Skocz do zawartości
Darkness

Żywioły a ich wpływ na kosmogram.

Rekomendowane odpowiedzi

Darkness

Chciałabym się dowiedzieć co znaczy jeżeli konkretny żywioł dominuje nam kosmogram. Np mamy większość znaków wodnych w planetach lub ognistych ? Czy ktoś się może orientuje mógłby mi wyjaśnić te zależność ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
verumomen
Chciałabym się dowiedzieć co znaczy jeżeli konkretny żywioł dominuje nam kosmogram.

W tradycyjnej astrologii człowiek jest uznawany za mikrokosmos. W każdej osobie obecna jest mieszanina 4 elementów - ciepło/zimno, wilgotno/sucho. W zależności od tego jaka mieszanka powyższych powstaje, oblicza się temperament człowieka.

Jest to informacja o najbardziej wewnętrznym materiale, z którego stworzona jest osoba. To materiał na którym rozmieszczone są ozdoby i hafty intelektu oraz charakteru. Dosłownie jest to baza dla całej osobowości człowieka. Astrolog tradycyjny przy analizie horoskopu natalnego zaczynał od obliczenia właśnie temperamentu, by wiedzieć, jak dalsza część analizy będzie skrojona na osobie - inne ozdoby pasują na szorstki materiał, a inne przypiszemy do jedwabiu.

Mamy 4 temperamenty:

ciepło, wilgotno – powietrze; humor: krew; temperament: sangwinik

ciepło, sucho - ogień; humor: żółć; temperament: choleryk

zimno, wilgotno - woda; humor: flegma; temperament: flegmatyk

zimno, sucho - ziemia; humor: czarna żółć; temperament: melancholik

Oczywiście z powyższego wynika, że temperament człowieka może być mieszany - np. melancholia z cholerem - łączy je znacznie przeważająca suchość. Co do samego temperamentu, jak można podejrzewać, osoba choleryczna będzie aktywna, energiczna, zmienna, "słomiany ogień", zaś np. melancholik zostaje obdarzony stałością, skrytością, naturalną zdolnością do rozważań, kontemplacji.

Generalnie sprawa z charakterem człowieka jest znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ astrologia uznaje fakt, że każdy jest inny - uchwycenie tego, powinno być celem każdej analizy. Mamy 4 temperamenty, które mogą być wymieszane w rożnych proporcjach w danej osobie, następnie przechodzimy do analizy powierzchowności, która nadaje kierunek temperamentowi - niejako uzewnętrznia, zabarwia "materiał" człowieka, o konkretne wady i zalety rozpatrywane w kontekście podstawowego materiału - temperamentu. Przykładowo zły Saturn u melancholika w określonej konfiguracji da nieumiejętność zebrania swoich sił do jakiegokolwiek przedsięwzięcia, zaś u choleryka nagminne spóźnianie się, niedotrzymywanie terminów, brak dyscypliny, bałaganiarstwo, etc. Powierzchownością może zasadniczo rządzić 5 planet, w różnych kombinacjach i różnych przejawach swoich naturalnych cech. Na dokładkę, dużą rolę w interpretacji pełni także intelekt osoby.

Np mamy większość znaków wodnych w planetach lub ognistych ? Czy ktoś się może orientuje mógłby mi wyjaśnić te zależność ?

Tradycja liczy to następująco: link nieaktualny. I niezgodny z regulaminem.

Edytowane przez Ismer

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Vianne 22

Znaki wodne ( Raki, Skorpiony, Ryby)- żyją przede wszystkim w świecie emocji, są bardzo wrażliwe, uczuciowe, empatyczne, kierują się często intuicją, czasem nie są świadome do końca motywów własnych działań. Mają często dużą wyobraźnie, są marzycielskie, romantyczne.

Znaki ogniste ( Barany, Lwy, Strzelce) - widoczna jest u nich przede wszystkim dynamika, są bardzo energiczne, optymistyczne, bardzo aktywne i pobudzone, działają zazwyczaj szybko. Mają przeważnie wysokie poczucie własnej wartości, są szczere.

Znaki powietrzne (Wodnik, Waga, Bliźnięta)- bardzo ważna dla tych znaków jest sfera myśli oraz działanie wśród ludzi. Występuje u nich duża inteligencja, otwartość, komunikatywność. Czasem nie akceptują pewnych ograniczeń.

Znaki ziemskie ( Byki, Panny, Koziorożce)- często skupiają się na świecie materialnym, dążą do zdobywania dóbr materialnych. Twardo stąpają po ziemi, są bardzo praktyczne i dobrze funkcjonują w rzeczywistości. Występuje również u nich solidność, stałość, systematyczność, upór.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Bethany

Jak wygląda u Was rozkład żywiołów? Które żywioły u Was dominują, a którego nie macie? :).

U mnie najwięcej wody, praktycznie wszystkie planety osobiste mam w tym żywiole. Jestem osóbką emocjonalną, czasem aż za bardzo niestety. Wrażliwa, uczuciowa, humorzasta, skłonność do depresji, marzycielka, romantyczka i tego typu. Na drugim miejscu u mnie jest ziemia. Potrafię więc zejść z tych obłoków i spojrzeć realistycznie ( całe szczęście! ).

Najmniej u mnie ognia. W sumie mam Jowisza, Urana i Neptuna w Strzelcu, także coś tam mam, ale to nie są planety osobiste, także mało czuję że tak się wyrażę. Nie jestem przebojowa, brak siły przebicia i chyba odwagi też. Staram się często palić świece, patrzeć w ogień, rozpalać ogniska. Troszkę to pomaga.

Podam jeszcze przykład mojej bratanicy, ma 12 lat i nie ma w ogóle wody. Ona do mnie ciągnie, myślę że w to jej pomaga uzupełnić niedobory. Poza tym bardzo lubi wodę, chodzi często na basen, dobrze pływa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Koma

U mnie zdecydowanie woda, wielki trygon wodny, ale na upartego mozna by i zaliczyc wielki trygon powietrzny i ognisty (jesli liczyc wezly).

I boje sie (metnej) wody ! Nie wejde do wody w ktorej nie widac dna, chocby byla to tylko kaluza lub nawet wanna (serio)

Zero planet w zywiole ziemi i rzeczywiscie - malo praktycznosci i takiego konkretnego stapania po ziemi.

I zawsze mnie dziwi ze ktos zwraca na to duza uwage, bo mnie by oczywiscie nie przyszlo do glowy, nie pomyslalabym ze to wazne (a czesto bywa wazne) itd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Erza

U mnie najwięcej ziemi, reszta żywiołów wychodzi po równo. Chociaż patrząc głębiej najmniej jest wody, a wodę bardzo lubię. Morza, jeziora i długie leżenie w wannie. Uwielbiam też deszcz, kałuże. Zupełne przeciwieństwo Komy. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Koma

Z tego co pamietam bodajze u L.Zawadzkiego, fizyczny strach przed danym zywiolem (np ognia) mozna interpretowac jako strach przed tym co przynosi (duchowo).

Dajmy na to lek przed woda-lek przed "utopieniem sie " w emocjach, uczuciach, przed ogniem -obawa gniewu, gwaltownosci, zapalczywosci itd.

Ale cos w tym jest ,u mnie brak zywiolu Ziemi i nie lubie sytuacji , kiedy brak mi gruntu pod nogami , lub go nie widze (wide- metna woda).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ismer

PODZIAŁ ZNAKÓW NA ELEMENTY ŻYWIOŁÓW

ZNAKI OGNISTE (BARAN – LEW – ŁUCZNIK)

Wola, czyn, aktywność, ruch – żywy, niespokojny duch.

Fanatycy, optymiści – marzyciele, idealiści.

Śnią na jawie o wyczynach – władzy, sławie i wawrzynach.

Myśl się wzbija pod obłoki – pragnie podbić świat szeroki.

Zmienić życie pełne braków – cechy to ognistych znaków.

ZNAKI POWIETRZNE (BLIŹNIĘTA – WAGA – WODNIK)

Znaki te są gadatliwe – przedsiębiorcze, lotne, żywe.

Dużo w nich jest ruchliwości – aktywności, obrotności.

Często też są dostrzegalne – szanse intelektualne.

Ruch oraz urozmaicenie – stoją tu wysoko w cenie.

Żadnych nie ma się trudności – w zawieraniu znajomości.

Znaki bardzo dynamiczne – zainteresowania liczne.

Wielu więc ogarnia mania – ogólnego dokształcania.

Roztargnienia, brak skupienia – nieraz słusznie się wymienia.

ZNAKI WODNE (RAK– SKORPION – RYBY)

Gdy w przewadze znaki wodne – takie cechy wzmianki godne:

Marzycielskość, czułość, tkliwość – receptywność i wrażliwość.

Wyobraźnia i wzruszenia – także rzewność się wymienia.

A niejeden bywa skory, okazywać złe humory.

Żałość, miękkość, łzy radości – znaki wodne w sobie gości.

Nie jest to więc wcale dziwne – że są one subiektywne.

ZNAKI ZIEMSKIE (BYK – PANNA – KOZIOROŻEC )

Ziemskie znaki to rozwaga – sens, rzeczowość i powaga.

Umysł może jest przyziemny – nie każdemu wiec przyjemny.

Mało lotny, więc praktyczny – trochę ciężki, dogmatyczny.

W życiu nieco brak rozmachu – lecz solidność w każdym fachu.

Gdzie wymaga się stałości – ekonomii, stateczności.

Nie jest żadna to nowina – że tych znaków to dziedzina.

źródło: zbiór wierszowanych regułek, L.Szuman.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi