Jump to content

Śmierć


Guest Lilith

Recommended Posts

To jest tylko jeden z aspektów tego symbolu. Pozostałych nie mam rozpisanych (może się kiedyś za to wezmę). Liczę, że ktoś się dopisze.

 

Symbol śmierci (również w tarocie) zapowiada koniec jakiegoś etapu i początek nowego. Tak jak w rzeczywistości śmierć oznacza zakończenie życia i rozpoczęcie nowego, tak sen ten każe nam nie tylko nie płakać za strata czegoś, ale i cieszyć się z przyjścia nowego. I oczekiwać go. Bo często jest tak, że cierpiąc i tęskniąc za tym, co nam uciekło - nie doceniamy tego, co nadeszło.

To może być utrata miłości - ale i nowy etap w życiu pełen zwariowanych emocji;

- zmiana pracy, ale i poznanie nowych ludzi i pozyskanie nowych umiejętności;

Ale tez może to być bardziej przyziemne zjawisko: np. wyzbycie się jakiejś zlej (lub dobrej) cechy i nauczenie się żyć w inny sposób;

to może być zerwanie z jakimś światopoglądem i wpojenie w nowy.

Można tak wyliczać bez końca.

 

Koniec czegoś zawsze wiąże się z nadejściem czegoś nowego. Nowej sytuacji. Śmierć jest symbolem (również w kartach) zakończenia jakiegoś etapu ('życia'), ale przecież to 'zakończenie' ciągnie za sobą jakieś skutki. I właśnie sen o śmierci przypomina nam, że owszem, coś stracimy, coś się skończy - ale nie wolno zapominać, że coś nadejdzie i to na to mamy się przygotować.

 

Dlaczego śni nam się śmierć?

 

1. Jest to zapowiedź zmiany, ‘przejścia’.

2. Przygotuj się na to, co ma nadejść. Przyjmij to z otwartymi ramionami.

3. Pamiętaj, co było, ale nie rozpamiętuj, nie zatrać się w tęsknocie – poświęć swoje emocje na cieszenie się ‘nowym życiem/etapem’.

 

Nie zapominaj, że utrata czegoś zawsze wiąże się z nauką życia bez tego.

 

Jeszcze z jakiejś Jungowskiej teorii wygrzebałam, że "sny, w których dokonuje się umieranie, w których my sami musimy umrzeć lub bierzemy udział we własnym pogrzebie, nie zapowiadają niczego innego, jak to, że coś jest duchowo martwe, że w tym okresie odczuwamy brak jakichkolwiek związków uczuciowych z ludźmi, o których śnimy jako o zmarłych". [Aeppli]

Link to comment
Share on other sites

Dodam jeszcze, że czasem śmierć kogoś znajomego może mówić o naszej skrajnej niechęci do tej osoby.

 

Poza tym śmierć to nie tylko symbol nieuchronnej zmiany. To również gotowość na te zmiany. Taki klucz, że dojrzeliśmy i czas dokonać to, co konieczne. Czasem taki obraz jednak może mówić o strachu przed czymś albo chęć ucieczki od wszystkiego (tu głównie będą tu sny o własnej śmierci).

  • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Ismer changed the title to Śmierć
×
×
  • Create New...