Jump to content
Kobalt60

Rytuały odpędzania

Recommended Posts

Kobalt60

Króciutka wzmianka o rytuałach odpędzania.

 

Rytuały odpędzania są ważnym elementem praktyki magicznej. Są pierwszą rzeczą jaką powinien opanować adept magii.

 

Dlaczego są takie ważne?

 

Pozwolę sobie zacytować Liber MMM Peter J. Carroll

 

Rytual jest kombinacja uzycia talizmanow, magicznej broni, gestow, wizualizowanych sigili, zaklec i magicznego transu. Zanim przystapi sie do pracy z sigilami lub snieniem, nalezy rozwinac skuteczny Rytual Odpedzajacy. Dobrze skostruowany rytual odpedzajacy ma nastepujace cechy. Przygotowuje maga do magicznej koncentracji szybciej niz jakikolwiek inny trans. Pozwala magowi powstrzymac narastajaca obsesje jesli pojawia sie problemy z sennymi eksperymentami lub sigilami stajacymi sie swiadomymi. Chroni rowniez maga przed kazdym wrogim wplywem, ktory moze go zaatakowac.

 

W skrócie rytuał ten chroni nas przed ewentualnymi błędami w sztuce i przygotowuje nasz do "wysiłku" związanego z operacją magiczną. Owy rytuał jest pomocny przy nakreśleniu kręgu ochronnego przed dalszą ceremonią. Oznacza to, że przed i po operacji magicznej należy wykonać rytuał odpędzania. Można go potraktować jako formę klucza, który otwiera i zamyka furtkę między codziennością, a przestrzenią magiczną.

 

Crowley również sugerował potrzebę takiego rytuału. Należy oczyścić przestrzeń rytualną aby znajdujące się w niej "duchy" nie wchłonęły efekty naszej pracy- w rezultacie nasza operacja nie przyniesie żadnego pożytku (po więcej odsyłam do Magiji w Teorii i Praktyce)

 

Co powinien zawierać rytuał magiczny?

 

Tutaj również nie będę się rozwodził i pomogę sobie fragmentem z Liber MMM Peter J. Carroll

 

Aby stworzyc rytual odpedzajacy, najpierw nalezy zaopatrzyc sie w magiczna bron - miecz, sztylet, rozdzke, lub duzy pierscien. Powinno to byc cos, co robi na nas wrazenie oraz powinno reprezentowac aspiracje maga. Korzysci plynacych z wlasnorecznego wykonania przyrzadow, lub zdobycia ich w jakis niezwykly sposob, nie sposob przecenic. Rytual odpedzajacy powinien zawierac przynajmniej te elementy.

 

Najpierw mag opisuje wokol siebie bariere za pomoca magicznej broni. Bariera jest rowniez silnie wizualizowana. Preferowane sa figury trojwymiarowe

 

Nastepnie mag skupia swa wole wizualizujac obraz: na przyklad, obraz magicznej broni, lub jego wyimaginowanego trzeciego oka, badz kula swiatla wewnatrz wlasnej glowy. Koncentracja na dzwieku moze byc uzywana dodatkowo badz alternatywnie.

 

Po trzecie, bariera jest umacniana symbolami sily kreslonymi magiczna bronia. Mozna uzyc w tym celu tradycyjna piecioramienna gwiazde lub pentagram, badz osmioramienna gwiazde Chaosu, lub cokolwiek innego. Mozna uzyc rowniez slow mocy.

 

Po czwarte, mag aspiruje do nieskonczonej pustki poprzez krotki, lecz stanowczy wysilek powstrzymania mysli.

 

(Po rysunki ewentualnych wizualizacji barier odsyłam do Liber MMM)

 

Przykład rytuału odpędzającego.

 

Oczywiście na przełomie dziejów powstało parę rytuałów odpędzających. Jeden z bardziej znanych to Mniejszy Rytuał Pentagramu(W tekście niżej nazwany Mniejszy Rytuał Odpędzania Pentagramu- zgodnie z uwagą Nazwa Użytkownika1 (nazwy w oryginalnym tekście zmieniać nie będę). Sam rytuał LBR zalicza się do współczesnej magii ceremonialnej. Rozpowszechniony i udoskonalony został przez Różokrzyżowców. Nie ma dużo wspólnego z średniowieczną magią ceremonialną. (Sam rytuał powstał pod koniec XIXw)

 

LBRP - Lesser Pentagram Banishing Ritual - czyli Mniejszy Rytuał Odpędzenia Pentagramu (lub tylko LBR) jest bardzo popularny w całym świecie okultystycznym. Wiele grup wypracowało swoje własne wersje tego rytuału (np. gnostyczna, telemistyczna, enochiańska) jednak wszystkie one w dużej mierze nawiązują do oryginału. Pisząc oryginał mam tu na myśli wersję przedstawioną i upowszechnioną przez Zakon Złotego Brzasku pod koniec XIX wieku. A w ogóle to rytuał ten ma swe korzenie w kabalistyce a potem pomiędzy Różokrzyżowcami, którzy go udoskonalili i upowszechnili.

 

 

"Rytuał ten jest przeprowadzany jako odpędzenie, wygnanie (banishment) aby oczyścić umysł i miejsce pracy od niechcianych Ziemskich wpływów. (...)

 

LPBR jest użyteczny dla zaczynania i kończenia dowolnych medytacji.

 

Nie ma żądnych ostrzeżeń, poza zwykłą sugestią, że takie rytuały powinny być wykonywane w bezpiecznym i prywatnym miejscu. Specjalne zaawansowane przygotowania w celu uniknięcia różnych zakłóceń są potrzebne. Przygotowania takie powinny zostać uwzględnione jako część rytuału.

 

Poleca się aby rytuał ten był przeprowadzany bez żadnych narzędzi pomocniczych, takich jak bronie związane z żywiołami (różdżka, kielich, sztylet czy dysk) do czasu, aż rytuał ten zostanie dopracowany do perfekcji"

 

Takie są rady Billa Heidricka co do stosowania i działania LPBR (z Bill Heidrick "Road to Sun" Appendix C)

 

Tak więc, jeżeli chcesz sam spróbować jak rytuał ten działa, to proszę:

 

Lesser Pentagram Banishing Ritual

 

(Mniejszy Rytuał Odpędzenia Pentagramu)

 

Podzielony jest on na trzy części, z czego druga podzielona jest na kolejne trzy podczęści.

 

I. Krzyż Kabalistyczny

 

Stań twarzą w kierunku Wschodu, ciało wyprostowane, stopy złączone, ręce wzdłuż ciała

Prawą ręką dotknij czoła i wypowiedz: "Ateh" (Przez Ciebie lub Ty Jesteś)

Następnie bez zginania nadgarstka opuść rękę wzdłuż środkowej linii ciała do piersi i powiedz: "Malkuth" (Królestwo)

Prawą reką dotknij lewego ramienia i powiedz: "Ve-Geburah" (i Moc)

Następnie tą samą ręką dotknij prawego ramienia i wypowiedz: "Ve-Gedulah" (i Chwała)

Następnie złóż ręce na wysokości serca i powiedz: "Le-Olam Amen" (Na Wieki Wieków, Amen)

Opuść ręce do pozycji jak w punkcie 1.

II. Rytuał Pentagramu ,

 

a) Stań twarzą w kierunku Wschodnim. Prawą ręką narysuj przed sobą Ziemski Pentagram Odpędzający. Wykonuje to się go zaczynając rysowanie pentagramu od wyciągnięcia prawej ręki na wysokość lewego uda, następnie przesuwa się rękę ponad głowę. Kolejno przesuwa się rękę na wysokość prawego uda, potem na poziom lewego ramienia, następnie prawego i z powrotem na poziom lewego uda. Wypowiedz (tj. wibruj): IHVH (Yod-He- Vau-He)

 

Image1.gif

 

Obróć się w kierunku południowym. Narysuj w ten sam sposób pentagram i wypowiedz: ADNI (Adonai)

Obróć się w kierunku zachodnim. Narysuj pentagram i wypowiedz: AHIH (Eheieh)

Obróć się w kierunku północnym. Narysuj pentagram i wypowiedz: AGLA (Agla)

Obróć się i znów stań twarzą skierowaną w kierunku Wschodu.

B) Stań w rozkroku i rozłóż ręce i trzymaj je równolegle do ziemi, tak aby twoje ciało przypominało pentagram.

Wypowiedz: "Przede mną Rafael. Za mną Gabriel. Po mej prawej ręce Michał. Po mej lewej Uriel."

c) Stojąc ciągle w pozycji pentagramu powiedz: "Przede mną płonie pentagram, a za mną lśni sześcioramienna gwiazda". Na słowa "...płonie pentagram..." wyobraź sobie koło z białych lub fioletowych płomieni łączące narysowane wcześniej pentagramy wokół ciebie na wysokości serca.

 

III. Krzyż Kabalistyczny

 

Na zakończenie rytuału powtórz punkty od I-1 do I-7.

 

źródło

 

Przeszukując internety i literaturę znajdziecie mnóstwo innych gotowych rytuałów tego typu z np inną symboliką (nie judeo-chrześcijanską). Dla każdego coś dobrego i wedle uznania. (np Gnostycki Rytuał Pentagramu wzorowany na LBR)

 

Innym znanym dobrze gotowym rytuałem odpędzającym jest Rytuał Rubinowej Gwiazdy.

 

Miłej zabawy :)

 

PS: Post ma charakter informacyjny i nie biorę odpowiedzialności za błędy w praktykowaniu opisanych tutaj technik.

Edited by Kobalt60

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nazwa użytkownika1

w kwestii nazewnictwa

LPR - Lesser Pentagram Ritual a wiec Mniejszy Rytual Pentagramu moze byc zarowno dewokujacy jak i inwokujacy

z tego tez wgledu LBPR - Lesser Banishing Pentagram Ritual nalezy tlumaczyc jako Mniejszy Odpedzajacy Rytual Pentagramu a nie jako Mniejszy Rytuał Odpędzenia Pętagramu - sugerujacy ze odpedza sie pentagram ;)

LIPR - Lesser Invoking Pentagram Ritual to jego wersja inwokujaca

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kobalt60

Okey, dzięki za uwagę. Naniosę poprawki :)

Edited by Kobalt60

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szary

Tu jest przyzwoicie pokazane w praktyce

Mógłbyś też zaznaczyć, że wibrowania używa się także podczas krzyża kabalistycznego oraz podczas wymawiania imion Archaniołów (wypadałoby też ich sobie wizualizować; Rafael -powietrze, Gabriel - woda, Michał - ogień, Uriel - ziemia), chociaż w sumie jest kilka wersji, można robić na odwal się jak ktoś jest fanem harego potera i mu wszystko zwisa ;)

 

Ponadto jak kogoś interesuje można sobie wygooglować wersje tego rytuału wg Złotego świtu pdfy ->Golden Dawn Lesser Banishing Ritual of the Pentagram Golden a także Golden Dawn Lesser Invoking Ritual of the Pentagram i Golden Dawn - The Supreme Banishing Ritual of the Pentagram.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nazwa użytkownika1

LRP ze wzgledu na swoje osadzenie w panteonie judeo-chrzescijanskim nie kazdemu bedzie przydatny, podobnie wyglada sprawa z thelemiczna Rubinowa Gwiazda ktory dla nie thelemitow bedzie niezrozumialy. poza tym LRP mimo mniejszej formy pracuje takze na poziomie energii elementalnych co rowniez nie kazdemu moze pasowac do praktyki jaka ma zamiar razem z nim wykonywac

 

'gnostyczny' jest dosyc uniwersalny ze wzgledu na odarcie zarowno z ram religijnych jak i elementalnych - mozna wiec go swobodnie stosowac podczas dowolnych praktyk

Gnostycki Rytuał Pentagramu wraz z komentarzem

 

 

 

 

Jezeli mowa o The Supreme Banishing Ritual of the Pentagram - to ciezko go polecac w kontekscie tego tematu. SRP jest najwyzsza forma pracy z energiami elementalnymi i nie ma najmniejszego sensu wykonywac SBRP jezeli wczesniej nie wykonywalo sie SIRP bo generalnie nie bedzie co dewokowac. SRP bedacy zaawansowana praktyka jest rowniez mocno odradzana poczatkujacym. W GD byl dostarczany adeptowi do pracy dopiego przy przekraczaniu Portalu kiedy juz zaznajomi sie jak wyglada praca z wszystkimi energiami elementalnymi. Oczywiscie nic nie stoi na przeszkodzie aby w razie koniecznosci wczesniej go zastosowac do wybranych operacji kiedy potrzebujemy wszystkich energii elementalnych razem wzietych, ale osoba z niewielkim doswiadczeniem nie bedzie potrafila prawidlowo zaabsorbowac tych energii - i sporo osob juz sie na tym przejechalo. Z tego tez wzledy jezeli ktos chce pracowac z energiami elementalnymi w taki ceremonialny sposob i tak musi zaczynac od wersji Mniejszej - LRP

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
magmagmag

I to nas ochroni przed demonem rozumie? Tak? Zatrzyma Lucyfera?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rasphul

Przestań zgrywać ważniaka i nie wiadomo jakiego maga.

A demony to nie cała magia jaka istnieje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...