Jump to content

Astrologiczny kurs żywienia - WODNIK :)


Pysiaczek
 Share

Recommended Posts

Jak jeść w zgodzie z naszym znakiem zodiaku? Jakie dolegliwości nam grożą, na co powinniśmy zwracać uwagę? Dowiedz się, jak na nasze zdrowie i sposób odżywiania wpływa data urodzenia.

 

WODNIK - 20.I - 18.II

 

Choroby Wodnika

 

Osoby spod znaku Wodnika są szczególnie wrażliwe na następujące choroby: choroby nerek, skóry, krwi, zatrucia pokarmowe, choroby nerwicowe, załamania, bezsenność oraz żylaki. Przyjrzyjmy się dokładniej tym dolegliwościom.

 

Choroby nerwicowe

 

Nerwice należą do najbardziej rozpowszechnionych dolegliwości w naszych czasach, trudno dziś spotkać człowieka, którego nie nękają choroby na tle nerwowym, takie jak nadpobudliwość, bezsenność, lęki, biegunki. Prostym domowym sposobem na dolegliwości nerwicowe jest picie napoju miodowego, który przygotowujemy z 2 łyżek miodu rozpuszczonych w szklance letniej wody. Przygotowany wieczorem, a pity rano napój działa wzmacniająco i uspokajająco.

 

Załamanie nerwowe. To ogólna nazwa określająca reakcje na długotrwały stres psychiczny. Chorzy mogą przeżywać stany depresji, depresji maniakalnej, ogólnego niepokoju lub cierpieć na schizofrenie.

 

Bezsenność. Polega na zaburzeniach snu lub jego całkowitym braku. Mogą to być trudności w zasypianiu, budzenie się po krótkim śnie z niemożnością dalszego zaśnięcia lub częste budzenie się połączone z niepokojem. Przeważnie bezsenność jest objawem nerwicy, czasami jest następstwem długotrwałego nadużywania leków nasennych.

 

Choroby skóry Mają postać zmian skórnych – wykwitów, plam, grudek, bąbli, pęcherzyków, krost, nadżerek.

Grzybice. Wywoływane głównie przez dermatofity, drożdżaki, grzyby drożdżopodobne i pleśniowce. Powodują choroby naskórka, włosów, paznokci i błon śluzowych.

 

Choroby wirusowe. To najczęściej dolegliwości należące do grupy opryszczek.

 

Zatrucia pokarmowe Zatrucia spowodowane są najczęściej mikroorganizmami pochodzącymi lub rozwijającymi się w żywności. Najważniejsze bakterie wywołujące zakażenia pokarmowe to:

 

– Bacillus cereus (mięso, mleko, ryby i warzywa),

 

– Clostridium botulinum (kiełbasa, mięso, konserwy warzywne),

 

– Escherichia coli (niedosmażone mielone mięso wołowe, mleko),

 

– Salmonella enterica (surowe mięso, drób, jaja, mleko, nabiał, ryby),

 

– Shigella (sałatki, surowe warzywa, mleko, drób, jaja).

 

Łatwo uniknąć zatruć pokarmowych wywoływanych przez drobnoustroje obecne w żywności. Wystarczy dokładnie przestrzegać zasad higieny, bezpiecznego przechowywania produktów spożywczych i przygotowywania posiłków. Należy przede wszystkim myć ręce, utrzymywać w czystości miejsce i narzędzia stosowane do przygotowywania posiłków. Trzeba też pamiętać, aby niektórych produktów spożywczych nie przechowywać i nie przygotowywać razem z innymi, chodzi tu zwłaszcza o surowe mięso, drób oraz owoce morza. Zaleca się odpowiednio długo smażyć, piec i gotować produkty, aby być pewnym, że wszystkie potencjalne bakterie chorobotwórcze zostały zniszczone przez wysoką temperaturę. Aby unikać namnażania się bakterii, należy jak najszybciej zamrażać produkty spożywcze (do 2 godzin).

 

Choroby nerek

 

Ostra niewydolność nerek. Choroba ta polega na nagły m i prawie całkowitym załamaniu czynności nerek, prowadzącym do bezmoczu lub skąpomoczu. Skutkiem tego jest niedostateczne wydalanie produktów przemiany materii, prowadzące do ogólnoustrojowych zaburzeń metabolicznych. Powoduje to wzmożony katabolizm, zwiększenie stężenia we krwi produktów rozpadu białek ustrojowych, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasicę metaboliczną.

Przewlekła niewydolność nerek. Zespół chorobowy stanowiący fazę większości przewlekłych chorób nerek, które doprowadzają do systematycznego niszczenia nefronów. W przypadku zniszczenia ponad 80% czynnych nefronów powstaje skrajna postać przewlekłej niewydolności nerek – mocznica.

 

Kłębuszkowe zapalenie nerek. Jest to schorzenie, które może prowadzić do rozwoju przewlekłej lub – rzadziej – ostrej niewydolności nerek.

 

Kamica nerek. Powstaje na skutek nadmiernej krystalizacji niektórych związków moczu, np. szczawianu wapnia i tworzenia się kamieni nerkowych. Jednym z objawów może być białkomocz.

 

Choroby krwi Choroby krwi i układu krwiotwórczego (choroby hematologiczne) stanowią ważną grupę chorób. Należą do niej m.in. niedokrwistości (anemie), nowotwory (m.in. ziarnica złośliwa, chłoniaki nieziarnicze, leukemia i inne), skazy krwotoczne. Choroby te są mniej znaną, ale bardzo ważną częścią nauk medycznych. Stykamy się z nimi na co dzień, od stosunkowo „łagodnej” niedokrwistości z niedoboru żelaza do bardzo złośliwych i niebezpiecznych białaczek.

 

Żylaki Są to rozszerzenia spowodowane nadmiernym rozciągnięciem ich ścian przy jednoczesnym zaniku elementów sprężystych. Występują najczęściej na kończynach dolnych, wskutek wzmożonego ciśnienia krwi, zwłaszcza u osób dużo stojących i wykonujących ciężkie prace fizyczne. Bardzo podatne na powstawanie żylaków są kobiety w ciąży.

 

Zioła i przyprawy, które warto zastosować w kuchni, mające wpływ na zdrowotność Wodnika :

 

Ostatnio odkrywa się na nowo, znaną już od wieków różnym cywilizacjom, leczniczą wartość ziół. Obecna wiedza na temat tych dobroczynnych roślin jest ogromna, ponieważ była zbierana i sprawdzana od lat. Wielu ludzi niesłusznie oddziela pojęcia „zioła” i „przyprawy”, przypisując jednym działanie tylko lecznicze, a drugim jedynie smakowe i odwrotnie. Jako przykład może posłużyć mięta, którą najczęściej stosuje się jako środek ułatwiający i przyspieszający trawienie, a jest ona niezastąpiona przy przygotowywaniu niektórych potraw, np. z jagnięciny czy deserów. Podobnie jest w przypadku oregano, które kojarzy się większości z przyprawą do pizzy, nie z rośliną o działaniu przyspieszającym trawienie oraz łagodzącym objawy przeziębień, kaszlu i grypy. Istnieje także wiele ziół nieznanych, niepopularnych, o działaniu wielokrotnie silniejszym i bardziej skutecznym niż powszechnie stosowane rośliny. Przykładem jest werbena, mało znane zioło, o działaniu uspokajającym i antystresowym, zdecydowanie bardziej efektywnym niż działanie wykorzystywanej przez wiele osób melisy.

 

Dla osób spod znaku Wodnika zaleca się następujące zioła:

 

– na choroby nerek i układu rozrodczego: boże drzewko, fiołek polny, kminek zwyczajny, lubczyk, lukrecja gładka, ostrożeń warzywny, sosna zwyczajna, jemioła, jałowiec (uznawany za zioło magiczne Wodnika), nagietek lekarski, hyzop lekarski,

 

– na choroby skóry: bobrek trójlistkowy, macierzanka piaskowa, ostrożeń warzywny, rozmaryn lekarski, sosna zwyczajna, tymianek pospolity, werbena, anyż, bernardynek, jeżówka pospolita, nostrzyk żółty, oregano, lwie serce, szałwia lekarska, ruta zwyczajna, boża trawka, kasztanowiec, słowień, nagietek lekarski,

 

– zioła wzmacniające: wszystkie, ale w szczególności lubczyk, bernardynek, jeżówka pospolita, hyzop lekarski, szałwia lekarska i boża trawka,

 

– na zaburzenia koordynacji ruchu, wzroku i słuchu: barwinek pospolity, majeranek, werbena, miodownik, oregano, ruta zwyczajna, jałowiec.

 

Dieta Wodnika

 

Komponując codzienną dietę, Wodnik powinien zwracać uwagę na niektóre składniki odżywcze, pomagające przeciwdziałać i zapobiegać chorobom, na jakie jest szczególnie wrażliwy. W jego jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w następujące elementy: żelazo, magnez, potas, miedź, siarka, cynk i witaminy: A, C, E, K oraz z grupy B: B11, B12.

 

Minerały

 

Żelazo – składnik hemoglobiny, mioglobiny i wielu enzymów, jest niezbędny do transportu i magazynowania tlenu. Ma wpływ na wzrost organizmu, poprawia kondycję fizyczną, a także zwiększa odporność na infekcje. Zapobiega zmęczeniu i niedokrwistości (zwłaszcza przy obfitym miesiączkowaniu), pobudza szpik do wytwarzania hemoglobiny. Niedobór powoduje bladość skóry, osłabienie włosów oraz pękanie warg i języka. Produkty o dużej zawartości żelaza to wątroba (10,7-18 mg/100 g), rośliny strączkowe (4,7-8 mg/100 g), szczypiorek (7,5 mg/100 g), pietruszka korzeń (5,3 mg/100 g). Zalecane spożycie wynosi od 15 do 19 mg na dzień.

 

Magnez – jest niezbędnym składnikiem do budowy kości i zębów, wchodzi także w skład tkanki mięśniowej i nerwowej. Bierze udział w metabolizmie lipidów i termoregulacji. W połączeniu z wapniem działa przeciwdepresyjnie i przeciwstresowo. W dużych dawkach ma właściwości przeczyszczające. Bogate źródła tego pierwiastka to kasza gryczana (220 mg/100 g), groch, fasola, orzechy (100-185 mg/100 g) oraz płatki kukurydziane i zbożowe (100-130 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie wynosi od 300 do 370 mg.

 

Potas – razem z sodem jest niezbędny w organizmie do utrzymania prawidłowej gospodarki wodnej, równowagi kwasowo-zasadowej, ciśnienia osmotycznego i krwi oraz prawidłowego rytmu serca. Dieta zbyt bogata w sód powoduje spadek stężenia potasu i wzrost ciśnienia tętniczego. Pierwiastek ten potrzebny jest do utrzymania prawidłowej kurczliwości mię*śni oraz przewodnictwa tkanki nerwowej. Potas powoduje obniżenie ciśnienia krwi, poprawia dotlenienie mózgu oraz pomaga w leczeniu alergii. Produkty bogate w potas to: rośliny strączkowe (1000-1700 mg/100 g), orzechy (500-700 mg/100 g), ziemniaki (500 mg/100 g), niektóre ryby (400 mg/100 g), banany, porzeczki (300 mg/100 g), mięso (200-350 mg/100 g), ziarna zbóż (100-400 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie dla osób dorosłych wynosi 3500 mg.

Miedź – wchodzi w skład wielu enzymów i bierze udział w wielu procesach przemian metabolicznych. Uczestniczy w syntezie hemoglobiny i razem z żelazem bierze udział w procesach utleniania i dostarczania tlenu, szczególnie wrażliwej na niedotlenienie, tkance nerwowej. Zmniejsza odczyny zapalne, łagodzi stany zapalne stawów, zapobiega występowaniu chorób układu sercowo-naczyniowego, niektórych nowotworów. Działa także pobudzająco na wzrost włosów. Miedź odgrywa ogromną rolę w utrzymywaniu właściwego pH skóry, a także hamuje powstawanie w ustroju wolnych rodników i opóźnia procesy starzenia. Produkty bogate w miedź to orzechy (0,28-1,29 mg/100 g), wątroba (0,6 mg/100 g), groch i fasola (0,5 mg/100 g), kasza gryczana (0,45 mg/100 g), pieczarki (0,4 mg/100 g), produkty zbożowe, makarony (0,35 mg/100 g) oraz ryby (0,05-0,33 mg/100 g). Zalecane dobowe spożycie dla osób dorosłych wynosi od 2 do 2,5 mg.

 

Siarka – wchodzi w skład niektórych witamin, hormonów, enzymów oraz aminokwasów. Jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Bierze ona udział m.in. w procesie wywarzania żółci, reakcjach utleniania i redukcji, jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania mózgu, a także działa ochronnie w zatruciach. Bogatym źródłem siarki są białka zwierzęce i roślinne, zawierające cysteinę i metioninę (aminokwasy siarkowe). Występują one m.in. w: serach podpuszczkowych (300 mg/100 g), mięsie (180-230 mg/100 g), rybach (100-190 mg/100 g), nasionach strączkowych (100-170 mg/100 g), warzywach kapustnych (160 mg/100 g), jajach (155 mg/100 g). Nie ustalono zalecanego dziennego spożycia tego pierwiastka.

 

Cynk – wchodzi w skład ponad 200 enzymów w organizmie człowieka i jest niezbędny do prawidłowej przemiany białek, węglowodanów oraz kwasów nukleinowych. Bierze udział w odczuwaniu smaku i zapachu. Zapewnia prawidłową czynność prostaty oraz narządów rozrodczych. Przyspiesza gojenie się ran, a także korzystnie wpływa na sprawność umysłową. Cynk wspomaga leczenie takich chorób, jak: zapalenie stawów, choroby prostaty oraz choroby weneryczne. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu włosów i paznokci. Produkty bogate w cynk to przede wszystkim: mięso (1,7-7,5 mg/100 g), sery podpuszczkowe (4,5 mg/100 g), fasola i groch (4 mg/100 g), kasza gryczana (3,5 mg/100 g), orzechy (1,8-3,2 mg/100 g) oraz przetwory zbożowe (0,6-4,1 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie dla dorosłych wynosi od 13 do 16 mg.

Witaminy

 

Witamina A – rozpuszczalna w tłuszczach, niezbędna w procesach syntezy białek, tłuszczów i hormonów tarczycy, a także wzrostu i prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Witamina ta zwiększa odporność organizmu na infekcje i jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych. Zapobiega także powstawaniu niektórych nowotworów. Ma istotny wpływ na stan skóry i paznokci. Wspomaga leczenie chorób prostaty, wenerycznych, zapalenia stawów oraz dolegliwości menstruacyjnych. Produkty obfite w witaminę A to tłuszcze rybne i oleje (18-900 mg/100 g), masło (0,8 mg/100 g), wątroba wołowa (0,15 mg/100 g), marchew (2 mg/100 g) oraz śledzie i makrele (0,05 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie witaminy A wynosi od 0,4 do 1,2 mg.

Witamina B11 – zwana inaczej kwasem foliowym, ma działanie krwiotwórcze, jest niezbędnym składnikiem do syntezy kwasów DNA i RNA, które z kolei są konieczne do prawidłowego wzrastania i podziału wszystkich komórek organizmu. Bierze także udział w przemianach aminokwasów. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, przewodu pokarmowego i narządów płciowych. Działa korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci. Większe zapotrzebowanie na tę witaminę występuje u ludzi pijących dużo alkoholu, palących tytoń, u kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne oraz w schorzeniach wątroby. Produkty bogate w kwas foliowy to m.in.: wątroba (0,35 mg/100 g), otręby pszenne (0,25 mg/100 g), szpinak (0,15 mg/100 g), brukselka (0,15 mg/100 g), szparagi (0,15 mg/100 g), bób (0,13 mg/100 g), kalafior (0,12 mg/100 g) oraz brokuły (0,09 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie wynosi od 0,1 do 0,8 mg.

 

Witamina B12 – bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów. Zapobiega powstawaniu niedokrwistości złośliwej, uspokaja, poprawia koncentrację, zdolność lepszego uczenia się i zapamiętywania. Odgrywa dużą rolę przy zapobieganiu i leczeniu załamań nerwowych. Źródłem tej witaminy jest wątroba (0,12 mg/100 g), nerki (0,06 mg/100 g), ostrygi (0,02 mg/100 g), żółtko jaja (0,014 mg/100 g), ser żółty (0,009 mg/100 g). Zalecane dzienne spożycie wynosi od 2 do 5 µg.

 

Witamina C – jest to związek o właściwościach silnie redukujących, dzięki czemu przeciwdziała procesom zainicjowanym przez wolne rodniki (m.in. nowotworom). Wzmacnia odporność organizmu na infekcje, zapobiega przeziębieniom, a także tworzeniu się zakrzepów w żyłach. Wchodzi w skład wielu enzymów, ma właściwości przyspieszania gojenia ran, dziąseł i zębów. Niedobór witaminy powoduje nasilające się krwawienia z dziąseł, nosa i skóry, obniżenie odporności organizmu i ogólne zmęczenie. Bogate źródła witaminy C to owoce dzikiej róży (250-800 mg/100 g), czarne porzeczki (150-300 mg/100 g), papryka (125-200 mg/100 g), pietruszka nać (270 mg/100 g), brokuły (65-150 mg/100 g), truskawki (46-90 mg/100 g), grejpfruty (30-70 mg/100 g), cytryny (40-60 mg/100 g) i pomarańcze (30-50 mg/100 g). Należy pamiętać o tym, że witamina C jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę, która powoduje jej rozpad. Dlatego zaleca się spożywanie surowych warzyw i owoców lub lekko blanszowanych (wrzucanych bezpośrednio do wrzątku i gotowanych parę minut). Witamina C nie jest kumulowana w organizmie, dlatego należy co*dziennie uzupełniać jej zapas. Zalecane dzienne spożycie wynosi od 50 do 100 mg.

 

Witamina E – wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe i jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. Zapobiega także poronieniom, procesom starzenia i łysieniu. Jej niedobór powoduje zaburzenia w wydzielaniu hormonów jajników, a także bezpłodność. Do produktów bogatych w witaminę E należy halibut (0,9 mg/100 g), wołowina (0,6 mg/100 g), wieprzowina (0,5 mg/100 g), masło (0,3-7 mg/100 g), kiełki pszenicy (10-26 mg/100 g), płatki owsiane (0,8 mg/100 g), kasza jęczmienna (0,5 mg/100 g) oraz olej słonecznikowy (50 mg/100 g). Dzienne na nią zapotrzebowanie wynosi od 5 do 10 mg.

 

Witamina K – niezbędna jest do prawidłowego przebiegu procesu krzepnięcia krwi. Zmniejsza krwawienia i krwotoki. Występuje w zielonych częściach warzyw, w żółtkach jaj, oleju i tranie. Jest syntetyzowana w przewodzie pokarmowym przez mikroflorę bakteryjną. Zapotrzebowanie dobowe wynosi od 5 do 80 µg.

 

Produkty, które powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie Wodnika, ze względu na bogate zasoby szczególnie niezbędnych składników, to m.in.: truskawki, jabłka, pomarańcze, kiwi, mango, brokuły, brukselka, papryka, rzodkiewki, ogórek, sałata, marchew, buraki, śledzie, ostrygi, ryż, kasza gryczana, jogurt, orzechy włoskie i nasiona słonecznika.

Edited by Pysiaczek
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...