Jump to content

Postrzeganie pragnień


kaballa

Recommended Posts

W procesie naturalnym, człowiek rodzi się z programem egoistycznym. Dlatego też, na "tylnej tablicy" naszej świadomości, czy umysłu, egoistycznie odciśnięty (wyświetlony) jest odwrotny obraz. Ten obraz nazywany jest "naszym światem".

 

My nie postrzegamy nic oprócz Światła. Jednakże, jeśli Światło przechodzi przez egoistyczną obróbkę, wtedy przejawia się w nas jako "nasz świat". Nasze egoistyczne pragnienie dokonuje swojej obróbki, dodając pewnych barier, poprzez wybieranie wszystkiego, co dobre i odrzucanie wszystkiego, co złe. Jest to samozachowawczy program organizmu i jeśli nie posiadalibyśmy go, wtedy nasz obraz świata byłby całkowicie odmienny.

 

Istnieją dwie możliwości programowania ocen i wyborów duszy: a) egoistyczne, ze względu na siebie, lub B) altruistyczne, ze względu na Stwórcę. Przecież poza Stwórcą i stworzeniem, czyli Światłem (rozkoszą), i pragnieniem (naczyniem), we wszechświecie nie istnieje nic więcej.

 

Wszelkie informacje docierają do nas poprzez pięć filtrów, zwanych "pięcioma częściami Malchut", lub "pięcioma częściami zarządzania egoizmu".

Kabała jest metodyką, która zmienia te filtry. Nie usuwa ich, lecz tylko przebudowuje lub przestraja je z egoistycznej intencji otrzymywania przyjemności na emanację.

Link to comment
Share on other sites

"Istnieje pewien porzadek, co do sposobu, w jaki pragnienie otrzymywania rozwija

się i wzrasta.

Na pierwszym etapie człowiek pożąda fizycznej przyjemnosci. Nastepnie

poszukuje pieniedzy i poszanowania. Jeszcze silniejsze pragnienie sprawia, że ujawnia

sie w nim żądza władzy. Pózniej może on rozwinąć pragnienie do duchowego,

zaczynając szukać drogi zaspokojenia tego pragnienia." tyle z książki " Kabała dla początkująych"

 

reasumując

mamy następujące rodzaje pragnień:

1. wszystkie fizjologiczne

2. bogactwa

3. sławy, władzy

4. zdobywania wiedzy

5. duchowe, zaczynające się od obudzenia punktu w sercu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Pragnienie otrzymywania", ratzon lekabel (R"K) można sobie wyobrazić jako naczynie (Kli), które ma pojemność proporcjonalną do pojemności pragnienia, a otrzymana rozkosz - do ilości światła wypełniającego naczynie. Światło przychodzące od Stwórcy istniało jeszcze przed stworzeniem. To Światło jest całkowitą naturą Stwórcy.[...] Wszystkie światy są niczym innym, jak tylko różnymi formami demonstracji pragnienia rozkoszowania się światłem Stwórcy.

 

Czy możliwe jest osiągnięcie duchowych rezultatów poprzez wykonywanie fizycznych czynności?

 

Wszystko, co człowiek robi, wynika z pragnienia. Skała, która się nie porusza, również, pragnie zachować swój kształt. Roślina pragnie kwitnąć. Tęskni za światłem i wzrasta w jego kierunku.

Pragnienie człowieka zawsze wyrażane jest poprzez pewne działania. Dlatego właśnie każdy ruch, jaki wykonuje dowolne zwierze, jest dokładnie tym ruchem, jaki ma wykonać.

Chociaż każde pragnienie wyrażane jest na zewnątrz, człowiek nie zawsze jest świadomy swoich pragnień. Z zewnątrz, człowiek nie może pojąć celu działań drugiego człowieka. Z tej oto przyczyny nauka, która bada intencje, nazywana jest "Ukrytą Mądrością" - ponieważ nikt nie wie, co znajduje się w twym sercu, bardzo często, nawet ty sam. Lecz zawsze, zewnętrzna forma wskazuje wewnętrzne pragnienie."

 

znowu cytat? Cóż , mogę jedynie genialne słowa kopiować i wstawiać, gdyż sama od siebie nieumiejętnie je przedstawię, a zawsze tylko to, co najlepsze powinno z nas "wychodzić"

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Czy rzeczywistość jest realna czy jest snem?

Dodał: grazynabartosz 2013-03-07

 

 

Istnieje bardzo stara, materialistyczna teoria postrzegania świata. Jeśli wyobrazimy sobie nasze zmysły jako czujniki, to powstaje pytanie, co one wychwytują – czy to, co dzieje się poza nami, czy wewnątrz nas? Tu jest problem: jedno czy drugie.

 

Gdybyśmy byli w stanie zmieniać zasięg tych czujników, to wychwytując rzekomo coś na zewnątrz, mimo wszystko odbieralibyśmy tylko znikomą część tej rzeczywistości istniejącej poza nami. Być może są to zakresy, w których nie jesteśmy w stanie wyłapać wibracji zewnętrznych, a może istnieją zupełnie inne wibracje, których nie wychwytują stworzone przez nas narzędzia?

 

Przecież wynalezione przez nas narzędzia są tylko uzupełnieniem naszych narządów zmysłów i opierają się wyłącznie na nich. Na przykład, aby odczuć wahania temperatury, dodaliśmy do niektórych urządzeń czujniki termiczne, a żeby móc odbierać niektóre obrazy wizualne – dodaliśmy czujniki optyczne itd. Faktycznie przy pomocy tych narzędzi zwiększamy tylko zakres naszych zmysłów. Natomiast dla tych „niewyobrażalnych” zjawisk, które istnieją wokół nas i których pierwotnie nie odczuwamy i nie jesteśmy w stanie odczuć z braku odpowiednich zmysłów, nie możemy stworzyć odpowiednich narzędzi, które umożliwiłyby rozszerzenie naszych zmysłów i postrzeganie tych zjawisk.

 

Wynika z tego, że postrzegamy bardzo ograniczoną część świata zewnętrznego. Jest już dziś udowodnione, że we wszechświecie istnieje ciemna materia i inne zagadkowe zjawiska. Wydaje się nam, że jakby coś wychwytujemy, jednak to coś nadal pozostaje poza zasięgiem naszej percepcji.

 

Według innej teorii, wokół nas w ogóle nie ma nic, a nasze narządy zmysłów są jakby „łączem” naszego wewnętrznego podobieństwa do zewnętrznej części. Człowiek jest jakby zamkniętym pudełkiem, wewnątrz którego istnieje pragnienie, które ciągle coś czuje. Te odczucia właśnie uważamy za nasze życie.

 

Czyli ja istnieję w swoim pragnieniu, w którym istniejesz również ty i wszystko wokół mnie – wszystko to, co mogę sobie wyobrazić łącznie z moimi przeróżnymi fantazjami, poglądami, wspomnieniami itd. Wszystko to znajduje się tylko w moim pragnieniu, w moim umyśle. Jesteśmy jakby „rzeczą samą w sobie”.

 

Jestem zwolennikiem drugiej teorii, chociaż wciąż istnieje jeszcze wiele różnych teorii. Uważam, że w rzeczywistości znajdujemy się „w sobie”, rozwijamy się wewnątrz naszego pragnienia. Odczuwamy program rozwoju, przez który przechodzi nasze pragnienie, i ten program rozwoju jest naszym życiem. Dzisiaj pojawia się w nas możliwość kierowania naszym programem, a zatem naszym życiem. Dzięki temu będziemy w stanie poruszać się do przodu i do tyłu, w górę i w dół, w każdą stronę, Przy użyciu wszelkich współrzędnych i osi.

 

Natura umożliwia nam przejście na następny, absolutny poziom świadomości systemu, w którym się znajdujemy, a to pozwoli nam w końcu zrozumieć, kim jesteśmy i w jakim świecie istniejemy, czy jest to sen, czy jawa i czym ta jawa różni się od snu.

 

 

M . Laitman Z programu telewizyjnego „Integralny świat”, 16.10.2011

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...