Jump to content

O interpretacji słów kilka


Guest Lilith

Recommended Posts

Analiza i interpretacja snów

Jako, że zajmuję się tym tematem osobiście – nie mam zamiaru pisać tutaj epopei na temat ‘jak zrozumieć swoje sny?’. Postaram się przekazać swoją myśl możliwie jak najbardziej rzeczowo.

Wiele (większość) rzeczy, które nawet nie przeszłyby nam przez myśl, siedzi w naszej podświadomości. My sobie żyjemy, myślimy, a gdzieś tam w środku siedzi sobie nasza podświadomość i kombinuje... I właśnie poprzez sny stara się z nami rozmawiać. Ukazuje nam pewne rzeczy, żebyśmy mogli je świadomie przemyśleć, zrozumieć. Po to interpretujemy sny.

 

Trudno powiedzieć, że każdy sen coś znaczy. Może i ‘znaczy’, ale niekoniecznie w takim sensie, że:

- ziści się;

- ‘przepowie przyszłość’;

- wpłynie jakoś na naszą rzeczywistość.

 

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że nie wszystkie sny są symboliczne. To już zależy od jednostki. Sny "prorocze" (prekognicyjne) są wbrew pozorom zjawiskiem bardzo rzadkim i wcale nie łatwym do przegryzienia. Nawet w przypadku osób o szczególnych predyspozycjach.

Tak naprawdę przeważająca większość snów (nawet w przypadku tych 'wybranych' osóB), to sny, które są zwyczajnym procesem fizjologicznym zachodzącym w mózgu, nieokraszonym jakimiś dodatkowymi 'właściwościami'.

 

Duża część ludzi miewa z reguły sny, które są jakby kontynuacją zdarzeń z ich rzeczywistości. Nieraz spotkałam się z prośbą o analizę snu typu: ‘Śnił mi się mój ulubiony piosenkarz i się całowaliśmy’ – to oczywiście sen nastolatki. Tego rodzaju sny są po prostu odzwierciedleniem naszych pragnień lub wątpliwości i raczej nie powinniśmy liczyć na to, że analiza takiego snu przybliży nas do spełnienia marzenia… niestety ;)

 

Uważam, że prawie wszystkie nasze sny są związane albo z naszą świadomością albo podświadomością. Sny to genialny łącznik między tymi dwiema. One pokazują nam, tłumaczą to, czego nie jesteśmy w stanie świadomie dostrzec. Nasze najgłębsze uczucia, emocje, problemy odzwierciedlane są w snach. Dzięki zrozumieniu poszczególnych elementów, emocji ze snu – możemy zrozumieć nasze wewnętrzne bolączki i poprzez poradzenie sobie z nimi znacznie poprawić nasze życie. To taka praca u źródła. Sny obrazują nam właśnie źródło problemów, nerwów, itd. Jeśli powiemy sobie otwarcie, świadomie: ‘Za bardzo przejmuję się słowami innych’ – wtedy będziemy wiedzieli, co działa na nas negatywnie i z czym powinniśmy walczyć.

 

! Niezmiernie ważne jest nauczenie się określać dosłownie nasze emocje ze snów. Kiedy się obudzisz po bardzo emocjonalnym śnie, postaraj się przypomnieć sobie emocje i uczucia, nazwij po imieniu, np. strach, żal, rozpacz, ból, itp. W dalszej interpretacji te znajome już odczucia będą kluczowe do rozwiązania zagadki twojego snu.

 

Sny symboliczne.

Drugi rodzaj snu – bardzo w moim mniemaniu ważny, to sny ‘wywlekające nasze emocje na wierzch’. Dlaczego są ważne – ponieważ, jak już pisałam wcześniej, to nasza podświadomość do nas mówi i dzięki tym snom dostajemy jakby ‘prezent’ od niej. Często analiza takiego snu pozwala nam zrozumieć siebie, swoje uczucia, a dzięki temu – rozwiązać problemy, sprawy, z którymi sobie nie radzimy.

Jak wygląda taki sen? – proponuję przeczytać moją interpretację snu o ucieczce (dodam w następnym poście). Takie to właśnie są sny – sny, które mówią: ‘jest problem’, ‘coś się dzieje’.

_____1. Zastanów się, jakiego ‘problemu’ dotyczy sen (możesz poprosić o pomoc kogoś doświadczonego w analizach).

_____2. O czym mówi sen? Które punkty pokazał jako te newralgiczne? Na czym powinieneś się skupić?

_____3. Przemyśl dokładnie każdy szczegół – tam na pewno jest jakiś klucz. Niekoniecznie wyjście z sytuacji, ale wskazówka, w którą drogę pójść, za co się zabrać, żeby sobie poradzić z ‘problemem’.

 

Co powinieneś przemyśleć zanim zdecydujesz się prosić o interpretację lub samodzielnie interpretować swój sen (może się wydawać banalne, ale wierzcie mi, z nie takimi ‘bajerami się już spotkałam):

_____1. Czy któreś ze zdarzeń z tego snu nie może mieć jakiegoś związku z oglądanym wcześniej filmem albo czymkolwiek (w Internecie)? Może była jakaś rozmowa albo ‘coś się usłyszało’? Niekoniecznie przed snem, ale mogło się ‘zarejestrować’ w ciągu dnia.

_____2. Jakie są twoje odczucia związane z tymi charakterystycznymi elementami twojego snu? Boisz się tego? Może bałeś się w dzieciństwie? Masz jakieś wspomnienia, które mogłyby wywołać silne emocje?

_____3. Czy elementy tego snu już się kiedyś powtarzały? Jakie to były wtedy sny /sytuacje?

 

 

Senniki

Nie polecam nieumiejętnego korzystania z senników. Tzn. takiego, gdzie skupiamy się tylko i wyłącznie na znaczeniu poszczególnych elementów z danego snu. Senniki są jednak dobrymi ‘wspomagaczami’, gdyż często podsuwają właściwą myśl, zawierają symbolikę. Trzeba jednak podchodzić do ich ‘mądrości’ ostrożnie i nawet trochę nieufnie.

Kiedyś wyczytałam w senniku: hasło ‘matura’ – znaczenie: uważaj na siebie, bo następnego dnia umrzesz! - Co z tymi biednymi maturzystami trzęsącymi się przed egzaminem? ;p

Zamiast senników, polecam raczej zastanowić się nad symboliką konkretnego elementu. Chociażby ‘złoto’ kojarzy sięz bogactwem, z darem – i takie jest też jego znaczenie w snach. Ważne są natomiast ‘obrazy poboczne’, które łączą się z tym jednym elementem i są w stanie nam powiedzieć, czego to ‘bogactwo’ dotyczy. Chyba w 80% wiąże się to z bogactwem duszy i tym, co zbieramy przez całe życie (lub co dotychczas zebraliśmy) – bogactwem naszych doświadczeń i mądrości.

 

Jeśli zdarza ci się mieć często sny symboliczne, lub chociaż takie, które wywołują dużo emocji, a potem ‘męczą’ cię za dnia – postaraj się je zapisywać razem ze swoimi odczuciami, jakie się pojawiły, do tego dodaj swoje podejrzenia, czego mogłoby to dotyczyć. Na koniec (co może być po kilku dniach nawet) dopisz zdarzenia jakie wydarzyły się w twoim życiu ( + przemyślenia, emocje, nerwy), a które wg ciebie mogą mieć związek z danym snem.

Taka forma ‘pamiętnika’ w przyszłości sprawi, że z każdego snu symbolicznego nauczysz się wyciągać wnioski i wcielać w życie porady płynące z twojego wnętrza. ;)

Edited by Lilith
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...