Skocz do zawartości

Reina

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie wiele z Was słyszało już o Enneagramie, systemie pozwalającym na określenie typu osobowości.

 

Oto strona, na której można wypełnić psychotest i dowiedzieć się, kim jesteśmy:dostal_na:

 

Strona o Enneagramie oraz MBTI

 

 

Chwalcie się, co Wam wyszło i czy się zgadza. Ja jestem 4w5, myślę, że pasuje :tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi wyszło, że jestem piątką ze skrzydłem cztery (5w4 - "Obrazoburca"). Przemyślałam, może i tak jest. Nie lubię, gdy cokolwiek mnie ogranicza, trzymam się swojego zdania niezależnie od tego, czego oczekują ode mnie inni. Mam swoje napady opiekuńczości względem otaczających mnie ludzi, ale gdy zbyt wiele się ode mnie zaczyna wymagać, wycofuję się. Bardzo dbam o swoją niezależność i unikam stałych, ponadprogramowych obowiązków które mi ją ograniczają.

 

W kwestii uczuć jednak się nie zgadza. Nie mam problemów w wyrażaniu siebie, mówienie o własnych emocjach nie jest wyzwaniem. Ale możliwe, że jest to kwestią nauki, wyćwiczenia i pozytywnej obserwacji, że tak jest po prostu łatwiej - z tym się nie będę spierać. :)

Edytowane przez kaffka
zmiana frontu ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

zrobilam ten test rok temu i bylam 5w4

a dzis zrobilam ponownie i jest 4w5..

 

niestety czuje sama ze soba ostatnio nie jestem ;/

 

4w5 na dzien dzisiejszy zgadza sie w 90 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piątka w skrócie

 

Piątka to typ introwertyczny, ciekawy świata, z potrzebą wiedzy o nim, analityczny i wnikliwy. Potrzebuje prywatności aby przemyśleć wszelkie sprawy i uzupełnić energię życiową.

 

Jak postępować ze mną

 

* bądź niezależny, nie "czepliwy"

* mów w prosty i zwięzły sposób

* potrzebuję czasu aby poukładać swoje myśli i odczucia

* jeżeli wyglądam na zagubioną, nieobecną lub arogancką, to możliwe, że nie czuję się zbyt komfortowo

* daj mi odczuć, że jestem mile widziana, ale nie zbyt mocno, bo mogę zacząć wątpić w twoją szczerość

* gdy czuję się zirytowana koniecznością powtarzania się, to może dlatego, że powiedzenie o tym było dla mnie trudne już za pierwszym razem

* pomagaj mi unikać powodów do przykrości: wielkich przyjęć, czyjejś głośnej muzyki, przesadnych emocji i ataków na moją prywatność

 

Co lubię w byciu piątką

 

* stanie na uboczu i patrzenie na życie w obiektywny nie zaangażowany sposób

* moje poczucie niezależności. robię to co uważam za słuszne i nie przejmuję się wpływami otoczenia

* bycie spokojnym w obliczu kryzysów

* nie uganianie się za materialnym posiadaniem i statusem

* dogłębne zrozumienie rzeczy; dostrzegam skutek i przyczynę

 

Co jest trudne w byciu piątką

 

* zbyt wolno ukazuję swoją wiedzę i swoje przemyślenia innym

* źle się czuję gdy zachowuję się defensywnie lub jakbym wszystko wiedziała

* bycie zmuszanym do przebywania z ludźmi gdy tego nie chcę

* oglądanie innych z dobrymi umiejętnościami socjalnymi, ale z mniejszą inteligencją, jak radzą sobie lepiej ode mnie

 

 

 

Opis piątki

 

Piątki to ludzie którzy wycofują się ze świata i żyją we własnym umyśle. Mogą być inteligentne, dalekowzroczne i posiadać dużą wiedzę, lub też mogą być oderwane od rzeczywistości, sknerowate i schizofreniczne.

Piątki, szóstki i siódemki należą do grupy odczuwającej strach i tworzą kolejne emocjonalne trio. Jednak w przeciwieństwie do dwójek, trójek i czwórek, nie czują one zmieszania czy zażenowania tym kim są lub jak się czują. Zamiast tego, mają tendencje do nieświadomego przeczuwania grożącego im niebezpieczeństwa i odpowiednio na nie reagują. Piątki, szóstki i siódemki są typami myślącymi, które żyją więcej we własnych głowach niż we własnych ciałach. Zmagają się z podejmowaniem decyzji, ciągle muszą dowodzić swojej siły woli.

Strach piątek jest socjologiczny. Ludzie z tym stylem, notorycznie bronią się przed "inwazją" lub "pochłonięciem" przez innych. To jest zdecydowanie najbardziej antysocjalny typ w enneagramie. Generalnie, obawiają się bliskich kontaktów, które mogą prowadzić do uczucia bycia przytłoczonym przez uczucia innych. Piątki mają dobrze rozwinięte zdolności do analizowania i gromadzenia wiedzy. Mogą być dobrymi jej odbiorcami, być inteligentni i rzeczowi, zdolni do pozostania w centrum i bycia logicznym, podczas gdy inni wokół mogą się zachowywać jak zmieszani lub spanikowani.

 

Zdrowe piątki zazwyczaj znajdują równowagę pomiędzy interakcją z otoczeniem i wycofywaniem się z niego. Ten styl jest często powiązany z posiadaniem dużej wiedzy i czasami intelektualnym geniuszem. Zdrowe piątki aktywnie oferują światu, owoce swojej wiedzy, często ucząc i pisząc o niej. Piątki mogą być idealistami i czasem mężnie ofiarowują się ku dobru ogółu. Zdrowi ludzie z tym typem, często praktykują to co Buddyści nazywają nie zaangażowaniem, czyli postawę charakteryzującą się mieszanką bezstronności jak i współczucia. W tym stanie piątki potrafią grać w życie nie będąc generalnie przywiązanym do wyników, a jako przyjaciele, mogą rozumieć twój punkt widzenia tak jak swój własny. Są oni współczujący i mają szczere serce, ale posiadają możliwość obserwowania życia z pewnej perspektywy i unikają bycia samemu niespokojnym.

 

Piątki mniej zdrowe, przesuwają się z bycia nie zaangażowanym w kierunku niewiązania się, wewnętrznego stanu bycia odciętym od uczuć. Mogą być nadwrażliwi na oczekiwania innych i odpowiadać na to przez pasywne wycofywanie się. Większość osób postrzega zdolność piątek do wycofywania się jako rodzaj niezależności. Jest to jednak jest również forma obrony. Piątki tworzą wokół siebie silną barierę aby zrównoważyć uczucie bycia nadwrażliwym. Odcinanie się od innych staje się nawykiem obronnym. Zasada jest: Jeśli nauczę się żyć z mniejszymi wymaganiami, bardziej we własnym świecie, to uniknę złego wpływu innych. To prowadzi do skłonności oszczędzania tych małych rzeczy które mają, aby mniej wymagać od innych. Często przekłada się to na oszczędzanie czasu (dla siebie), pieniędzy, przestrzeni, miejsca, informacji i emocji. Nie jest istotne co jest oszczędzane, schemat jest ten sam: piątki starają się ochronić przed zalaniem (np. emocjami), gromadząć siły gdzieś wewnątrz siebie. Niezdrowe piątki mogą też mieć dystans do własnych emocji, żyjąc w świecie informacji i pomysłów. Jednak im bardziej się od nich (własnych emocji) odcinają, tym bardziej zmagają się z uczuciem pustki, samotności i przymusowych potrzeb. To zupełnie jakby starać się przekonać słownie do tego, że nie jest się głodnym. Na tym etapie piątki mogą być bardzo powolne w okazywaniu swoich uczuć, ponieważ tylko piątka potrafi dosięgnąć tych uczuć poprzez długie i żmudne okresy przemyśleń. Niezdrowe piątki czczą boga przyczyny i starają się spoglądać z dystansu na swoje własne emocje. To się może czasami przełożyć na lekceważący i wywyższający się stosunek do innych.

 

Piątki bardzo niezdrowe, mogą popadać w schizofrenię i być nieprzewidywalne, gdy ich "odizolowane" fragmenty umysłu zaczynają przemawiać. Mogą prezentować się jako nieobecni duchem i ciałem lub dosadnie antysocjalni. Mogą np. przesiedzieć całe przyjęcię nie odzywając się zupełnie do nikogo, a potem stwierdzić, że świetnie się bawili. Lub też mogą nieświadomie odsunąć innych od siebie, poprzez prześmiewczy komentarz i nieprzewidywalną agresję. Zwyczaj odcinania się od własnych emocji, staje się tak doskonały, że bardzo niezdrowe piątki tracą kontakt z rzeczywistością, rozwijając dziwne fobie niewidzialnych bakterii i być skorym do halucynacji. Agresywne zachowania są bardzo prawdopodobne, następując po ostrej paranoi.

 

 

Piątka ze skrzydłem cztery: 5w4 - "Obrazoburca"

 

Różnica między skrzydłami 4 i 6 w piątkach, jest taka sama jak między sztuką i nauką. Skrzydło cztery, daje piątce zmysł abstrakcyjny oraz intuicyjny odcień myślom, tak jakby piątka myślała za pomocą geometrycznych kształtów zamiast myśleć słowami lub realnymi obrazami. Piątka ze skrzydłem 4 może być artystycznie utalentowana i doświadczać emocjonalnych nastrojów jak czwórka. Połączenie intelektualnej i emocjonalnej wyobraźni. Ceni sobie świat filozofii i pięknego konstruowania myśli. Najlepszym dla niej światem jest połączenie umysłowych horyzontów i estetyki. Połączenie ciekawości i wrażliwości na odbiór z potrzebą tworzenia własnej unikalnej wizji.

Gdy 5w4 jest w stresie, wydaje się być jakby nieobecna, gdy jest o coś spytana, odpowiada szeptem. Jej zachowanie oscyluje pomiędzy chęcią odosobnienia, a przypływami przyjacielskiej troski. Może stać się nieuchwytna, niedostępna i abstrakcyjna. Zachowuje się jakby znajdowała się wewnątrz swojej kuli izolującej ją od świata. Czasem odnosi się wrażenie nieznacznego wywyższania się ponad innych. Wizerunek "nieobecnego profesora" dobrze opisuje piątki z tym skrzydłem. 5w4 jest niezwykle wrażliwa na otoczenie i uczucie zbytniej nadopiekuńczości innych. Bardzo przewraźliwiona na krytykę. Może bardzo wolno powracać do siebie po traumatycznych przeżyciach. Typowymi pułapkami dla 5w4 są izolowanie się i popadanie w melancholię oraz depersje o podłożu egzystencjalnym.

 

Słynne piątki ze skrzydłem cztery: Agatha Christie, Albert Einstein, George Lucas, David Lynch, Samuel Beckett, Stanley Kubrick, Stephen King, Freidrich Nietzsche.

 

 

Piątka ze skrzydłem sześć: 5w6 - "Rozwiązywacz problemów"

 

Skrzydło sześć daje piątce umiejętność skupienia się na detalach i technicznej wiedzy, oraz daje umiejętność do sekwencyjnego myślenia na temat biegu wydarzeń. Piątka z tym skrzydłem ma dar wyciągania znaczących wniosków z niewielkiej ilości faktów. Zwłaszcza intelektualna piątka, która jest znacznie bardziej analityczna niż piątka ze skrzydłem 4. Może być też lojalna wobec przyjaciół, oferując im silne wsparcie. Uprzejma, jest cierpliwym nauczycielem, ekspertem w danej dziedzinie. Może mieć poczucie misji i ciężko pracować. Czasem ujawnia się u niej aura nadwrażliwego kujona i jest niezdarna w komunikowaniu się z innymi. Gdy jest w pozycji obronnej, może być onieśmielona oczekiwaniami innych. Może bardziej lubić niektóre osoby, ale też bardziej niektórych unikać. Szczególnie uczulona na okazywanie wdzięczności innym. Może mieć problem z wypowiedzeniem "Dziękuję". Boi się rozpoczynania działania, za to rozwija "uzależnienie" od informacji. Zadaje mnóstwo pytań, ale zwleka z podjęciem "zbyt" pochopnej decyzji. Gdy 5w6 jest w stresie, staje się podejrzliwa co do motywów działania innych ludzi, ale również ślepo za niektórymi podąża. Może przez długi czas nie zmieniać uczuć, utrzymując je na stałym poziomie. Może być zimna, ironiczna i odizolowana od innych.

Skrzydło 6 może być fobiczne lub antyfobiczne. Antyfobiczne skrzydło daje piątce, odwagę i umiejętność przeciwstawiania się autorytetom. Przyparta do muru potrafi zadrwić z autorytetu lub w złości odpowiedzieć by się odczepił. Ma tendencję do eksperymentowania by znaleźć jakie są granice zachowania. Phobiczne skrzydło powoduje, że piątka staje się mniej ufna wobec innych i doszukuje się ich prawdziwych intencji.

 

Słynne piątki ze skrzydłem sześć: Sigmund Freud, Bill Gates, Alfred Hitchcock, Isaac Asimov, Sam Neil.

 

 

Wpływ na piątkę, połączenia z siódemką

 

Zdrowe połączenie piątki z siódemką daje piątce poszerzoną wyobraźnie i nieco uzdolnień socjalnych. Może popychać je do poszukiwania nowych doznań i przygód, intelektualnych, duchowych czy socjalnych. Może sprawiać wrażenie pozytywnie nastawionej osoby. Daje jej ciekawość, która pomaga jej poznawać świat. Może być całkiem rozrywkową osobą pokazującą zaangażowany entuzjazm. Ochoczo zainteresowana różnymi rzeczami, pozostaje duchowo żywa nawet w podeszłym wieku. Ma zdolność pozytywnego ratowania sytuacji. Czasem okazuje gest do bycia wspaniałomyślnym.

Mniej zdrowe połączenie może sprawić, że piątka staje się bardziej abstrakcyjna i schizofreniczna. Uwidacznia się u niej bardziej socjalna niezależność i odosobnienie oraz zwiększony problem z wchodzeniem w związki. Może nieuchwytnie krążyć w swoich myślach, dzieląc swoją uwagę na nic nie znaczące zainteresowania. Ujawnia tendencję do życia głównie przyszłością, pokazuje chciwość i dyletantyzm. Używa humoru aby bagatelizować różne sprawy. Podejmuje działania bardzo sporadycznie i często z dziwnych, nieracjonalnych powodów. Różne fragmenty osobowości piątki ujawniają się w różnych momentach, tracąc poczucie równowagi. Bawi się w gierki słowne i umysłowe aby odwrócić uwagę od istotnych rzeczy i aby nie nie zaangażować się emocjonalnie. Mogą się ujawnić dziwne fobie i problemy, głównie na temat skrywanych potrzeb.

 

 

Wpływ na piątkę, połączenia z ósemką

 

Zdrowe połączenie ułatwia piątce dostęp do instyktownej energii i agresji. Przejmuje dowodzenie w sytuacjach, które by mogły ją zawstydzić czy dać uczucie przygniecenia. Połączenie z silną ósemką jest bardzo pomocne osobom, które zamykają się w sobie. Daje też piątce seksualność i fizyczność, odwagę moralną i socjalną. Piątka określa swoje potrzeby, inicjuje kontakt, załatawia sprawę po swojej myśli. To połączenie pomaga jej przetworzyć wiedzę w działanie. Podejmuje ryzyko, staje się inicjatorem zamiast obserwatorem. Druga strona tego połączenia, wspomaga antysocjalne nastawienie. Piątka może stać się nie miła, karząca i dotkliwa dla innych.

Mniej zdrowe połączenie z ósemką, daje piątce tendencje do naśmiewania się z innych i niedorzeczność w zachowaniu, które mogą wspomagać trzymanie się z dala, z agresywnym nastawieniem "idź w końcu do diabła!". Agresja w służbie utrzymywania dystansu. Ochrona za wszelką cenę, tego co posiadają. Zimna, odosobniona, z atakami przykrego charakteru. To ósemkowe zachowanie, może także obrócić się przeciwko niej. Prowadzi piątkę do sytuacji, w której sama zaczyna się krytykować, "wrzeszczeć" na siebie z powodu popełnionego głupstwa. Zaczyna prześladować samą siebie.

 

 

Piątka w miłości

 

* ponieważ piątka ma opóźnione reakcje na uczucia, jej emocje mogą się ujawnić gdy piątka będzie sama. Czułość wobec kogoś, może się rozwinąć bez potrzeby wypowiadania słów lub bez kontaktu z tą osobą

* ciągły cykl izolowania się od innych, może doprowadzić piątkę do potrzeby wyciągnięcia jej przez kogoś. Piątka staje na granicy potrzeby kontaktu i chęcią odejścia

* coraz bliższa zażyłość może stymulować chęć do odizolowania się. Piątka daje komunikaty "Poradzę sobię i bez Ciebie" lub "Mogę się zaangażować, ale nie będę z tobą mieszkać"

* możesz być odseparowany od innych aspektów życia piątki

* piątka często okazuje zażyłość za pomocą niewerbalnych komunikatów. Piątka wyczuwa, że uczucia mogą być łatwiej ukazane, jeżeli są niewypowiedziane

* emocjonalnie związana piątka może stać się zawzięcie zaborcza o ciebie. Możesz odczuwać jakbyś żył w jej emocjonalnym świecie

 

 

 

Piątka w pracy

 

* piątka posiada wyczucie własnych zasobów energii. Nie chce aby jej czas lub siły były marnowane na czyjeś zadania

* ciężko pracuje aby otrzymać w zamian prywatność

* nie lubi niespodzianek. Chce być przygotowana na wszelką ewentualność

* uwaga skupia się na innych z otoczenia. Często odczuwa natręctwo innych. Ma problemy ze skoncetrowaniem się w obecności innych

* zamiera gdy niespodziewanie jest o coś zapytana, lub gdy wymagane jest od niej jakieś spontaniczne zachowanie. Potrzebuje czasu do przemyślenia

* ceni sobie nieemocjonalne zaangażowanie w podejmowanu decyzji. Użycie odczuć jako motywu decyzji odbiera za utratę kontroli

 

 

 

Rozpoznanie piątki

 

Typowy komentarz piątki:

 

"Posiadam głęboką wiedzę o tym zawodzie"

"Nie lubię spotkań i zebrań w firmie, bo są generalnie stratą czasu"

"Mam sprawny umysł i dobrze rozwiniętą zdolność postrzegania rzeczy."

"Byłam samotna w dzieciństwie. Dużo czytałam"

 

Piątki, zwłaszcza ze skrzydłem 4, czasem mylnie opisują się jako czwórki. Takie piątki uważają, że posiadają silne uczucia i nie indentyfikują się z często ekstremalnym, pozbawionym uczuć wizerunkiem piątek. Jednakże piątki, w przeciwieństwie do czwórek, odczuwają pewien dyskomfort gdy przychodzi im opisać swój stan emocji i uczuć. I mimo, że mogą w tym względzie posiadać pewną łatwość, to jednak język emocji, nie jest naturalnym sposobem porozumiewania się piątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szóstka w skrócie

 

Szóstka to typ odpowiedzialny, godny zaufania, lojalny wobec rodziny i przyjaciół. Osobowość szóstki jest bardzo rozległa, od bycia zamkniętym w sobie i nieśmiałym do bycia towarzyskim i otwartym.

 

Jak postępować ze mną

 

* bądź bezpośredni i jasny

* słuchaj mnie uważnie

* nie osądzaj mnie po moich lękach

* rozwiązuj ze mną wszystkie problemy

* zapewniaj mnie, że wszystko między nami jest w porządku

* baw się i śmiej się razem ze mną

* łagodnie pokazuj mi nowe możliwości

 

Co lubię w byciu szóstką

 

* bycie przywiązanym do i wierzącym w rodzinę i przyjaciół

* bycie odpowiedzialnym i ciężko pracującym

* bycie współczującym wobec innych

* bycie inteligentnym i dowcipnym

* bycie nonkorformistą

* bycie bezpośrednim i assertywnym

 

Co jest trudne w byciu szóstką

 

* brak zdecydowania i łatwości podejmowania decyzji

* ociąganie się z powodu strachu przed porażką; zbyt mała pewność siebie

* strach przed porzuceniem lub wykorzystaniem

* uczucie wyczerpania z powodu ciągłego zamartwiania się i doszukiwania się niebezpieczeństw

* bycie zbyt krytycznym wobec siebie gdy nie udaje się osiągnąć zamierzonych celów

 

 

 

Opis szóstki

 

Ludzie typu Sześć przeczuwają niebezpieczeństwa świata. Gdy są zdrowi, często są bardzo odważni, oddani i szczęśliwi. Lecz gdy są nie zdrowi, są często tchórzliwi i popadający w paranoję. Osoby z tym typem są szczególnie wyczulone na problemy życia i ostrożne w sprawach, które mogą pociągać za sobą jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Sposób reagowania na problemy jest u szóstek tak różny, że mogą być często brane za inne typy enneagramu. Różnica jednak polega na tym, że dla szóstek głównym motorem działania jest strach, obawa, lęk. Istnieją dwa odmienne rodzaje szóstek: fobiczna i antyfobiczna z dwoma odmiennymi reakcjami na strach. Kiedy fobiczna szóstka wyczuwa niebezpieczeństwo, chowa się w kącie aby przeczekać najgorsze. Może zachowywać się bardzo ostrożnie i niezdecydowanie lub nawet ulegle, po to aby uniknąć wszelkich ewentualnych problemów. Gdy antyfobiczna szóstka wyczuje niebezpieczeństwo, może swoim bezpośrednim zachowaniem z premedytacją sprowokować daną sytuację, tak aby uporać się z problemem zanim problem "upora" się z nią. Fobiczne szóstki wydają się czarujące, skromne i łagodne, podczas gdy antyfobiczne wydają się być twarde, wyzywające i kąśliwe. Niektóre szóstki są całkowicie fobiczne lub całkowicie antyfobiczne, ale najczęściej spotykane są takie, które są gdzieś pomiędzy tymi dwoma rodzajami, będąc bardziej jednym lub bardziej drugim rodzajem.

 

Zdrowe fobiczne szóstki są spokojne, oddane i są często idealistami. Są również obowiązkowe i uległe, ale w dobrowolny i ściśle określony przez nie sposób. Są często przywiązane do grupy osób i tradycji. Wypełniają swoje obietnice, ciężko pracują i są honorowymi i opiekuńczymi przyjaciółmi. Zdrowe fobiczne szóstki często są łaskawe i dyplomatyczne. Traktują innych bardzo przyjaźnie i są z reguły bardzo lubiani za dyskrecję i maniery. Często są to zabawne, posiadające bogatą wyobraźnię osoby. Zdrowe szóstki radzą sobie z posiadaną władzą poprzez jedność z innymi, są szlachetnymi przywódcami ponieważ łatwo sympatyzują z przegranymi. Potrafią utwierdzać się w swojej własnej wartości ale także wymagają aby inni również ją w nich dostrzegali. Nie są "popychadłami" i mogą przyjmować niepopularne postawy gdy sytuacja tego wymaga. Generalnie, zdrowe szóstki pracują nad rozwiązaniami faworyzującymi całą grupę, pozwalającymi na to aby wszyscy czuli się zwycięzcami.

 

Gdy fobiczne szóstki są mniej zdrowe, mogą stać się ślepo uległe nawet gdy przyjmują, że są mniej odpowiedzialne. Mogą niezauważalnie bardziej polegać na zewnetrzych autorytetach i zaczynają być oczarowani osobami, które są bardziej pewne własnych wartości. Taka szóstka nieświadomie ubija interes z autorytetem: "Zrobię cokolwiek mi każesz, jeżeli będziesz mnie chronić przed problemami". Szóstka fobiczna chowa się wtedy pod wymyślonym parasolem, oddając się w "służbę" zewnętrznej sile i uzależniając się od poczucia bezpieczeństwa jakie daje taki związek. Zdolność szóstki do głębokiej lojalności, ukazuje swoją drugą stronę, gdy niezdrowa szóstka jest często lojalna złej osobie. Gdy fobiczna szóstka oddaje część władzy nad sobą, zaczyna się chronicznie zamartwiać i czuć bezsilna. Aby to zrekompensować, staje się bardziej ostrożna i przezorna, próbując przewidywać motywy działań innych osób. Czasem może sprawdzać swoją własną siłę i własne reakcje, żeby się upewnić, że nie zbacza z wybranej przez siebie drogi bycia posłusznym, drogi na którą sama się zgodziła. Może mieć więc problemy ze skończeniem tego co zaczęła, wciąż martwiąc się o to czy inni nie zaczną krytykować efekt końcowy. W tym stanie, fobiczne szóstki mogą też wydawać się przyjazne ale są w trybie pasywnej agresji i dają sprzeczne sygnały. Zaczynają być nerwowe, niepewne, sceptyczne, spięte, niezdecydowane i przywiązane do bycia ofiarą.

Bardzo niezdrowe fobiczne szóstki, są przesiąknięte strachem i otwarcie zależne od innych. Mogą poświęcać swoje życie, pracy, stając się "niewolnikiem" swojej pracy lub szefa. Mogą zachowywać się jak słabi, bezsilni przegrani, żądający od przyjaciół ciągłego pocieszania, terroryzując innych swoją bezilnością, wyznaczając bardzo wąske granice tego co mogą robić i w czym ryzykować. Takie szóstki unikają wszelkich wyzwań, chronicznie przeczuwając niepowodzenie, mogą prześladować kogoś kto będzie odbiegać od przyjętych zasad i norm. Mogą być też żałosne, nietolerancyjne, strachliwe, dogmatyczne.

 

Zdrowe antyfobiczne szóstki są bardzo odważne, ciągle chcą chwytać "tygrysa za ogon". Potrafią być chętne przygód, bardzo uzdolnione i posiadać zapał do życia. Gdy uznają tradycyjne wartości, to z reguły odgrywają rolę konstruktywnego krytyka. Wtedy ich zasadniczą misją jest służenie tradycji poprzez jej wskrzeszanie. Uważają siebie za członków drużyny, oferując grupie pożyteczne alternatywy i używając "starego jako sprężyny dla nowego". Są bardzo energiczne, uczciwe, assertywne i zawsze mają dużo dobrych pomysłów. Gdy zdrowa antyfobiczna szóstka nie uznaje tradycyjnych zasad, często jest twórcza i oryginalna. Umiejętne patrzenie w przeszłość, wyobrażanie sobie przyszłości i kwestionowanie standardowych założeń, prowadzi je do posiadania wyjątkowego punktu widzenia. Artystyczne wyrażanie się jest dla nich pociągające i zapewniające im siłę, będąc sposobem na rozwiązywanie własnego poczucia odosobnienia.

 

Mniej zdrowe antyfobiczne szóstki często mają zmienną i niespokojną naturę. Niektóre przetważają swoją energię w fizyczną aktywność, lubią sport i są bardziej rywalizujące z innymi niż fobiczne szóstki. Antyfobiczne szóstki często ukrywają swój niepokój za chłodną lub twardą maską. Celem aktywności jest wypędzić strach poprzez zmierzenie się z nim. Zamiast pasywnie się go bać, podejmują ryzyko, wyzywając strach i potem go pokonując. Jeśli fobiczna szóstka jest uzależniona od bezpieczeństwa, to antyfobiczna szóstka jest uzależniona od niebezpieczeństwa. Antyfobiczne szóstki są często prowokujące i zbuntowane przeciwko autorytetom, notorycznie wyszukując kontrargumenty do punktu widzenia innych. Pomimo tej postawy, antyfobiczne szóstki wciąż są lojalne wobec innych, są ciężko pracujące i są idealistami. Mogą paranoicznie czuć, że świat jest niesprawiedliwie uprzedzony do nich. Niektóre szóstki uprawiają demagogię, zwłaszcza gdy wyrażają się na temat rządu i wszelkich władz. Wiele antyfobicznych szóstek posiada sarkastyczny rodzaj humoru i są dobre w satyrze. Kiedy jednak czują się niepewnie, ich humor może być bardzo kąśliwy.

Bardzo niezdrowe antyfobiczne szóstki, są agresywne, niestałe w uczuciach i swoich postanowieniach oraz bezsensownie sporne. By stłumić wewnętrzny strach, działają pochopnie i często podejmują złe decyzje. Mogą być także próżnie zbyt aktywne, wykonując nieproduktywne czynności oraz paranoiczne, oskarżające, walczące i mściwe. Niektóre potrafią być bardzo nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne. Niezdrowe antyfobiczne szóstki potrafią się zachowywać znacznie gorzej niż autorytety, które oskarżają np. o nadużywanie władzy.

 

 

Szóstka ze skrzydłem pięć: 6w5 - "Obrońca"

 

Szóstki z tym skrzydłem są generalnie intrawertyczne i często bardzo inteligentne. Gdy są zdrowe, mają wiele zainteresowań jak również dużą znajomość rzeczy oraz posiadają wiele umiejętności. Są dobre w przewidywaniu przyszłości. Mogą mieć oryginalny punkt widzenia. Testują potencjalnych przyjaciół przez długi okres czasu, ale gdy już kogoś zaakceptują, to na dobre; do końca życia.

W stresie, szóstki z tym skrzydłem mogą okazywać emocjonalne odosobnienie. Silniej ujawnia się w nich połączenie z dziewiątką. Pokazują mało emocji, ale wyczuwa się u nich to, że czują się czymś dotknięte lub czymś poruszone. Rośnie w nich napięcie pomiędzy potrzebą bycia dostrzeganym, a potrzebą wycofania się w celu chronienia siebie. Mogą też się zachowywać arogancko, tajemniczo i cynicznie gdy się czegoś boją.

Najczęściej spotykane ze skrzydłem pięć, są fobiczne szóstki, które mogą być dyplomatyczne oraz "mówić" bez wypowiadania słów. Mogą dumać nad niesprawiedliwościami losu, spędzać samotnie czas rozwijąc teorie konspiracji przeciwko sobie i innym. Gdy są samotne okazują oznaki paranoi. Podstępnie knują zemstę, są pasywne wobec innych i obwiniające siebie.

 

Słynne szóstki ze skrzydłem pięć: Warren Beatty, Tommy Lee Jones, Steve McQueen, Chuck Norris, Anthony Perkins, Robert Redford, Steven Seagal, Michelle Pfeiffer, Diane Keaton, Dustin Hoffman.

 

 

Szóstka ze skrzydłem siedem: 6w7 - "Kumpel"

 

Szóstki z tym skrzydłem są generalnie ekstrawertyczne, przyjacieskie i otwarte na innych. Przyjaźń według nich jest podstawą szczęśliwego życia. Chcą być lubiane przez innych i łatwiej podążają śladem innych w przeciwieństwie do 6w5, która ma tendencję do wycofywania się i pozostawania w samotności. Szóstka 6w7, może być czarująca i towarzyska. Ma szybsze tempo życia niż 6w5, a w sprawach zawodowych ujawnia się w niej zdrowe połączenie z trójką. Często potrafi chronić samą siebie, a także charakteryzuje się ciepłem i opiekuńczością wobec innych.

W stresie 6w7, mogą często przeczyć same sobie, sprawiając wrażenie, że chcą jednocześnie dwie rzeczy na raz, czasem doprowadzając do szaleństwa mieszanymi sygnałami. Może być ciężko zrozumieć co mają na myśli i o czym mówią. Często otwarcie sprawdzają jaki inni mają do nich stosunek. Gdy są czymś przestraszone, jedyną formą obrony jest bierna agresja, w czasie której nie da się jej do niczego przekonać ani namówić. Najczęściej spotykane z tym skrzydłem, są szóstki antyfobiczne, które mają tendencję do bycia bardzo bezpośrednimi. Niektóre mogą snuć wielkie plany, które ich zdaniem mogą przynieść materialne lub osobiste korzyści. Mogą być także niepewne, irracjonalne, chaotyczne z tendencją do częstych zmian nastrojów. Są skomplikowane wewnętrznie. Mają niezwykle wrażliwe zapalniki wybuchów paranoi. Fałszywie oskarżają innych, a innym razem wręcz błagają aby ktoś się nimi zaopiekował. Czasem są bardzo konserwatywne w swoim sposobie zycia, a czasem toczą bój o zmiany.

 

Słynne szóstki ze skrzydłem siedem: Kim Basinger, Mel Gibson, Jack Lemmon, Richard Pryor, Meg Ryan, Susan Sarandon, Patrick Swayze, Jay Leno, Julia Roberts, Tom Hanks.

 

 

Wpływ na szóstkę, połączenia z trójką

 

Zdrowe połączenie z trójką daje szóstce wiarę w siebie, skuteczność, produktywność, sprawność. Często daje jej silną wolę, dzięki której zawsze dąży do ukończenia tego co zaczęła. Mogą się ujawnić również zdolności organizacyjne. Łatwiej jej przychodzi podejmować decyzje uskuteczniając swoje zdolności przywódcze. Podkreślony jest wtedy jej idealizm - cokolwiek szóstka robi, robi to bardzo dobrze i w dodatku czuje się dumna ze swoich osiągnięć.

W sytuacji stresowej szóstka zaczyna się zachowywać jak mniej zdrowa trójka. Zaczyna pokazywać wizerunek, którym chce się przypodobać innym. Może zacząć się zachowywać wylewnie i czarująco, nosić maskę spokoju aby ukryć przed innymi własne obawy i lęki. Może się także ujawnić jej ambicja i może stać się współzawodnicząca. Bardziej świadoma swego działania niż trójka, ale równie nieprzyjemna, wyrachowana i mściwa. Chce się wywyższyć ponad innych i ukrywa swoje prawdziwe zamiary aby nadal być lubianą.

 

 

Wpływ na szóstkę, połączenia z dziewiątką

 

Zdrowe połączenie z dziewiątką daje szóstce spokojne, pewne siebie, duchowe poczucie bycia częścią większej całości. Pomaga to szóstce łatwiej uwierzyć we własny los i szczęście. Zaczyna wierzyć również w swoje przeznaczenie i zasadę "co ma być niech będzie". Połączenie to również daje szóstkom wejrzenie wgłąb siebie, dzięki któremu szóstka szuka odpowiedzi na dany temat wsród własnych odczuć, zamiast opierać się tylko na zewnętrznych opiniach. Może w naturalny sposób rozumieć inne osoby, które w innej sytuacji, szóstka postrzegałaby jako zagrażające jej poczuciu bezpieczeństwa.

W sytuacji stresowej szóstka może zacząć się zachowywać jak niezdrowa dziewiątka. Przechodzi w stan odrętwienia, odizolowania i lenistwa. Jest to rodzaj ucieczki przed lękami i obawami, ochrona przed niebezpieczeństwem. Może unikać odpowiedzialności, chować głowę w piasek, odwlekać dokończenie różnych spraw. Błądzi w kółko; dziewiątka robi to aby uniknąć skupienia się na jakimś działaniu, podczas gdy szóstka robi aby unikać działania z własnej inicjatywy, działania które mogłoby spowodować atak innych. Bardziej uzależnia się od otoczenia w którym się znajduje, ale również zaczyna być mniej zaangażowana i bardziej ambiwalentna w związkach uczuciowych.

 

 

Szóstka w miłości

 

* jest silnym i lojalnym sojusznikiem w sprawie "my kontra świat", zawsze ofiarowuje oparcie w swojej osobie

* woli wywierać pozytywny wpływ na Ciebie (np. poprzez ciepło i serdeczność czy bycie w uległym związku) niż żeby na nią wpływano. Szóstka tłumi swoje potrzeby, żeby nie czuć się podatna na to samo co inni. Woli okazywać siłę poprzez pomaganie innym osiągać swoje cele i jest wtedy gotowa do dużych poświęceń ze swojej strony

* poszukuje celów twojego zachowania "Co się dzieje pod twoim wnętrzu ?", "Co naprawdę sądzisz o mnie ?". Potrzebuje ciągłego uspokajania

* wnosi do związku zaangażowanie, poświęcenie i oddanie, ale potrzebuje zapewnień jako motoru tych działań. "Czy zawsze będziesz mnie kochać ?". Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Pozytywna odpowiedź spowoduje, że szóstka będzie wątpić w twoją szczerość, więc kolejne zapewnienia są potrzebne...

* kwestionuje twoje intencje, przekręca twoje pozytywne nastawienie, zastanawia się co tak naprawdę myślisz

 

 

 

Szóstka w pracy

 

* ma umysł analityczny. jej uwaga skupia się na zadawaniu pytań i kwestionowaniu przeciwnych opinii

* reaguje na własne słabości, szukając ochrony w jakimś autorytecie (lojalista), bądź też próbując taki autorytet sprowadzić na dół (buntownik) "U twoich stóp lub przy twoim gardle"

* próbuje swych sił jako superbohater. Aby zrekompensować sobie wewnętrzne uczucie niepokoju, stara się udowodnić swoją wartość innym

* zdolna pójść na całość wbrew wszelkim przeciwieństwom. będzie rywalizować nawet gdy ma małe szanse na zwycięstwo

* bada każdy argument. wyczuwa nawet najsłabszy punkt w każdej opinii. "Tak, ale... rozważmy to z innego punktu widzenia"

 

 

 

Rozpoznanie szóstki

 

Typowy komentarz szóstki:

 

"Byłem lojalny tej grupie przez 25 lat"

"Myślę, że nie mamy zbyt kompetentnego zarządu"

"Chciałbym abyśmy pracowali lepiej jako grupa"

"Całe życie kwestionowałem swoje umiejętności"

 

Ponieważ szóstki z reguły mają problem z oszacowaniem rozmiaru swojego strachu i swoich obaw, często używają innych kryteriów i mylnie indentyfikują się z innymi typami. Dla przykładu, szóstka może porównywać się do dwójki zwłaszcza gdy identyfikuje się silnie z rolą osoby pomagającej innym, ale szóstka ma bardziej niejednoznaczny stosunek do swoich związków z ludźmi, podczas gdy dwójka z reguły wie dokładnie czego oczekuje od innych. Szóstki, które błędnie intepretują swoje lęki często identyfikują się z dziewiątką, ale dziewiątka posiada dobrze rozwinięta umiejętność relaksowania się i posiada głęboką wiarę w innych, a żadna z tych umiejętności, szóstce nie przychodzi zbyt łatwo. Szóstki są najczęściej mylone z czwórkami (inny krytycznie nastawiony do życia typ enneagramu), zwłaszcza gdy mają artystyczne zainteresowania, ale czwórki w przeciwieństwie do szóstek posiadają umiejętność myślenia tylko o sobie i zajmowania się sobą. Szóstki mogą też się identyfikować z piątką, zwłaszcza gdy są inteligentne, jak z reguły większość szóstek jest, ale w przeciwieństwie do piątek, są bardziej praktyczne i życiowe. Antyfobiczne szóstki mogą być czasem mylone z ósemkami, ale brakuje im typowej dla ósemek poczucia własnego wartości i bycia pewnym siebie.

 

 

sporo do czytania;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobilam ten test rok temu i bylam 5w4

a dzis zrobilam ponownie i jest 4w5..

 

U mnie odwrotnie ze cztery lata temu byłam 4w5 a dzisiejszy wynik to 5w4 Myślę, że oba typu mało się różnią. Nazwałam to "Ja po przejściach" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja myślę, że to zależy od humoru. Czasem czuję, że zrobiłabym tak a czasem, że inaczej i to wpływa na wyniki. Tak na prawde powinni mi kazać rozwiązywac ten test np co drugi dzień przez miesiąc i dopiero wtedy przeanalizować frekfencję takiej czy innej odpowiedzi na dane pytanie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem 5w4, niestety pasuje całkowicie :P

A jeszcze na forum enneagramu raz mi ktoś walnął "komplement", że jestem najbardziej piątkowym człowiekiem jakiego spotkał :D (tylko się załamać ;) ).

Edytowane przez Lex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna sprawa, ja bym od niestety "nie" oderwała ;)

Moze i kilka minusów jest, ale jakze nudno byłoby bez nich...

Wrazliwość, szczególnie w dzisiejszych czasach, w moim mniemaniu wiele wynagradza :)

Pzdr.

Hehe, gorzej jak to jest nad-wrażliwość :D i w ogóle no... piątki mają ciężko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

ja jestem 4w3 (Arystokrata... haha, cóż, nie sądziłam, że można mnie w ten sposób określić... Ale nie narzekam), kiedyś byłam 4w5, o ile dobrze pamiętam... xD

 

Co do tego, co wyszło teraz... Może to i prawda jest, ale z tym niegustownym, pstrokatym i wyróżniającym się ubiorem zdecydowanie do mnie nie pasuje. To chyba jedyne, do czego mam zastrzeżenia... xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość greg639

chyba to będzie lepsze wyjaśnienie zasad enneagramu - zasada polega na tym, że zawsze nasz charakter odpowiada jednej liczbie - natomiast nasz stan ducha sprawia, że przyjmujemy pewne cechy liczb sąsiednich na "+" lub na "-"

 

warto poczytać tą stronę ---->> Taraka: Enneagram, czyli: być sobą na dziewięć sposobów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja jestem enneagramową dwójką, o zdrowym skrzydle trzecim(2w3), silnym wpływie ósemki, oraz na poziomach zdrowia między sześć, a siedem. W socjonice jestem Dostojewski-humanista.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość EmptyHand

Heh, jak zacząłem się interesować ezoteryką ogólnie pojętą, to miałem typ 4w5 albo 4w5. Tak było przez ładne, hm... ponad trzy lata. W tamtym roku moje wnętrze zaczęło się zmieniać, zacząłem nad sobą pracować i odkryłem siebie na nowo. Złamałem w sobie kilka blokad i teraz jestem 1w2 i wiem, że wcześniejszy obraz był po prostu fałszywy bo sam chciałem żeby tak było ;)

Ludzie, człowiek jest istotą, która może kształtować nie tylko rzeczy znajdujące się w jego łapkach. Może kształtować rzeczywistość i swoją własną psychikę przez wpływanie na podświadomość ;)

Mogę dać kilka lekcji jak to robić bo mam już doświadczenie w tych sprawach ;) Przyjmuję na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jakiś czas temu robiłam test na enneagram i wyszło mi 6w5 - "Obrońca". Zdziwiłam się, jak bardzo trafny okazał się jej opis! Trochę mi to pomogło, ponieważ dowiedziałam się o sobie rzeczy, z których wcześniej może nie tyle, że nie zdawałam sobie sprawy, ale nie zastanawiałam się nad tym, że w określonych sytuacjach postepuje tak i tak. Dało mi to do myślenia ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Czwórka ze skrzydłem pieć: 4w5 - "Włóczęga"

 

Skrzydło 5, daje czwórce introwertyczne zachowanie, odsuwanie się od innych, złożoną osobowość. Ta czwórka może być intelektualistką ale posiada wyjątkową głębię uczuć. Jest otwarta na duchowe i estetycznie doznania. Znajduje wiele znaczeń dla prawie wszystkich zdarzeń. Może posiadać silną potrzebę i umiejętność aby realizować się artystycznie. Samotnik, wygląda tajemniczo i jest trudna do "rozszyfrowania". Do świata zewnętrznego podchodzi z rezerwą, ale wewnętrznie bardzo go przeżywa. Gdy się w końcu otwiera, to bardzo gwałtownie i całkowicie, bez żadnych oporów.

W stresie, 4w5 bardzo łatwo popada w alienację i depresję. Wiele czwórek z tym skrzydłem ma odczucie zupełnej inności, jakby pochodziły z innej planety. Narzeka na swój obecny los, wspomina i przeżywa wiele razy zdarzenia z przeszłości. Dość często ma posębne oblicze, odsuwa się od innych z uczuciem zawiedzenia lub poczuciem wstydu. Żyje we własnym świecie bólu i straty. Może mieć bardzo chorą duszę, wyobrażać sobie i interesować się własną śmiercią.

 

Słynne czwórki ze skrzydłem pięć: Vincent van Gogh, Kurt Cobain, Edgar Allan Poe, Johnny Depp, Bob Dylan, Ingmar Bergman.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i wyszlo 2w3 Skrzydło trzy daje dwójce, dodatkową siłę do skutecznego rozstrzygania spraw. Gdy dwójka z tym skrzydłem jest zdrowa, może być czarująca i dobra z natury. Szczerze stara się doprowadzić sprawy do końca, chętnie ofiarowuje pomoc w różnych projektach, zwłaszcza takich, które mogą pomóc innym. Dobrze sobie radzi w grupach i potrafi się dobrze komunikować z innymi ludźmi. Lubi gdy może się zająć wieloma sprawami i projektami na raz.

W czasie stresu, to skrzydło daje dwójce dość silną chęć współzawodnictwa i manipulowania innymi. Dwójka jest wtedy niezwykle zarozumiała i próżna. Ma silną chęć pokazywania się innym z jak najlepszej strony, nawet jeżeli jest ona zupełnie wymyślona. Może bezczelnie oszukiwać innych, pokazując wymyślony wizerunek siebie i swoje wymyślone podejście do życia. Ma tendencję do łgarstwa i wykorzystywania w tym czyichś emocji. To skrzydło jest bardziej ekstrawertyczne, częściej pokazuje swoje uczucia innym aby zaskarbić sobie sympatię, najczęściej jednak dramatyzując na temat swoich uczuć..

 

no nie zgdodze sie z tym do konca :) manipulantka raczej nie jestem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

Test na enneagram.pl jest raczej kiepskim źródłem informacji, o czym wspomina się często na ich forum. :) Jest tak z uwagi na zbyt małą ilość pytań, które w dodatku czasem "przekłamują" wyniki wskazując nam Indywidualistę - 4w5. Jeśli ktoś chce na serio poznać Enneagram, polecam zrobić tak:

- zapoznaj się z testem mającym 131 pytań na Personality Test Site

- przeczytaj książkę o tym systemie od Helen Palmer albo Riso i Hudsona. Dużo materiałów z tych dzieł jest na wspomnianym już forum

- odwiedź stronę taraka.pl. Mnóstwo ciekawych tekstów powiązanych często z astrologią czy religią

 

A ja jestem 9w8 z niezłym wpływem 3, sx/so/sp zdaje się. :)

Edytowane przez Hypocrisy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...