Jump to content
OazaSpokoju

Samochód

Recommended Posts

OazaSpokoju

Samochód – ta metalowa puszka bywa dla wielu wyznacznikiem wartości ich życia oraz ułatwieniem pozwalającym na pojawianie się w niedostępnych piechotą miejscach. W snach pojawia się na wiele sposobów zależnie od podejścia i doświadczeń śniącego.

 

Kierowanie samochodem to kierowanie swoim życiem. Życie ma wiele wspólnego z podróżą, tyle, że przemieszczamy się w nim w czasie nie w przestrzeni. Jeżeli w snach prowadzimy samochody może to oznaczać, że kontrolujemy przebieg swojego życia i przywykliśmy do polegania na tej kontroli. To może być pozytywne, kiedy oznacza, że jesteśmy pewni siebie i mamy plan działania, ale negatywne, kiedy nie wyobrażamy sobie życia poza samochodem. Są ludzie, którzy tak przywykli do auta, że jazda komunikacją miejską w zbudza w nich autentyczny lęk. Nadmiar samochodu w snach przy jednoczesnym braku występowania komunikacji miejskiej lub większych skupisk ludzi może świadczyć o utracie kontaktu ze społeczeństwem i poczuciu wyobcowania lub zagrożenia.

 

Podróż samochodem w położone bardzo blisko miejsca, może oznaczać skłonność do dróg na skróty i obawę przed podjęciem wysiłku, czasem lęk przed wpuszczeniem innych ludzi do swojego życia, albo przesadzanie i widzenie niepotrzebnych trudności.

 

Jeżeli często samotnie podróżujemy samochodem w snach może to oznaczać, że z jakiegoś powodu nie przepadamy za towarzystwem ludzi. Głównie dlatego, że nie da się ich kontrolować i mogą stanowić źródło potencjalnych nieprzyjemności. Na jawie samochód jest nie tylko środkiem transportu, ale też ochroną przed upałem, ludzkim towarzystwem i w ogóle światem zewnętrznym.

 

Utkwienie w korkach – zastój w rozwoju, być może spowodowany naszymi zbyt dużymi wymaganiami, albo zbyt dużą ilością naszej energii, zatrzymanej w jakiś niepotrzebnych nam konstrukcjach psychicznych. Każdy kto widział korek wie, że 90% zakorkowanych siedzi w swoich autach samemu, bezpieczni od ludzi, ale niezdolni do wyrwania się z systemu. Często mamy tendencje do nadmiaru kontroli, który to nadmiar nie pozwala nam ruszyć się z miejsca. Przypomina to zbieganie po schodach przy jednoczesnym zastanawianiu się jak zbiegamy. Niewykonalne. Sporo ludzi będzie znosić z honorem i wyrazem urażonej godności na twarzy codzienne, dwugodzinne stanie w korkach, ponieważ zapłacili masę pieniędzy za klimatyzację, dodatkowe basy i poduszkę powietrzną, więc teraz będą z tego korzystać, żeby nawet mieli oszaleć. Stanie w korkach we śnie może sugerować, że utkwiliśmy w jakiejś niefunkcjonującej strukturze, ale boimy się ją zmienić, bo długo tę strukturę budowaliśmy i teraz nam jej szkoda porzucić.

 

Brak paliwa może oznaczać utratę sił lub konieczność zmiany kierunku rozwoju, przestawienie się z łatwiejszej ścieżki na trudniejszą.

 

Utrata panowania nad kierownicą może być znakiem, że nasza kontrola nad życiem chwieje się, a wypadek może oznaczać, że nasz życiowy plan zupełnie się zawalił albo, że możliwość jego zawalenia jest na liście naszych największych obaw. Np. rodzice dorastających dzieci mogą obawiać się, że ich pociechy znajdą sobie kogoś nieodpowiedniego, wyprowadzą się, nie pójdą na wymarzone (przez rodziców) studia i nie będą chcieli pracy w księgowości, a zamiast tego postanowią ruszyć w trasę koncertową po Węgrzech.

 

Rozbicie cudzego samochodu może sugerować poczucie sprawienia komuś zawodu i niepodołanie jakiemuś zadaniu.

 

Samochód tonący może sugerować, że coś w naszym życiu co miało dać nam wolność i komfort zamieniło się w pułapkę.

 

Czarny samochód jadący za nami/próbujący nas porwać jest klasycznym przykładem koszmaru. Za czasów komuny czarną Wołgą straszono dzieci. Takimi samochodami poruszały się tajne służby i faktycznie porywały one ludzi raz na jakiś czas. Do tej pory pokutują urban legendy o samochodach z przyciemnionymi szybami, które mogą cię porwać, albo jeździ nimi diabeł. We śnie może to oznaczać obawę przed ingerencją nieznanego w nasze życie. Przez nieznane można rozumieć wszelkie niebezpieczeństwa, ale też kontakty z własna nieświadomością.

 

Nieudane próby prowadzenia samochodu we śnie (jeżeli nie jesteśmy na jawie antytalentem w tej dziedzinie) mogą oznaczać brak pewności siebie i obawę przed wzięciem na siebie odpowiedzialności za swoje życie. Lęk przed konsekwencjami podejmowanych decyzji. Podobnie - jeżeli śni nam się, że ktoś wozi nas, a sami nie prowadzimy samochodu rzadko albo wcale. Często kierowca z naszego snu jest osobą, która podejmuje za nas decyzje na jawie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

×
×
  • Create New...