Jump to content

Medytacja zazen


Przegrany

Recommended Posts

  • 2 months later...

cwiczenia na medytacje, hmm sa tylko techniki, ktore pomagaja wejsc w medytacje. Najpierw nalezy zdac sobie sprawe z tego ze umysl nie jest Toba a raczej Ty nie jestes umyslem, umyslu jako takiego tez nie ma jest to tylko ciaglosc mysli, przemieszczaja sie ona tak szybko ze dostrzegasz pewna ciaglosc z ktora sie utozsamiasz. Miedzy myslami sa jednak przerwy, jezeli wejdziesz w ta przerwe wtedy jestes w medytacji wtedy jestes tu-i-teraz, poznajesz siebie. zazen z japonskiego - nic nie robienie, Twoj umysl jest wylaczony, nie werbalizuje, jestes obserwatorem, mysli ktore przychodza sa obserwowane sam jestes poza nimi. Ty jestes Panem o sluga.

Link to comment
Share on other sites

dziki za wytlumaczenie ale ogarnelem ta technika pare miechow temu:] i chcialem kilka info na ten temat:]

 

ale skoro juz napisal ktos to niech wiecej osob pisze!

Link to comment
Share on other sites

Zazen to chyba pochodna Zen . Medytacja polega na sztuce oddychania , jak wiekszosc medytacji . To nie tylko sama medytacja , jest ona poláczona z filozofiá luczników Zen , gdzie nie tarcza sié liczy a proces strzelania . Poprzez ciágly trening adept lucznictwa staje sié jednosciá z lukiem i strzalá , dlatego trafia do tarczy perfekcyjnie . Koncentruje sie w trakcie czynnosci tylko na procesie strzelania .

Jednym slowem nie cel sié liczy a droga ( w zyciu równiez ) Sztuka dostrzegania niuansów i piékna kazdego dnia . Medytacja przez oddychanie ma w tym pomagac .

Polecam ksiázeczké " Sztuka lucznictwa Zen " Ericha Fromma .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Zazen to chyba pochodna Zen. Medytacja polega na sztuce oddychania , jak wiekszosc medytacji.

 

Ehhh... zazen jest ISTOTĄ zen :) siedząca medytacja, w dodatku praktycznie NIC nie ma wspólnego z technikami oddechowymi, poza być może etapem wstępnym, gdzie naturalny oddech wspomaga proces medytacji.

 

Na wejście polecam Antaiji po polsku i tam podmenu "O zazen". Potem może jakąś dobrą książkę:

 

autoreklama start :)

 

Zen na co dzień

 

autoreklama stop :)

 

albo cos dobrego z księgarni, dużo dobrych rzeczy jest w naszej księgarence Księgarnia buddyjska na ul. Pomarańczowej 108

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

DEKALOG ZEN

WEDŁUG THICH NHAT HANH'A I JACKA SANTORSKIEGO

 

1. Nie przywiązuj się bałwochwalczo do żadnej doktryny, teorii, czy ideologii.

Wszystkie systemy teoretyczne są jedynie drogowskazami; żaden nie objawia prawdy absolutnej. Unikaj ciasnego myślenia. Ucz się nie przywiązywać do aktualnie obowiązujących poglądów, abyś mógł zachować otwartość wobec cudzego punktu widzenia. Prawda tkwi w życiu, nie w doktrynach. Bądź gotów uczyć się przez całe życie, stale obserwując rzeczywistość w sobie i otaczającym cię świecie.

 

2. Nie zmuszaj nikogo - także dzieci - do wyznawania twoich poglądów.

Nie posługuj się w tym celu groźbą, pieniędzmi, propagandą ani wychowawczym autorytetem. Poprzez współczujący dialog pomagaj innym odrzucać fanatyzm i ciasnotę poglądów.

 

3. Nie unikaj kontaktu z cierpieniem.

Niech nie opuszcza cię świadomość, jak wiele cierpienia istnieje na świecie. Staraj się docierać do cierpiących na wszelkie możliwe sposoby: poprzez kontakty osobiste, odwiedziny, działania na rzecz innych. Nie trzeba daleko szukać...

 

4. Nie gromadź bogactw ponad miarę, gdy miliony głodują.

Nie rób ze sławy, zysku, zamożności, czy przyjemności zmysłowych głównego celu twojego życia. Żyj prosto, dzieląc czas, energię i dobra materialne z tymi, którzy są w potrzebie.

 

5. Nie podsycaj gniewu i nienawiści.

Naucz się wykrywać i transformować złe uczucia, póki są tylko ziarnem w twojej świadomości, zanim wykiełkują. Gdy czujesz pierwsze oznaki nienawiści lub złości - skupiaj uwagę na oddechu, aby postrzec i pojąć naturę tych uczuć oraz uwarunkowania osób, które je wywołały.

 

6. Nie rozpraszaj się.

Obserwuj uważnie swoje oddychanie, aby stale powracać do tego, co się dzieje w chwili obecnej. Bądź w kontakcie ze wszystkim, co jest cudowne, odradzające i uzdrawiające w tobie samym i wokół ciebie. Zasiewaj w sobie ziarno radości, pokoju i zrozumienia, które sprzyja zachodzącym w głębi twojej świadomości procesom transformacji.

 

7. Nie mów rzeczy niezgodnych z prawdą - ani dla osobistej korzyści, ani po to, żeby wywrzeć wrażenie na słuchaczach.

Nie wypowiadaj słów, które wywołują konflikty i nienawiść. Nie rozpowszechniaj niesprawdzonych wiadomości. Zawsze wypowiadaj się uczciwie i konstruktywnie. Miej odwagę zabrać głos, gdy dostrzegasz niesprawiedliwość, nawet wtedy, gdy może się to dla ciebie okazać niebezpieczne.

 

8. Nie wykonuj takiego zawodu, którego efekty są szkodliwe dla ludzkości bądź przyrody.

Nie inwestuj w towarzystwa i spółki pozbawiające innych szansy na życie. Wybierz sobie zajęcie, które pomoże ci wyrazić twą troskę o innych.

 

9. Nie przywłaszczaj sobie rzeczy, które powinny należeć do kogoś innego.

Szanuj cudzą własność, jednak nie dopuszczaj, by inni ludzie bogacili się na ludzkim cierpieniu, czy cierpieniu jakichkolwiek istot.

 

10. Szanuj własne ciało i obchodź się z nim jak najlepiej.

Gromadź energie życiowe dla realizacji swoich ideałów. Nie podejmuj życia płciowego bez miłości i płynących z niej zobowiązań. Wkraczając w związki seksualne bądź świadom przyszłych cierpień, jakie możesz spowodować. Bądź w pełni świadom odpowiedzialności związanej z powołaniem nowego istnienia. Medytuj nad kształtem świata, do którego powołujesz nowe życie.

Ciekawa strona ,polecam - http://www.zgapa.pl/zgapedia/Zen.html

Edited by Pit
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...