Skocz do zawartości

Runy a Nazizm


royluca

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj Ulf :heej_na: Dziekuje ,ze to wlasnie Ty zainteresowales sie moim postem,poniewaz w/g cwierkania ptaszkow jestes specjalista od pisma runicznego.

Moja wiedza ezoteryczna na ten temat jest minimalna.Dla mnie jako czlowieka "z ulicy" runy to pismo najstarsze w Europie Polnocnej.Starszym znanym rodzajem "pisma" europejskiego, zdaniem archeologow jest jedynie kretenskie pismo hieroglificzne.

Interesuje mnie historia a szczegolnie II WS.Czytajac rozne ksiazki i artykuly na temat powstania nazizmu natknelam sie na mitologie nordycka i pismo runiczne.Naukowcy i historycy zajmujacy sie tematyka Trzeciej Rzeszy potwierdzaja takie informacje lecz do tej pory nikt tego dokladnie nie zbadal w obawie przed niepowarznym potraktowaniem profesorskich glow.Podejrzewam ,ze te tematyke znasz.

Wlasnie stad wzielo sie moje "negatywne" nastawienie do pisma runicznego,poniewaz symbolika i estetyka nazistowska kojarzy mi sie (nie wiem czy slusznie) z mitologia nordycka.Zostala wykorzystana w niegodny sposob przez niedpowiednich ludzi i dlatego obecnie wiele osob,takich jak ja,temat pisma runicznego i calej tej mistycznej otoczki traktuje w samych negatywach.

Wynika to tez z niewiedzy.

Czy moglbys mi wyjasnic jako runolog znaczenie symboli nazistowskich ? Chyba ,ze jest to za bardzo skomplikowane....

 

Dziekuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wlezę między wódkę a zakąskę ;) - ale obżarte bylicą kruki tak miewają :P (insajder dżołk).

 

Moim zdaniem jakakolwiek wiedza EZOTERYCZNA na temat run powinna zostać z miejsca wyrzucona na śmietnik. Skoro Twoja jest minimalna, to tylko lepiej, będziesz miała mniej do wyrzucania ;)

 

Oczywiście, że działanie Towarzystwa Vril i nazistowskich ezoteryków (bazujących zresztą w dużej mierze na pismach matki chrzestnej rasizmu, nazizmu i brunatnej kupy, madame Heleny Bławatskiej, obudowanych nieco późniejszym, opierającym się między innymi na jej teozofii wytworem zwanym ariozofią) zostało zbadane i opisane. Tyle że trzeba by poszukać w naukowych, nie popularnych pracach historycznych. I raczej po niemiecku, ewentualnie angielsku.

 

Mitologia była nieudolnie wykorzystywana (przy okazji z dużymi zniekształceniami, na co wskazuje zarówno lektura zachowanych materiałów proweniencji skandynawskiej, jak Eddy i sagi, jak i "Teutonic Mythology" (nie ma polskiego tłumaczenia o ile się orientuję, zatem ja bazuję na angielskim) Jakuba Grimma, tudzież wielu innych materiałów źródłowych). Raczej naginana według potrzeb niż wykorzystywana tak naprawdę - i traktowana bardzo wybiórczo.

 

Rolyuca, powiedz, o które konkretnie symbole Ci chodzi? O swastykę? To stary symbol indoeuropejski, solarny lub związany z piorunem, w każdym razie uraniczny. Chwycony przez nazistów ze względu na zainteresowanie okultyzmem, ezoteryką, pismami Bławatskiej i jej fascynacją Indiami (podobnie jak nazizm, od niej przecież wywodzi się ezoteryczna wizja czakr). Tu masz o niej (swastyce, nie Bławatskiej) więcej: Swastika - Wikipedia, the free encyclopedia. Wśród Germanów miała też znaczenie symbolu Gromowładnego Donara/Thora - symbole Mjollnira były znajdowane głównie w pochówkach kobiecych, istnieje duże prawdopodobieństwo, oparte także na znaleziskach archeologicznych, że wojownicy swoją więź z Thorem zaznaczali właśnie przez swastykę...

 

O znak SS - podwojoną runę Sowelo - ale w wersji pana von Lista - czyli Sig, oznaczającą zwycięstwo? Przede wszystkim - co dla tematu bardzo istotne - naziści nie używali ani futharku starszego, ani młodszego, ani średniowiecznego, ani anglofryzyjskiego, ani żadnego historycznego, a ezoteryczno-okultystycznego wynalazku Guido von Lista (Guido von List, Guido von List - Wikipedia, the free encyclopedia) - futharku armaneńskiego, zwanego też niekiedy arymańskim (równie bez sensu, jak spotykana w ezoteryce nazwa ARMEŃSKI :D), nie mającego z runami historycznymi nic wspólnego. Niestety, problem w tym, że wprowadzając runy do światowej ezoteryki, podając dywinacyjne znaczenia futharku starszego itd. na tym wynalazku opierał się po koniec XX wieku także pan Blum. Zatem właśnie ezoteryczne podejście do run ma o wiele więcej wspólnego z tym nazistowskim.

 

Nie należy mylić mitologii germańskiej z ariozofią i podobnymi bzdetami. Naziści robili dokładnie to, co dziś robi ogół ezoteryków - brali sobie z najróżniejszych systemów religijnych i filozoficznych te symbole, idee i teorie, które pasowały do tezy, którą sobie założyli, czyniąc z nich niestrawny mętlik...

 

Jeśli podasz jakieś konkrety, to będzie można się z nimi (wspólnymi siłami?) rozprawić.

Edytowane przez artemisia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artemisia,podoba mi sie Twoj zdrowy i obiektywny stosunek do tej tematyki:_okok:.Mamy bardzo zblizone poglady :)

Wszystko sie zgadza.Nazisci wykorzystali mitologie aby podkreslic wyzszos czystej rasy aryjskiej i swoja polityka doprowadzili do eksterminacji innych narodow,ktore mieszajac sie z "rasa panow" doprowadzily do utraty swoich boskich cech.Lecz odchodzimy od glownego tematu....

Moje pytanie dotyczy symbolu niemieckiej policji SS.W/g runologow co oznacza taki skrypt runiczny : SOWILO-SOWILO .

Jakie ma dzialanie i moc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symbol SS - czyli oszukane zwyciestwo ;)

 

Guido von List byl wprawdzie "tfurcą" nieslawnego futharku Armańskiego ale glownym doradca i okultystycznym kumplem Himmlera, bedacym propagatorem runy S jako runy zwyciestwa byl niejaki Karol Maryś Wiligut zwany "nazistowskim Rasputinem". Projekt graficzny podwojnej "runy zwyciestwa" wykonal w 1929r grafik Walther Heck.

 

Bardzo zabawne sa opowiesci o tym ze runa Sowilo pod zmutowana nazwa Sieg mialaby miec wplyw na Waffem-SS :)

Kazde dziecko ( runiczne ) wie - a przynajmniej powinno wiedziec - ze abstra***ac od dziwnych nowych wykladni runicznych, runą zwyciestwa OD ZAWSZE byl Tiwaz ( dlatego wlasnie ta runa, a nie S, zdobila najczesciej miecze, wlocznie i saxy germanskich wojownikow)

Jest to tym bardziej ciekawe, ze ani w Poematach runicznych, ani w Piesni o Runach nie ma nic co by wskazywalo na taka asocjacje :P

Ja jednak wychodze z zalozenia ze ludzie ktorzy zyli niejako na codzien z runami i nalezeli do kultury ktora te znaki "stworzyla" wiedzieli co robia

 

A co do slonecznego zwyciestwa. Panu v. List wysnila sie nazwa Sig dla runy Sowilo. Byc moze pod wplywem majakow kojarzacych Slonce z Wszechojcem. Wiem ze to pokretne :D - ale taka wlasnie jest cala objawiona runologia von Lista. A ze jednymi z wielu kenningar Jednookiego Boga byly rowniez Sigvadir, Sigfodr( Ojciec Zwyciestw),Sígtýr ( Bog Zwyciestwa - od "tiwar" lm.bogowie) droga do uznania Sowilo za Sig byla juz prosta.

Teraz pojawia sie w naszej opowiesci ponowniw Maryś Wiligut, okultystyczny doradca Heinricha Himmlera. Nie chcial on byc gorszy od swego mentora v.Lista i probowal wylansowac swoj wlasny futhark tzw.wiligutrunen - co niestety nie za bardzo mu sie udalo. Udalo mu sie natomiast z nazwy Sig(rune) wykreowac Sieg(rune)- czyli Rune Zwyciestwa.

 

Ale dlaczego SS mialo dwie takie runy w swoim znaku? Nie tylko ze wzgledu na skrot swej nazwy "SchutzStaffel" ( sztafety czyli oddzialy ochronne NSDAP ) Bylo tam jeszcze cos...

Von List bawiac sie znaczeniami runy S a raczej w tym przypadku litery S - przypisywal jej rozne dowolne znaczenia zaczynajace sie wlasnie na S - „sol“, „sal“, „sul“, „sig“, „sigi“, „Sonne“, „Sieg“, „Säule“, „Schule", i to nie tylko wyrazy niemieckie ale tzw. pra-germanskie i nordyckie ;) ... i kiedys wpadl na cos takiego:

Cytat:

"Sael und Sig ( chwala i zwyciestwo) - te starozytne, pra-aryjskie pozdrowienie i okrzyk wojenny zawieraja sie w Sig-runie.Jedenasty znak Futharku jest symbolem przekazujacym prastara prawde - Duch Wszechstworcy zawsze zwyciezy"

 

Mamy wiec SchutzStaffel, mamy Sael og Sig, mamy pseudo-Sieg rune, i mamy "rasputina"... i wrzucamy to wszystko do jednego wora.

( tego typu mieszanka zawsze skutkuje jakim dziwadlem - wystarczy rozejrzec sie po tzw. wspolczesnej scenie neopoganskiej - ktorą okultyzm trzyma mocno w swoich szponach - ale to tylko tak BTW)

 

Czyli, jak widac z powyzszego ta "Runa Zwyciestwa" jest nieco oszukana:hahahaha: - i tak samo oszukany jest symbol SS.

Laczenie go ze skutecznoscia czy potega tej zbrodniczej formacji pozostawmy niedouczonym okultystom.

 

 

Zreszta dyskusja na poruszony przez Ciebie temat toczyla sie juz kiedys na innym forum i skad pozwolilem sobie wkleic powyzszy tekst.

Link do calego tematu wysylam Ci na priva, bo tutaj nie mozna "reklamowac" for/forow(?) nieco bardziej merytorycznych ;)

Edytowane przez Ulf
  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[edit]

 

dobra, wszystko zostało wyżej powiedziane, post, który właśnie edytuję i usuwam wyłącznie dublował (własnymi słowami wprawdzie :P) niektóre wypowiedzi przedmówcy :D

 

 

Jeśli wykładnia tradycyjna mówi cokolwiek o Sowilo w kontekście zwycięstwa, to we wszystkich trzech poematach raczej mowa o zwycięstwie sił natury nad... siłami natury na morzu czy wśród lodów - choć w poemacie staroislandzkim jest niby wzmianka o potomku zwycięzcy :D

 

Tak czy siak, ten symbol to nie Sowilo-Sowilo, tylko Sig-Sig. Albo wręcz Sieg-Sieg.

Edytowane przez artemisia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo za wyjasnienie symbolu "SS" w duchu ezo oraz za linke.:poklon:

Nie przypuszczalam ,ze ciekawe i trafne uwagi na temat narodzin nazizmu mozna znalezc na forum ezoterycznym ;)

Kto by przypuszczal ? Coz,czlowiek cale zycie sie uczy....

 

Aaaa...jeszcze jedno.Ulf,czytalam Twoje posty na innym forum.W jednym z nich napisales ,ze nie wszystkie osoby powinny miec kontakt z runami.Jakie warunki powinien spelniac taki czlowiek ?

 

Pytam ,bo jestem strasznie ciekawska z natury a dodatkowo ten temat bardzo mnie intryguje....chociaz bardzo sceptyczne mam podejscie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...