Jump to content

Magia czterech wiatrów


Vanhilen
 Share

Recommended Posts

MAGIA CZTERECH WIATRÓW

 

Chociaż powietrze jest niewidzialne, stanowi ono niezbędny do życia element. Jest nie tylko konieczne dla jego trwania, ale również posiada ogromny wpływ na nie. Ponieważ jest takie ważne, a równocześnie niewidzialne, było od dawien dawna używane w magii, a pod postacią wiatrów weszło do mitologii i folkloru ludów na całym świecie.

 

Proponowane tutaj zaklęcia i techniki posługują się siłą żywiołu powietrznego, dobrze widocznego w podmuchach porywistych wiatrów. Wiele z zaklęć wymaga ich obecności lub przynajmniej lekkiego podmuchu.

I jeszcze jedno ostrzeżenie: magia czterech wiatrów jest nieprzewidywalna.

 

Charakterystyka wiatrów

 

Przez stulecia różne ludy dzieliły wiatry na 4 podstawowe typy odpowiadające kierunkom świata. Mamy zatem wiatr północny, południowy, wschodni i zachodni. Każdy z nich posiada swoje własne, charakterystyczne, magiczne cechy. Istnieją także specjalne zaklęcia zgodne z poszczególnymi ich kierunkami.

Wydawałoby się, że stanowi to niepotrzebną komplikację, ale wcale nie jest takie trudne czy uciążliwe. Obserwowanie kierunku wiatru podczas odprawiania czarów nie powoduje większego problemu niż sprawdzenie kwadry księżyca, mimo że „faza” wiatru trwa krócej.

Najlepiej posiadać wiatrowskaz lub rękaw lotniczy, aby zawsze móc określić jego kierunek. Wówczas można dostosować do niego swoje prace magiczne lub ewentualnie poczekać na potrzebny nam wiatr.

Oczywiście, jeżeli od rana niezmiennie wieje wiatr północny, czekanie w tym dniu na wiatr zachodni nie ma sensu. Przedstawiony tutaj system służy przede wszystkim jako pomoc i wskazówka, a nie jako regulamin ograniczający nasze poczynania. Jeżeli nie chcesz, nie musisz sprawdzać kierunków wiatru.

Przeglądając omówione w tym rozdziale charakterystyki czterech wiatrów, pamiętaj, że nie jest to system absolutny. W poszczególnych częściach świata poszczególnym wiatrom przydawano różne atrybuty. Poniższe opisy pochodzą z Europy i Ameryki Północnej. Być może tam, gdzie mieszkasz będą one nieco inne z powodu klimatu, położenia i schematów pogodowych.

 

Cztery wiatry przypisywane są do czterech żywiołów. Należy jednak pamiętać, że każdy z nich posiada swoje własne, charakterystyczne tylko dla niego cechy.

I jeszcze jedna ważna uwaga. Mówiąc, np. o wietrze północnym, pamiętajmy, że wieje on z północy na południe, a nie w kierunku północnym.

 

Wiatr północny

 

Wiatr północny jest wiatrem śmierci, ale niekoniecznie oznacza śmierć fizyczną. Jego dziedziną jest odwieczne prawo Wszechświata – prawo zmiany. „Śmierć” w jego wypadku odnosić się może do eliminacji negatywnych sił.

Wiatr północny jest zimny (mówiąc magicznie), ponieważ wieje z obszarów wiecznej zimy i lądów zawsze pokrytych śniegiem. Jest również „suchy” lub jałowy, a z tego powodu torujący drogę zaklęciom zniszczenia.

Jak go używać ? Jeśli jesteś w depresji, czujesz zdenerwowanie, strach, zazdrość, zawiść, złość, a wiatr wieje z kierunku północnego, stań do niego twarzą i uwolnij się od negatywnych uczuć.

 

Jeśli chciałbyś zerwać ze złym nawykiem lub nałogiem, wypowiedz jakiekolwiek zaklęcie, związane z tym typem praktyk magicznych, gdy wieje wiatr północny, bo on pomoże ci się ich pozbyć.

 

Wiatr północny, groźny, symbolizujący noc, śmierć i śniegi jest również podporządkowany ziemskiemu żywiołowi i w związku z tym posiada pewne jego cechy. Jest on jednak suchy i dlatego nie służy do rytuałów związanych z płodnością i dobrobytem. Za to może okazać się bardzo pomocny podczas zaklęć mających przynieść uzdrowienie.

 

Kolorem wiatru północnego jest czerń.

Wiatr wschodni

 

Wiatr wiejący ze wschodu utożsamia się ze świeżością, odnowionym czy odrodzonym życiem, siłami, energią i intelektem. Jest ciepły i orzeźwiający, płynie z kierunku, w którym wschodzą Słońce, Księżyc i wszelkie gwiazdy.

Dlatego właśnie wiąże się on z początkami, nowymi zjawiskami, a korzysta z drogi utorowanej mu przez wiatr północny. Posiada ciepło słońca i iskrę twórczą. Gdy wieje wiatr wschodni, najskuteczniejsze będzie odprawianie czarów dotyczących dramatycznych zmian na lepsze, zwłaszcza związanych z zachowaniem. Zaklęcia wiatru wschodniego dotyczą także umysłu i łączą się z wszystkimi zaklęciami powietrza, któremu on podlega. Lepiej podczas niego nie rzucać czarów miłosnych, chyba że jesteśmy zainteresowani bardzo intelektualnym typem miłości. Z pewnością nie ma w tym nic złego.

 

Ponieważ kierunkiem tego wiatru jest miejsce wschodu słońca, jego kolor to biały.

Wiatr południowy

 

Im dalej na południe podróżujemy, tym bardziej gorąco się robi. Z tego też powodu wiatr południowy jest gorący i ognisty. Symbolicznie rządzi on porą południową, zenitem, kiedy to słońce (lub księżyc) znajduje się w najwyższym punkcie nieba, porą o największym nasileniu światła i ciepła. Ponieważ wiatr południowy podporządkowany jest żywiołowi ognia, magia z nim związana dotyczy mniej więcej tej samej dziedziny. Poza tym wiatr południowy jest odpowiedni do każdego rodzaju czarów. Ponieważ jest on silny i gorący, czary odprawione przy jego podmuchach obdarzone są dodatkową porcją mocy. Praca z nim okazuje się ekscytująca i ciekawa.

 

Należy się tu jednak kilka słów ostrzeżenia. Ogień, nawet ten zawarty w wietrze południowym, jest zawsze niebezpieczny. Wszyscy wiemy, że można się nim poparzyć.

 

A kolor wiatru południowego? Oczywiście żółty, jak kolor słońca w południe.

 

Wiatr zachodni

 

Wiatr zachodni przynosi nam chłód i wilgoć, czasem opary mgły lub deszcz, które obmywają Ziemię. Jest on płodną, miłującą, delikatną i przekonywającą siłą. Symbolicznie wiatr zachodni rządzi zmrokiem: kiedy wszystko się zatrzymuje, dzień i noc łączą się w magicznym pejzażu, pełnym stonowanych kolorów i chłodnych powiewów. Zachód słońca, tak jak jego wschód, jest doskonałą porą na praktykowanie magii, szczególnie, jeśli wieje odpowiedni rodzaj wiatru. Magia wody – miłość, uleczenie, płodność – jest doskonała dla tego wiatru, ponieważ dodaje on swoich własnych mocy i energii temu rodzajowi czarów. Wiatr zachodni, będący szczególnie odpowiedni do rytuałów dotyczących oczyszczenia lub czysto religijnych, jest witany jako powiew ulgi po suchym, gorącym wietrze południowym.

 

Jego barwą jest błękit nieba tuż przed zachodem słońca, kiedy to światło zaczyna znikać z nieboskłonu.

Wskazywanie kierunku wiatru

 

Jak już wcześniej wspomniałem, najlepszą metodą określenia kierunku wiatru jest posłużenie się wiatromierzem lub rękawem lotniczym. Taki rękaw można bardzo prosto zrobić samemu, a jest on dostatecznie dokładny, aby sprostać naszym potrzebom. Weź kawałek dość ciężkiej, ale giętkiej tkaniny, o długości przynajmniej pół metra lub, jeśli wolisz, długą skarpetkę czy podkolanówkę i znajdź dobre miejsce w okolicy, gdzie można by powiesić ten wskaźnik. Nie powinien on być umieszczony w sąsiedztwie drzew czy budynków, które mogłyby zatrzymywać wiatr lub zmieniać jego kierunek. Dobrze byłoby również zawiesić go tak, aby był widoczny z okien twojego domu.

 

Jeśli w okolicy nie ma odpowiedniego miejsca, możesz zawiesić rękaw na antenie. Przywiąż do niej pasek materiału tak, aby mógł swobodnie poruszać się na wietrze i upewnij się, że wiatr nie zwieje wskaźnika, ani on sam nie ześliźnie się wzdłuż anteny. Następnym krokiem jest określenie kierunków stron świata i oczekiwanie na wiatr. Kiedy nadejdzie, wskaźnik będzie unosił się w kierunku, w którym on wieje, a więc przeciwnym do strony świata, z której on płynie. A więc, jeżeli rękaw kieruje się na południe, mamy do czynienia z wiatrem północnym.

 

Jeżeli rękaw jest widoczny z wnętrza domu, wystarczy po prostu na niego popatrzeć, określić kierunek wiatru na podstawie jego położenia i rozpocząć czary.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...