Jump to content

Erzulie Dantor - śmierć, która chroni dzieci


Laguz
 Share

Recommended Posts

Opowieść o dwóch sławnych kobietach voodoo Fredzie i Dantor wywodzi się z Haiti i czasów przed wybuchnięciem powstania. Były to czasy, kiedy voodoo dopiero asymilowało wpływy chrześcijańskie, a jego wyznawcy, gonieni batem ich prześladowców uczyli się ukrywać swoich bogów pod postaciami chrześcijańskich świętych.

 

W tym właśnie czasie działa jedna z wielu mambo, która przeszła później do legendy jako Erzulie Dantor. Kobieta ta bardzo lubiła zabawę, alkohol oraz dobre papierosy. Mocno zakorzeniony na Haiti kult śmierci i jej duchów zwanych Gede, takich jak Baron Samedii, spowodował, że młoda wówczas kapłanka przystąpiła do czcicieli tych duchów i zaczęła brać udział w orgiastycznych zabawach, które często zakrapiane były alkoholem. Te orgiastyczne tańce są swoistym ucieleśnieniem tajemnicy śmierci, jaka jest zaklęta w tych duchach i polegają na wykonywaniu kopulacyjnych ruchów i tańców, malowaniu twarzy na biało i przeprowadzaniu rytuałów ku czci Gede na cmentarzach, czego Gede są strażnikami.

 

Duchy Gede są dzikie, niezależne i reprezentują śmierć we własnej osobie. Poprzez to jednocześnie te dzikie duchy staja się patronami seksu, jako kontynuacji życia oraz chronią dzieci jako przedstawicieli nowego życia. Śmierć nie może bowiem istnieć bez jej poprzednika czyli nowego życia.

Gede chronią tez dzieci, ponieważ dziecko jest symbolem czegoś nowego i naturalnego, a duchy te są częścią natury i pomimo tego, że są śmiercią sama w sobie, to są śmiercią następującą z przyczyn naturalnych.

 

Są strażnikami cmentarzy i grobów oraz stoją na rozstajach i kiedy człowiek umiera zabierają jego duszę do guinea, co w terminologii voodoo oznacza światło.

 

Erzylie Dantor należała jako mambo ( kapłanka ) do takiego właśnie kultu i z tym kultem została związana po śmierci.

 

Jej legenda zaczęła się podczas wybuchu powstania na Haiti, gdzie stanęła na czele wojowników walczących o wolność Haiti. Dlatego jej symbolem stał się nóż, od tego czasu Dantor czczona jest jako wojowniczka, a na jej ołtarzu umieszcza się jej ulubiony przedmiot czyli nóż.

 

Legenda mówi, że Dantor została tez pozbawiona języka przez własnych ludzi, aby jak zostanie schwytana, nie mogła wyjawić żadnych tajemnic. Z tego powodu Dantor utożsamiana jest z milczeniem, a metodą jej inwokacji jest cichy bełkot:”Ke-Ke-Ke”.

 

Obecnie Dantor jest czczona jako jedna z najważniejszych duchów voodoo i zaliczana do rodziny Petro związanej z żywiołem ognia, choć niektórzy przypisują jej przynależność do Gede.

Jej kolorem jest ciemny niebieski, a symbolem nóż. Dantor czczona jest jako patronka dzieci, rodziny, kobiet – zwłaszcza lesbijek. Wiele ceremonii ku jej czci odbywa się właśnie w celach błogosławieństwa dla rodziny i dzieci.

 

 

 

 

Dantor jest zwana:” Świeta Barbarą Afrykańską” i przedstawiana jako „Matka Boska z Częstochowy”.

 

 

Społeczność Ludzi Ezoteryki

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Orgie w trakcie ceremonii vodou? Nie wiem skąd to wytrzasnąłeś? o.O Ghede są strażnikami życia i śmierci. A co za tym idzie seksualności, bo bez seksu nie byłoby dalszego życia. Gdy nawiedzają wyznawców to często tańczą erotyczny taniec zwany banda. Ale żeby od razu orgie?

Z całą resztą się zgodzę. Historia Erzulie Dantor jest ładnie opisana. Warto wspomnieć, że Dantor nie wymaga wielkich ofiar. Stanie w obronie każdego, kto potrzebuje jej pomocy. Jako loa Petro działa szybko i bezwzględnie. Do jej najpopularniejszych ofiar należą pieczona wieprzowina, srebrna biżuteria, sztylety, ciemny rum, Creme de Cacao (likier kakaowy). Jej kolory to ciemny niebieski (navy blue), złoty oraz czerwony (kolor Petro). W ofierze składane są jej czarne kury albo czarna włochata świnia. Erzulie Dantor lubi lalki, które często znajdują się na jej ołtarzach.

Przestawiana jest z dzieckiem na ramieniu. Jedni twierdzą, że to jej córka, Anais, która tłumaczy pokaleczoną wymowę Dantor. Inni mówią, że to jej syn, a zarazem ulubiony kochanek Ti-Jean Petro.

Dantor ma 2 meżów: Simbi Makaya i Ti-Jean Petro. Ogun Feray jest jej kochankiem. Blizny na twarzy zawdzięcza kłótni z siostrą, Erzulie Freda, właśnie o Oguna, który jest jednym z mężów tej drugiej. Gdy Freda dowiedziała się, że siostra sypia z jej mężem, zraniła dwukrotnie w policzek rywalkę. Dantor nie pozostała jej dłużna i wbiła sztylet siostrze w serce. Od tej pory uważa się, że nie wolno służyć siostrom tego samego dnia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...