Jump to content

Siedem Grzechów Głównych


Guest Viperius
 Share

Recommended Posts

Guest Viperius

W "demonologii" chrześcijańskiej można wyróżnić Siedem grzechów głównych. Pycha, gniew, chciwość, zazdrość, lubieżność, łakomstwo i lenistwo. Mają być to najgorsze grzechy, reszta grzechów to pochodne tychże. Co więcej, grzechy te mają swoich "opiekunów". Lucyfer pychy, Szatan gniewu, Mammon chciwości, Lewiatan zazdrości, Asmodeusz lubieżności, Beelzebub łakomstwa i Belfegor lenistwa. Jest kilka teorii co do tych "opiekunów", ale myślę, ta jest najbardziej "popularna". Tak czy inaczej, tak się zastanawiam, może ktoś doda swoje trzy grosze... Czy można wykorzystać ten fakt, by odegnać te demony, te grzechy? Tzn. Powiedzmy, że ktoś zaczyna jeść i chce pochłaniać więcej jedzenia. Wykonuje wtedy "odegnanie Beelzebuba" i łatwiej mu zapanować nad chęcią jedzenia? Oczywiście to dość mało kreatywny przykład, ale może ktoś utka z tego coś więcej?

Link to comment
Share on other sites

Wg tej samej "demonologii" chrześcijańskiej wystarczy w takim przypadku zwrócić się o pomoc do Boga, a On już ową pokusę grzechu odegna.

Wprzypadku silnej pokusy problemem jest jednak znalezienie w sobie tej odrobiny silnej woli, która pozwoli nam o tą pomoc poprosić.

Dlatego zalecana jest stała praca nad sobą, cierpliwa i konsekwentna modlitwa w określonej intencji, aby w stanie zagrożenia wzbudzenie jej nie było problemem.

 

Odradzane jest natomiast bezpośrednie zwracanie się do sił zła, gdyż może to skutkować dalszymi uwikłaniami.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Przede wszystkim trzeba być świadomym grzechu, no i znaleźć tę granicę między cnotą a grzechem np. między poczuciem własnej wartości a pychą, miłością a lubieżnością, odpoczynkiem a lenistwem.

No i silna wola o której wspomniała caliah, a także pokora wobec tych, którzy chcą i mogą nam pomóc pokonać słabości.

 

 

... Czy można wykorzystać ten fakt, by odegnać te demony, te grzechy? Tzn. Powiedzmy, że ktoś zaczyna jeść i chce pochłaniać więcej jedzenia. Wykonuje wtedy "odegnanie Beelzebuba" i łatwiej mu zapanować nad chęcią jedzenia? Oczywiście to dość mało kreatywny przykład, ale może ktoś utka z tego coś więcej?

Jestem przekonany, że tak, że personifikacja grzechu może bardzo pomóc.

Walka z demonem jako archetypem grzechu, działając na nieświadomość zmienia świadomość, co za tym idzie „leczy“ złe nawyki/cechy. Jeśli coś pomieszałem proszę mnie poprawić.

Natomiast jeśli ktoś posługuje się modelem magii spirytualnej da mu to możliwość wymierzenia ataku w ducha nieczystego i przepędzenie go.

Link to comment
Share on other sites

A jak ktos nie jest pokropieńcem, to go tez te demony przesladuja?

Pytam z ciekawosci, bo ja sie do pokropionych nie zaliczam... i nigdy zadnego demona nie spotkalem. Moze to tylko taka wasza specjalnosc, na zasadzie ze wy lubicie sie umartwiac i cierpiec tak jak wasz bog?

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Tak masz rację Ulfie :) ,to Kasta Plemienia "Posępne Oblicza",totaka Metafora-Żart ,Ludzi Którzy Mają Od Pokoleń Zakodowane Umartwianie Się ,i wpędzanie W Psychicznego Doła Innych ,To Tzw. "Psycho sado masochiści"

Edited by Pit
Link to comment
Share on other sites

Przede wszystkim pojęcie grzechu dotyczy tylko tych, co się sami lubią uniżać/poniżać i uważają, że potrzebują zbawienia...

Link to comment
Share on other sites

To Metafora- Symbol- Przenośnia ,ponieważ 9 z Numerologii jest Cyfrą /Numerem Mądrości :

W starożytnej Grecji 9 ma znaczenie rytualne. Demeter przez 9 dni wędruje po świecie w poszukiwaniu swojej córki Persefony. Dziewięć muz przychodzi na świat za sprawą Zeusa podczas dziewięciu miłosnych nocy. 9 symbolizuje owocne poszukiwania, ukoronowanie wysiłków, zakończenie procesu tworzenia. 9 to również wszechświat jako całość złożona z trzech części. Każdy ze światów : niebo, ziemia i piekło, jest przedstawiany za pomocą trójkąta lub cyfry 3. Według tradycji judeochrześcijańskiej istnieje 9 hierarchii anielskich, 9 sfer niebieskich, 9 kręgów piekielnych. Egipcjanie nazywali 9 Górą Słoneczną. Wyrażała ona dla nich przemiany, którym podlegała w trzech światach ( boskim, ziemskim i intelektualnym) trójca bóstw Ozyrys, Izyda i Horus, przedstawiająca Esencję, Substancję i Życie. 9 oznacza również zbawienie, dlatego w tradycji chrześcijańskiej Jezus, ukrzyżowany o trzeciej, zaczyna agonię o szóstej i umiera o dziewiątej. 9 jest ostatnią w szeregu cyfr. Jest więc końcem i zarazem ponownym początkiem, przeniesieniem zjawiska na nowy, szerszy plan. Związana jest z ideą ponownych narodzin, kiełkowania, jak i jednocześnie śmierci, zaniku. Przez dziewięć miesięcy trwa też okres ciąży.

Źródło : Symbolika i znaczenie cyfry 9

 

Tylko Ludzka Mądrość ,Rozsądek ,Zapobiegliwośći Rozwaga , Chronią Przed Grzechem ,znaczy przed niewłaściwym myśleniem i postępowaniem ,czyli grzech To Metafora Na Ludzką Głupotę czego odwrotnością jest liczba 6 ,a 666 jak wiadomo to cyfra Antychrysta czyli Bestii .

Link to comment
Share on other sites

Posłuchaj mnie uwarznie,bo powoli mam dość takich niewiernych Tomaszów ,tak jak Chrystus W Izraelu ,wszystko trzeba rozpatrywać metaforycznie,w przenośniach,Jezus też używał przypowieści żeby opisać prostymi słowami ,wielkie i wzniosłe ideały,nawet Biblę trzeba rozpatrywać symbolicznie,ponieważ Numerologia,Astrologia i Psychologia To Trzy Siostrzane Królowe Nauk Od Wieków.

Edited by Pit
Link to comment
Share on other sites

Pit

o co Ci chodzi jaki Tomasz ??????

 

czytałem kiedyś że było dziewięć grzechów głównych

tylko nie pamiętam jak brzmiały te wykreślone

to wszystko

Link to comment
Share on other sites

Tomasz ,ten niewierny z Biblii ,to taka Metafora/Przenośnia na disiejszych ludzi widzących i myślących tylko logicznie,a ciężko jest im uwierzyć że Bóg Mieszka Wszędzie -Jest w twoich myślach ,gestach,słowie ,i każda twarz ludzka jest odbiciem twarzy boga .,a najprędzej odnajdziesz Boga W Sercu Swoim.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
W "demonologii" chrześcijańskiej można wyróżnić Siedem grzechów głównych. Pycha, gniew, chciwość, zazdrość, lubieżność, łakomstwo i lenistwo. Mają być to najgorsze grzechy, reszta grzechów to pochodne tychże. Co więcej, grzechy te mają swoich "opiekunów". Lucyfer pychy, Szatan gniewu, Mammon chciwości, Lewiatan zazdrości, Asmodeusz lubieżności, Beelzebub łakomstwa i Belfegor lenistwa. Jest kilka teorii co do tych "opiekunów", ale myślę, ta jest najbardziej "popularna".

Czy możesz wskazać tekst źródłowy? Napisałeś, że jest kilka teorii co do "opiekunów", nie znalazłem ani jednej, a temat mnie zainteresował.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...