Jump to content

Dom


Guest Lilith

Recommended Posts

Dom jest dość wdzięcznym symbolem sennym. Ma dość prostą charakterystykę – domem jesteś ty.

Wnętrze domu przedstawia twoje wnętrze. Jego zewnętrze – to, w jaki sposób przedstawiasz się innym, ile im pokazujesz i co.

Okna domu, to twoja otwartość na świat. Twoje postrzeganie świata.

Ściany domu są tym, na czym opierasz swoje życie.

Wyższe piętra, wysokie sufity, określają twoje szerokie horyzonty, rozwój duchowy, wniesienie na pewne duchowe wyżyny.

Parter jest bazą, podstawą, takim surowym stanem duszy.

Piwnica i suterena to nieświadomość. Czasem można też tu wygrzebać 'ciemniejsząstronę natury', negatywne cechy, newralgiczne punkty.

Tutaj również zdarzenia, które mają miejsce w tym domu – dzieją się w naszym wnętrzu (głównie na poziomie duchowym).

! W ten sposób interpretujemy symbol domu tylko w określonych snach. Z reguły wtedy, gdy cały sen opowiada o nas właśnie. O kwestiach naszego wnętrza, naszego ducha.

 

W poszczególnych elementach domu można się również doszukać cech charakteru lub ogólnie zjawisk niefizycznych.

 

Możemy jeszcze oprzeć się na zdarzeniach zaistniałych w tym domu.

Często ma miejsce walka, czy podobne silne emocjonalnie sytuacje. Wszystko to oczywiście nawiązuje do tego, co dzieje się w nas samych.

Właściwe zinterpretowanie snu o domu jest o tyle ważne, że daje nam wskazówkę, pokazuje co jest nie tak, uświadamia nam to, czego nie widzimy. Dzięki temu możemy samodzielnie poradzić sobie z rozwiązaniem jakiejś sprawy lub zrozumieć, dlaczego znaleźliśmy się w jakiejś sytuacji.

 

Dom we śnie może być naszym rzeczywistym domem, może być jakimś nieznajomym budynkiem. Z reguły jest to miejsce, o którym byśmy powiedzieli, że był to nasz ‘dom’, że czuliśmy, że znamy to miejsce, że było nam bliskie.

 

Czasem w podobny sposób interpretuje się inne budynki, tyle że nie podkładamy już ich do nas samych tak personalnie. Np. szkoła (sen dziejący się w szkole) również (zależnie od pobocznych elementów) może opisywać naszą sytuację w danym środowisku. W tym przypadku – jak podchodzimy do nauki (choć szkoła we śnie wskazuje raczej na naszą ‘szkołę życia’ – więc chodzi o naukę, jaką wyciągamy z życiowych lekcji).

 

Nie zawsze symbol domu odnosi się do powyższej symboliki. Wszystko zależy od charakterystyki całego snu (jak zawsze). Jednak, z własnego doświadczenia mogę stwierdzić, że w momencie, kiedy czujemy bliskość z tym domem, czujemy, że pełnił on jakąś kluczową rolę, że nie był to po prostu budynek, w którym sen się odgrywał – wtedy w 95% powyższa interpretacja ma sens.

Link to comment
Share on other sites

od nme:

 

Dom nie będący motywem przewodnim snu, tylko jego "tłem", może oznaczać po prostu sferę w której się swojsko czujemy, coś związanego z naszą codzienną sytuacją. Analogicznie obcy dom, miejsce to obcy "poznawczo" grunt.

 

Swoją drogą, nigdy w swoich snach nie wyczułem proponowanej przez Ciebie symboliki pięter domu jako poziomów Ja. Może to dlatego, że przez całe życie mieszkam w bloku... ;)

Link to comment
Share on other sites

Heh możliwe. Ale też dom nie musi się śnić jako twój dom. Może mieć we śnie inną formę, ale być twoim domem. Co do tych pięter - to wielokrotnie mi się sprawdzało w interpretacji (przy potwierdzeniu śniącego). Nawet kiedyś ten aspekt interpretowałam (właściwie wspólnie to robiliśmy) komuś 'ezoterycznemu' - duchowo rozwiniętemu. Jego dom był o ile dobrze pamiętam cały we złocie. Ten ktoś też mieszka w bloku, ale we śnie ten dom był 'jego' domem. I wiedział, że jest u siebie.

 

Chyba właśnie o to odczucie 'u siebie' nazywamy domem. No tak.. i wtedy moja powyższa interpretacja nabiera sensu. Dom we śnie, jako dom, w którym czujesz się 'u siebie'. Wiesz, że to jest twoje miejsce. Wtedy ma to o tyle odzwierciedlenie, że faktycznie jesteś 'u siebie' - w swoim wnętrzu.

 

A jeszcze z tymi piętrami - kiedyś tak się pokusiłam zinterpretować komuś szkołę i bieganinę po jej piętrach - i też dostałam potwierdzenie, że przekłada się to na rzeczywistość tej osoby.

Właściwie piętra wskazują na 'wyższość' czy 'niższość' pewnych sfer. Trzeba tylko to podłożyć do budynku. Tak jak w przypadku tej szkoły chodziło o rozwój w nauce (w tamtym przypadku - życiowej) - tak upraszczając sprawę.

Link to comment
Share on other sites

Z tym 'czuciem się u siebie' też bym uważał. Bo jeśli ktoś nie czuje się 'u siebie' to nie musi to oznaczać, że to nie jest jego dom - w tym znaczeniu, że to nie jest on. Takie odczucie może po prostu wskazywać na jakiś trwający konflikt wewnętrzny, najpewniej tyczący tożsamości/"ja" danej jednostki.

 

Zwróciłbym również uwagę na obecność innych domów w otoczeniu. To często może zwiastować opozycję ja - inni. Poza tym może prowadzić z jednej strony naturalnej dychotomii, z drugiej jednak może czasami wskazywać obcość, jej odczuwanie, podkreślenie tego, co nie moje.

 

Dom można poza tym również interpretować jako całość człowieka. Zależy od konkretnego snu i kontekstu. Czasem wskazuje faktycznie na duszę, kiedy indziej np. na stan zdrowia (wtedy np. strych będzie nie tyle rozwojem duchowym, co po prostu głową), a nawet na nastrój. Otwory w domu dotykają sfery seksualnej.

 

Idąc dalej tym tropem, zewnętrzne mury mogą nam mówić o pewnej "masce", o tym, jak próbujemy przedstawiać się na zewnątrz, a to co jest w środku - tylko nam znany obraz.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 2 months later...

Własny dom rodzinny odgrywa istotną role nie tylko w realnym życiu . Niezwykle często pojawia się również w marzeniach sennych.

Jeżeli śniący czuje się w nim dobrze, jest to znak, że nic nie może mu zakłócić spokoju i harmonii wewnętrznej.

Natomiast dom noszący znamiona chaosu (bałagan, brak mebli i ulubionych sprzętów), odzwierciedla nie najlepszą kondycję psychofizyczną.

Jeżeli śniący maluje swój dom, oznacza to, że chętnie poprawiłby coś w swoim wizerunku zewnętrznym.

 

Widok we śnie przestronnego i wygodnego mieszkania, stanowi pomyślna wróżbę, zapowiadającą korzystną zmianę w życiu śniącego.

Całkowicie odmienną wymowę ma natomiast mieszkanie za małe i niewygodne. Motyw ten dowodzi niezadowolenia śniącego z istniejącej sytuacji życiowej lub też jego stanu psychicznego.

Link to comment
Share on other sites

  • Ismer changed the title to Dom
×
×
  • Create New...