Skocz do zawartości

Bramy w Tarocie


julenka

Rekomendowane odpowiedzi

Moze mi ktos wytlumaczyc jak mozna interpretowac bramy w rozkladach tarota... jak mozna je zobaczyc, co one oznaczaja... Jak wiadome jest, ze brama jest otwarta, a jak ze zamknieta? Co maja na celu (za zadanie) bramy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość truskawka

"Hierarchia mocy Tarota przypomina drabinie o 7 szczeblach (...). Każdemu szczeblowi możemy przypisać umownie pewien stopień siły liczony w skali od 1 do 12 (1 stopień - karty najsłabsze, 12 - najsilniejsze)

Karty Transformacje - 12 stopni

Arkana Wielkich Wtajemniczeń - 10 stopni

asy - 7 stopni

karty bramy - 5 stopni

dziesiątki i królowie - 3 stopnie

pozostałe figury Małych Wtajemniczeń - 2 stopnie

blotki - 1 stopień

 

Najmocniejsze są Karty-Transformacje: Rydwan, Kolo Fortuny, Śmierć, Wieża i Świat. Symbolizują przemianę, dar losu, wpływ przeznaczenia na nasze życie, fatum, wewnętrzny lub zewnętrzny przymus.

Nieco słabsze są pozostałe karty Wielkich Wtajemniczeń. W zetknięciu z Kartami Transformacjami nie tracą jednak swej siły.

Trzeci szczebel zajmują asy. Symbolizują impuls, specyficzny stan duszy, ingerencje, ciecie, działanie, wypadek, jakieś ważne wydarzenie.

 

Na czwartym szczeblu usytuowane są Karty Bramy : 3 buław, 5 kielichów, 8 kielichów, 6 mieczy, 8 mieczy, as pentakli, 9 pentakli oraz 10 pentakli. Karty Bramy uosabiają przejście, życiowy próg, nieuchronne rozstrzygniecie (w położeniu odwróconym niemożność rozstrzygnięcia). Znamionują jakaś ważną sytuacje. Są replika Kart Transformacji Wielkich Wtajemniczeń.

 

Piaty szczebel kontynuują dziesiątki i królowie. Personifikują pełnie, dostojeństwo, autorytet, powagę chwili. Są znakiem, bądź zwiastunem ingerencji sil wyższych.

Szósty stopień okopują figury Wtajemniczeń Mniejszych. Personifikują osoby, ludzi znanych Pytającemu, jego wrogów, jego przyjaciół, znajomych , krewnych itp.

Na siódmym szczeblu znajdują się blotki Mniejszych Wtajemniczeń.

 

Dwie karty (as i 10 pentakli) maja moc własna, a także moc Kart Bram. Ponieważ as pentakli ma sile asów - 7 stopni i sile Karty Bramy - 5 stopni, jest arkanem o dużej sile, równej Kartom Transformacjom - 12 stopni ( 7+5=12). Z kolei 10 pentakli kumuluje sile 3 stopni i 5 stopni, ma zatem moc 8 stopni.

Głupiec nie posiada określonej mocy. Będąc nicością przejmuje cechy sąsiadującej karty, wpływając na jej znaczenie, lecz nie zmieniając usytuowania tego arkanu."

 

Źródło - książka: Tarot Magów Suligi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość truskawka

Wśród kart Małych Arkanów wyróżniono karty, które niosą specjalnie silne przesłanie. Są sygnałem, że znajdujemy się w momencie kulminacyjnym, w punkcie, przesilenia. Są podpowiedzią, że jeden etap się już kończy, a drugi zaczyna. Zapowiadają rozwój i wezwanie do skupienia uwagi by dokonać wyboru. Jeśli wybór będzie właściwy– przekroczymy bramę i dostaniemy ułatwienia od losu. Jeśli nie – możemy przed nią pozostać z nierozwiązanym problemem do czasu aż „odrobimy lekcję”, nauczymy się właściwej postawy i znajdziemy rozwiązanie.

Dla niezdecydowanych i lękliwych brama może być przeszkodą nie do przekroczenia. Jeżeli nie okiełzna się strachu lub nie podejmie wysiłku by zmierzyć się z problemem, trudna sytuacja będzie powracać. Czasem życie zmusi do przekroczenia bramy nawet wbrew naszej woli. Jednak odbywa się to w sposób bolesny i trudny.

Karty bramy maja nam uzmysłowić ważność wydarzeń jakich doświadczamy. Są znakiem rozwoju osobowości. Nie dotyczą spraw czysto materialnych, lecz ukazują ewolucję postaw, emocji, myśli i uwalniania się z pułapek materii.

 

TRÓJKA BUŁAW – kulminacja energii. Potrzeba ruchu i zmiany. Konieczność podjęcia działania by uwolnić się z ciasnych ram ograniczeń i wypłynąć na szersze wody. Uczy działania nie tylko wyłącznie dla siebie, ale z uwzględnieniem potrzeb i potencjału innych ludzi.

 

PIĄTKA KIELICHÓW – zrozumienie natury emocji. Umiejętność odróżniania cudzych emocji od swoich. Przez konfrontację ze skrajnie silnymi uczuciami: bólem, głębokim smutkiem, zazdrością, napięciem emocjonalnym na granicy eksplozji, prowokuje dojrzałość uczuciową. Uczy, że pogrzebane uczucia mogą odrodzić się w doskonalszej formie.

 

ÓSEMKA KIELICHÓW – konfrontacja ze skrajnymi uczuciami, konflikt wewnętrzny wywołujący emocjonalne rozdarcie, prowadzące do przewartościowania na płaszczyźnie uczuć. Prowokuje konieczność zdobywanie nowych doświadczeń: może to być doświadczenie wolności, poddanie się pasji czy namiętności nawet wbrew oczekiwaniom otoczenia.

 

SZÓSTKA MIECZY – moment duchowego przełomu. Konieczność uwolnienia się od starych schematów myślenia, porzucenie „bezpiecznych” poglądów dla nowych marzeń, idei i rozwiązań. A wszystko po to by odnaleźć w sobie nieograniczoność potencjałów i nowych możliwości, choć by miał temu towarzyszyć lęk.

 

ÓSEMKA MIECZY – wezwanie do wykazania się odwagą w warunkach, którym człowiek zmuszany jest ulec. Budowanie w sobie poczucia godności i wartości pomimo wpajanych z zewnątrz ograniczeń. Prowokuje do wykazania się umiejętnością dostrzeżenia rozwiązań tam, gdzie na pierwszy rzut oka ich wcale nie widać.

 

AS DENARÓW – kreatywność jako część natury świata. Dostrzeżenie, że na bazie jaką jest materia można sięgnąć po pierwiastki duchowe. Uczy rozumienia, że w akcie twórczym przenikają się wzajemnie energie ziemskie i boskie.

 

SZÓSTKA DENARÓW – dawanie i branie są dwiema stronami tej samej monety. Jeżeli nie umiemy brać, nie umiemy też obdarowywać – te dwie czynności muszą być w równowadze. Tak nadmiar jak i brak są zakłóceniem harmonijnego przepływu energii.

 

DZIEWIĄTKA DENARÓW – bogactwo tak materialne, jak i duchowe wymaga uważnej opieki. Nie wystarczy posiadać, trzeba to również umieć utrzymać, ale nie przywiązywać się by nie zostać niewolnikiem własnych bogactw. Dar losu może wynieść człowieka ponad przeciętność, ale tylko od niego będzie zależeć czy wzbogaci swoją osobowość, czy ugrzęźnie w pułapce posiadania.

 

DZIESIĄTKA DENARÓW – nie przychodzimy z nikąd i do nikąd nie odchodzimy. Jesteśmy sumą poprzednich pokoleń, a ich dorobek jest naszym dziedzictwem, którego nie wolno nam marnować! Co gromadzimy przez swoje życie będzie bogactwem tych co przyjdą po nas – oby ta scheda nie była dla nich balastem!

 

Źródło - książka: Dorota Maria Słowikowska "Sekrety Małych Arkanów Tarota"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
Moze mi ktos wytlumaczyc jak mozna interpretowac bramy w rozkladach tarota... jak mozna je zobaczyc, co one oznaczaja... Jak wiadome jest, ze brama jest otwarta, a jak ze zamknieta? Co maja na celu (za zadanie) bramy

 

W kartach 'bramach" nie chodzi o jej zamknięcie czy otwarcie,one maja taką nazwę gdyż oznaczają szczególny rodzaj wydarzenia w życiu człowieka,taki rodzaj wydarzenia,po którym człowiek niemalże zmuszony jest do innego życia,często zupełnie innego niż dotychczas,dlatego mówimy "karta Brama".Zaś w samym rozkładzie widząc taką kartę ma ona "pierwszeństwo" w interpretacji po Arkanach Wielkich,to zawsze w okół tej karty Bramy należy skoncentrować swoją uwagę,ponieważ są to niecodzienne wydarzenia i takie,których człowiek do tej pory najprawdopodobniej nie napotkał w swoim życiu.

Zadaniem Karty Bramy jest uświadomienie-pokazanie człowiekowi,że w danej materii(dana karta),pytaniu o ktore pyta,wypełnił sie już swojego rodzaju czas,że nadchodzi bądź nadeszło wydarzenie w którym przyjdzie nam zmierzyć się z rzeczywistością dotychczas przez nas nieuświadomioną,nieoczekiwaną.To trudny czas,bo niejednokrtonie ukazuje walkę bądź umiejętność przeciwstawienia się rzeczywistości.

Przykładowo:

8 Pucharów,która jest Kartą Bramą,mówi-daje sygnał (w zależnosci od postawionego pytania),że to MY SAMI podjęliśmy decyzję o tym,że w takim układzie jaki symbolizuje 8 Pucharów już nie chcemy być,bądź nie możemy,bo jest nam w nim nie wygodnie.To czas w którym człowiek jest swiadomy,że czego go życie poniekąd na własną reke,ale on to zrobi,bo już nie może tkwić i nie chce w danym układzie.

Gdy pytamy o związek-8 Pucharów wyraźnie mówi-ODCHODZĘ

Gdy pytamy czy wróci?(i tu zaksoczenie)-wróci

To Karta mówiąca - MAM JUŻ DOŚĆ IDE TERAZ SAM I JESTEM ŚWIADOMY TRUDNOŚCI KTÓRE SĄ PRZEDE MNA,ALE DAM SOBIE RADĘ BO W KOĆNU TO 8,CZYLI SIŁA:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

I jeszcze jedna ciekawa interpretacja Kart Bram:

 

Trójka Buław

Ta brama mówi, że trzeba w końcu myśli wprowadzić w czyn. Nie siedzieć w zamkniętym małym światku 2 Buław. tylko ruszyć naprzód, przekroczyć bramę prowadzącą ze swojego świata, do świata na zewnątrz. To zetknięcie się ze światem zewnętrznym nie tylko pokazuje nowe możliwości, likwiduje ograniczenia, ale też uczy zwracać uwagę na innych ludzi, nie tylko na czubek własnego nosa. To taka chwila, gdy wystawiamy nos z jakiegoś "zamkniętego" miejsca, dostrzegamy cały świat, jaki się za nim kryje, i ruszamy weń. Kiedyś pokazała mi się jako myśli pewnego faceta o zdradzie lub innym związku. Czuł się uwięziony w swoim małżeństwie, i ta karta-brama pokazała jego przebudzenie, dostrzeżenie, że "tego kwiatu to pół światu", i może uwolnić się od swojej żony, jeśli owa mu z jakichś powodów nie odpowiada. No i właśnie jako Trójka tradycyjnie już nawiewa te myśli o możliwości powstania 'odwiecznego trójkąta' Z tym, że to raczej dopiero myśli, pewne przebudzenie, a nie już czyn, zdrada fizyczna.

 

5 Kielichów

Problemy z pogodzeniem się z odejściem czegoś, np. z rozpadem związku. Osoba na karcie załamuje ręce nad "rozlanym mlekiem". Decyzja została prawdopodobnie podjęta niezależnie od niej, była zaskoczeniem, wzbudziła silne negatywne emocje. W tej bramie musimy zmierzyć się z tymi emocjami, ale nie niszcząc się nimi, a wyciągając z nich lekcję.

"Uczy, że pogrzebane uczucia mogą odrodzić się w doskonalszej formie."

Niekoniecznie tak jak sobie czasem wyobrażamy - ukochana osoba wraca, a my nie popełniamy tych samych błędów i następuje sielanka. Tę szansę naprawy błędów możemy otrzymać dopiero w kolejnym związku z inną osobą. Kojarzę tę kartę z osobami, które wciąż, jak w jakimś przeklętym kole, są porzucane przez kolejnych partnerów. Nie potrafią przejść tej bramy, pogodzić się z emocjami, zapanować nad nimi, wybaczyć i wyciągnąć naukę. Zamiast tego zamykają się w sobie na nowe uczucie, miesiącami i latami wywlekają wspomnienia, mszczą się na kolejnych partnerach lub kurczowo próbują utrzymać ich przy sobie. Same ściągają na siebie doświadczenie tej bramy i wciąż nie potrafią przez nią przejść należycie...

 

8 Kielichów

Z kolei ta karta kojarzy mi się z tą osobą, która ze związku odchodzi. (Niekoniecznie związku. Może to być również praca, która nie daje perspektyw.) Potrzebuje nowych doświadczeń, a układ w którym się znajduje, blokuje jej możliwości pójścia dalej w rozwoju duchowym. Na karcie widać, że z tych Kielichów złożyła jakby budowlę, której nie dokończyła - odwróciła się do niej plecami i odchodzi w stronę gór (u Waite'a góry = obecność Boga, wznoszenie się na wyższy poziom duchowy), zbierać nowe doświadczenia i rozwijać się.

To odejście wiąże się z rozdarciem wewnętrznym, walką między poczuciem obowiązku, przyzwyczajeniem, a porywami serca, wewnętrznymi tęsknotami. Przekroczenie tej bramy nie jest łatwe. Odejście od starannej budowli pokazuje również odejście od utartych ścieżek, zasad, uporządkowania, zrobienie czegoś szalonego, wbrew regułom. Tej karty doświadcza np. osoba, która odchodzi z niesatysfakcjonującego związku, co mimo wszystko chyba nigdy nie jest łatwe.

 

6 Mieczy

Wymową bardzo mi przypomina 8 Kielichów. To również uwolnienie się od schematów i utartych ścieżek, szukanie możliwości rozwoju, ale bardziej na poziomie intelektualnym niż emocjonalnym (Kielichy). 8 Kielichów mówi o poradzeniu sobie z rozdarciem wewnętrznym, emocjonalnym - 6 Mieczy z kolei to bardziej konieczność poradzenia sobie ze strachem przed nowym, obawami przed nieznanym, tym co czeka na drugim brzegu. Karta radzi porzucenie dotychczasowych obiektów starań, bo nie będą one owocne; radzi poszukiwanie bardziej "sensownego" portu - jak najbardziej może mówić o zasadności zmiany obiektu uczuć (partnera obecnego lub tego, o którego się stara). Jeden znany mi pan nie posłuchał, i dostał 10-cioma Mieczami (były dalej w rozkładzie na pytanie co się stanie gdy nie posłucha 6 Mieczy) - dostał bardzo bolesnego kosza.

 

8 Mieczy

O tej karcie mogłabym napisać chyba cały elaborat, tyle razy wypadała mi kiedyś w moich własnych rozkładach :haha: Ale cóż ona dla mnie znaczy jako brama: że wyjście jest, tylko my go nie widzimy. Strach przesłania nam rzeczywisty wygląd sprawy. Przejściem bramy jest przełamanie go - do tego potrzebna jest odwaga i pewność siebie mimo kiepskich widoków na sytuację, i znalezienie owego wyjścia. Obrazuje tylko i wyłącznie nasze wewnętrzne obawy, zahamowania. Zrobienie kroku naprzód rozjaśniłoby i poprawiło sytuację, ale my panicznie boimy się go zrobić. Mi wypadała ta karta, gdy byłam zakochana, a nie miałam żadnych widoków na związek z obiektem swoich uczuć. Cóż, była to tylko moja opinia, ponieważ był zajęty. Jego kobieta odstawiała najróżniejsze historie, ze zdradami włącznie, a on w tym tkwił i tkwił, choć wydawało się, że jest świadomy tego wszystkiego. Po długim czasie dowiedziałam się, że gdybym wtedy przełamała swój strach i zrobiła jakiś krok w jego kierunku wykraczający poza przyjaźń, oszczędziłabym sobie wielu miesięcy oczekiwania, aż sytuacja rozwiąże się sama. Ale ja ogrodziłam swoje uczucia tą 8 Mieczy i tkwiłam sobie jak księżniczka w wieży czekając, aż luby sam weźmie się w garść. Wziął się, zerwał ze swoją "damą" i skierował się we właściwą stronę :) niemniej jednak gdybym to ja przeszła przez te swoje 8 Mieczy, nie trwałoby to tak koszmarnie długo.

 

As Denarów

Zastanawiałam się, czemu najwięcej kart-bram jest wśród Denarów, tych najbardziej związanych z materią, zdawałoby się niezbyt uduchowionych w znaczeniu kart. Aż do mnie dotarło, że chyba najwięcej przeszkód w rozwoju duchowym stwarza nadmierne skupianie się na materii :)) Ale myślę nad tym nadal.

Ja podejdę do Asa Denarów z trochę innej strony niż zwykle. Ta brama może uczyć doceniania spraw materialnych również. Od razu na przykładzie: wypadła na to, kim będzie dla faceta pewna kobieta. Jako główna karta w rozkładzie pokazała się właśnie ta. Jako brama mówiła tam akurat, że związek z tą kobietą odciągnie tego faceta od imprezowego stylu życia - zmieni środowisko, znajdzie stałą pracę, zacznie szanować pieniądze, myśleć nieco bardziej "materialnie", a nie tylko o zabawie, dniu dzisiejszym. Z korzyścią dla obu stron zresztą. I sprawdziło się.

 

6 Denarów

Wspomniany problem dawania i brania... Pojawia się w momencie, gdy wykorzystywana osoba musi nauczyć się mówić nie. Albo gdy "pasożyt" otrzymuje nauczkę, że za wszystko trzeba zapłacić, odwdzięczyć się, jeśli chce się liczyć na ponowną pomoc. Dla mnie brama bardzo przejrzysta i zrozumiała.

 

9 Denarów

Przez taką bramę przechodzi przykładowo osoba, która wygrała w totolotka. Czy przejdzie tę bramę, zależy co zrobi z wygraną. Może odbić jej woda sodowa, większość przehula, resztę wyda na niepotrzebne luksusy i zbytki, po czym zdziwiona stwierdzi, że z wielkiej wygranej nic nie zostało. Może również przekazać część na cele charytatywne, żyć wygodnie, może na nieco wyższym poziomie, ale ważne by podchodziła do życia tak jak dotychczas. Pracowała, wypełniała obowiązki wokół siebie, pomyślała też o innych, o swoich dzieciach, odłożyła dla nich część pieniędzy. Tak potraktowane pieniądze faktycznie stają się bogactwem, pozwalają czynić więcej dobra i nie ogłupiają.

 

10 Denarów

W bramie stoi para na karcie. To małżeństwo stoi na rozdrożu. Mąż zapracowany, kobieta sama z całym domem i dziećmi na głowie. Miłość i wspólne marzenia gdzieś sie zapodziały, zamiast tego są cyfry na koncie w banku i sterta garów w zlewie. Coś trzeba z tym zrobić, by małżeństwo nie pozostało małżeństwem tylko formalnie. W natłoku codziennych błahych spraw zapominamy o tych wielkich, najważniejszych. Denary na karcie układają się w kabalistyczne Drzewo Życia. Para na karcie jednak go nie dostrzega. Ich małżeństwo wisi na włosku, zapomnieli o sensie bycia razem, wspólnych marzeniach - kłócą się o zakupy i pranie... Jeśli jednak przejdą tę bramę razem, ich związek bardzo się utrwali i rozwinie, może być jeszcze silniejszy niż kiedykolwiek.

 

Źródło: Forum grono.net, Tarot, Bramy. Post Martens z dn. 31.03.09

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Ze względu na swój charakter i znaczenie karty bramy bywają przestrogą przed klęską lub drogowskazem do osiągnięcia szczęścia.

Oto karty bramy Wielkich Arkanów:

 

Karta brama Śmierć

Oznacza transformację, koniec czegoś i jednocześnie początek czegoś nowego. Czego? – o tym powiedzą sąsiadujące karty. W odróżnieniu od karty Wieża, zmiana ta jest naturalnym wynikiem istniejących zdarzeń lub przemiany wewnętrznej, duchowej danej osoby.

W sensie życia realnego oznaczać może na przykład koniec złej passy w interesach. W sensie duchowym - odrodzenie się , zmianę poglądów, postaw, zerwanie z przywiązaniem (człowiek przywiązany do ptaka, co codziennie siada na parapecie, niepokoi się, gdy pewnego dnia ptak nie przyleci).

Z doświadczenia podczas pracy z moimi klientami wiem, że większość ludzi boi się karty Śmierci. Jest to błąd, bo w rzeczywistości Śmierć wcale nie oznacza śmierci w sensie fizycznym, lecz definitywny koniec pewnego etapu życia oraz – jak już zostało to wspomniane, transformację duchową. Na przykład Śmierć poprzedzona Wieżą może oznaczać koniec osaczenia lub pobytu w więzieniu czy innego życiowego dramatu. Inny przykład: Śmierć i Sąd będą oznaczać koniec danego etapu życia i początek nowego - pozytywną przemianę lub zmianę (w zależności od tego jak brzmi pytanie).

Odwrócona karta Śmierć to okres złego fatum w życiu, jakaś strata, depresja.

 

Karta brama Wieża

Zwróćmy uwagę na to, że karta Wieża jest jedyną pośród Arkanów Wielkich, której symbolem jest przedmiot materialny, wytwór pracy ludzkiej. Symbolizuje ona zniszczenie tego, co człowiek przez lata wypracował, z czym wiązał swoją wiarę i nadzieję.

Oznacza tragedię w sferze materialnej lub w sferze uczuć, często izolację, nieprzewidzianą katastrofę, wypadki losowe.

Zacytujmy Mickiewicza „ Dzieło niszczenia jest równie święte, jak dzieło tworzenia”.

Zniszczenie to ma swój cel – nadzieję na zmianę losu na lepszy, jeśli człowiek pokona wstrząs psychiczny, lęk, depresję z tym negatywnym wydarzeniem związaną.

Wieża oznacza niewolę, a grom uwalnia nas od niej.

W pozycji odwróconej to tryumfalne rozwiązanie problemów na przykład odzyskanie wolności , wyjście cało z groźnego wypadku. Także straty, nieszczęście, ale o małym znaczeniu.

 

Karta brama Sąd

Karta ta jest najlepszą z pośród kart bram. Nazywana jest często: Zmartwychwstanie. Dzięki opatrzności Boga, łaskawości losu, przeznaczenia otwiera się nowy, lepszy okres w życiu.

Pytający otrzyma coś, czego pranie. Dostajemy szansę, to swoista karta ratunku. Większości z nas kojarzy się z kresem wędrówki i rozliczeniem przed majestatem Pańskim. Tymczasem karta ta niesie ze sobą najlepsze dla nas wibracje, jest wręcz gwarancją wyjścia z choroby, z największych opresji. Zapowiada powrót do dawnych planów i idei, które upłynęły z biegiem czasu i uległy zapomnieniu. Jako karta brama zapowiada powrót do siebie kochanków, przyjaciół z którymi się rozstaliśmy. Jest to jedyna karta która łączy ze sobą przeszłość z teraźniejszością.

Odwrócona karta Sądu Ostatecznego to utracona okazja, opóźnienie rezultatu działań, nieprzemyślane działanie, wskazany jest rozsądek.

 

Karta brama Świat

Ta karta jest ostatnim etapem wędrówki poprzez Arkana Wielkie. To spełnienie pewnego etapu w naszej wspinaczce po stopniach schodów. Przed nami jest nowy etap, następna podróż.

Karta zapowiada otwarcie się nowych możliwości, korzystny przebieg wydarzeń, rozwiązanie rąk, harmonię, sukces, także nowe możliwości, szanse i widoki na przyszłość. Odwrócona mówi o blokadzie lecz na szczęście krótkiej. Otwarcie o której mówi ta karta może być w sensie fizycznym. Na przykład, gdy osobie pytającej o szanse na otrzymanie wizy wyjdzie ta karta obok karty urzędowej np. Sprawiedliwości, to dostanie ona upragnioną wizę i pojedzie. Karta Świat to sukces który został osiągnięty, ale po tej karcie znowu jest karta Głupiec i znowu czeka nas nowe zdobywanie sukcesów i droga do karty Świat po przez wszystkie Arkana Wielkie Tarota.

 

Źródło: Karty bramy Wielkich Arkanów - Wróżby Online

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tarociści dzielą karty tarota na różne grupy. Uważają, że niektóre karty są ważniejsze, mocniejsze i bardziej znaczące od innych. Jednym z takich wyróżników są karty bramy, często opisywane w polskiej literaturze astrologicznej.

TAROT JAKO KLUCZ

Kiedy rozkładamy karty, przenosimy się do innej rzeczywistości, w której wszystko staje się możliwe, a my możemy poznać naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Nie wiemy, kto dokładnie stworzył tarota, ale wiemy na pewno, że nie służy on, w przeciwieństwie do zwykłych kart, do zabawy czy rozrywki. Używając tarota wkraczamy na drogę wyższego poznania, która może nas doprowadzić do oświecenia - kiedy zrozumiemy wreszcie, kim jesteśmy i co mamy w życiu do zrobienia. Karty tarota są jednym z kluczy, które otwierają nam drzwi do innej rzeczywistości i wyższego poznania. Bez klucza nie ma bramy. Artur Edward Waite, znany okultysta, swoją słynną publikacją o tarocie zatytułował Obrazkowy klucz do Tarota, potwierdzając wyjątkowe znaczenie tych magicznych karta dla każdego, kto zajmuje się magią, ezoteryką i duchowością.

Tarot jest więc kluczem do bramy, za którą odkryjemy swoje prawdziwe ja i poznamy wiedzę dostępną tylko nielicznym. Ale żeby to zrobić, musimy najpierw tę bramę znaleźć, a potem odkryć sposób, jak przez nią przejść lub otworzyć jej podwoje. Nie każdy zna magiczne słowo, które otworzy bramę skarbca. Zaklęcie Sezamie, otwórz się! nie zawsze zadziała, trudno jest wejść do jaskini pełnej skarbów. Bogactwa, do których prowadzi nas tarot, są natury duchowej. Musimy prawidłowo odczytać symbole i znaki na kartach, żeby przyjąć i zrozumieć naukę, jaką daje nam tarot.

Brama jest symbolicznym przejściem ze stanu nieświadomości (stoimy przed bramą i nie wiemy, jaki świat kryje się po jej drugiej stronie) do stanu poznania i wyższej świadomości. W wielu kulturach i tradycjach ezoterycznych rytuał przejścia jest jednym z najważniejszych w życiu każdego człowieka czy adepta. To inicjacja, która czyni z nas osoby dorosłe i posiadające tajemną wiedzę. Kiedy przejdziemy przez bramę, jednocześnie otwieramy swój umysł, poznajemy to, co dostępne tylko nielicznym i wybranym. Stajemy się wrażliwsi na to, co nas otacza i otwieramy się na innych.

Nie dziwi więc, że tarot jest traktowany jako brama do poznania wyższego, duchowego świata. Dlaczego jednak niektórzy tarociści uważają, że pewne karty mają o wiele mocniejsze znaczenie i nazwali je kartami bramami?

MAŁE BRAMY

Małe arkana opisują codzienne sytuacje i zwykłe ludzkie problemy. Jednak kiedy przyjrzymy się im dokładnie, okazuje się, że niektóre z nich mają o wiele silniejsze oddziaływanie i głębszy przekaz. Są ważną wiadomością, jaką napotykamy w wdrówce po małych arkanach. Są to: 3 Buław, 5 Kielichów, 8 Kielichów, 6 Mieczy, 8 Mieczy, As Denarów, 9 Denarów i 10 Denarów. Jan Suliga tak je opisuje: „Karty Bramy uosabiają przejście, życiowy próg, nieuchronne rozstrzygnięcie (w położeniu odwróconym - niemożność rozstrzygnięcia). Znamionują jakąś ważną, istotną dla osoby której wróżymy, sytuację. Są repliką Kart transformacji Wielkich Wtajemniczeń." (Tarot Magów, Wydawnictwo G.D. 1992, s. 232).

Czym wyróżniają się one spośród innych małych arkanów? Na pewno są to karty, na których dostrzeżemy mosty oraz bramy, których symbolika jest przecież kluczowa dla tarota jako takiego. Na 3 Buław mężczyzna stoi między dwiema wbitymi w ziemię buławami, trzecią się podpiera. Na 5 Kielichów postać stoi między dwoma rzędami kielichów: te po lewej stronie są przewrócone, a ich zawartość rozlana, te po prawej wciąż stoją i są pełne. Dodatkowo po prawej w oddali widzimy most na rzece, którym przechodzi się na drugą stronę, gdzie stoi zamek i są drzewa. Na 8 Kielichów bramą jest przejście między dwiema górami. Na 6 Mieczy kobieta, która siedzi na łodzi, jest otoczona przez dwa szpalery mieczy wbitych w dno łodzi. Przeprawa przez rzekę jest tu więc symbolicznym przejściem przez bramę.

Na 8 Mieczy kobieta stoi pomiędzy dwoma rzędami mieczy wbitych w ziemię. Na Asie Denarów widzimy bramę do ogrodu porośniętą girlandami kwiatów, bluszczu i powojników. Na 9 Denarów kobieta stoi pomiędzy dwoma stosami denarów, które tworzą bramę. Na 10 Denarów widzimy solidną miejską bramę, na tle której siedzi wielopokoleniowa rodzina.

Nie jest to jednak główną cechą kart bram. Łuki i bramy są przecież i na innych kartach: na 4 Buław jest brama ozdobiona girlandami z czterech buław, na 3 Denarów widzimy łuk w konstrukcji katedry. Według tarocistów, którzy używają kart bram w swojej praktyce, są to karty, które – podobnie jak wielkie arkana – pokazują niecodzienne wydarzenia, których człowiek do tej pory nie przeżył w swoim życiu lub nie dostrzegł ich wagi. Są też ostrzeżeniem, że trzeba potraktować sytuację poważnie, bo żal do kogoś (5 Kielichów), sytuacja pozornie bez wyjścia (8 Mieczy), czy też przesyt luksusowymi warunkami życia (9 Denarów) mogą być impulsem do poważnego działania, do całkowitej zmiany naszego życia.

Karty bramy są więc nauką, jaką spotykamy w codziennych życiowych sprawach. Czasami zwykła sytuacja urasta do takiego problemu lub tworzy taki splot okoliczności, że nagle patrzymy na świat z zupełnie innej perspektywy i sami stajemy się zupełnie kimś innym. Karty bramy łatwo przeoczyć i zbagatelizować. Jak pokazuje praktyka, taka nieostrożność może doprowadzić do dużej straty lub przegapienia ważnych życiowych okazji. 10 Denarów oznacza stabilizację życiową, zyski i stworzenie rodziny. W rozkładzie dla młodego mężczyzny, który się jeszcze nie wyszalał i nie ustatkował, może wskazywać, że niedługo stanie (lub właśnie się to dzieje) przed koniecznością takiego kroku.

WIELKIE BRAMY

Niektórzy tarociści uważają, że wśród wielkich arkanów też są karty, które zasługują na miano bram. Spośród wielkich arkanów kilka kart przykuwa naszą szczególną uwagę. Są to Rydwan, Koło Fortuny, Śmierć, Wieża i Świat. Jan Witold Suliga w książce Tarot Magów nazywa je kartami transformacji, które „symbolizują przemianę, dar losu, wpływ przeznaczenia na nasze życie, fatum, wewnętrzny lub zewnętrzny przymus” (Tarot Magów, Wydawnictwo G.D. 1992, s. 232). Niektórzy uważają je za wielkie bramy, które przenoszą nas w zupełnie inny świat, a spotkanie ich w rozkładzie jest znakiem, że w naszym życiu dokonuje się wielka, nieodwracalna przemiana. Coś starego się kończy, coś nowego się zaczyna. Każde z tych wielkich arkanów przenosi nas w inne miejsce i oznacza, ze nasze życie już nie będzie takie samo jak przedtem.

RODZAJE BRAM

Jeśli mamy przed sobą bramę, to albo jest ona otwarta, albo zamknięta. Jak to przełożyć na symbolikę kart bram? Możemy skorzystać z ich ostrzeżenia i pójść krok dalej, podjąć wyzwanie, zmienić się. Możemy również zignorować ich przesłanie i powrócić do punktu wyjścia, powtarzając znów te same życiowe uniki, błędy lub zaniedbania. O tym, czy skorzystamy z rady karty bramy i przekroczymy ważny życiowy próg, powie nam pozycja karty i jej siła w rozkładzie w relacji z innymi kartami.

Brama jest otwarta wtedy, kiedy znaczenie karty jest pozytywne, czyli nie jest w pozycji odwróconej lub znajduje się w otoczeniu sprzyjających jej kart. Karta oznacza wtedy pokonanie przeszkód i możliwość rozwiązania problemu lub trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Możemy zobaczyć, co jest po jej drugiej stronie, zdobyć wiedzę, która jest ukryta w symbolach umieszczonych na karcie i poszerzyć swoje horyzonty.

Brama jest zamknięta wtedy, kiedy znaczenie karty jest negatywne, czyli jest w pozycji odwróconej lub znajduje się pośród niesprzyjających jej kart. Karta brama nie otwiera wtedy przed nami swoich podwoi. Możemy pukać, krzyczeć i błagać, żeby nas wpuszczono do środka, ale nic takiego się nie stanie. Brama jest wtedy psychiczną lub fizyczną barierą, która blokuje nas i nie pozwala iść do przodu. Znalezienie do niej klucza jest bardzo trudne. Okazuje się, że musimy jeszcze wiele zrobić i przeżyć, aby zobaczyć świat po drugiej stronie bramy. Albo możemy jej po prostu nie zauważyć. Jest to moim zdaniem najgorsza realizacja tej karty.

 

Źródło: "Tarocista"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 BUŁAW

jest ciekawym połączeniem prawie wszystkich cech, jakie reprezentuje ten ognisty i wiosenny dwór. Wejście na szczyt jest nie lada wyczynem, a widok po horyzont zapowiada nowe przygody i możliwość sprawdzenia się.

NA GÓRZE

Na Trójce Buław mężczyzna stoi między dwiema wbitymi w ziemię buławami, a trzecią się podpiera. Ta prowizoryczna brama symbolizuje przejście do nowego etapu, zostawienie za sobą trudów, wspinanie się na górę i rozpoczęcie nowej wędrówki w nieznane. Mężczyzna stoi na wierzchołku góry, która dla ezoteryków i mistyków oznacza odosobnienie potrzebne do medytacji i refleksji nad sobą, a także kontakt z absolutem, bogiem czy kosmosem, jaki osiągamy w wyjątkowych, przełomowych momentach życia. Zauważmy, że jest to jedyna karta małych arkanów, na której człowiek stoi na szczycie i spogląda z góry na świat, który go otacza.

Tajemnica, jaka kryje się w tej bramie, jest wypisana na twarzy mężczyzny, który stoi do nas plecami. Nie wiemy, czy się cieszy, czy jest zmęczony, czy zniechęcony. Czy może po prostu ciekawy jest tego, co widzi przed sobą. Jednym z wyzwań tej karty jest poznanie, kim on jest i dlaczego się tutaj znalazł. Kiedy zaczniemy analizować jego sytuację i opisywać, co widzimy na karcie, zaczniemy powoli odnajdywać przesłanie tej karty bramy.

BRAMA TRÓJKI BUŁAW JEST OTWARTA

wtedy, kiedy znaczenie karty jest pozytywne, czyli nie jest w pozycji odwróconej lub znajduje się w otoczeniu sprzyjających jej kart. Kiedy czujesz, że dotarłeś na szczyt i jeszcze wiele przed tobą, masz poczucie, że twoje życie zmierza w dobrym kierunku. Osoba, która ma solidne podstawy i świetne widoki na przyszłość, nie cofnie się w pół drogi i nie zrezygnuje z tego, co już osiągnęła. Wreszcie to, do czego dążyliśmy, dla czego narażaliśmy swoją karierę, reputację lub pieniądze, jest w zasięgu naszego wzroku.

Pokonaliśmy wiele przeszkód, aby się dostać na sam szczyt. Kiedy brakowało nam sił, mobilizowaliśmy się i siłą woli (As Buław) dotarliśmy na samą górę. Jeśli mieliśmy wątpliwości, czy kierunek naszej wędrówki był dobry i nam sprzyjający, teraz wiemy, że trud się opłacił. Woda i statki, które spokojnie po niej płyną u podnóża góry, są symbolem nowych życiowych okazji i bogactwa przygód i wrażeń, jakie nas jeszcze w życiu spotkają. Spokojna woda jest symbolem pogodzenia ze sobą, pozytywnych uczuć i dobrych relacji z ludźmi. Pokonaliśmy strach, przeszkody, wrogów i własne ograniczenia, żeby dojść tu, gdzie teraz jesteśmy.

BRAMA TRÓJKI BUŁAW JEST ZAMKNIĘTA

wtedy, kiedy znaczenie karty nie jest pozytywne, czyli jest w pozycji odwróconej lub znajduje się pośród niesprzyjających jej kart. Kiedy nie możemy przez bramę przejść? Wtedy, kiedy nie cieszymy się z sukcesu, jaki właśnie osiągnęliśmy lub nie umiemy zatrzymać się na chwilę i pomedytować nad swoim miejscem w świecie i dotychczasowymi osiągnięciami. Ciągła gonitwa za karierą i materialnymi sukcesami sprawia, że nie jesteśmy w stanie właściwie i obiektywnie ocenić tego, co zdobyliśmy.

Trójka Buław w niekorzystnym położeniu jest dla nas psychiczną barierą, która blokuje nas i nie pozwala iść do przodu. Znalezienie do niej klucza jest bardzo trudne. Nie jesteśmy spokojni, jak woda na dole, nie umiemy znaleźć wyjścia z sytuacji, w której się znaleźliśmy. Bo chociaż dotarliśmy na szczyt, nie jest to dla nas wymarzone miejsce, nie spełnia naszych oczekiwań i nie zaspokaja naszych ambicji. Gdzieś po drodze popełniliśmy błąd. Teraz trzeba będzie zawrócić, przejść tę drogę jeszcze raz i dowiedzieć się, co robimy nie tak. Może wybraliśmy nie tę ścieżkę kariery, albo obowiązki, które wykonujemy, nużą nas? A może perspektywa zdobywania dalszych szczytów jest nie do zniesienia – może jesteśmy już zmęczeni i nie chcemy nigdzie dalej iść? Pułapką tej karty bramy może być również to, że nie uważamy, że osiągnęliśmy życiową stabilizację, sukces i możliwość dalszego rozwoju.

 

Źródło: "Tarocista"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Gość PannaDorotka

Może ktoś z Was wie...

Miałam dziwną sytuację podczas wróżenia...

Wyciągałam bramę za bramą, za bramą, za bramą... Narobiło się tego aż 7 czy 8 kart, az w końcu w ogóle rozkład nie był czytelny.

Po bramach też a to as, a to 10tka, aż w końcu przestałam dociągać, bo bałam się, że ten cykl nie ma końca ;p

 

Pierwszy raz miałam taką sytuację...

Jak mogę to rozumieć? Jakie ma znaczenie fakt, że wylazło się tyle bram w jednym pytaniu?

Edytowane przez PannaDorotka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość SooYoung

Zależy jakie to pytanie, czy chodzi o zmiany w życiu czy o czyjeś uczucia.

Ogólnie powiem że duża ilość kart bram to takie - >wszystko się może zdarzyć, bo nie ma jeszcze konkretnych decyzji, planów i każda z kart może być znakiem że Los to zweryfikuje, albo "odwróci'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kilka słów o kartach bramach w tarocie z kanału YouTube SatisTarot:

 

[video=youtube;eUKyi_wuWd8]

Edytowane przez exquisite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...