Jump to content
Randin

Proszę o odpowiedź, czy to LD

Recommended Posts

Randin

A ja miałam dziś w nocy ciekawy przypadek. Otóż spałam sobie jak gdyby nigdy nic. Śniły mi się normalne sny, jak zazwyczaj (wiem po pamiętam swoje sny). Nagle, pod koniec snu śniło mi się, że jeździłam samochodem. Podejrzewając, ze był to świadomy sen (mimo iż nigdy takiego mi się ie udało wywołać), bo wiedziałam, że śpię. Dodatkowo sama jazda samochodem była realna, jedyne co to kierownica pojazdu była znacznie mniejsza (po tym rozpoznałam, że śpię. Podczas snu samochód był mi całkowicie uległy jak podczas normalnej jazdy, a zazwyczaj w podobnych snach auto jedzie samo, a aj siedzę za kierownicą jak marionetka. Nurtuje mnie czy to LD czy nie...

Share this post


Link to post
Share on other sites
LoonyMystic
Nurtuje mnie czy to LD czy nie...

czemu uważasz, że istnieje jakaś ścisła granica między tymi dwoma stanami?

LD to nie jest żaden odrębny stan, tylko jest to skrót od angielskiego określenia lucid dream, co tłumaczy się na polski "świadomy sen". Czyli LD to taki sam sen jak każdy inny, a jedynie taki że wiesz, że to sen. Innymi słowy LD jako takie nie istnieje, bo to tylko określenie tego, że w trakcie snu wiesz, że to sen.

 

To co się liczy chyba to np. zabawa jaką można mieć z tego tytułu, że się wie, że się śni. LD zwykle charakteryzuje się tym, że jest człowiekowi fajnie, więc zadaj sobie lepiej pytanie czy było Ci fajnie jak jechałaś tym samochodem, a nie czy to było LD, bo to ostatnie pytanie nie ma znaczenia tak naprawdę (skoro LD nie istnieje nawet, to tylko skrót od angielskiego określenia, dlatego można odnieść wrażenie, że jest to coś konkretnego, czym nie jest - chodzi tylko o świadomość snu, a także, choć nie zawsze, wpływ na niego).

Edited by LoonyMystic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...