Jump to content

Co oznacza żaba?


pawel116
 Share

Recommended Posts

Witam, pisaliście kiedyś tu na forum co oznacza spotkanie zakonnicy - pecha, problemy itp. A czy ktoś wie co wróży spotkanie z żabą?? ;) Ostatnio często mi się to zdarza, dzisiaj na przykład coś mnie podkusiło żeby pójść w pewne miejsce, idę a tam siedzi dorodna żaba (wcale się nie boję). Niektórzy mawiają, że żaba przynosi szczęście... Co Wy na to?

Link to comment
Share on other sites

Może to wszystko oznaczać,no ale czas pokarze jak będzie naprawdę ,bo tylko głupiec żyje nadzieją i wierzy w cuda :lol: ,natomiast mędrzec codziennie,w każdej chwili jest wszystkiego świadomym ,nie wierzy w przypadki i niczego nie jest pewien.

Link to comment
Share on other sites

Guest Vampirella

Żaba to chyba szczęście wróży, a dokładniej to w finansach, nawet są takie figurki żaby co monetę w pyszczku trzyma i siedzi wśród pieniędzy, więc to chyba dobrze wróży ... W Feng Shui takie figurki - żabki często się używa po to, żeby przynosiły i pomnażały pieniądze :)

Tu możesz sobie poczytać o symbolice żaby w różnych dziełach, sztuce, wierze itp. strasznie dużo znaczeń, ale niektóre z nich bardzo ciekawe - Symbol: ŻABA | Symbolizm w sztuce, Symboliści

Edited by Vampirella
Link to comment
Share on other sites

Żaba w tradycyjnym rozumieniu legend i podań była symbolem płodności i życia seksualnego. Stąd też tyle księżniczek całujących żaby :)

Ja od kilku lat gromadzę żaby w różnej postaci (figurki, maskotki) i dopiero niedawno natknęłam się na informację, że ponoć żabki przyciągają pieniądze. Może i coś w tym jest ;)

Link to comment
Share on other sites

Żaba w tradycyjnym rozumieniu legend i podań była symbolem płodności i życia seksualnego. Stąd też tyle księżniczek całujących żaby :)

Ja od kilku lat gromadzę żaby w różnej postaci (figurki, maskotki) i dopiero niedawno natknęłam się na informację, że ponoć żabki przyciągają pieniądze. Może i coś w tym jest ;)

 

W takim razie wycałuj wszystkie swoje żabki, może przemienią się w pieniądze :D

Link to comment
Share on other sites

Żaby zawsze wydawały mi się wyjątkowo interesującymi zwierzakami, odkąd mama przeczytała mi bajkę, z której wynikało, że w żabie ukryty może być atrakcyjny książę. Każda mała dziewczynka pragnie znaleźć takiego księcia, tak więc podczas którychś wakacji w Poniecu, razem z moją przyjaciółką złapałyśmy pewną biedną ropuchę i z pewną dozą wstrętu poganianą fantazją i odrobiną strachu (co bowiem zrobiłybyśmy, gdyby żaba rzeczywiście zamieniła się w pięknego, dorosłego księcia) pocałowałyśmy ją. Niestety albo i stety ta żaba nie była tą właściwą, gdyż moja buzia pozostała ośliniona śluzem, a żaba skoczyła do stawu i tyle ją widziałyśmy.

rana%20salamanca.jpgWiele lat później, kiedy odwiedziłam z moim tatą edukacyjne centrum Hiszpanii – Salamankę z szeroko otwartymi oczyma próbowaliśmy znaleźć na fasadzie budynku Uniwersytetu słynną żabę. Jej prawdziwe znaczenie nie jest znane, istnieją jednak trzy teorie dotyczące jej istnienia. Pierwsza wyjaśnia, że żaba ta jest symbolicznym podpisem autora płaskorzeźby; zgodnie z drugą biorąc pod uwagą epokę, w jakiej zrealizowane zostały prace nad rzeźbami, żaba symbolizować mogła grzech lubieżności i śmierci; zgodnie z trzecią znacznie popularniejszą i akceptowaną przez ogół turystów, każdy student który znajdzie żabę, zda bez problemu egzaminy, ożeni się, a jeżeli już jest żonaty, poprosić może o życzenie, które na pewno szybko mu się spełni.

ranacorregida.jpgNa przestrzeni wieków żaby uznawane były za bardzo popularne zwierząta pojawiające się w różnych reprezentajach mitologicznych prekolumbijskich kultur. Słynne są przykłady wyrobów ze złota, w których żaby pojawiają się jako elementy kute lub wytłaczane.

Zgodnie z mitologią kogui, żaba uznawana była początkowo za drugą żonę boga Słońca. Ponieważ była mu jednak niewierna, Słońce rzuciło ją na ziemię, niszcząc ją na tysiące kawałków i zamieniając każdy fragment w żabę. Od tego momentu, żaby wychodzą zawsze podczas deszczu, kiedy Słońce nie może ich zobaczyć. W wielu prekolumbijskich mitologiach (kogui, sinu i quimbaya), żaba jest symbolem płodności, dostatku i kobiety.

 

ranita.jpgŻaba pojawia się również dość cząsto na prekolumbijskiej ceramice i jaskiniowych malowidłach Indian chibcha. Jak podkreśla w swojej „Historii badania sztuki jaskiniowej w Kolumbii” Antonio Núñez Jiménez, według magiczno-religijnych wierzeń ówczesnych społeczeństw, żaba związana była z wodą, Słońcem i księżycem, a przez to z porami roku, które służyły Indianom do organizacji cyklów upraw. Prekolumbijskie kultury pojmowały swój świat za pomocą mitologii i magii. To właśnie dlatego płodność przedstawiana była przez

nich w formie spirali; płeć damska – w formie trójkąta; księżyc – w formie okręgu, a żaba jako wodne bóstwo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

znalezione w necie

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...