Jump to content

Rafael


majowa19

Recommended Posts

Rafael

Oto nadworny medyk Jego królewskiej mości, archanioł słonecznego oblicza – Rafael. Jako jeden z siedmiu aniołów stoi przed majestatem Pana.

 

Na Drzewie Życia szósta Sefira Tiferet tłumaczona jest po hebrajsku jako Słońce. Symbolizuje harmonię, równowagę, a także radość istnienia w sensie biologicznego życia. Bo również po hebrajsku imię Rafael oznacza „Bóg uzdrawia”, ze szczególnym wskazaniem na światło jako źródło mocy. Archanioł reprezentuje więc życiodajną energię, która w boskim rozumieniu jest wyjątkowa. Nic dziwnego – skoro zarządza chórem Potęg, jego aniołowie muszą być potężni. Dlatego czyni wielkie cuda i sprawia, że niemożliwe staje się możliwym.

 

Opowieści o archaniele

W Księdze Tobiasza Rafael uzdrawia Sarę i ślepego Tobiasza. Zaprzyjaźnia się z nimi, radzi, poucza, wskazuje drogę. Odpędza też demony i mówi, że wszystko to sprawił Bóg. Zwraca uwagę na chwałę i uwielbienie należne nie jemu, ale wyłącznie Bogu, który go posłał i przekazał mu swoją moc. W apokryfach Rafael jest jednym z czterech archaniołów towarzyszących Jezusowi w drodze na Ziemię. Przybywa również w widzeniu do Ezdrasza z gałązką steraksu, żywicznego drzewa służącego do okadzania ołtarzy. Na Drzewie Życia zajmuje centralne miejsce – to Słońce, wokół którego skupiają się wszystkie planety. Zamyka trzeci trójkąt trzeciej sefiry zbliżającej się w kierunku Ziemi. Jej wartość liczbowa 10 kończy etap duchowych poszukiwań w sferze niedostępnej dla ludzi. Jednak pomniejszona do 1 rozpoczyna proces poznania kolejnych światów przeznaczonych już dla człowieka i wszystkich istot zamieszkujących fizyczny świat. Archanioł Rafael osadzony w środkowej kolumnie symbolizuje serce. Jest aniołem złotego promienia przenikającego duszę, aby nie błądziła w ciemnościach, lecz weszła w strefę światła. Kabała przypomina, że jeśli ludzie chcą nawiązać łączność między sobą, powinni chodzić w światłości.

 

Cechy

• patron pielgrzymów, wędrowców, handlowców

• opiekun małżeństw, papieży, duchowieństwa

• uzdrawia, pobudza do życia

• nadaje kształt i barwę wszystkim istotom zamieszkującym Ziemię

• patron topazu, diamentu, cytrynu i złota

• kolor – złoty, żółty

• rośliny i kadzidła – słonecznik, wawrzyn, listki laurowe, winorośl, żywica olibanowa, styraks

Medytacja

Zapal kadzidło i jedną złotą świecę. Zwróć się w kierunku Ziemi Świętej i zaśpiewaj Bogu hymn pochwalny. Potem usiądź. Weź do ręki wcześniej przygotowaną kartkę i długopis i narysuj dwa trójkąty z mapy Drzewa Życia tak, aby tworzyły heksagram – gwiazdę o sześciu ramionach (rys. powyżej). Postaraj się zapamiętać to, co narysowałaś/eś, ponieważ będzie Ci to potrzebne do mentalnego obrazu podczas medytacji.

Teraz odłóż kartkę i długopis. Zamknij oczy. Wyobraź sobie, że narysowana gwiazda zaczyna świecić intensywnym złotym kolorem. Odrywa się od kartki i powoli zbliża się do Twojej czakry splotu słonecznego. Gwiazda zamienia się w promieniste słońce i wnika w głąb klatki piersiowej. Gdy poczujesz ciepło lub inną wibrację, która będzie działać dobroczynnie, poproś anioła o dar uzdrowienia. Możesz powiedzieć: „Wzywam Cię archaniele Rafaelu, w imię Wszechmogącego Boga, ulecz moją duszę i ciało i przeniknij mnie swoim świętym promieniem. Bądź lekarstwem na wszystkie niemoce, prowadź mnie i nigdy mnie nie opuszczaj”.

 

zrodlo:tekst Anna Wiechowska

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...