Jump to content

Jak oddziaływują na samopoczucie poszczególne odmiany jogi ?


Gapcio
 Share

Recommended Posts

Jak oddziaływują na samopoczucie poszczególne odmiany jogi ? A może znacie jakieś ćwiczenia zwiększające : jasność myślenia, bystrość, równowage psychiczną, a zmniejszające wrażliwość. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Gapciu :) ,puść sobie muzykę jakąś spokojną -Medytacyjną czy do Tai Qi lub Jogi ,i możesz wykonywać w domu ,lub w lesie słuchając naturalnych dźwięków natury (ja tak robię ) ćwiczenia tylko z Jogi ,Albo Tai Qi a jak nie umiesz nic się nie martw , ja byłem bardzo niepełnosprawny fizycznie,lekarze dawali mi nawet śmierć po paru miesiącach ,(Postępujący Odstry Zanik Rdzenia Kręgosłupa) ,lecz zaczynając od lekkich ćwiczeń z Jogi ,zacząłęm odczuwać coraz większą jasność inteligencji ,wzrost kreatywności ,intuicja moja się wyostrzała z czasem ,a wszelkie mięśnie i ścięgna oraz kręgosłup się uelastyczniał ,a ciało zwiększało swoją sprawność ,jednym słowem poziom mojej energii się zwiększał ,z czasem zacząłem eksperymentować Jogę łączyłem z ćwiczeniami Tai Qi ,kiedy w ten sposób za pomocą ćwiczeń energetycznych ,tj. za pomocą ruchu przepracowałem swoje emocje i pozbyłem się stresu jaki niesie życie ,z uspokojonym umysłem ,wolnym ,bez ,obaw,lęków,strachu itp .siadałem ,jak na moim zdięciu w profilu i medytowałem ,oddając się spokojowi jakiego nie można doświadczyć inaczej .

Także polecam z całego serca :)

Link to comment
Share on other sites

proponuję tai chi - daje poczucie relaksacji, jasności i klarowności myśli, poprawia koncentrację itp. no i oczywiście medytacja dobra na wszystko ;)

Link to comment
Share on other sites

...nie jestem początkujący - mam duże doświadczenie w temacie różnego rodzaju ćwiczeń. One sie wyrażnie od siebie różnią wpływen na samopoczucie. Dzięki, ale Tai Chi to nie dla mnie. Osiągam przy tym stan jaki można osiągnąć przy wypaleniu pierwszych papierosów z zaciąganiem - miłe, ale tak sie nie da funkcjonować na codzień. Bardziej potrzebne mi jest coś dla zwiększenia bystrości, wigoru, jasności myślenia, świerzości, oczyszczenia a zmniejszenia wrażliwości. No coś zbliżonego do tego ideału by mi sie przydało .... Pitu, piszesz o jodze ogólnie a to niepoprawne. Rodzajów jogi jest wiele, każda inaczej działa na samopoczucie. Z każdego rodzaju każda asana inaczej działa na samopoczucie. Więc może kilka wymień i opisz ich wpływ na siebie (może linki jakieś)..... Forum jest dobrze zrobione technicznie. Trudno spotkać drugie takie. Można by wzajemnie poszeżać swoją wiedze. Ale to chyba jakiś "poważny temat" żeby tego nie robić - założyłem wiele tematów ( w żadnym z tematów nie jestem laikiem ), a odpowiedzi tylko rozczarowują (to taka moja refleksja na koniec)

Link to comment
Share on other sites

Gapciu rozumiem cię dobrze :) ,ja mając 20 letnie doświadczenie w różnych ścieżkach Jogi napiszę tak : Asana to Ogólnie Postawa -Postawa np ,z Jogi napiszę po polsku ,ponieważ nazwy w sanskrycie tylko utrudniają zapamiętanie :

" Martwe Ciało" -leżysz na plecach (obojętne na materacu lub podłodze ) z rękami wzdłuż tułowia i oddychając spokojnie -kiedyś byłem pogrążony w ciężkiej Depresji że nie miałem siły na nic,jednocześnie czując się bardzo wyczerpany ,lecz jak tak poleżałem z 10 minut ,rozłożyłem jeszcze ręce w taki sposób że moje ciało przypominało krztałt krzyża i patrząc w sufit oddychałem wspokojnie według techniki oddechowej " Pranajama" ,czekając na śmierć dlatego ta postawa przyjęła taką nazwę ,po paru minutach zacząłem odczówać jak w moje członki ciała i resztę wchodzi nowa energia,nowe życie (to było jak nowe narodziny,to trzeba przeżyć ,nawet teraz pisząc o tym oblewa mnie nowa fala energii ,takie bioprądy rozchodzące się po całym ciele ,poprostu nowy duch przybierał nowe ciało ,doznawałem właśnie reinkarnacji ) ,moje samopoczucie i sprawność znacznie się poprawiły -EUREKA ,HURRA ,HURRA.

 

Oczywiście (Y)Joga -To znaczy Unia ,Połączenia Z Bogiem ,Podświadomości,Świadomości i Nadświadomości ,w spójną całość ,bo pierwotnie był to starożytny system technik duchowych gdzie trzeba studiować Jogę Teoretycznie i Praktycznie W Życiu do tego służy -

 

1 Dźiana joga - ścieżka zgłębiania wiedzy teoretycznej ,naukowa .

 

2 Karma joga - .ścieżka przyczynowo - skutkowa ,ścieżka działania,czynu i doświadczania przyczyn które się stworzyło.

 

3 Bahti joga - ścieka serca,poświęcenia,pokory ,ofiarowywania .

 

4 Ha (in) tha (yang) joga - ścieżka specjalnych postaw ciała psychofizycznych .

 

5 Kundalini joga - ścieżka kontroli budzącej się Energii Duchowo - Seksualnej "Kundalini" przez 7 ośrodków Energii Psychiczno - Emocjonalnej "Czakra" co znaczy koło ,lub wir energii .

 

A wszystkim tym ścieżką powinna toważyszyć Regularna Medytacja -

6 Radża joga - ścieżka medytacji ,medycyna energetyczna lecząca skołatane nerwy ,rozwichrowaną psychikę i nadmiernie poudzone emocje ,gdzie Asana (Postawa) to - Lotos,Półotos,Siad PO Turecku ,Japońsku ,Na krześle ,Z Oparciem ,Bez ,Leżenie ,ważne żeby było wygodnie a kręgosłup prosty ,do tego pozycie palców tzw. Mudry .

 

I wystarczy (Ponieważ nadmiar wiedzy powoduje strach i stwarza lęki oraz wątpliwości ,człowiek nie potrafi sobie przyswoić na raz za dużo wiadomości ) ,ponieważ Yoga jest najstrarszym systemem sięgającym swymi korzeniami Szamanizmu (4 - 10 tysięcy lat pne .albo i wcześniej ,i te 6 ścieżek jest odpowiednich ,aby pracować nad swoim charakterem, i temperamentem.

a to link udowadniający że Joga to Droga Do Boga : Joga - droga do Boga ponad podziałami - Sciaga.pl

tu inny ciekawy Joga. Wakacje z Jogą. Indie, Nepal. Joga na DVD ,zresztą wpisz Joga w google i masz wiele .

Edited by Pit
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ja uprawiam jogę i muszę przyznać że po takiej 1,5 h sesji czuję się wspaniale. Tak 10 cm nad ziemią :) Słyszałam że stanie na głowie dobrze wpływa na równowagę emocjonalną :)

Link to comment
Share on other sites

Z doświadczenia wiem, że jnana jest  jak twierdzi filozofia jogi - najszybszą drogą do samorealizacji. Odpowiednia kontemplacja jest zawsze skuteczna i pomocna.

 

Bhakti joga to przede wszystkim śpiewanie i urządzanie pudż (puja) czyli rytuałów składanych na cześć Bogu i jego różnym archetypom np Ganeshy - który pomaga nam pozbyć się wewnętrznych ograniczeń i zakłóceń.

 

Karma Yoga jest wdzięczna i napewno poprawia samopoczucie bo już samo umycie naczyń po obiedzie za całą rodzinę się do niej zalicza, oczywiście jeśli robimy to ode chcenia, a nie od niechcenia;)

 

Raja Yoga czy Hatha Joga to asany i pranayama - poprawiają sprawność fizyczną więc i umysł jest bardziej zadowolony.

 

Generalnie najlepiej łączyć każdą z tych dziedzin, nieważne czy jest się joginem czy nie. Wykonywanie samych asan wpłynie na nas uspokajająco i skoryguje kręgosłup. Jeśli chodzi o stres, strach i brak zaufania do życia polecam Sirsasane - czyli stanie na glowie.

 

Co do literatury to polecam książki Sivanandy.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Z tego zaś co ja się orientuje, najskuteczniejsza i najefektywniejszą formą jest kundalini joga, kilkukrotnie przyspiesza efekty oczyszczenia w porównaniu do tradycyjnej hatha..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...