Jump to content

Bazylia - niechaj twoje bóle i niedola miną


Guest Asmic
 Share

Recommended Posts

bazylia-ma%25C5%2582a.jpg

Bazylia była uprawiana przez człowieka od bardzo dawna jeszcze zanim powstało ezoforum, zanim zacząłem chodzić a nawet długo przed wzbiciem się pierwszego samolotu w przestworza :buja_w_oblokach_na: tak tak zapiski podają, że pierwsze uprawy bazylii sięgają aż 5 tys. lat (to straszne jak stara musi być natura :D ) w bardzo starożytnych Indiach (tam gdzie słonie jeżdżą po ulicach) i Persji (znanej z pieknych dziewczyn, z podmalowanym okiem na czarno^^) a także Afryce. Przywędrowała do nas w IV w. p.n.e. za sprawą żołnierzy Aleksandra Wielkiego, którzy przywieźli ją wracając z kampanii i potem kupców korzennych, do Polski trafiła prawdopodobnie z Włoch(na cieście peperoni i pysznym spagetti Bolognese).

Roślina ta jest bardzo związana z tajemną wiedzą, medycyną, kuchnią i religią. Uważana była za zioło chroniące duszę, była źródłem siły i antidotum na zmęczenie, mało tego bazylia była skutecznym środkiem na czarownice. Chroni ludzi przed ubóstwem i pomaga tym, którzy są w potrzebie i nędzy a noszenie listka w portfelu przyciąga pieniążki :)

W greckim kościele prawosławnym służy do przygotowania wody święconej(teraz już wiemy dlaczego tak pachnie).

 

Zastosowanie i działanie:

Nie będę pisać z czym ją najlepiej przyprawiać i nic o kuchni nie napiszę bo tego jest od groma i skupie się tutaj na samym zielu, uprawie i właściwościach.

Bazylia jest świetną przyprawą w postaci świeżej, ale także suszonej, bardzo zaostrza apetyt i poprawia trawienie, unikniemy też wzdęć i pozbędziemy się niestrawności. Ja ze świeżych liści często sporządzam sobie herbatkę, która bardzo uspokaja i eliminuje stres, na stres dobre jest też żucie świeżych liści, jednak najlepszym zabójcą stresu jest olejek eteryczny z bazylii o którym dowiesz się więcej: tutaj

Napar również jest stosowany jako zamiennik herbaty podczas przeziębienia, ponieważ ma działanie antybakteryjne pomaga oczyścić górne drogi oddechowe. Taka mikstura świetnie „zbija” gorączkę oraz przydaje się jako płukanka do wyleczenia infekcji gardła. Zioło to stosowane jest też przy różnego rodzaju bólach, migrenie a w postaci toniku(uwaga moje drogie panie) pomaga usunąć negatywne zmiany na skórze.

Działań zbawiennych dla naszego ciała i organizmu jest wiele dlatego wymieniłem tylko te najistotniejsze i jeśli przyjdzie wam coś do głowy to napiszcie na co bazylia jest jeszcze dobra, podzielcie się z nami waszą wiedzą.

 

Bazylia jest bardzo docenianym ziołem w kuchni i medycynie na całym świecie, każdy szanujący się zielarz powinien ją mieć w swoich zbiorach drogocennych ziół, ale niekoniecznie tylko zielarze. Każda Pani Domu powinna mieć swoją doniczkę bazylii na parapecie.

Życzę wszystkim smacznego!

 

Uprawa bazylii:

Nie tajemnicą jest, że do uprawy tego ziółka będzie potrzebne nasłonecznione miejsce, gdyż ono wręcz kocha słoneczko. Wbrew pozorom uprawa bazylii jest bardzo prosta a za dobre traktowanie roślinka odwdzięczy nam się niemałym zbiorem i przyjemnym zapachem. Można ją uprawiać w ogrodzie lub na parapecie.

Podłoże – Powinna być to ziemia lekko kwaśna, porządnie spulchniona oraz bogata w składniki pokarmowe.

Podlewanie – Podlewamy zioło solidnie, ale nie przelewamy, żeby nie doprowadzić do gnicia korzeni, z doświadczenia wiem, że korzenie są bardzo cienkie i słabe dlatego trzeba na to zwrócić uwagę. Podlewając zioło nie można go moczyć, dlatego nie należy podlewać rośliny z góry.

Rozmnażanie - Nasiona wysiewamy do doniczek lub skrzynek balkonowych na przełomie marca i kwietnia. Do gruntu natomiast sadzimy bazylię po piętnastym maja.

Kwitnienie – Bazylia kwitnie w lipcu i pierwszych dniach sierpnia. W okresie kwitnienia zbieramy bazylię, w momencie, gdy połowa kwiatów rosnących na głównym pędzie już zakwitła. Ucinając zioło zostawiamy parę liści na dole rośliny, kilka centymetrów od ziemi. Z kącików tych liści wyrosną nowe łodygi i dzięki temu będzie można raz jeszcze dokonać zbioru, na początku jesieni przed nastaniem przymrozków. Pojawiające się pąki kwiatowe od razu usuwamy, gdyż wytwarzanie nasion mocno osłabia bazylię.

 

Źródła: internet

Link to comment
Share on other sites

Magiczne Działanie Bazyli :)

Dodaje się ją do miłosnych woreczków i kadzideł. Jak i natarcie się świeżymi liśćmi daje efekt przyciągania płci przeciwnej.

Bazylia przynosi też szczęście i pieniądze osobą jakie noszą jej liście w kieszeni, jak również wręczano ją jako prezent osobą które co się wprowadziły do domu aby przynosiła im szczęście.

Używa się ją również do przyciągnięcia klientów do biznesu, w tym celu trzeba położyć liść świeżej Bazyli blisko kasy.

Działa ochronnie, można suszoną bazylią posypywać podłogę gdyż oddala ona złe moce. Można też ją niekiedy położyć w rogach pokoju to też zapewnia ochronę. Dodawano ją również do kąpieli oczyszczających.

  • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

Taka mikstura świetnie „zbija” gorączkę oraz przydaje się jako płukanka do wyleczenia infekcji gardła.

 

Teoretyczne tak - praktycznie są o wiele lepsze zioła na tego typu sprawy i bazylia w tym względzie spada na dalszy plan.

 

Bazylię najczęściej stosuje się w schorzeniach układu pokarmowego (najczęściej atonia jelit i powodowane tym problemy np. wzdęcia), poza tym ma tez działanie przeciwpasożytnicze (m.in. na glistę ludzką i lamblię). Oprócz tego stosuje się ją też w przypadku problemów z ilością pokarmu u kobiet karmiących piesią.

 

Bazylia jest dobra na wiele rzeczy, ale niestety działa dość słabo, więc obecnie nie stosuje się jej jako samodzielne zioło. Nad takim zastosowaniem można się ewentualnie zastanowić u dzieci i osób starszych w przypadku niewielkich dolegliwości. Obecnie jest stosowana głównie jako przyprawa, ewentualnie dodaje się ją do mieszanek jako zioło pomocnicze.

 

Przy okazji - świetnie odstrasza komary.

 

Jak i natarcie się świeżymi liśćmi daje efekt przyciągania płci przeciwnej.

 

O tak, szczególnie latem :cfaniak: Polecałbym jeszcze zjedzenie przed cebuli, czosnku albo brokułów. Przy odrobinie szczęścia efekt będzie zaiste murowany ^^ (wtajemniczeni wiedzą o co chodzi)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...