Jump to content

Jak rozpoznać co jest ważne w naszym śnie?


OazaSpokoju
 Share

Recommended Posts

Wielu z nas po zapisaniu swojego snu, patrzy na niego z niedowierzaniem i nie wie od czego zacząć interpretację.

Trudno dać ogólną poradę, zwłaszcza, że każdy człowiek jest inny i jego senny świat wygląda inaczej. Istnieją pewne ogólne reguły, ale są mocno elastyczne i modyfikują się nieco w zależności od śniącego.

 

Przykładowo:

 

a) dwie osoby śnią o zamku – jedna po prostu wie, że jest w zamku i nie wdaje się w szczegóły, nie przygląda niczemu dokładnie i pozwala nieść się akcji, druga śniąc zamek zna jego dokładny plan, widzi kolor cegieł lub kamienia, wzory na gobelinach i szczegóły na zbrojach stojących w korytarzach. Symbol zamku jest uniwersalny ale sposób jego postrzegania już nie. Pierwsza osoba jest zapewne typem intuicyjnym, który nie wnika w szczegóły, a druga doznaniowym, nawykłym do analizowania wielu bodźców. Ich charaktery się różnią, a ważne informacje we śnie będą inaczej przekazywane im obu.

 

B) Dla jednej osoby cyfry we śnie są chaotycznym dodatkiem, nie pamięta ich po przebudzeniu i niewiele dla niej znaczą. Druga obudzi się pamiętając, że dostarczała 4 pizze na ul Nienackiego 31 mieszkania 2, a zapłaty dostała 500 złotych, po czym wydała 5 złotych reszty. Pierwsza będzie szukać ważnych symboli w innych miejscach, druga będzie uważnie obserwować senne liczby.

 

c) Niektórzy ludzie posiadają podświadomość nie pozbawioną poczucia humoru. Mogą otrzymywać informacje zakodowane w dowcipnych kalamburach lub będące złośliwym komentarzem. Carl Gustaw Jung swego czasu narzekał na niereformowalną i nieuprzejmą pacjentkę, która miała problem z zaakceptowaniem faktu, że w rzeczywistości nie jest taką damą za jaką chce uchodzić. Przełom w terapii przyniósł jej sen, w którym udała się na bal. Pani domu przywitała ją, powiedziała, że wszystkie koleżanki już na nią czekają po czym wpuściła naszą damę do salonu, który okazał się oborą pełną krów. Pacjentka wyzwana od krów przeze własną podświadomość wreszcie podjęła pracę nad sobą.

 

d) Sporo naszych symboli sennych odwołuje się do literatury, którą znamy, filmów jakie obejrzeliśmy i hobby jakie posiadamy. Podświadomość gracza w gry sieciowe będzie częściej odwoływać się do kul ognia i smoków, podczas kiedy podświadomość speca od drugiej wojny światowej wybierze raczej czołgi i marynarkę wojenną.

 

e) Jedni śnią w kolorze i zwracają uwagę na jego symbolikę, inni śnią czarno biało, a jeszcze inni uważają, że widzą kolory, ale trudno im przyłapać podświadomość na jakimś rzucającym się w oczy odcieniu. Dla jednej osoby fiolet we śnie będzie oznaką duchowości, tak jak jest to w kościele, gdzie w pewnych okresach kapłani noszą fioletowe szaty, a dla innych kolor ten będzie po prostu jednym z masy kolorów dookoła.

 

f) Na symbole senne bardzo mocno wpływa religia i jej krąg wpływów. Nawet jeżeli jesteś ateistą to dookoła ciebie istnieje katolickie społeczeństwo więc jest całkiem prawdopodobne, że wąż we śnie będzie symbolem seksualnym związanym z grzechem, podczas kiedy wyznawca buddyzmu będzie miał zupełnie inne skojarzenia.

 

g) Wiele symboli jest wieloznacznych, będą one zmieniać swoje znaczenia w zależności od kontekstu. Odwołując się do węża – w historii jest nie tylko symbolem grzechu, ale również mądrości i nieśmiertelności. Czasami wręcz utożsamiany był z Jezusem, ze względu na wielką mądrość właśnie i na to że powstał z martwych (wierzono, że węże nie umierają, ale zrzucając skórę odradzają się).

 

h) U niektórych, symbole będą bardziej mówić o stanie ciała niż duszy. Zależnie od tego jak bardzo jesteśmy z nim związani. Bardziej tożsamy z ciałem będzie sportowiec pracujący nad formą, niż poeta. Bywa, że pojawiające się we śnie znaki są efektem choroby, która już się rozwija, ale jeszcze nie zauważyliśmy tego.

 

i) Sny mogą mówić czasami odwrotnościami – pedanci dla równowagi mogą śnić o fekaliach, a bałaganiarze o układaniu skarpetek.

 

 

Tak więc wyłapywanie sennych symboli ważnych dla naszej interpretacji nie jest łatwe. Warto przyjrzeć się dokładniej sztuce poszukiwania informacji we śnie.

 

ciąg dalszy nastąpi :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trida, zgadza się, ale co by nie powiedzieć, od starożytności po współczesne opracowania, pewne symbole marzeń sennych mają wspólny mianownik. Zwłaszcza te dotyczące mowy naszej podświadomości.

Edited by Elie-1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Trida, zgadza się, ale co by nie powiedzieć, od starożytności po współczesne opracowania, pewne symbole marzeń sennych mają wspólny mianownik. Zwłaszcza te dotyczące mowy naszej podświadomości.[/QUOlokują ich dostęp do podświadomości

Tak więc mowa podświadomości dalej nie nadąża za nowoczesnością i wciąż tkwi w symbolice pisma obrazkowego. Piktogramy są symbolami informacyjnymi i mogłyby usprawnić interpretacje snów lecz wiekowe tradycje blokują ich dostęp do podświadomości i innych stref odpowiedzialnych za senną twórczość. Z pewnością proste symbole nie oddałyby piękna marzeń sennych.

Męczy mnie pytanie: Dlaczego zamiast snów o charakterze filmu nie pojawia się czytelny tekst, skracając tym samym męki interpretatora oraz eliminując błędy źle wybranych elementów ważności? Czas transmisji paru precyzyjnie oddających potrzeby i zalecenia zdań byłby korzystniejszy dla śniącego, bo po co zaśmiecać porę odpoczynku nieczytelnymi hieroglifami sennych dziwadeł?

Link to comment
Share on other sites

Vini 4.55 ... czy Ty dzieciaku spać nie mozesz xD

 

A dlaczego tekstu nie dostaniemy - byłoby za łatwo to raz a dwa - półkula odpowiedzialna za czytanie i odpowiedzialna za snienie nie współgrają ze sobą (tak łopatologicznie)

Link to comment
Share on other sites

Vini 4.55 ... czy Ty dzieciaku spać nie mozesz xD

 

A dlaczego tekstu nie dostaniemy - byłoby za łatwo to raz a dwa - półkula odpowiedzialna za czytanie i odpowiedzialna za snienie nie współgrają ze sobą (tak łopatologicznie)

Dla mnie ezoteryka jest jak ziarenko grochu w łożu...

Mam przez to rozumieć, że we śnie napisy się nie pokazują? A kto i co zaprogramowało symbolikę snów i ich interpretację? Według mnie człowiek często komplikuje i posuwa się za daleko w swobodzie myślenia oraz w poszukiwaniach wyjaśnień rzeczy nieznanych.

Link to comment
Share on other sites

Ja personalnie nie widziałam we śnie nigdy napisu, czasem wiedziałam, że coś jest napisane, ale nigdy nie widziałam samego napisu.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Na symbole senne bardzo mocno wpływa religia i jej krąg wpływów. Nawet jeżeli jesteś ateistą to dookoła ciebie istnieje katolickie społeczeństwo więc jest całkiem prawdopodobne, że wąż we śnie będzie symbolem seksualnym związanym z grzechem, podczas kiedy wyznawca buddyzmu będzie miał zupełnie inne skojarzenia..........:bla:.

Link to comment
Share on other sites

To Freud praktycznie wszystkie symbole kojarzył z seksem.Z pochodzenia był żydem, jednak w swojej praktyce odrzucił wiarę przodków, kierując się raczej racjonalnym myśleniem.W pewnym okresie swojego życia zafascynowany był Scjentyzmem. Scjentyzm

Edited by Elie-1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

W zasadzie macie rację.. ale skąd wiedzieć co znaczyły symbole we śnie.. kierować się religią, uczuciami, preferencjami? czy wszystko razem brac pod uwagę?

Link to comment
Share on other sites

Pewne symbole są wspólne i nie ma tu znaczenia religia czy środowisko. I jak mantrę będę powtarzać - zapisywać swoje sny i analizować z wydarzeniami dnia. Z czasem dochodzi się do własnych skojarzeń.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...