Jump to content

Onmyoudo


Guest Viperius
 Share

Recommended Posts

Guest Viperius

Jeśli ktoś zainteresowany tematem spojrzałby na wikipedię, dowidziałby się, że onmyoudo to japoński system ezoteryczny, wymieszany z buddyzmem, astrologią i jeszcze paroma szkołami filozoficznymi.

Ogólnie, do "obowiązków" onmyouji należy wyganianie demonów, ściąganie błogosławieństw, odpędzanie pecha itd.

Jeżeli jest ktoś choć trochę obeznany w temacie, lub też miałby jakieś materiały na ten temat, najlepiej po polsku, będę wdzięczny.

Link to comment
Share on other sites

moja wypowiedzi miałą na celu wprowadzenie cie w stan refelkesji... że jeżeli poruszasz jakiś temat... to go opisz... i wtedy pisz ze poszukujesz wiecje informacji... a nie rzucasz hasla i potem odsy łasz do wikipedi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Viperius

Nie uważasz, że gdyby posiadał te szczegółowe informacje, potrzebne do opisania tematu, to bym nie prosil o szczegółowe informacje...?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Można powiedzieć że trochę się tym tematem interesuję. Jeśli chcesz zobaczyć konkretne praktyki proponuje oglądnąć Shounen Onmyouji ( nie wiem na ile lubisz anime bo to własnie serial anime. ), ale jest tam dość fajnie pokazane jak wygląda życie onmyouji. Można spisać sobie konkretne zaklęcia, ale powodzenia z ich wymówieniem jeśli nie znasz japońskiego przynajmniej w wymowie, oprócz tego pojawiają się rożne praktyki związane z wróżbami z gwiazd. Z własnej wiedzy, wiem że zaklęcia onmyouji to najczęściej modlitwy o wsparcie swą mocą od bogów tgz. Kami. Podczas mówienia zaklęcia składają dłonie w znaki tgz. pieczęci, które akurat da się znaleźć na internecie, ale jako pieczęci buddyjskie. Używają też mali - buddyjskiego różańca z 108 koralików ( jeśli dobrze pamiętam ). Zaklęcia są też pisane na kartkach, które w momencie mówienia trzyma się miedzy palcem wskazującym, a środkowym. (przykład mam w awatarze) Niestety te pisane każdy onmyouji pisze sam lub dziedziczy po przodkach.

 

Onmyoudo zajmowały się całe rodziny, najczęściej byli to opiekunowie danej świątyni shinto. By zostać onmyouji potrzebne są najczęściej zdolności dziedziczone przez krew rodziców, lub zdolność kenki - zdolność widzenia lub wyczuwania zjawisk paranormalnych. Ze zdolnością kenki albo się rodzi, albo można ją zdobyć za pomocą kontrolowania i wyczuwania energi ki - energi duchowej, którą posiada każdy człowiek, istota duchowa, czy po prostu istota żywa. Czym zajmowali się onmyouji nie będę wymieniać bo to już ciocia wikipedia wymienia. Mogę dodać jeszcze że silni onmyouji posiadali duchowych patronów - shinshiou, lub shikigami. Shinshiou - przypominali ludzi i wspierali swoją duchową energią, shikigami zaś przypominały zwierzęta lub potwory. shikigami mógł stać się też ujarzmiony demon. Shikigami i shinshiou dziedziczy się wraz z krwią lub zdobywa podczas pojedynku z demonem lub wejściu w wymiar shikigami. Tam też potrzebny jest pojedynek. Gdy shikigami lub shinshiou uznawali kapłana za silniejszego duchem od siebie służyli mu już na wieki. W wiekszosci onmyoudo trudnili się mężczyźni, ale również i kobiety powszechnie znane jako shintoistyczne kapłanki zwane Miko. To by było tyle.

Edited by Kyasarin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

wiedza zdobywana przez lata zainteresowań japońską kulturą. O onmyoudo ciężko znaleźć coś w internecie, bo mało kto kojarzy je z shintoizmem czy buddyzmem a ma nawet trochę wspólnego z zen. Pisze często z Japończykami i wypytuje o ich religie. Mają niesamowity szacunek do każdej rzeczy czy przedmiotu, bo w każdym przedmiocie mieszka kami - jego bóg i dość znają się np na amuletach. Anime czy manga w niektórych przypadkach jest dobrym źródłem wiedzy na temat wierzeń Japończyków, ale nie zawsze. A po za tym pisałam w tekście że opieram się na własnej wiedzy.

 

O własnie coś znalazłam. Kochani amerykanie znowu źle przeczytali Kanji. właściwa nazwa to onmyoudou. a poniżej linki które znalazłam. youkaimura.freeforums.org - View topic - Onmyoudou Spells Onmyoudou Awakening - Introduction

ten filmik jest trochę śmieszny, ale są tam prawdziwe gesty.

 

Tak nawiasem ayakashi-to demony, youkai -to ogólnie duchy. Mononoke -to niewielkie duchy przybierajace postacie zblizonedo zwierzat,duszki lesne, czesto mieszkaja razem z ludxmi. Z praktyk konkretnych które znam to kreślenie dłonią w powietrzu przed sobą pentagramu z słowami Kinshi-zakaz. Jest to obrona. Houga -woreczki z ziołami, kwiatami i owocami o mocnych zapachach, które nosi się na szyi pod ubraniem jako wisior. Naszyjnik z jadeitowych kamieni wyrzeźbionych na kształt zaokrąglonych kłów - chroni konkretne pomieszczenie. Jeśli kamienie zaczynają pękać oznacza to że demon jest silniejszy niż bariera i trzeba ją wzmocnić, niestety tego jeszcze nie znam. Ppoularne jest tez stawianie kroków według gwiazd wielkiego wozu. szczegółów doszukałam się na forum w drugim linku i na 1 stronie tam tego wątku są opisane ciekawe praktyki,oraz historia, rzeczy, których sama nie wiedziałam muszę spróbować.

Edited by Kyasarin
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Przepraszam że pisze jeden post pod drugim, ale zależy mi na zwróceniu uwagi na ten link http://onmyoujipl.blogspot.com/ Jest to mój blog na który będę wrzucać konkretne rzeczy związane z tematem onmyoudou. Miałabym jeszcze prosbę do adminów czy można by było utworzyć temat onmyoudou jako osobny, a nie pod temat shintoizmu ? Można by było wtedy szerzej rozwinąć ten wątek.

Edited by Kyasarin
Link to comment
Share on other sites

Poki co zalecam zapoznanie sie z regulaminem forum odnosnie wymiany linkow, jak to zrobisz to edytuj post i dodaj swoj link.

 

Druga kwestia, shintozim to dobry dzial do opisu Onmyoudou i nie ma na razie potrzeby tego rozdzielac.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...