Jump to content

Tradycja świątecznego drzewka


majowa19

Recommended Posts

Choć tradycja się zmienia, karpia zastępuje panga lub sushi, a kolędy rozbrzmiewają rockową nutą, to w każdym domu pojawia się pięknie przystrojone Magiczne Drzewko, symbol nowego życia, szczęścia i zdrowia wszystkich domowników.

 

Kiedy więc będziesz wieszać na nim ozdoby, wykorzystaj ich ukryte znaczenie i rób to w intencji wspólnego szczęścia i radości. A co koniecznie musi znaleźć się na choince?

 

Lampki na drzewku są symbolem światła, które rozprasza ciemności i wskazuje nam drogę ku lepszemu życiu. Im więcej lampek, tym lepiej! Tę samą funkcję pełnią świece stawiane podczas świąt na stole.

 

Bombki to symbol dostatku i bogactwa, które chcielibyśmy zaprosić do naszego domu. Im ich więcej, tym lepiej, niech się łączą różne style! Bombki mogą symbolizować życzenia, jakie chcielibyśmy, by się w nadchodzącym roku spełniły: powieś np. porcelanowy domek, jeśli chcesz mieć większy dom, samochodzik lub lokomotywę, jeśli marzysz o podróżach, wesołe postaci, jeśli chcesz mieć więcej przyjaciół. Koniecznie pamiętaj o czerwonych ozdobach w kształcie serduszek, bo „przyciągają” gorącą miłość! Uwaga: Choć niektórzy styliści lansują czarne bombki, to kolor ten nie jest odpowiedni na choinkę, bo zamiast ze światłem kojarzy się z zimnem i żałobą.

 

Cukierki, pierniczki i czekoladowe figurki mają za zadanie zaprosić szczęście do naszych domów, a przede wszystkim dostatek do kuchni.

 

Jabłuszka to świąteczny symbol radości, ale także płodności. Zawieś je na choince zwłaszcza wtedy, jeśli chciałabyś zajść w ciążę.

 

Wieszanie łańcuchów jest starą, polską tradycją. W czasach zaborów robiono je z czarnej bibuły, aby symbolizowały utratę niepodległości. Dziś łańcuchy są kolorowe, a ich magiczna funkcja polega na zacieśnianiu rodzinnych więzi.

 

Anioły symbolizują opiekę Wyższych Sił nad domem i jego mieszkańcami.

 

Choinkowa gwiazda to lepsza ozdoba niż zwyczajny czub, bo symbolizuje Gwiazdę Betlejemską. Jej obecność pomaga w powrocie do domu członkom rodziny, którzy mieszkają w dalekich stronach.

 

Popularne sople mają za zadanie ochronić dom przed nieszczęściami, podobnie jak bombki w kształcie instrumentów muzycznych, a szczególnie bębenków.

 

Orzechy są staropolskim symbolem pieniędzy, więc jeśli nie chcesz w przyszłym roku oglądać pustego portfela, nie powinno ich zabraknąć na drzewku.

Tradycyjnie choinkę ubiera się 24 grudnia, a jemiołę wiesza się w Boże Narodzenie. I pamiętajmy: nie wolno się wtedy kłócić, bo złe emocje wnikną w ozdoby i zniszczą dobre energie Magicznego Drzewka!

Sekretne życzenia

Jeśli masz szczególną prośbę do Losu i życzenie, na którym Ci wyjątkowo zależy, to napisz je na karteczce, włóż ją do czerwonej koperty i zawieś na choince. Po rozebraniu drzewka kopertę spal. Uważaj, aby nikt oprócz Ciebie jej nie otwierał! Ten wspaniały rytuał wykonać może każdy z domowników lub świątecznych gości.

 

Elwira D’Antes

zrodlo:Astromagia.pl

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...