Jump to content
PolskiTraper

Talizman ludów syberii

Recommended Posts

PolskiTraper

Witam. Poszukuję amuletów, talizmanów (najlepiej na szyję) pierwotnych ludów syberii jak np. Czukczowie, Ewenkowie. Czy ktoś wie gdzie takowe mogę kupić ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bies

Zdaje się, że jest pewien problem. Mianowicie "pierwotnych" już nie ma.

W sumie od początku była to jedna z słabo trafionych kategorii - pierwotność.

 

A jeśli o Czukczów, Ewenków, Jakutów, Buriatów czy innych tamtejszych chodzi, to można powiedzieć, że:

1. Coraz mniej jest w nich takiej orygialnej tubylczości. Globalizacja w wersji post-soviet generalnie i przyjmowanie wzorców z ruskiego zachodu.

2. Jeśli chcesz od tych ludów głupiego wisiorka, to wpisz sobie w google grafikę "wisiorek pierwotnych" albo inną bzdurę. Następnie uwierz w to, co ci wyskoczy, jeśli będzie w jakimś sklepie, to sobie kup i bądź sobie płytkim ezo-ludkiem z wisiorkiem. Jak nie będzie, to zrób i mów sobie, że jesteś uber pro szamanem.

Jeśli to coś więcej niż naiwne przekonanie, że każdy Ewenk jest pierwotnym mędrcem z pełną skrzynią super talizmanów, to polecam zacząć się uczyć języka rosyjskiego, dowiadywać się o ludziach z Syberii, którzy przyjechali sobie do Polski albo o naukowcach, którzy bywają tam i badają kulturę tych ludzi (może z kimś konkretnym uda Ci się pogadać...), następnie spróbować na podstawie kilkunastu opracowań, najlepiej dobrych, naukowych, rozkminić, o co może w życiu takiemu Tunguzowi biegać. A gdy uznasz, że trochę to czujesz, że od biedy się z żywym 'egzemplarzem' dogadasz i że masz dość środków finansowych i urlopu w pracy, wybierz się tam i skonfrontuj swoje przeświadczenia z rzeczywistością. Może wtedy jakiś dziadek stwierdzi, żeś pocieszny dzieciak (a miej i 50 lat, i tak może to wówczas stwierdzić ;) ) i da Ci broszkę, paciorki albo wisiorek, który okaże się dla Ciebie być najlepszym talizmanem.

Edited by Bies
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
bylica

Oni generalnie nie mają po prostu "talizmanów" czyli konkretnej formy wisiorka, jakiegoś wzoru stylistycznego. Działają rozsądnie i dla nich talizmanem czy amuletem może być cokolwiek. Taki przedmiot miejscowi szamani robią "pod osobę" i cel, jakiemu ma służyć. Dużym szacunkiem darzą kości mamutów, bo gdzieniegdzie wciąż niektórzy wierzą w to, że mamuty żyją współcześnie i przemierzają Syberię podziemnymi drogami (co ślicznie wykorzystał fabularnie Dukaj w "Lodzie").

 

Chcesz oryginalny syberyjski amulet? Pojedź na Syberię, to nie jest nierealne. Nawet biura podróży organizujące wyprawy aktywnej turystyki mają Syberię i różne jej dzikie miejsca w swojej ofercie - jeśli ktoś nie ma odwagi by wybrać się tam samodzielnie. W Polsce dostaniesz tylko raczej wszelkie podróby, pełne ezoterycznego kitu w opisach, a pozbawione jakiejkolwiek wartości. Poza zapewne wysoką ceną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...