Skocz do zawartości

Studio Astropsychologii - Stewia - Barbara Simonsohn


julenka

Rekomendowane odpowiedzi

c2520b27538f.jpg

 

 

Dzięki uprzejmości EZOFORUM oraz wydawnictwa STUDIO ASTROPSYCHOLOGII, mam przyjemność zrecenzować książkę pt „Stewia”- Barbary Simonsohn (Urodziła się w 1954 roku, skończyła studia jako dyplomowany politolog. Dopiero po latach zaczęła interesować się biologicznym rolnictwem i ogrodnictwem. Od ponad 20 lat interesuje się odżywianiem. Jest nauczycielem reiki i prowadzi na terenie Niemiec, Szwajcarii, Austrii, USA i Wysp Kanaryjskich wykłady oraz seminaria dotyczące tej prostej i skutecznej techniki. Poza tym prowadzi ona seminaria min. na temat terapii w przypadku acydozy, „pięciu rytuałów tybetańskich” i jogi. Publikuje artykuły w licznych czasopismach oraz jest autorką wielu ciekawych książek.).

 

Barbara napisała tą książkę z nadzieją, że więcej ludzi (głównie z Europy) pozna znaczenie rośliny o nazwie stewia oraz, że lektura przyczyni się do wzrostu popytu na stewię, do tego stopnia, aby również politycy musieli to pod uwagę i jeszcze raz przemyśleć ten temat.

 

Autorka opisuje czytelnikowi dokładnie stewię.

 

Możemy dowiedzieć się o niej min. takich informacji:

-> stewia to dokładniej stewia rebaudiana Bartoni (jeszcze inna nazwa to miodowy liść)

-> to mała bylina pochodząca z Ameryki Południowej (ojczyzną stewii jest Paragwaj)

-> występuję w północno-wschodnim Paragwaju oraz na obszarach granicznych w Brazylii

-> kwitnie ona na piaszczystych glebach wyżyny i rośnie do 1 metra wysokości

-> uprawiana przede wszystkim w okolicach Sao Paulo

-> od stuleci Indianie paragwajscy i brazylijscy używali stewii jako środka słodzącego i lekarstwa jeszcze w epoce prekolumbijskiej

-> została odkryta w 1887 roku przez południowoamerykańskiego przyrodnika

-> jest zdrowa i stanowi naturalną alternatywę dla cukru i słodzika

-> nie zawiera kalorii

-> liść stewii w zależności od gleby i klimatu jest od 10 do 30 razy słodszy od cukru, ale nie ma kalorii, a ekstrakty ze słodkich części mogą uzyskać nawet 400- krotnie wyższą słodkość niż cukier rafinowany

-> jest znana na całym świecie (od wielu dekad stosowana przez ok 165 milionów ludzi)

-> liczne badania udowodniły nieszkodliwość stewii na zdrowie człowieka

-> w Japonii stewia opanowała już ok 40% rynku substancji słodzących i jest stosowana przy produkcji różnego rodzaju żywności

-> produkty ze stewii jako środek spożywczy nie są dopuszczone na rynek europejski, a w USA można ją sprzedawać tylko jako środek uzupełniający dietę żywieniową, bez wskazywania na jej słodkość (glikozyd stewiowy od września 2009 roku ma na terenie USA status GRAS- zasadniczo uważany za bezpieczny)

-> jest polecana przez ludzi, którzy mają świadomość zdrowego stylu życia

 

Barbara opisuje w książce trudności z wprowadzeniem stewii na teren Unii Europejskiej (Pomimo wielu lat starań, pozytywnych wyników badań oraz przeznaczenia środków finansowych przez UE na stwierdzenie jakie są możliwości upraw stewii w Europie- rezultaty przekroczyły najśmielsze oczekiwania-> cztery zbiory do roku, wyższy stopień słodkości niż w Paragwaju.). Narzeka na niezdrową i niesprawiedliwą konkurencje (przeciw wprowadzeniu stewii) firm produkujących np. sztuczne słodziki. Ma nadzieję na lepszą kontrolę jakości np. pod względem możliwej zawartości pestycydów lub przydatności do spożycia. Przedstawia też jak wygląda sytuacja stewii (również prawna) w wybranych krajach świata np. w USA, Japonii- opisuje także sytuację prawną w Europie: Szwajcaria, Belgia, Niemcy.

 

W książce możemy przeczytać też informacje m.in. jeszcze na takie tematy jak:

x zalety stewii

x składniki i ich znaczenie

x domowa uprawa stewii

x wskazówki dotyczące komercyjnej uprawy stewii

x produkty ze stewii do kupienia i samodzielnego zrobienia

x słodycz i miłość dla wielu jest tym samym

x badania nad stewią

x bezpieczeństwo stosowania liści stewii

x międzynarodowe projekty dotyczące stewii

x stewia jako lek w medycynie ludowej

x stewia jako kosmetyk i pomoc w problemach ze skórą

x przepisy

x stewia od A do

x organizacje promujące stewię

 

Autorka uświadamia nas jak niezdrowy może być zwykły cukier oraz słodzik. Rozprawia się z mitami o zdrowym brązowym cukrze, słodzikach ze sklepu ze zdrową żywnością oraz miodem.

 

Stewia wykorzystywana jest w żywieniu, w kosmetologii, a także łagodzi problemy zdrowotne. Pomaga w dolegliwościach/chorobach takich jak:

* Acydoza/przekwaszanie

* Alkoholizm

* Arterioskleroza

* Candida, grzybica

* Choroby skóry

* Ciśnienie krwi (wysokie)

* Cukrzyca

* Depresje, nerwy

* Dobre samopoczucie, miłość [poprawa]

* Dolegliwości związane z przekwitaniem

* Kręgosłup

* Leczenie ran

* Nadwaga

* Niedocukrzenie

* Problemy z sercem

* Problemy z zębami

* Przeziębienia, grypa

* Skóra, kosmetyki

* Uzależnienie

* Uzależnienie od nikotyny

* Użądlenia owadów

* Wahania nastroju

* Wątroba

* Włosy

* Zaparcia

* Zranienia, oparzenia

* Żołądek, mdłości

 

W książce znajdziemy wiele ciekawych i zapewne pysznych przepisów z dodatkiem stewii takich jak:

- herbaty ze stewią

- soki z dodatkiem stewii

- kremy i sosy

- śniadania

- obiady

- ciasta ze stewią

- zdrowe łakocie

- budynie, kompoty, dania z twarożkiem

- lody

- sałatki owocowe

- napoje

- marmolady ze stewią

 

W lekturze zawarte jest ostrzeżenie z którego wynika, że autorka oraz wydawnictwo nie ponoszą odpowiedzialności za (ewentualne) szkody jakiegokolwiek rodzaju, które powstaną w wyniku zastosowania wskazówek w niniejszej książce. Poza tym wszelkie informacje i ćwiczenia w niej przedstawione zostały dobrane ze szczególną i są rozpowszechniane zgodnie z najlepszą wiedzą i zamiarami.

 

Podsumowując ta książka ma na celu przekonać czytelnika do zdrowej naturalnej alternatywy, dla cukru i słodziku, jaką jest stewia. Ma pokazać jak bardzo szkodliwy dla zdrowia jest przemysł cukrowniczy i produkujący słodziki.

 

Lektura ma nas przekonać do zdrowego odżywiania się , zdrowszego stylu życia jak również ma nam dać naturalny „lek” na nasze dolegliwości zdrowotne. Pokazuje, że zdrowa słodycz też pomaga w poprawie naszego samopoczucia.

 

Książka od strony wizualnej dobra, wysoka jakość papieru, wyraźne litery, każdy temat zaznaczony większą czcionką, czarno-białe ilustracje. Okładka miękka, tytuł poprzez większą i bardziej ozdobną czcionkę rzuca się w oczy. Kolorystyka (biel, zieleń i żółć) jest ciepła i zauważalna dla oka. Cukier i roślina na pierwszym planie daje sygnał czytelnikowi, że będzie to tematyka min. zdrowego odżywiania.

 

Jest to moja pierwsza recenzja książki o takiej tematyce. Jednak muszę przyznać, iż nabyłam sporo ważnych i ciekawych informacji dotyczących tej kwestii.

Ja osobiście wykorzystałabym zarówno przepisy oraz (stewię) w łagodzeniu dolegliwości np. żołądkowych. Trochę jednak powstrzymuje mnie to, że Unia Europejska jeszcze jej nie zatwierdziła na swym terenie więc poczekam na dalszy ciąg wydarzeń. Mój styl odżywiania jest daleki od ideału, pomimo szczupłej sylwetki, kocham słodkości więc jeżeli UE zaakceptuje w przyszłości stewię to ja chętnie dam się namówić na jej wypróbowanie.

Co do wiarygodności w to co pisze autorka... ehhh szczerze to nie wiem co sądzić o tym. Opisuje bardzo dokładnie stewię i jej zalety, jednak z wykształcenia nie jest biologiem oraz sama osobiście *nie wykonywała badań. Poza tym teoria o zablokowaniu wejścia stewii na teren UE i USA przez firmy produkujące słodziki, jak dla mnie ma tylko częściowe tłumaczenie... Ja się nie znam zbytnio na tej tematyce, ale jak to się mówi „każdy kij ma dwa końce”. Myślę, że stewia ma duże szanse na zaistnienie i powodzenie jednak moim zdaniem w książce jej zastosowanie i zalety są trochę „przesłodzone”... Mimo to potrafi Barbara zaciekawić i zachęcić czytelnika to spróbowania tej rośliny.

 

Jestem zadowolona z tej lektury i uważam, że jest warta swej ceny.

 

Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym tą książkę.

 

Ogólne informacje o książce:

 

- Wydawnictwo: Studio Astropsychologii

- Wydanie: I

- Format: 145x205

- Rok wydania: 2013

- Liczba stron: 236

- Oprawa: miękka

 

Daję tej książce 8/10. Minus jest taki, że jest klejona, poza tym dla mnie trochę ciężka tematyka (ale oczywiście polecam wszystkim, którzy lubią dziedzinę zdrowego stylu życia). Mimo to uważam, że warto ją przeczytać.

 

Dziękuję EZOFORUM oraz wydawnictwu STUDIO ASTROPSYCHOLOGII za możliwość zrecenzowania tej lektury i poznania, jak dla mnie, nowej tematyki.

 

Pozdrawiam serdecznie- julenka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...