Jump to content

Archetypy A Ich Związek Z Rozpadem Osobowości Czyli Chorobami Psychicznymi.


Pit

Recommended Posts

Często czytając wypowiedzi niektórych użytkowników ,można spotkać się z wieloma interpretacjami i nazwami na ten sam temat i dziedzinę ,i potem niejednokrotnie wychodzą z tego nieporozumienia i konflikty ,uzalerznione jest to od najgłębszej warstwy psychiki wszystkich ludzi na ziemi od pokoleń tzw. zbiorowej -Królestwa Archetypowych Symboli ,gdzie nagły kontakt z Królestwem, Symboli -Archetypami wywołuje tak intensywne doznania psychiczne że może to spowodować Ostry Rozpad,Rozszczepienie Osobowości tzw. Chorobę Psychiczną .

Polecam zapoznać się z tym artykułem ,tutaj urywek ,dodam że psychiatrze Szwajcarskiemu C.G.Jungowi pełne zrozumienie Teorii Archetypów zajęło nieco lat doświadczania osobiście przez niego takich chorób jak Depresje,Schizofrenia i inne :

Przeżycia archetypowe są tak intensywne, że zmieniają całą osobowość człowieka. Jeśli wywołują zniszczenie świadomości indywidualnej, dochodzi do choroby psychicznej.

Wartość terapeutyczna symboli archetypowych bierze się z tego, że oddziałując pośrednio lub bezpośrednio na świadomość stwarzają one sferę symbolicznego, transcendentnego funkcjonowania, ponad podzielną, wewnętrznie i zewnętrznie zróżnicowaną rzeczywistością. Rzeczywistość potencjalna, przy zachowaniu odpowiedniego dystansu, stanowi znakomity materiał do uruchamiania projekcji, identyfikacji i stłumionych przeżyć. Otwiera możliwości transformacyjne, twórcze, transgresyjne. Ustosunkowywanie się ego do symboli może być wystarczająco silnym przeżyciem, niekiedy silniejszym niż w rzeczywistości konkretnej, aby mogła dokonać się świadoma przemiana i wyższy poziom integracji. Przeżycia archetypowe zapewniają psychologiczną samowystarczalność przy podejmowaniu życiowych zadań.

W każdej kulturze podstawowymi wartościami archetypowymi, określonymi symbolicznie, są według Junga:

Cień - archetyp niedoskonałości, względności przeciwieństw w doświadczeniu psychicznym. względności dobra i zła postrzeganego z perspektywy jednostkowej.

Anima - symbol pierwiastka żeńskiego u mężczyzny (cechy fizyczne i psychiczne),

Animus - symbol pierwiastka męskiego u kobiety,

Stary Mędrzec - symbol ducha, archetyp wartości kulturowych,

Wielka Matka - symbol życia, archetyp natury,

Jaźń - archetyp doskonałości i pełni, synteza wewnętrznych przeciwieństw, obraz Boga w nieświadomości.

 

Całość : Artykuł ze strony http

Edited by Pit
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...