Jump to content

Figury planetarne


Perdo
 Share

Recommended Posts

Witam, chciałbym się dowiedzec co oznaczają duże aspekty w horoskopie na przykład takie jak wielki trygon, latawiec i inne tego typu, prosiłbym o jak najwięcej informacji o nich.

Link to comment
Share on other sites

Witaj ! Jest taka książka Bila Tierneya "Dynamika aspektów". Tam jest multum figur i znaczeń. Wspomogę się jednak materiałami z wykładu wybitnego astrologa Lewina. O ile się nie mylę, nie wydano takiej książki, więc nie powinno być awantur o prawa autorskie. W innym wypadku proszę administratora o wykasowanie posta.

 

Wielki Trygon: w klasycznej interpretacji to trzy szczęśliwe aspekty, jednak okazuje się, że ta konfiguracja nie jest tak szczęśliwa, jak byśmy tego chcieli. Jeżeli ta konfiguracja nie będzie miała pomocy, wsparcia od innych planet, to spotkamy człowieka o wielkich możliwościach, któremu brakuje siły by je realizować. W sferze tych trzech planet człowiek bardzo dobrze działa, są to cudowne dzieci, które bardzo wcześnie przejawiają swoje uzdolnienia lub ludzie, którzy we wstępnej fazie uzyskują bardzo duże osiągnięcia, ale jeszcze raz podkreślam: przy braku silnych konfliktowych, nieharmonijnych aspektów ludzie ci bardzo szybko ustają w swoim rozwoju. Może to być sfera profesjonalna, twórcza, życia osobistego. Czyli jakby brakowało im sił by zrealizować to, co jest im dane. Dużo miałem takich przypadków i byli to ludzie o wielkim talencie, którzy jednak krążą w zaklętym (zamkniętym) kręgu. I tam gdzie potrzeba odrobinę wysiłku by przejść na następny poziom (np. profesjonalny), człowiek obraca się w tej wygodnej pozycji i tak pozostaje. Wiąże się to z tym, że harmonijne aspekty są przyjemniejsze i energetycznie słabsze niż aspekty nieharmonijne, konfliktowe. Tacy ludzie pozostają w tej przyjemnej niekonfliktowej fazie życia. Bardzo dobrze jest gdy taka konfiguracja powiązana jest np. z kwadraturą albo opozycją. Tu te konfliktowe aspekty tworzą dodatkowy punkt przymuszający do jakiegokolwiek ruchu. Rudhyar pisze o Wielkim Trójkącie jako o pasywności duchowej, a ja zaobserwowałem to nie tylko w sferze duchowej ale także w sferze czysto profesjonalnej.

 

Półkrzyż (T-kwadrat) w literaturze anglojęzycznej mówi się T-square): Figurę tę interpretujemy jako konfigurację woli. Daje ona człowiekowi zdolność koncentracji swojej siły, umiejętność pokonywania przeszkód. Ludzie ci aktywnie uczestniczą w społeczeństwie dochodząc do dużych sukcesów w życiu. W zależności od położenia w domach konfiguracja daje sukcesy w odpowiednich sferach życia. W nowoczesnej astrologii, pomimo, że konfiguracja ta daje wielkie naprężenia, nie rozpoznaje się jej jako nieszczęśliwej, a raczej jako konfigurację aktywności. Właśnie w wyniku tych napięć w tym trójkącie powstaje bardzo dużo energii.

 

Trójkąt syntetyczny: trójkąt syntetyczny (opozycja - trygon - sekstyl). Jeśli półkrzyż daje gotowość do przechodzenia przez przeszkody i ce****e ludzi upartych, o silnej woli, ale samotników, to konfiguracja trójkąta syntetycznego daje miękkość w łączeniu elementów tego trójkąta. Ludzie ci potrafią rozwiązać napięcie na końcach opozycji w sposób delikatny. Przeciwności te należy rozpatrywać w zależności od położenia w horoskopie, w domach. Gdybyśmy powiązali opozycję z dwiema grupami konfliktowymi - osoba ta jest centrum, które te konflikty rozładowuje. Taki typ człowieka np. w nauce potrafi powiązać dwa przeciwstawne poglądy czy szkoły i umie znaleźć coś wiążącego to (syntetycznego) w całość. Potrafią oni być centrum w grupach konfliktowych i harmonijnie rozwiązywać konfliktowe sytuacje we własnym życiu poprzez ten wierzchołek w trójkącie. Na przykład opozycja leżąca pomiędzy III i IX domem z wierzchołkiem rozładowującym w domu XI może cechować człowieka, który potrafi łączyć różne poglądy naukowe czy polityczne w klubach czy ugrupowaniach.

 

Bisekstyl: (trygon i dwa sekstyle) Jest to konfiguracja bardzo harmonijna i nie niesie ze sobą żadnych problemów. Charakteryzuje twórców, a nie działaczy. Co to znaczy? Ta konfiguracja nie ma siły, by przeciwstawić się siłom otoczenia (sfery socjalnej) ale jeśli chodzi o sferę twórczą, to nie ma lepszej. Tutaj sekstyle są aspektami bardziej praktycznymi niż trygon. Trygon związany jest z dużymi zdolnościami albo możliwościami, ale żeby realizować te zdolności trygon nie wystarcza. Sekstyle są bardziej praktyczne niż trygon. Właściwie najbardziej praktycznym aspektem jest półsekstyl - daje najszybsze i najbardziej praktyczne wyniki. Sekstyl wiąże się bardziej z psychiczną sferą realizacji przez powiązania międzyludzkie, emocje, myślenie. Dlatego aspekt ten często znajdujemy w kosmogramach ludzi sztuki i nauki. Ludzie ci łatwo rodzą nowe idee. Jak w przypadkach poprzednich planeta na wierzchołku krótszych boków pokaże sferę, gdzie ta konfiguracja będzie działać i jakie zdolności będzie realizować.

 

Wielki krzyż: w dawnej literaturze konfigurację tę interpretowano jako szczególnie nieszczęśliwą. Obecnie człowiek bardziej potrafi wykorzystać możliwości, które daje mu przyroda. Dlatego w literaturze nowoczesnej ten typ konfiguracji rozpatruje się inaczej. Jeżeli ta konfiguracja jest w tranzytach to w życiu społecznym wskazuje na poważny kryzys. Takiego wielkiego krzyża oczekujemy przy zaćmieniu słońca w sierpniu 1999 roku. Przypadek ten trwający dwa tygodnie zaczyna się zaćmieniem słońca i po dwóch tygodniach zaćmieniem księżyca. Jedni z astrologów interpretują to jako koniec Świata inni mówią o wielkich przemianach społecznych. Teraz interpretuje się to bardziej jako pewien etap rozwojowy, bardziej pomyślnie.

 

Konfiguracja prostokąta daje przy wczesnej krystalizacji charakteru ludzi o cechach harmonizowania, umiejętności syntezowania różnych punktów widzenia. Oni też twardo bronią swego zdania, ale oni nie sterują otoczeniem w bezwzględny sposób lecz poszukują drogi kompromisu do realizacji swych idei. Niezależnie od przeszkód potrafią znaleźć to rozwiązanie w sposób harmonijny.

 

Latawiec:  znajemy tę konfigurację za szczęśliwą ponieważ ludzie ci mają niesamowitą stabilność we wszystkich sferach swej działalności. Jakikolwiek kryzys, który ich dotyka zostaje przez własne ich siły rozładowany, i znajdują wyjście z każdej sytuacji. Czyli i pomysł i siły. Tacy ludzie nie są zdolni do reform wewnętrznych. Przesądza o tym konfiguracja czworokątna. Kryzysy rozwiązują w ten sposób, że potrafią na czas niedobry znaleźć rozwiązanie tymczasowe i gdy konflikt wygasa powracają do poprzedniej formy. Konfiguracja posiada umiejętność wygaszania wszystkich konfliktów przy jednoczesnym zachowaniu własnego punktu widzenia.

 

 Mam nadzieję, że w jakiś sposób pomogłem. Ale największe podziękowania proszę słać do Włodzimierza Lewina.

 

Pozdrowienia

 

 

  • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Ismer changed the title to Figury planetarne
  • Ismer featured this topic
  • Ismer unfeatured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...