Jump to content

Mówienie przez sen


KitKat

Recommended Posts

Ja czytałem, że przyczynami gadania przez sen może być np. zbyt późne jedzenie kolacji, nieprawidłowe pory snu(Różne), długość spania, zażywanie leków itd. :) Ja nie wiem czy często gadam, parę razy ponoć nawijałem.

Za to kiedyś siostrę nakryłem na gadaniu. :D

Link to comment
Share on other sites

Więc można temu jakoś zapobiec? Nie wiem, nie najadać się przed snem, nie wiem co jeszcze można byłoby robić, piszcie... :icon_smile2:

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, czy do końca można, ale na pewno da się to jakoś ustatkować.

Proponuję nie jeść już na kilka godzin przed snem, w miarę wcześnie zasypiać, o tej samej porze, spać tyle samo godzin. Jeśli nie pomoże, to i tak na zdrowie wyjdzie.

Aaa... I przede wszystkim gadają Ci, którzy mają ekscytujące życie lub sny. Ja jestem "nadpobudliwy", ale u mnie to już sprawa młodego wieku, zwłaszcza, że ostatnio trochę spoważniałem. Możliwe, że ostro nawijam.

Link to comment
Share on other sites

Mówienie głośno przez sen nie jest zjawiskiem nienormalnym, większość ludzi czasem to robi, a w wypadku głębokiego stresu lub zaburzeń neurologicznych zdarza się to częściej niż zwykle. W przeciwieństwie do somnambulizmu, który wiąże się wyłącznie ze stadium 4, czyli najgłębszego snu, mówienie przez sen zdarza się równie często podczas snu REM (szybkich ruchów gałek ocznych), jak i w stadium non-REM. Ludzie obudzeni w fazie głębokiego snu (non-REM) nie potrafią sobie przypomnieć sennych marzeń, które mogłyby logicznie tłumaczyć mówienie przez sen. Inaczej jest w stadium lżejszego snu. Jeżeli obudzimy człowieka mówiącego przez sen w stadium REM, często przypomina on sobie fragmenty marzeń sennych mających związek z treścią tego, co powiedział.

 

Mówienie przez sen przyjmuje różne formy: od jednego słowa po długie, całkiem zrozumiałe wywody.

Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...

Komu zdarza się mówić przez sen? Problem ten dotyczy od 30 do 56% ludzi. Znane są przypadki wyjawiania w trakcie snu wiadomości, które dotychczas utrzymywane były przez śpiącego w tajemnicy. Z niektórymi śniącymi można również przeprowadzić rozmowę, uzyskując logiczne i prawdziwe odpowiedzi na zadawane im pytania. Innym razem jest to tylko niezrozumiały potok słów.

Sporadyczne mówienie przez sen nie jest powodem do niepokoju. Wystarczającym postępowaniem w takich sytuacjach jest zazwyczaj właściwa higiena snu. Gdy występuje wśród innych objawów, takich jak napady lęku, somnambulizm (lunatykowanie) i znacząco się nasila, może to być powodem do zasięgnięcia porady specjalisty. Leczenie - jeśli jest wymagane - polega na modyfikacji zachowań. Mówienie przez sen występujące w zespole kilku parasomnii (zaburzeń snu), połączone z zaburzeniami faz snu stwierdzonymi w badaniu polisomnograficznym, leczone jest farmakologicznie.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Oczywiście, psychologia i psychiatria znają już sposoby na odkrycie przyczyn mówienia przez sen, a odkrycie przyczyn determinuje sposób leczenia tej przypadłości. Jednak znaczny procent osób mówiących przez sen nie wymaga leczenia ani u psychologów ani farmakologicznego.

Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...

Miliardy ludzi jest zmęczonych przed snem, a nie miewają "mówienia". Tzn. z jednej strony może to się wiązać z aktywnością mózgu jeszcze, że nie jest w stanie się wyciszyć, ale z drugiej strony może zmęczony nie mieć siły mówić :P Sądzę, że to siedzi w czymś innym. Ja obecnie nie mówię przez sen a jestem bardziej zmęczona niż jak byłam mała :)

Link to comment
Share on other sites

 • 2 years later...

W moim domu wszyscy mówimy przez sen. Czasami to kłopotliwe bo wiem co akurat powiedziałam, gdyż mój głos mnie w tym momencie budzi.

Czasami są to naprawdę głupoty i rodzina ma ubaw.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Ja chyba całe życie gadałam, ostatnio tak głośno wypowiedziałam zdanie że się obudziłam i zaczęłam się śmiać z własnego tekstu.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
 • 4 weeks later...
Oczywiście, psychologia i psychiatria znają ..... sposób leczenia tej przypadłości. .

 

Traktujemy gadanie senne jako chorobę ? Zaraz usłyszę o suplementach diety na "to".

Link to comment
Share on other sites

Ja często mówię przez sen, zazwyczaj mam przy tym otwarte oczy. Często zdarza mi się śmiać, a czasami płakać. Podobno tydzień po ślubie powiedziałam mężowi,że nie po to brałam ślub żeby sprzątać :) Najczęściej nie pamiętam snu, podczas którego mówię. W każdym razie mi to nie przeszkadza, a męża bawi.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Też wiem ze niby mowi się przez sen jeżeli za póżno się jadło ale nie mam pojecia jak jedno łaczy się z drugim. Zdarza mi się gadać przez sen i to przyważnie gdy jestem bardzo zmęczona( zamiast chrapania najwidoczniej :D ).

Link to comment
Share on other sites

 • 10 months later...
 • 1 month later...

Mówienie przez sen związane jest z życiem w stresie, nadpobudliwością czy nawet powściągliwością. Ja nie tylko mówię a nawet krzyczę przez sen. Mam dość nerwowe życie i jak coś tłumię w sobie to i tak wychodzi to ze mnie na śnie. Np. kiedyś wynajmowałam ze współlokatorką mieszkanie. Dziewczyna notorycznie grzebała w moich rzeczach ale nie miałam dowodów że np coś wzięła więc jej nic nie mówiłam. Pewnego ranka, powiedziała mi, że mówiłam przez sen. Udałam, że nie wiedziałam, że tak robię i zapytałam się, co mówiłam? Odpowiedziała, że krzyczałam: "wynoś się stąd".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...