Jump to content

Szatan to ktoś, kto doprowadzi cię do Boga


Guest mahadeva
 Share

Recommended Posts

Guest mahadeva

Świat materialny ma naturę dualistyczną, zawiera w sobie przeciwstawne zjawiska, jak dobro i zło, jasność i ciemność, ciepło i zimno itd. Żeby powiedzieć o kimś, że jest wysoki musimy spotkać kogoś niskiego, żeby uznać kogoś za mądrego musimy go porównać z kimś innym, kto jest od niego głupszy, zatem żeby poznać, czym jest dobro musimy najpierw doświadczyć zła, by mieć skalę porównawczą. Można stąd wysnuć wniosek, że zło jest koniecznością, że jego rola jest niezbędna by poznać dobro. Symbolem zła jest szatan, powstał w chwili gdy Bóg rozszczepił jedność i powstał dualizm, czyli nasz świat który teraz widzimy. Szatan wydaję się spełniać rolę czarnego charakteru, jak w filmie, nienawiść do niego wzbudza w nas miłość do pozytywnego bohatera czyli Boga. Uciekając przed szatanem czyli przed złem biegniemy prosto w ręce Boga. Może dzięki takim przemyśleniom nie będziemy już tak bardzo potępiać ludzi, którzy nas skrzywdzili, doświadczanie zła pcha nas ku dobru. To dlatego Chrystus mówił nam, że mamy kochać swoich wrogów, dzięki nim zdobywamy mądrość życiową i stajemy się lepsi.

Link to comment
Share on other sites

Świat materialny ma naturę dualistyczną, zawiera w sobie przeciwstawne zjawiska, jak dobro i zło, jasność i ciemność, ciepło i zimno itd. Żeby powiedzieć o kimś, że jest wysoki musimy spotkać kogoś niskiego, żeby uznać kogoś za mądrego musimy go porównać z kimś innym, kto jest od niego głupszy, zatem żeby poznać, czym jest dobro musimy najpierw doświadczyć zła, by mieć skalę porównawczą.

Nasz relatywistyczny świat oczywiście ma naturę dualistyczną, tu się zgodzę. Co nie znaczy, że w boskiej rzeczywistości jest tak samo i Bóg ''jest zgodny'' z zasadami fizyki.

Z drugiej strony popatrz na przykład obrazujący, nawet w naszych warunkach, kruchość tego dualizmu: załóżmy, że wsiadłeś do promu kosmicznego i lecisz w kosmos. Teraz zastanów się, czy na pewno lecisz w górę? Nie możesz się do niczego odnieść, więc tak naprawdę możesz równie dobrze lecieć w dół. Wystarczy unieść się na odpowiednią wysokość i od razu można dojść do wniosku, że to wszystko to tylko założenia.

Takie mamy zasady w naszym świecie i trzeba to przeboleć. Zgadzam się z koniecznością istnienia ''przeciwległych biegunów'', dzięki czemu mamy porównanie. Niezaprzeczalną rzeczą jest, że dobro nie może istnieć bez zła, ciepło bez zimna, góra bez dołu itp.

Ale wymyslanie, że Bóg jest odpowiedzialny za dobro, a Szatan za zło jest równie przydatne jak obwinianie Szatana za ciepło, a Boga za zimno...

 

 

 

Można stąd wysnuć wniosek, że zło jest koniecznością, że jego rola jest niezbędna by poznać dobro.

Naturalnie :)

 

 

 

Symbolem zła jest szatan, powstał w chwili gdy Bóg rozszczepił jedność i powstał dualizm, czyli nasz świat który teraz widzimy. Szatan wydaję się spełniać rolę czarnego charakteru, jak w filmie, nienawiść do niego wzbudza w nas miłość do pozytywnego bohatera czyli Boga. Uciekając przed szatanem czyli przed złem biegniemy prosto w ręce Boga. Może dzięki takim przemyśleniom nie będziemy już tak bardzo potępiać ludzi, którzy nas skrzywdzili, doświadczanie zła pcha nas ku dobru.

Wydaje mi się, że to nie jest o tyle strach przed ''złem'', ale raczej kontrast i możliwość doświadczenia, co daje człowiekowi możliwość do konkluzji.

 

 

 

To dlatego Chrystus mówił nam, że mamy kochać swoich wrogów, dzięki nim zdobywamy mądrość życiową i stajemy się lepsi.

Zgadzam sie. Niech żyje Jezus!

 

 

 

 

Teraz mój wniosek, który jest taki, że w boskiej rzeczywistości nie będziemy za nic sądzeni, ponieważ tak naprawdę nie ma czegoś dobrego i złego. Są tylko dwie możliwości, które jedna bez drugiej istnieć nie mogą, więc są jednakowo ''chwalebne''. Równie dobrze mógłbym być sądzony za to, że mieszkałem za życia na parterze, a nie na np. dziesiątym piętrze.

 

 

 

Pozdrawiam,

Mati

Edited by Sejkus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...