Skocz do zawartości

Wyrd: czy to Runa?!


Gość truskawka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość truskawka

WYRD

klucze:  noc, księżyc, psychiczne powody, chaos, błąd, labirynt, sprowadzenie na manowce

Nazywana jest  'białą' albo runą 'losu', nosi również imię Wyrd/Yr. 

W wielu przypadkach, runa ta wskazuje na działanie sił wyższych.

 

Źródło - Runy - dokładny opis każdej runy i znaczenie wróżebne runy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
Gość truskawka

Pusta-Wyrd - los

 

Na tej runie nie widnieje na ogół żaden znak.

 

Runa ta oznacza tajemnicę kryjącą się w naszym życiu i fakt, że z niektórymi rzeczami musimy się pogodzić ponieważ nie potrafimy ich zmienić.

Nieznane siły są czasami twórcze i dobroczynne. Mogą objawiać się nagle, zmieniając radykalnie bieg rzeczy i nie pozostawiając nam najmniejszego wyboru.

Przy korzystnym układzie pozostałych run Wyrd zapowiada bliskie działanie potężnych, sprzyjających tobie sił, które ostatecznie potoczą się po twojej myśli.

Wyrd zawsze oznacza nadchodzące zmiany.

 

W przypadku wystąpienia tej runy w towarzystwie nieprzyjaznych run, może to oznaczać, że sytuacja wymyka ci się spod kontroli.

 

Jednakże niezależnie od układu run Wyrd wskazuje, że los będzie tu odgrywał decydujące znaczenie.

 

Źródło - Swiat Energii - strona oficjalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...
  • Moderators

Ja mam pytanie zasadnicze: czy pusta runa jest w ogóle czymś logicznym? Runa to znak, konkretny znak. A coś co jest puste nie jest znakiem, nie niesie żadnego przesłania.

Czy w ogóle ktoś się zastanowił, że "pusta runa" została wymyślona wiele wieków później niż znaki runiczne i że nigdy nie miała zastosowania w wyroczniach??

  • Lubię to! 1
  • Medal 2
  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pusta runa nie jest logiczna ale w ezoteryce jak już zapewne zauważyłeś nie chodzi o logikę. W New Age nikt się nad tym nie zastanawia, bo bierze się to co pasuje pod obowiązująca tendencję, co jest modne i wygodne. Pusta runa daje swobodę interpretacji a tego obecnie potrzebuje wróżący, do tego tendencja do upraszczania i ułatwiania sobie wszystkiego więc i runy podlegają temu procesowi, patrz runy na kartach takie jak karty tarota.

Próby wytłumaczenia że w przypadku run lepsze i skuteczniejsze dla osoby używającej ich jest opieranie się na tradycji to jak walka z wiatrakami.

Dawno już powiedziałam że jak ktoś chce to niech sobie używa pustej runy, czy odwraca runy, a to też jest nowomodny zwyczaj zastosowany w dywinacji runicznej, bo to jego życie i to on będzie się potem borykał z konsekwencjami takiego to właśnie użycia run, patrz namieszania sobie w Sieci Losu.

 

znaczenia nazwy - decydowanie, fatum, los, transformacja, przejście, portal, runa trzech Norn, runa Odyna, pusta runa

 

bóstwo - Odyn

eh :(

 

 

Runą przypisywaną Odynowi jest runa Ansuz, tego warto się trzymać :)

"Ansuz - Ujście rzeki, Usta, As (Bóg)

 

Staroangielski - Os

Usta są źródłem każdej rozmowy,

wspomaga mądrość i zadowolenie mądrych,

błogosławieństwo i rozrywka dla możnych.

 

Staronordycki - Oss

Ujście rzeki jest źródłem każdej drogi;

Pochwa jest źródłem miecza.

 

Staroislandzki - As

As jest najstarszym ojcem,

Władcą Asgardu,

Dowódcą Vallhalli.

Kapłan. Jowisz."

Edytowane przez SooYoung
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
Pusta runa nie jest logiczna ale w ezoteryce jak już zapewne zauważyłeś nie chodzi o logikę. W New Age nikt się nad tym nie zastanawia, bo bierze się to co pasuje pod obowiązująca tendencję, co jest modne i wygodne. Pusta runa daje swobodę interpretacji a tego obecnie potrzebuje wróżący, do tego tendencja do upraszczania i ułatwiania sobie wszystkiego więc i runy podlegają temu procesowi, patrz runy na kartach takie jak karty tarota.

Próby wytłumaczenia że w przypadku run lepsze i skuteczniejsze dla osoby używającej ich jest opieranie się na tradycji to jak walka z wiatrakami.

Dawno już powiedziałam że jak ktoś chce to niech sobie używa pustej runy, czy odwraca runy, a to też jest nowomodny zwyczaj zastosowany w dywinacji runicznej, bo to jego życie i to on będzie się potem borykał z konsekwencjami takiego to właśnie użycia run, patrz namieszania sobie w Sieci Losu.

eh :(

 

O tym właśnie mówimy a sęk w tym, że Runy to nie ezoteryka niuejdżowa - te znaki zawłaszczono sobie pod pewien system wróżebny, który z Runami nie ma nic wspólnego. W sumie na nazwę "Runy" powinien być patent, copyright. To nie jest zabawka, podobnie jak magia. To jest narzędzie, które, niewłaściwie użyte więcej niesie szkody niż pożytku, a czasem bardzo dużo szkody.

Jeśli ktoś chce wróżyć za pomocą tych znaków - tak, to jego wolna wola, ale niech nazywa to wróżeniem za pomocą pisma runicznego, znaków runicznych itp. ale nie RUN.

I wtedy proszę bardzo - niech używa sobie wybranego futharku, pustych kart (nie idiotycznej pustej runy!) znaków zodiaku i symboli jakich chce.

I o to w tym wszystkim chodzi.

 

Jasne, że Runemasterzy nie zatrzymają tego procesu, ale mogą informować nieświadomych - nie tylko wróżbobiorców ale i "runkowe wróżki" - co to są Runy a co to są karty na "wróżby runiczne" i że te drugie nie są Runami.

 

Ja nie jestem przeciwko kartom w ogóle, bo uważam, że wszystko można przystosować do czasów tu i teraz, nawet jest to wskazane, ale jeśli ktoś bierze się za wróżenie z Run, to nie tylko musi znać tradycję, z której się wywodzą ale też nie może wymyślać i modyfikować ani znaczeń pierwowzorów, ani dodawać do nich czegoś, czego nie było, tak w wykładni jak i w symbolice.

A jeśli już mowa o wyroczni runicznej, to tradycją jest rzucanie Run i tylko tak można mówić o tym sposobie dywinacji, bo karty - runy to jest własnie tylko wróżenie za pomocą kart, na których są wyrysowane rozmaite znaczki przypominające pismo runiczne i często już w towarzystwie symboli a nawet grafik nie mających niczego wspólnego z prawdziwym znaczeniem Run.

 

PS.

I "wyrd" trafiła tam gdzie jej miejsce - na sekcję ogólną. Bo "wyrd" po prostu Runą nie jest, nie należy do żadnego Futharku, czyli do alfabetu runicznego, jest tylko i wyłącznie dwudziestowiecznym ! wymysłem R.Bluma.

Edytowane przez Ismer
  • Cool 1
  • Super 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...