Jump to content

Proszę o odpowiedź, czy to LD


Randin

Recommended Posts

A ja miałam dziś w nocy ciekawy przypadek. Otóż spałam sobie jak gdyby nigdy nic. Śniły mi się normalne sny, jak zazwyczaj (wiem po pamiętam swoje sny). Nagle, pod koniec snu śniło mi się, że jeździłam samochodem. Podejrzewając, ze był to świadomy sen (mimo iż nigdy takiego mi się ie udało wywołać), bo wiedziałam, że śpię. Dodatkowo sama jazda samochodem była realna, jedyne co to kierownica pojazdu była znacznie mniejsza (po tym rozpoznałam, że śpię. Podczas snu samochód był mi całkowicie uległy jak podczas normalnej jazdy, a zazwyczaj w podobnych snach auto jedzie samo, a aj siedzę za kierownicą jak marionetka. Nurtuje mnie czy to LD czy nie...

Link to comment
Share on other sites

Nurtuje mnie czy to LD czy nie...

czemu uważasz, że istnieje jakaś ścisła granica między tymi dwoma stanami?

LD to nie jest żaden odrębny stan, tylko jest to skrót od angielskiego określenia lucid dream, co tłumaczy się na polski "świadomy sen". Czyli LD to taki sam sen jak każdy inny, a jedynie taki że wiesz, że to sen. Innymi słowy LD jako takie nie istnieje, bo to tylko określenie tego, że w trakcie snu wiesz, że to sen.

 

To co się liczy chyba to np. zabawa jaką można mieć z tego tytułu, że się wie, że się śni. LD zwykle charakteryzuje się tym, że jest człowiekowi fajnie, więc zadaj sobie lepiej pytanie czy było Ci fajnie jak jechałaś tym samochodem, a nie czy to było LD, bo to ostatnie pytanie nie ma znaczenia tak naprawdę (skoro LD nie istnieje nawet, to tylko skrót od angielskiego określenia, dlatego można odnieść wrażenie, że jest to coś konkretnego, czym nie jest - chodzi tylko o świadomość snu, a także, choć nie zawsze, wpływ na niego).

Edited by LoonyMystic
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...