Skocz do zawartości

Wielkanoc


HellVard

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z nadchodzącą Wielkanocą przyszła mi do głowy pewna myśl. Jeśli Jezus zmarł w piątek i zmartwychwstał dnia trzeciego, to dlaczego przez katolików najbardziej celebrowana jest niedziela, a nie poniedziałek? W sumie niedziela to tylko "dzień przejściowy między śmiercią, a zmartwychwstaniem. Czy coś poplątałem? :icon_smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiadomo, że o 15? I według jakiej strefy czasowej? :P Zresztą to i tak nie będą pełne 3 dni. I czy w Biblii jest gdzieś napisane, że to rzeczywiście był piątek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiadomo, że o 15? I według jakiej strefy czasowej? :P Zresztą to i tak nie będą pełne 3 dni. I czy w Biblii jest gdzieś napisane, że to rzeczywiście był piątek?

 

chyba z Biblii i stąd o tej godzinie jest odmawiana koronka

zresztą nie wiem :P

Biblii nigdy aż tak szczegółowo nie czytałam :P

pewnie jest napisane co i jak, ale nie dosłownie, że piątek, tylko coś w stylu: " a był to piąty dzień tygodnia" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiadomo, że o 15? I według jakiej strefy czasowej? :P Zresztą to i tak nie będą pełne 3 dni. I czy w Biblii jest gdzieś napisane, że to rzeczywiście był piątek?

Nigdzie nie jest napisane, że "zmartwychwstał po 72 godzinach" ;)

Ale, że "trzeciego dnia zmartwychwstał".

 

Data jest określona przez Żydowski kalendarz liturgiczny, w którym Święto Przaśników rozpoczyna się w 14 dniu po nowiu najbliższym wiosennemu zrównaniu dnia z nocą. Wg żydowskiego starożytnego kalendarza z I w. n.e. był to dzień 14 miesiąca nisan.

Tego dnia, który zgodnie z tradycją żydowską rozpoczyna się wieczorem dnia poprzedniego Jezus został wydany, osądzony, skazany i ukrzyżowany.

Czas również odnosi się do ówczesnych, bliskowschodnich zasad określania pory dnia:

 

"Od godziny szóstej mrok ogarnął całą ziemię, aż do godziny dziewiątej. Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: <<Eli, Eli, lema sabachthani?>>, to znaczy Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił? Słysząc to, niektórzy ze stojących tam mówili: <<On Eliasza woła>>. Zaraz też jeden z nich pobiegł i wziąwszy gąbkę, napełnił ją octem, włożył na trzcinę i dawał Mu pić. Lecz inni mówili: <<Poczekaj! Zobaczymy, czy przyjdzie Eliasz, aby Go wybawić>>. A Jezus raz jeszcze zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha." Mt 27, 45 - 50

 

A piątek dlatego, że Żydzi przygotowywali się do świętowania szabatu, który przypadał na dzień następny, a rozpoczynał się zgodnie ze wspomnianą wyżej tradycją wieczorem dnia poprzedniego.

"Był to dzień Przygotowania i szabat się rozjaśniał (światłami zapalanymi w wieczór piątkowy)" Łk 23, 54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za info ;) I jeszcze jedno, żeby nie zaczynać nowego tematu. Dlaczego w czasie postu nie można jeść akurat mięsa? I dlaczego dozwolone są ryby, nie są one mięsem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo :)

 

 

Dlaczego w czasie postu nie można jeść akurat mięsa?

 

Tu nie chodzi o sam fakt nie jedzenia czegoś tam, ale o to, że post jest okresem smutku, żalu za grzechy, czasem wyciszenia nakłaniającym do bardziej intensywnej pracy nad sobą, okresem zadumy, w którym należy powstrzymać się od "imprezowania". W czasach biblijnych, a i obecnie w społeczeństwach ubogich, mięso jest pożywieniem luksusowym, trudnym do zdobycia, drogim, nierozerwalnie łączącym się z ucztami i zabawą.

 

Ryba natomiast jako posiłek skromny i prosty, właściwy ludziom ubogimi nie jest kojarzony z wystawnością i przyjęciami.

 

Dość ciekawie i przystępnie temat ten został opisany m.in. w tym artykule: Dlaczego ryba nie jest mięsem?

 

Pozdrawiam i życzę błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ludzie uwielbiają stereotypy ,i trzymania się starych ,nic w dzisiejszych czasach niewartych tradycji -uzależniając od tego swoje życie,tak jakbby to było zdrowe dla niego.

Mięsa jak i innych ciężko strawnych artykułów powinno się codziennie jeść jak najmniej ponieważ jest ciężkie na umysł ,jedzenie mięsa powoduje przejęcie na siebie cech zwierzęch (wyzwala zwierzęce odruchy i zachowanie ) ,wszystko jest dla ludzi, ale ważne by znać umiar i wszystko w granicach rozsądku.

Spytali się raz uczeni w piśmie Jezusa ,chcąc go podejś i pojmać ,Mistrzu dlaczego uzdrawiasz w Szabat ? ,on się zastanowił i dał odpowiedź jaką znają wszyscy wierzący w Jezusa Chrystusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedzenie mięsa powoduje przejęcie na siebie cech zwierzęch (wyzwala zwierzęce odruchy i zachowanie

 

Tak? W takim razie jedząc warzywa może również przejmujemy ich cechy? ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze rzecz ciekawą którą dzisiaj sobie uświadomiłem ,a co jest bardzo ważne i mało kto jest tego w pełni świadomy .

Pisałem nieraz że bardzo żle się czułem , teraz wiem porównując mój obecny stan (obecnie od dłuższego czasu nie piję w ogóle alkoholu ,ani piwa ,nic ) ze stanem z przed lat kiedy to byłem zatruty alkocholem (kac powszechnie) .

Wiem że jedzenie mięsa powoduje w pużniejszym czasie szereg innych uzależnień ,wiem jak to brzmi ,ale proszę mi uwierzyć ,wiem co mówię ,poprostu znam to ze swojego wieloletniego doświadczenia ,nie będę opisywał dokładnie jak dochodzi do uzależnień ,każdy sobie jak chce dointerpretuje ,napiszę tylko że wiadomo jest o biernym paleniu ,kiedy to nie paląc przebywa się wśród osób palących ,co ma podobnie zgubne skutki zdrowotne co aktywne palenie ,i zazrazki z dymu papierosowego które przedostają się powietrzem nazwałem złymi duchami ,lud demonami nikotynusami ,które opętują drugiego człowieka .

Podobna sytuacja zachodzi podczas spożywania alkoholu ,a opary alkoholowe nazwałem Demonami Spirytusami (Od Spirit -Duch ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam serdecznie wszystkich! Ja osobiście polecam oprogramowanie cadowskie, konkretne nazwy programów to: SolidWorks, AutoCad Inventor, Adams, IDEAS, Catia - jest tego bardzo dużo. wszystkie się nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Co wy piszecie na tym forum uzależnienie od mięsa? W głowie mi się nie mieści, ja jadam mięsa dwa razy w tygodniu i nie czuję się uzależniona. zachowuję post w piatki , podczas całego postu nie jem mięsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...