Jump to content

Lawenda goi, koi i uspokaja


Guest Asmic

Recommended Posts

images?q=tbn:ANd9GcQQRQAZzep-XbabEyattFuo_3WR1fpyIKPnItUqJGBK1e7mQYHp

 

Lawenda kto nie zna tego zapachu? Już jako dzieci mieliście z nim do czynienia gdy mamusia wkładała wam wkładkę lawendową do szafki z ubraniami i mówiła, że dzięki temu odstraszymy żarłoczne potwory ze skrzydełkami, które nie zjedzą wam waszych ubrań. Zazwyczaj myśleliście wtedy sobie (mamo dorośnij ^^).

Lawenda prawdopodobnie pochodzi gdzieś z dawnego państwa Persji(ja również tak myślę, ponieważ lubi suchą glebę i dużo słońca oraz zbocza gór)jednak potem została przeniesiona do regionu Morza Śródziemnego na kuniach przez notabli i żołnierzy rzymskich, którzy mieli w zwyczaju potem wożenia lawendy do podbitych prowincji m.in. Wielka Brytania zawdzięcza im sprowadzenia tego zioła na ich wyspe. :) Lawendowymi koneserami byli Rzymianie, którzy lubowali się w kąpielach z dodatkiem tego aromatycznego zioła, również w charakterze przypraw dodawali ją do przypraw ze względu na zapach.

Słynne francuskie pola lawendy mają swój początek w XVII wieku, kiedy to rozkwitał przemysł perfumeryjny – od tego czasu Prowansja zachwyca swoimi uprawami. W Polsce zawitała wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa za co bóg zapłać :D

 

Właściwości lecznicze:

Największą popularność lawenda zdobyła gdy zauważono, że usuwa zmęczenie i relaksuje od tamtego czasu lawenda stała się tak popularna, że zaczęto masowo hodować ją w ziołowych ogrodach i farmach. Potem jednak głównie hodowano ją ze względu na właściwości odstraszające drobne owady (mole, muchy, komary).

Oprócz tego lawenda nadaje przyjemny zapach domostwu i wierzono, że chroni przed chorobami zakaźnymi.

Lawenda pomaga ukoić nerwusów, ponieważ wspomaga układ nerwowy zwłaszcza w takich przypadkach jak nerwica czy napady paniki.

Kąpiel lawendowa, którą tak ukochali Rzymianie, delikatnie drażni skórę i może wywoływać lekkie zaczerwienienie (powoduje rozszerzenie naczyń włosowatych), uspokaja i niszczy drobnoustroje.

Bardzo popularne wśród pań są teraz kąpiele oraz masaże lawendowe, które bardzo relaksują nasz umysł i skórę. Bardzo polecane po długiej i stresującej pracy, to chyba najlepsze co możesz zrobić dla swojego ciała i zdrowia. A jesli nie możesz zasnąć to lawenda bardzo Ci w tym pomoże, ponieważ jest stosowana przy problemach z zasypianiem.

 

Uwaga! Przeciwwskazania i działania niepożądane

Przy miejscowym stosowaniu lawenda może powodować podrażnienia skórne.

Ziela tej rośliny nie powinny stosować osoby cierpiące na chorobę wrzodową.

Nie powinny go również spożywać osoby ze schorzeniami nerek i wątroby.

Nadmierne dawki olejku lawendowego mogą powodować podrażnienia pęcherzyków płucnych i nerek oraz pojawienie się stanu zapalnego błony śluzowej żołądka i jelit. Ponadto olejek ten silnie pobudza macicę, dlatego należy bardzo ostrożnie stosować go podczas ciąży.

 

Olejek lawendowy:

Chyba najbardziej znany jest olejek lawendowy, który ma bardzo mocne właściwości bakteriobójcze. pomocny jest w łagodzeniu dolegliwości związanych z ukąszeniami owadów i oparzeń słonecznych. Nacieranie olejkiem może też przyspieszyć ustąpienie przeziębienia oraz bóli mięśniowych. Okłady z olejku lawendowego niosą ulgę cierpiącym na nerwobóle, wspiera też leczenie przewlekłych bólów gośccowych czy bólom stawowym. Napary z olejku lawendowego działają podobnie do eukaliptusa – oczyszczają górne drogi oddechowe (można sobie zrobić lawendową parówkę, gdy mamy zapalenie gardła!) i działają korzystnie nawet w przypadku chorób płuc. Aromatyczne olejki lawendowe dość łatwo wydalają się z organizmu.

Należy wziąć pod uwagę, że działanie olejku lawendowego jest dużo mocniejsze – trzeba uważać, żeby nie przedawkować! Zbyt duża dawka olejku lawendowego może podrażnić skórę, drogi oddechowe czy żołądek - co dość logiczne, że we wszystkim trzeba mieć umiar :)

 

Magia Zioła:

Suszoną lawendą możemy okadzać pomieszczenie sprawiając ze oczyścimy je z negatywnych energii co zapewni spokój w domu. Suszoną lawendę możemy zaszyć w woreczkach i nosić przy sobie (najlepiej na sercu), co przyciągnie do nas miłość. Tak sobie pomyślałem, że skoro tak silnie uspokaja i relaksuje to byłaby dobrą podstawą do medytacji i oobe, ponieważ wnosi spokoj i opanowanie do umysłu oraz podwyższa koncentracje. Pobudza także zdolności jasnowidzenia oraz stosuje się ją przy oczyszczeniach także eterycznych.

 

Wymagania lawendy

Wszystkie gatunki i odmiany lubią słoneczne stanowisko (pełne słońce) i lekką, dobrze zdrenowaną, zasadową glebę (pH 6,5 - 7,5), niezbyt zasobną. Jeśli jest gliniasta, lawendzie może to zaszkodzić. Podłoże należy więc przed sadzeniem rozluźnić, przekopując z piaskiem i dobrze przegniłym kompostem. Dobry będzie południowy lub zachodni stok.

Pamiętajmy koniecznie o odchwaszczeniu terenu, bo lawenda nie znosi konkurencji agresywnych chwastów. Jej łodygi i liście posadzone w dużym zagęszczeniu, mogą zagniwać i zamierać. Roślina wymaga bowiem dobrej cyrkulacji powietrza.

Z tego też powodu nie sadźmy jej w zaniżeniu. Jeśli nie mamy skarpy, należy usypać podwyższoną rabatę i dopiero posadzić lawendę. Nie wolno zakopać roślin za głęboko. Poziom sadzenia utrzymujemy taki, na jakim rosła w doniczce. Jeśli po posadzeniu jest sucha pogoda, przez początkowy czas powinniśmy regularnie nawadniać krzewy lawendy, ale pamiętajmy - nie zraszamy wodą po liściach. Wodę trzeba dostarczać bezpośrednio w korzenie, odpowiednio zmniejszając strumień z węża.

Lawenda w doniczkach i korytkach wymaga więcej podlewania, a właściwie częściej ale skąpo. Spowodowane to jest minimalnym lub brakiem dostępu do wody z opadów atmosferycznych

 

Te małe krzewinki są bardzo łatwe w pielęgnacji pod warunkiem, że spełnimy ich wymagania.

Lawenda nie lubi: nadmiaru wody, cienia, zraszania szczególnie wieczorem, wysuszających wiatrów, zimna, nadmiaru nawozów

Lawenda uwielbia : suchą glebę, słońce

 

Pozostałych rzeczy takich jak przycinanie, uprawa, rozmnażanie, pielęgnacja i kompozycje (czyli porady dla ogrodnika) znajdziecie pod tym adresem Lawenda - uprawa, cięcie i kompozycje - Ogrodowisko

 

Źródła:

Wielgosz T., Wielka księga ziół polskich, Wydawnictwo Elipsa, Poznań.

Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie

horoskop - magiczne zastosowania

Link to post
Share on other sites

Lawenda używana do spalania ma dość specyficzny zapach i nie każdemu on musi się podobać.

Olejek lawendowy w połączeniu z miętowym pozytywnie wpływa na bóle głowy. To samo tyczy się naparów z lawendy ale nie mogą być zbyt mocne.

Link to post
Share on other sites

Lawenda ma wiele zastosowań, ale niestety w przypadku wielu z nich działa relatywnie słabo, więc przegrywa z innymi ziołami.

 

Preparaty z kwiatów mają działanie słabo moczopędne, kojące, wykrztuśne i moczopędne.

Kwiaty w połączeniu z rumiankiem można stosować w czasie grypy i bronchitu. W połączeniu z bzem i nagietkiem może się okazać pomocna w łagodnym zbijaniu gorączki, która pojawia się w przebiegu chorób infekcyjnych i reumatycznych. Dawniej lawendzie przypisywano szereg różnych działań - miała chronić przed udarem, leczyć 'porywy namiętności', pomagać w stanach zapalnych jamy ustnej, ułatwiać poród, stosowano ją także w leczeniu epilepsji. Lawenda miała tez wzmacniać neurotyczne, łatwo poddające się uczuciom i często mdlejące niewiasty.

 

O wiele większe zastosowanie ma obecnie olejek lawendowy - stosuje się go zarówno wewnętrznie (po rozpuszczeniu w wodzie z talkiem lub bez, w oleju, alkoholu lub miodzie) jak i zewnętrznie. Niektórzy smarują nim klatkę piersiową u osób z infekcjami górnych dróg oddechowych, z zapaleniami oskrzeli i płuc, a także u astmatyków. Dawniej olejek (zmieszany z olejem) był doskonałym remedium na wszy.

 

Okłady z olejku lawendowego niosą ulgę cierpiącym na nerwobóle, wspiera też leczenie przewlekłych bólów gośccowych czy bólom stawowym.

 

Na nerwobóle jak najbardziej, zwłaszcza zmieszany z alkoholem. Daje całkiem niezłe wyniki np. w leczeniu rwy kulszowej. Bóle stawowe (zwłaszcza reumatyczne) to już inna historia - lawenda działa tu słabo, są o wiele lepsze środki. Niektórzy w ogóle nie polecają takiego użycia, między innymi ze względu na występujące przekrwienie skóry.

 

W przypadku nerwobóli skuteczne są też ciepłe napary z kwiatów lawendy i rumianku.

 

myślisz, że pomogło by mi to z przesuszona cerą?

 

Pomogłoby, możesz spróbować.

 

Uważa się, iż olejek pomocny jest również przy nieregularnym cyklu i problemach menopauzy).

 

Jeśli nieregularność ma podłoże nerwowe to i owszem. W pozostałych przypadkach nie bardzo.

Olejek stosowano za to w celu pobudzenia laktacji - matki wcierały go w gruczoły sutkowe z pominięciem brodawek.

 

Olejek lawendowy uważany jest za najbezpieczniejszy i najbardziej wartościowy olejek eteryczny stosowany w aromaterapii.

 

Nie wiem jak olejek ,który może spowodować konwulsje i zgon można uważać za najbezpieczniejszy. Jak widać ludzie mają różne opinie w tej kwestii ;)

 

Co do magicznego zastosowania lawendy:

Lawenda miała sprowadzać miłość i dawać szczęsliwe pożycie małżeńskie. Wierzono, że zastosowanie tego ziela na mężach sprawi, że będą lepiej traktować swoje żony. Miała tez chronić przed przemocą domową. Lawendę kojarzono z czystością, cnotą i Matką Boską. Stosowano ją więc do rytuałów oczyszczających wszelkiej maści, zwłaszcza w połączeniu z rumiankiem. W połączeniu z rozmarynem miała chronic kobiety przez cielesnymi żądzami i ułatwić im zachowanie cnoty do ślubu. Była z tym związana pewna legenda - ponoć Bóg po wygnaniu Adama i Ewy dał im między innymi właśnie rozmaryn i lawendę. Rozmaryn miał zachować w czystości ich dusze, a lawenda ukoić ból po wygnaniu z raju.

Lawendę stosowano także w celu zesłania konkretnych snów, a także po to, aby przywołać wizje i duchy.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...
Guest befimaka
Lawenda pomaga ukoić nerwusków, ponieważ wspomaga układ nerwowy zwłaszcza w takich przypadkach jak nerwica czy napady paniki.

 

Piorąc kocie legowiska używam do płukania płynu lawendowego, gdyż lawenda wpływa kojąco na niespokojne i znerwicowane koty. :)

Link to post
Share on other sites
  • Ismer changed the title to Lawenda goi, koi i uspokaja
  • Administrator
Ismer

Lawenda – Lavandula, z rodziny wargowych = jasnotowatych – Labiatae = Lamiaceae jest źródłem kwiatu – Flos Lavandulae oraz olejku eterycznego – Aetheroleum Lavandulae. Kwiat zawiera 1.5 do  3% olejku eterycznego oraz około 12% fenolokwasów, ponadto triterpeny (kwas ursolowy, oleanolowy), kumaryny, antocyjany, garbniki, fitosterole i flawonoidy. Surowiec jest pozyskiwany najczęściej z gatunku Lavandula angustifolia Miller i Lavandula intermedia Loisel.

Olejek zawiera octan linalylu (linalyl acetate) 25-46%, linalol (linalool) 20-45%, terpinen-4-ol 1,2-6%, octan lawendulylu (lavendulyl acetate) >1%, ponadto 1,8-cineol < 2,%%, 3-oktanon <2,%, kamfor = camphor <1,2%, limonen <1%, terpineol <2%.

Gatunek Lavandula latifolia Medic.& Vill. zawiera 0,5-1% olejku eterycznego i ma podobne własciwości lecznicze.

Lecznicza jest także hybryda Lavandula angustifolia x Lavandula latifolia. Olejek jest bogaty w octan linalolu do 60% (poprawnie octan linalylu = linalyl acetate) i linalool = linalol (do 30%), ponadto octan lavandulylu (lavandulyl acetate), terpinen-1-ol-4, 1,8-cineol, kamforę, beta-felandren, alfa-tujen, n-heksanal, n-heptanal, ketony (metylo-amylowy, etylo-amylowy) i in.

W surowcu obecny jest kwas kapronowy - caproic acid, kwas propionowy, kwas p-kumarowy i kwas izobutyrowy, które nadają dodatkowy zapach. Spośród seskwiterpenów występuja kariofilen i kadinen.

 

Wg FP VI jest to surowiec o działaniu uspokajającym, którego dawki oficjalne wynoszą: doustnie w naparach dawka jednorazowa 1 g, dobowa 3 g. Co to oznacza? 1 g kwiatów lawendy należy zaparzyć w filiżance lub szklance wrzącej wody i wypić jednorazowo. Taki napar sporządzać i pić 2-3 razy dziennie.

 

Działanie fitofarmakologiczne:

uspokajające, nasenne, rozluźniające psychicznie, przeciwdrgawkowe (działanie przeciwpadaczkowe) ; pobudzające na trawienie i wydzielane soków trawiennych, antyseptyczne, przeciwwzdęciowe. Działa również rozkurczowo, żółciopędnie, moczopędnie, mlekopędnie, pobudzająco na miesiączkowanie. W większych dawkach działa narkotyczne, podobne do wodzianu chloralu, szczególnie wyciągi alkoholowe.

 

Wskazania:

bezsenność, stany stresowe napięcie przedmiesiączkowe, nadmierne podniecenie nerwowe, zaburzenia trawienne, skurcze jelit i żołądka, wzdęcia, zaburzenia nerwowe w okresie po- i przekwitania, wspomagające leczenie padaczki. Choroby skóry bakteryjne i łojotokowe.

 

Olejek lawendowy – Oleum Lavandulae działa uspokajająco, przeciwbólowo, odkażająco i przeciwstresowo.

Zastosowany na skórę: przeciwzapalnie, antyseptycznie, dezodorująco. Zapobiega cellulitis i wspomaga leczenie rozstępów oraz trądziku.
Wodne i alkoholowe wyciągi z lawendy hamują rozwój bakterii i grzybów. Działają rozkurczowo i przeciwfermentacyjnie.

Alkoholowy roztwór olejku, napar lawendowy dobrze odkażają skórę, poprawiają krążenie krwi, zmniejszają łojotok i przyspieszają gojenie krostek i grudek przy zapaleniu łojotokowym, zapaleniu mieszków włosowych i trądziku.

Olejek i nalewka z lawendy wcierane miejscowo hamują rozwój drobnoustrojów, przyspieszają gojenie ran i oparzeń. 
Olejek eteryczny lawendowy hamuje namnażanie się:  Bacillus subtilis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae,  Mycobacterium chelonae,  M.  fortuitum, M. kansasii, M. marinum, M. scrofulaceum oraz Psoroptes cuniculi.

 

Olejek lawendowy [klasy terapeutycznej] można zażywać 2-3 razy dziennie po 4 krople na miodzie. Pomaga również przy kaszlu i przeziębieniu, zapaleniu zatok, nieżycie nosa.

Można łączyć z olejkiem cedrowym, pichtowym, cyprysowym oraz z prawdziwym srebrem koloidalnym (krople, syrop) w infekcjach opornych na antybiotyki.

Wymieszany z olejkiem herbacianym lub sandałowym 1:1: przy zwalczaniu nieprzyjemnego zapachu potu; do wcierania przeciwko grzybicom i roztoczom, dla odpędzania uporczywych owadów. Do smarowania wyprysków i ukąszeń owadzich/roztoczowych. Do kąpieli przy chorobach skóry i stanach stresowych, schorzeniach układu moczowego i oddechowego.

Do nacierania ze spirytusem (olejek wymieszać ze spirytusem) w miejsca reumatycznie i artretycznie zmienione, opuchnięte, o słabym krążeniu krwi i limfy.

Olejek lawendowy wcierany w skórę po kąpieli zapobiega cellulitis i rozstępom. Warto go w tym celu łączyć z olejkiem cedrowym.

Spirytusem salicylowym z dodatkiem 0,2% olejku eterycznego lawendowego i 0,2% olejku herbacianego można przemywać skórę trądzikową, skłonną do ropnych zmian i łojotoku.

 

Napar z kwiatów lawendy sporządzony z 1 łyżki surowca na 1 szklankę wrzącej wody lub mleka pic 2-3 razy dziennie po 100-200 ml, lub 1 szklankę na noc, jako środek pomagający w zaśnięciu.

Nalewkę Tinctura Lavandulae 1:3 przyjmować 2-3 razy dziennie po 1 łyżeczce. Podobnie dawkować intrakt sporządzony ze świeżego rozdrobnionego surowca.

 

Naparu z lawendy i olejku można używać do kąpieli odprężających.

 

Przeciwwskazania: olejku lawendowego i nalewki lawendowej nie podawać kobietom ciężarnym. W razie potrzeby mogą stosować napar. 

 

źródło: dr. H. Różański

  • Thanks! 5
Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...

Ja kwiatów lawendy w celach leczniczych nie używałam. Wiem, że są świetne do szaf, regałów, szuflad, zwłaszcza tych rzadko otwieranych oraz do wywabiania smrodków, w tym z mebli tapicerowanych i dywanów, co dla mnie jest ważne, bo mam obrażalskiego kota. Kto ma kota ten wie o co chodzi :D olejek lawendowy też jest tu dobry. Olejek jest też dobry do odświeżenia kibelka czy mycia podłóg, albo do prania i płukania, także w mieszance z zapachami cytrusowymi.

W celach leczniczych jak najbardziej jest przydatny, przy przeziębieniach i grypach,przy katarze  a jeszcze lepiej działa z jodłą, sosną, tymiankiem czy eukaliptusem albo olejkiem z drzewka herbacianego.

  • Like 2
  • Thanks! 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych.