Jump to content

Skarabeusz


zdravkov

Recommended Posts

Guest truskawka

Skarabeusz jest jednym z najstarszych i powszechnie stosowanych symboli starożytnych Egipcjan. Skarabeusz ze złożonymi skrzydełkami symbolizuje dyscyplinę, życie które jeszcze nie przekształciło się w egzystencję, które dopiero zaczyna swoją podróż próbując powoli rozłożyć skrzydła dochodząc do momentu, gdy zacznie nimi w końcu szybko poruszać. Jest on symbolem wskrzeszenia i obrazem samoodnawiającego się słońca.

 

Więcej -> Skarabeusz

 

Skarabeusz to egipski święty żuk, symbol samo stworzenia. Jest uważany za symbol przynoszący szczęście i pomyślność.

Edited by truskawka
dopisek ;)
Link to comment
Share on other sites

Truskawko masz rację, ale aby to był prawdziwy amulet, musi powstać z żuka który został uwięziony w bursztynie. Jeżeli jest podrabiany, nie ma on zbyt dużej mocy.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mam skarabeusza w domu -skamienialine prosto z Egiptu .Miałam ich 5 ale ......... niestety mam złe z nimi doświadczenia .Jeśli ktoś chce wiedzieć więcej to napisze.

Edited by _Domi_
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Przeczytalem watek na temat skarabeusza, ze niby masz zle doswiadczenia. Ja dostalem rowniez od znajomej ktora wrocila z Egiptu i jakos podchodze do tego sceptycznie wiec czy mogla bys napisac dokladniej o co chodzi z tymi zlymi doswiadczeniami? Bede bardzo wdzieczny za informacje.

Link to comment
Share on other sites

Hej. Nosiłam skarabeusza na szyi , na rzemyku .Skarabeusz praktycznie dotykał mojej skóry . Głównie miałam problemy zdrowotne , zapalenie krtani, chrypka- choroba wracała zawsze w najmniej odpowiednich momentach np. przed egzaminem ustnym. Potem z jakiś powodów nie nosiłam skarabeusza i po jakimś czasie znów go zawiesiłam na szyi i wszystko się powtórzyło i wtedy zrozumiałam :)))

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie :))) . Kiedy je dostałam to byłam pewna że przyniosą mi szczęście. Fakt ze nabrałam pewności siebie ,przełamałam pewne bariery:) , ale zdrowie upadało:( i to w takich chwilach, gdy było mi ono bardzo potrzebne .

Link to comment
Share on other sites

Niektóre zwierzęta w Egipcie uważane były za święte, ponieważ utożsamiano je z bogami np.: krokodyl (Sobek) z powodu swych rozmiarów i brutalnych ataków, baran (Chnum, bóg stwórca) ze względu na swoje siły prokreacyjne, szakal (Anubis związany ze zmarłymi i balsamowaniem), ponieważ cmentarzyska stanowiły ulubione miejsce jego łowów itd. Odmianę żuka- skarabeusza składającego jaja w kulach ubłoconego nawozu uznano za metaforę aktu stworzenia (a także tego, jak słoneczna kula podróżuje po niebie, na co szczególnie zwróciłabym uwagę, bo wiadomo o szeroko rozprzestrzenionym kulcie słońca w owym kraju -> kult Re). Stał się on bogiem- Chepri, stanowiącego symbol stworzenia. Egipcjanie uważali również skarabeusza za symbol tarczy słonecznej, bo jest ona oczywistym źródłem nadludzkiej mocy, jednak to, że ma niezmienny kształt i jest widoczne sprawia trudność w jego personalizacji, bo trudno było założyć iż ma ono ludzką zdolność do odbioru (inni bogowie mieli cechy ludzkie). Z tych powodów, rozmyślając nad właściwościami amuletów ze skarabeuszem, patrzyłabym głównie na symbolikę słońca.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...