Skocz do zawartości

Nosić go?


AnaKarina

Rekomendowane odpowiedzi

A jak inni Ci powiedzą, ze fajnie będziesz wyglądała pół łysa z zielonymi włosami - pójdziesz do fryzjera?

Jesli czujesz potrzebę noszenia go - noś.

 

A pytanie - oczyściłaś go wcześniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No najlepiej papierem ściernym...

 

Sam pentagram przecież jest symbolem jak najbardziej z pochodzenia chrześcijańskim - symbolizuje pięć ran Chrystusa. I ten odwrócony w symbolice chrześcijańskiej też jak najbardziej był obecny, dopóki nie capnął go były ksiądz pan La Vey i nie przerobił na znak szatański. Na dowód:

Pentagramm_Marktkirche.jpg

Sam w sobie nie ma żadnej mocy ani znaczenia, będzie miał tylko takie, jakie mu sama nadasz. Chcesz - noś, nie chcesz - wyrzuć. Natomiast bajki o oczyszczaniu to... tylko bajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pentagram pojawiał się wcześniej u "wyznawców" idealizmu platońskiego i samego Platona.

 

U samego Platona przedstawiał ideę żywiołów. (Znaną współcześnie całkiem dobrze, wykorzystaną przez Zakon Złotego Brzasku)

 

U "wyznawców" Platona był używany jako symbol identyfikujący członków grupy.

 

Więc pytanie kiedy pentagram stał się symbolem pięciu ran Jezusa? ;p Bo chrześcijańskiego pochodzenia, to on nie ma ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam weźmy pod uwagę, ze chrześcijanie wiele rzeczy 'ściągają' z innych wierzeń, religii, systemów więc na pewno ideologie kiedyś tam dorobili i przypisaliby sobie, gdyby nie odwrócenie gwiazdeczki przez Pana La Vey ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam weźmy pod uwagę, ze chrześcijanie wiele rzeczy 'ściągają' z innych wierzeń, religii, systemów więc na pewno ideologie kiedyś tam dorobili i przypisaliby sobie, gdyby nie odwrócenie gwiazdeczki przez Pana La Vey ;)

 

Ameryki nie odkrywasz. Pytanie tylko kiedy i jak zaadaptowali go Chrześcijanie do pięciu ran Jezusa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ameryki nie odkrywasz. Pytanie tylko kiedy i jak zaadaptowali go Chrześcijanie do pięciu ran Jezusa :)

mozliwe ze rozokrzyzowcy ale to wolny strzal ;)

 

ps

Lectorium Rosicrucianum wydaje periodyk 'Pentagram' ktory bez przerwy kreci sie kolo Jezusa

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozliwe ze rozokrzyzowcy ale to wolny strzal ;)

 

Na naszej kochanej wikipedii PL znalazłem wzmiankę, że pierwsze grupy chrześcijan go tak używali. Zerknąłem z ciekawości do zakładki dyskusje, a tam zakwestionowali owe zastosowanie. Nie znaleźli źródeł, które by to oficjalnie potwierdziły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pentagram pojawiał się wcześniej u "wyznawców" idealizmu platońskiego i samego Platona.

 

Wcześniej byli jeszcze Sumerowie.

 

Na naszej kochanej wikipedii PL znalazłem wzmiankę, że pierwsze grupy chrześcijan go tak używali. Zerknąłem z ciekawości do zakładki dyskusje, a tam zakwestionowali owe zastosowanie. Nie znaleźli źródeł, które by to oficjalnie potwierdziły :)

 

Dowody są jak najbardziej, sęk w tym, że dotyczą okresu o wiele bardziej późniejszego niż pierwsi chrześcijanie ;)

 

Przekonanie, że pierwsi chrzescijanie tak postrzegali pentagram można znaleźć w wielu źródłach, niekoniecznie ezomezo, więc jakieś podstawy ku temu być muszą - być może są to po prostu spekulacje. Jak wiadomo początkowo chrześcijanie nie używali krzyża jako swojego symbolu (krzyż miał być pośmiewiskiem dla pogan i zgorszeniem dla Żydów), woleli np. rybę. Być może oprócz ryby był też pentagram (wszak Żydzi go używali, wiązano go np. z Jerozolimą), ale dowodów na to za wiele nie ma.

 

EDIT: zapomniałem dopisać, że pentagram dla chrześcijan byl nie tylko symbolem pięciu ran Jezusa - wiązano go także z 5 cnotami, 5 zmysłami, a nawet 5 tajemnicami radosnymi różańca.

Edytowane przez Seid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie ma chrześcijańskiego pochodzenia. Szkoda, że forum neopoganstwo.pl nie żyje, bo tam na jakieś 3 strony a4 z osiem lat temu walnęłam byłam wielki post o pochodzeniu pentagramu i zmianach jego symboliki na przestrzeni historii - od głębokiej starożytności do czasów współczesnych.

 

Moja uwaga miała być prztyczkiem w kierunku "uważaj, bo cię opęta".

 

A co do oczyszczania - ok - ale poproszę o twarde dowody na to, że materiał, z którego zrobiony jest pentagram (bo przecież nie sam jego kształt - to już byłaby bujda lepsza niż całą ezoteryka, która na bujdach przecież stoi) przenosi jakieś "energie" poprzednich właścicieli - i najlepiej specyfikację ile, w jakim stopniu i sposobów "czyszczenia" w zależności od materiału. Tudzież wyjaśnienie czym jest ta "energia" i jak można ją zmierzyć albo zbadać.

 

Bo mam wrażenie, że osoby mówiące o "energiach" i "oczyszczaniu" same nie wiedzą o czym mówią - zwykle gdy pociągnie się je za język kompletnie brak im argumentów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seid opisz proszę szerzej symbolikę pentagramu i czego tam się dokopales:)

 

Bylico Ty również moglabys coś więcej opisać o historii pentagramu jeśli będzie Ci się oczywiście chciało:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pics.tinypic.pl/i/00448/awi1ptnbt6ak.jpg

http://files.tinypic.pl/i/00448/5ck30rkgfd7l.jpg

 

Opis tarczy Gawaina, na której znajdował się pentagram i jego symbolika znajduje się w zwrotkach 27 i 28.

 

Opis pochodzi ze średniowiecznego poematu "Pan Gawen i Zielony Rycerz". Pochodzi on z manuskryptu oznaczonego jako “Cotton Nero A.x” (to specyficzne oznaczenie Cottonian Library). Manuskrypt jest datowany na rok 1400. Wieku samego poematu nie da się dokładnie ustalić, bo nie wiadomo kiedy powstał i ile razy był przepisany zanim stworzono tą konkretną kopię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...