączkowego. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niedobory mogą powodować zapalenia skóry i stany zapalne w okolicach warg i na języku. Produkty bogate w witaminę B6 to przede wszystkim drożdże (1,1 mg/100 g), wołowina (0,5 mg/100 g), nasiona strączkowe (0,57 mg/100 g), marchew (0,15-0,7 mg/100 g), ziemniaki (0,2 mg/100 g) oraz banany (0,26 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie wynosi od 2 do 3 mg.

 

Witamina B11 – zwana inaczej kwasem foliowym, ma działanie krwiotwórcze, jest niezbędnym składnikiem do syntezy kwasów DNA i RNA, które z kolei są konieczne do prawidłowego wzrastania i podziału wszystkich komórek organizmu. Bierze także udział w przemianach aminokwasów. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, przewodu pokarmowego i narządów płciowych. Działa korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci. Większe zapotrzebowanie na tę witaminę występuje u ludzi pijących dużo alkoholu, palących tytoń, u kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne oraz w schorzeniach wątroby. Produkty bogate w kwas foliowy to m.in.: wątroba (0,35 mg/100 g), otręby pszenne (0,25 mg/100 g), szpinak (0,15 mg/100 g), brukselka (0,15 mg/100 g), szparagi (0,15 mg/100 g), bób (0,13 mg/100 g), kalafior (0,12 mg/100 g) oraz brokuły (0,09 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie wynosi od 0,1 do 0,8 mg.

 

Witamina B12 – bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów. Zapobiega powstawaniu niedokrwistości złośliwej, uspokaja, poprawia koncentracje, zdolność lepszego uczenia się i zapamiętywania. Odgrywa dużą rolę przy zapobieganiu i leczeniu załamań nerwowych. Źródłem tej witaminy jest wątroba (0,12 mg/100 g), nerki (0,06 mg/100 g), ostrygi (0,02 mg/100 g), żółtko jaja (0,014 mg/100 g), ser żółty (0,009 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie wynosi od 2 do 5 µg.

 

Witamina C – jest to związek o właściwościach silnie redukujących, dzięki czemu przeciwdziała procesom zainicjowanym przez wolne rodniki (m.in. nowotworom). Wzmacnia odporność organizmu na infekcje, zapobiega przeziębieniom, a także tworzeniu się zakrzepów w żyłach. Wchodzi w skład wielu enzymów, ma właściwości przyspieszania gojenia ran, dziąseł i zębów, ma wpływ na tworzenie się kolagenu. Niedobór tej witaminy powoduje nasilające się krwawienia z dziąseł, nosa i skóry, obniżenie odporności organizmu i ogólne zmęczenie. Bogate źródła witaminy C to owoce dzikiej róży (250-800 mg/100 g,) czarne porzeczki (150-300 mg/100 g), papryka (125-200 mg/100 g), pietruszka nać (270 mg/100 g), brokuły (65--150 mg/100 g), truskawki (46-90 mg/100 g), grejpfruty (30-70 mg/100 g), cytryny (40-60 mg/100 g) i pomarańcze (30-50 mg/100 g). Należy pamiętać o tym, że witamina C jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę, która powoduje jej rozpad. Dlatego zaleca się spożywanie surowych warzyw i owoców lub lekko blanszowanych (wrzucanych bezpośrednio do wrzątku i gotowanych parę minut). Witamina C nie jest kumulowana w organizmie, dlatego należy codziennie uzupełniać jej zapas. Zalecane dzienne spożycie wynosi od 50 do 100 mg.

Witamina E – wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe i jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. Zapobiega także procesom starzenia i łysienia. Jej niedobór powoduje zaburzenia w wydzielaniu hormonów jajników, a także bezpłodność. Do produktów bogatych w witaminę E należy halibut (0,9 mg/100 g), wołowina (0,6 mg/100 g), wieprzowina (0,5 mg/100 g), masło (0,3-7 mg/100 g), kiełki pszenicy (10-26 mg/100 g), płatki owsiane (0,8 mg/100 g), kasza jęczmienna (0,5 mg/100 g) oraz olej słonecznikowy (50 mg/100 g). Dzienne zapotrzebowanie wynosi od 5 do 10 mg.

 

Komponując dietę, Koziorożec powinien włączyć do swojego jadłospisu następujące produkty: brokuły, szpinak, buraki, kabaczka, pomidory, rzodkiewki, szparagi, rzepę, karczochy, por, ogórki, brzoskwinie, ciecierzyce, gruszki, ziarna słonecznika, orzechy włoskie i pokrzywę. Działają one bardzo korzystnie na wrażliwe u Koziorożców narządy, takie jak wątroba, nerki i kości, a także mają właściwości odtruwające, przeczyszczające, łagodzące objawy różnych schorzeń i wzmacniające organizm.

Edited by Pysiaczek
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...