Skocz do zawartości

Synchroniczność


Miłodziad

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna pojęcie to dość mocno mnie zaintrygowało. Głownie nasunęło sporą ilość znaków zapytania jak i wątpliwości. Jednak do rzeczy: Synchroniczność to innymi słowy równoległe współwystępowanie zdarzeń, zjawisk nie powiązanych przyczynowo, a mających podobne znaczenia. Po raz pierwszy pojęcie to zostało wprowadzone przez Junga, a rozwinięte przez tegoż oraz Wolfganga Pauliego w tekście: "Synchroniczność jako zasada pozaprzyczynowych koincydencji"

 

"Często cytowanym za Jungiem przykładem na wystąpienie synchroniczności jest historia pacjentki, która opowiadała Jungowi swój sen o złotym skarabeuszu. Dokładnie w tej samej chwili Jung usłyszał delikatne dźwięki dochodzące od okna. Otworzył je i do pokoju wleciał o dziwo owad podobny do tego z równoczesnej opowieści pacjentki – skarabeusz wbrew swoim zwyczajom wleciał do zaciemnionego otoczenia. Jung uważał, że nie można racjonalnie wyjaśnić tej koincydencji, sądził że należy użyć tu synchroniczności, podczas gdy w rzeczywistości zdarzenie to może mieć wiele racjonalnych przyczynowo-skutkowych wyjaśnień"

 

Inne podaje z autopsji. Jakiś czas temu byłem świeżo po lekturze "Powstającego Prometeusza" Wilsona. W książce tej autor wspominał, że po jej przeczytaniu możliwe będzie doświadczenie synchroniczności. Napomknął tam również o historii Nikola Tesli - wynalazcy, którego byłem totalnie nieświadomy. Nie przywiązywałem do tego nazwiska jakiejś większej uwagi gdy jakiś miesiąc później, w trakcie oglądania "Kawy i papierosów" natrafiłem na scenę-epizod w której pewien wynalazek Tesli stał się punktem centralnym w rozmowie dwójki bohaterów. Byłem tym faktem zdziwiony, a nawet zmieszany, co tego samego dnia zaowocowało tym, że wspomniałem sobie stary, zapomniany, znany z dzieciństwa, leżący na strychu budzik, na tarczy którego był oczywiście napis Tesla, ew. Tekla. Innym przykład to motyw porównania Napoleona do Prometeusza - trafiony(?) podczas oglądania "Waterloo" Bondarczuka.

 

Racjonalista powie, że to czysty przypadek, zbieg okoliczności, jednak nasuwa się pytanie - dlaczego w tym, a nie innym momencie? Czy to kwestia większej otwartości, wyostrzonej uwagi, czy (pod)świadomości która naprowadza nas na pewne tropy? W niektórych wypadkach trudno mówić o rachunku prawdopodobieństwa. Często odnoszę wrażenie, że nie raz jakieś słowo, drobnostka, gest niby "przypadkowo" wyłaniające się z ciemności ukierunkowują nasze skojarzenia w kierunku wyłonionego.

 

Jak wy się zapatrujecie na synchroniczność? Czego jest ona przykładem? Jakie może nieść ze sobą znaczenia? Wedle Junga synchroniczność jest istotnym element w procesie indywiduacji. Jednakże z drugiej strony, czy to nie jest "teoria" zbyt naciągana? Ciekaw jestem waszych opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ten wpis (artykuł) Cię zainteresuje ?

Piotr Piotrowski - Taraka: Jung, synchroniczność i astrologia

 

albo ten ? : ASTROLOGIA - Bogusław Kałuski :: teorie

 

Wielu astrologom zdarza się takie zjawisko - przychodzi do Ciebie nagle dwóch klientów i mają... ten sam problem w horoskopie, albo te same planety dominujące. O dziwo, zdarza się to ponad statystyką. Wtedy powstaje pytanie - czy to "rojenia umysłu" ? czy też "pewien fakt" ? idę w stronę drugiego układu

 

"Synchroniczne" są też w jakimś sensie porody dzieciaków. One przejmują sporo cech w kosmogramie po rodzicach. Czyli jest jakiś kontakt innej rzeczywistości (harmonii niebiańskiej) z rzeczywistością tzw "fizyczną" (realną).

Jednakże aby w te słowa choć trochę wierzyć, trzeba z życzliwością spojrzeć na rzeczy, które cytowałem, oraz przytoczyłem z doświadczenia.

 

Sam temat synchroniczności jest dość.... trudny. Osobiście trudno mi to złapać. Jakimś akompaniamentem do tego wszystkiego jest inny wątek pt "deja vu". I powstaje pytanie - czy "deja vu" rodzi się na tle jakiejś synchroniczności, brakach pamięci, czy ... poprzednich wcieleniach np.

 

Pozdrawiam !

----------

Gwiazdologia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odnośniki do artykułów! Pierwszy z nich już jakiś czas temu czytałem, ale drugim z pewnością zajmę się w niedługim czasie. Jak widać masz z tym zjawiskiem do czynienia w swojej praktyce. Możliwe, że w określonych sytuacjach zostają poruszone struktury nieświadomości zbiorowej, co później rzutuje chociażby tymi problematycznymi "zbiegami okoliczności"? Jednakże jakie są mechanizmy tego procesu, zresztą czy w ogóle można mówić o pewnym mechanizmie w wypadku synchroniczności. W ogóle ciekawe by mogły być spostrzeżenia Pauliego, który przecież zajmował się fizyką kwantową i daleko mu było do niepewnego nurtu pseudonauki. Pomocny byłby ten rodzaj opisu, właśnie sporządzony przez naukowca-fizyka. W wolnym czasie postaram się coś z tego wydobyć.

 

Deja vu wydaje się być zjawiskiem pokrewnym, choć przypuszczam, że to być może działa na zasadzie wspomnienia z dawnego, zapomnianego snu... albo i jest przebłyskiem jakiejś równoległej rzeczywistości? Ciężko stwierdzić. Dobrze by było gdyby inni podzielili się refleksjami, bądź doświadczeniami w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...
Gość moon_daughter

Zjawisko jest ciekawe.

Wiele razy spotkałam się z czymś co można by nazwać synchronicznością, ale mam wielkie wątpliwości.

Np. poznałam mężczyznę, który mnie zainteresował. Ostatnio ciągle spotykam osoby o tym samym nazwisku (a nie jest to Nowak czy Kowalski :D).

Zdarzyło mi się setki razy, że jakiś temat mnie zainteresował i natrafiałam na książki, artykuły (np. scrollując fejsa, czy będąc w księgarni), ktoś mi nagle o tym opowiadał.

Moje racjonalne wytłumaczenie jest takie, że pewnie już wcześniej spotykałam osoby o tym nazwisku (nie przypominam sobie ;p ), ale nigdy nie zwróciłam na nie uwagi. A że teraz ktoś noszący to nazwisko stał się poniekąd częścią mojej codzienności, to mi się to nazwisko wybija na pierwszy plan (wyostrzona uwaga).

Przypasowałabym tę teorię też do artykułów i książek (po prostu zaczęłam je dostrzegać, jakoś podświadomie wyłapywać). Jednakże nie zawsze mam wpływ na to czym dzielą się ze mną inne osoby.

 

W jednym z podlinkowanych artykułów czytamy:

Cytat

Badacze twórczości Junga wyróżniają zazwyczaj cztery kategorie zjawisk synchronicznych, tj.: 1) znaczącą koincydencję (podobieństwo stanu psyche z wydarzeniem zewnętrznym, które łączy nie przyczynowość, lecz szczególny rodzaj sensu); 2) jasnowidzenie, telepatia (widzenie faktycznych zdarzeń we śnie, w wizjach, poprzez intuicję lub wyobraźnię); 3) prekognicja (przewidywanie zdarzeń); 4) mantyka i wróżenie (koincydencja między rzeczywistością metapsychiczną a fizyczną).

Przez lata byłam w bardzo bliskiej relacji z pewnym człowiekiem. Rozstaliśmy się. Po wielu miesiącach rozmawialiśmy przez telefon.

Nie pamiętam dokładnie jak to było - w grę wchodziły dwie karty sim, dwa różne numery telefonu (z mojej strony). Po kilku dniach, gdy siedziałam sobie zajęta czymś, coś mnie tknęło, że on napisał. Włożyłam do telefonu kartę z numerem, który on do mnie miał. Przyszedł sms "hej, co słychać?" czy coś w ten deseń. Szybko odpisałam z zapytaniem czy dawno napisał. W odpowiedzi dostałam "Przed chwilą". Przez długi czas naszego "połączenia" na jakimś wyższym poziomie miałam np. sny w ważnych dla niego momentach życia. 

Piszę o tym, bo w cytacie który zamieściłam jednym z rodzajów synchroniczności jest hmm telepatia... Może to intuicja. Może fakt, że przez lata byliśmy mocno związani na poziomach energetycznym, emocjonalnym.

Nie mam pojęcia. Czuję się zielona w takich sprawach. Jednak czasami mam silne poczucie, że pewne wydarzenia, spotkanie, poznanie kogoś, nie są przypadkowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...