Skocz do zawartości

Siedem Grzechów Głównych


Gość Viperius

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Viperius

W "demonologii" chrześcijańskiej można wyróżnić Siedem grzechów głównych. Pycha, gniew, chciwość, zazdrość, lubieżność, łakomstwo i lenistwo. Mają być to najgorsze grzechy, reszta grzechów to pochodne tychże. Co więcej, grzechy te mają swoich "opiekunów". Lucyfer pychy, Szatan gniewu, Mammon chciwości, Lewiatan zazdrości, Asmodeusz lubieżności, Beelzebub łakomstwa i Belfegor lenistwa. Jest kilka teorii co do tych "opiekunów", ale myślę, ta jest najbardziej "popularna". Tak czy inaczej, tak się zastanawiam, może ktoś doda swoje trzy grosze... Czy można wykorzystać ten fakt, by odegnać te demony, te grzechy? Tzn. Powiedzmy, że ktoś zaczyna jeść i chce pochłaniać więcej jedzenia. Wykonuje wtedy "odegnanie Beelzebuba" i łatwiej mu zapanować nad chęcią jedzenia? Oczywiście to dość mało kreatywny przykład, ale może ktoś utka z tego coś więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tej samej "demonologii" chrześcijańskiej wystarczy w takim przypadku zwrócić się o pomoc do Boga, a On już ową pokusę grzechu odegna.

Wprzypadku silnej pokusy problemem jest jednak znalezienie w sobie tej odrobiny silnej woli, która pozwoli nam o tą pomoc poprosić.

Dlatego zalecana jest stała praca nad sobą, cierpliwa i konsekwentna modlitwa w określonej intencji, aby w stanie zagrożenia wzbudzenie jej nie było problemem.

 

Odradzane jest natomiast bezpośrednie zwracanie się do sił zła, gdyż może to skutkować dalszymi uwikłaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przede wszystkim trzeba być świadomym grzechu, no i znaleźć tę granicę między cnotą a grzechem np. między poczuciem własnej wartości a pychą, miłością a lubieżnością, odpoczynkiem a lenistwem.

No i silna wola o której wspomniała caliah, a także pokora wobec tych, którzy chcą i mogą nam pomóc pokonać słabości.

 

 

... Czy można wykorzystać ten fakt, by odegnać te demony, te grzechy? Tzn. Powiedzmy, że ktoś zaczyna jeść i chce pochłaniać więcej jedzenia. Wykonuje wtedy "odegnanie Beelzebuba" i łatwiej mu zapanować nad chęcią jedzenia? Oczywiście to dość mało kreatywny przykład, ale może ktoś utka z tego coś więcej?

Jestem przekonany, że tak, że personifikacja grzechu może bardzo pomóc.

Walka z demonem jako archetypem grzechu, działając na nieświadomość zmienia świadomość, co za tym idzie „leczy“ złe nawyki/cechy. Jeśli coś pomieszałem proszę mnie poprawić.

Natomiast jeśli ktoś posługuje się modelem magii spirytualnej da mu to możliwość wymierzenia ataku w ducha nieczystego i przepędzenie go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ktos nie jest pokropieńcem, to go tez te demony przesladuja?

Pytam z ciekawosci, bo ja sie do pokropionych nie zaliczam... i nigdy zadnego demona nie spotkalem. Moze to tylko taka wasza specjalnosc, na zasadzie ze wy lubicie sie umartwiac i cierpiec tak jak wasz bog?

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację Ulfie :) ,to Kasta Plemienia "Posępne Oblicza",totaka Metafora-Żart ,Ludzi Którzy Mają Od Pokoleń Zakodowane Umartwianie Się ,i wpędzanie W Psychicznego Doła Innych ,To Tzw. "Psycho sado masochiści"

Edytowane przez Pit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim pojęcie grzechu dotyczy tylko tych, co się sami lubią uniżać/poniżać i uważają, że potrzebują zbawienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Metafora- Symbol- Przenośnia ,ponieważ 9 z Numerologii jest Cyfrą /Numerem Mądrości :

W starożytnej Grecji 9 ma znaczenie rytualne. Demeter przez 9 dni wędruje po świecie w poszukiwaniu swojej córki Persefony. Dziewięć muz przychodzi na świat za sprawą Zeusa podczas dziewięciu miłosnych nocy. 9 symbolizuje owocne poszukiwania, ukoronowanie wysiłków, zakończenie procesu tworzenia. 9 to również wszechświat jako całość złożona z trzech części. Każdy ze światów : niebo, ziemia i piekło, jest przedstawiany za pomocą trójkąta lub cyfry 3. Według tradycji judeochrześcijańskiej istnieje 9 hierarchii anielskich, 9 sfer niebieskich, 9 kręgów piekielnych. Egipcjanie nazywali 9 Górą Słoneczną. Wyrażała ona dla nich przemiany, którym podlegała w trzech światach ( boskim, ziemskim i intelektualnym) trójca bóstw Ozyrys, Izyda i Horus, przedstawiająca Esencję, Substancję i Życie. 9 oznacza również zbawienie, dlatego w tradycji chrześcijańskiej Jezus, ukrzyżowany o trzeciej, zaczyna agonię o szóstej i umiera o dziewiątej. 9 jest ostatnią w szeregu cyfr. Jest więc końcem i zarazem ponownym początkiem, przeniesieniem zjawiska na nowy, szerszy plan. Związana jest z ideą ponownych narodzin, kiełkowania, jak i jednocześnie śmierci, zaniku. Przez dziewięć miesięcy trwa też okres ciąży.

Źródło : Symbolika i znaczenie cyfry 9

 

Tylko Ludzka Mądrość ,Rozsądek ,Zapobiegliwośći Rozwaga , Chronią Przed Grzechem ,znaczy przed niewłaściwym myśleniem i postępowaniem ,czyli grzech To Metafora Na Ludzką Głupotę czego odwrotnością jest liczba 6 ,a 666 jak wiadomo to cyfra Antychrysta czyli Bestii .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj mnie uwarznie,bo powoli mam dość takich niewiernych Tomaszów ,tak jak Chrystus W Izraelu ,wszystko trzeba rozpatrywać metaforycznie,w przenośniach,Jezus też używał przypowieści żeby opisać prostymi słowami ,wielkie i wzniosłe ideały,nawet Biblę trzeba rozpatrywać symbolicznie,ponieważ Numerologia,Astrologia i Psychologia To Trzy Siostrzane Królowe Nauk Od Wieków.

Edytowane przez Pit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pit

o co Ci chodzi jaki Tomasz ??????

 

czytałem kiedyś że było dziewięć grzechów głównych

tylko nie pamiętam jak brzmiały te wykreślone

to wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz ,ten niewierny z Biblii ,to taka Metafora/Przenośnia na disiejszych ludzi widzących i myślących tylko logicznie,a ciężko jest im uwierzyć że Bóg Mieszka Wszędzie -Jest w twoich myślach ,gestach,słowie ,i każda twarz ludzka jest odbiciem twarzy boga .,a najprędzej odnajdziesz Boga W Sercu Swoim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W "demonologii" chrześcijańskiej można wyróżnić Siedem grzechów głównych. Pycha, gniew, chciwość, zazdrość, lubieżność, łakomstwo i lenistwo. Mają być to najgorsze grzechy, reszta grzechów to pochodne tychże. Co więcej, grzechy te mają swoich "opiekunów". Lucyfer pychy, Szatan gniewu, Mammon chciwości, Lewiatan zazdrości, Asmodeusz lubieżności, Beelzebub łakomstwa i Belfegor lenistwa. Jest kilka teorii co do tych "opiekunów", ale myślę, ta jest najbardziej "popularna".

Czy możesz wskazać tekst źródłowy? Napisałeś, że jest kilka teorii co do "opiekunów", nie znalazłem ani jednej, a temat mnie zainteresował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...