Jump to content

Białe i Czarne Damy


Guest winteer

Recommended Posts

Guest winteer

W zamkach lub dworach w Europie ukazują się często Białe i Czarne Damy.

To duchy szlachetnie urodzonych kobiet, które popełniły samobójstwo lub poniosły śmierć w tragicznych okolicznościach i nie potrafią się z tym pogodzić.

We Francji Białe Damy odznaczają się niezwykłą urodą i pojawiają się często w pobliżu mostów.

Wg starej legendy bowem młode jkkobiety składano niegdyś w ofierze bóstwom rzecznym, aby je obłaskawić i móc bezpiecznie przeprawić się przez wodę.

W Wielkiej Brytanii Białe Damy błądzą po korytarzachstarych pałaców, niekiedy trzymając w dłoniach puchary wypełnione trucizną. W Polsce przechadzają się nocą po zamkowych murach, krużgankach i basztach, bezszelestnie przemykając przez puste sale balowe lub wyłaniają się ze studni na zamkowych dziedzińcach.

Link to comment
Share on other sites

Guest winteer

Afryty

 

Wedle wierzeń arabskich są to duchy ofiar morderstw. Po nagłej i okrutnej śmierci powracają na ziemię w poszukiwaniu zemsty.

Zgodnie ze starymi podaniami afryt powstaje z krwi zamordowanego, podnosząc się jak smużka dymu z każdej kropli, która padnie na ziemię. Duchy te mogą być niebezpieczne. Podobno jedynym sposobem obrony przed nimi jest wbicie w ziemię, w miejscu zbrodni, nieużywanego gwoździa.

Link to comment
Share on other sites

Guest winteer

Zmory

 

Zmory mają postać wysokich kobiet o nienaturalnie długich nogach. Przez ich niemal przeźroczyste ciała widać wszystkie kości. W nocy siadają okrakiem na piersi śniącego i duszą go. Dociskając ciało, powodują uderzenie krwi do głowy, a następnie, gdy krew zacznie wypływać przez nos, wysysają ją. Ofiary zmór, w przeciwieństwie do osób zaatakowanych przez wampiry, nie umierają, ani same nie zamieniają się w potwory. Tracą jedynie siły, głośno jęcząc przez sen i oblewają się zimnym potem.

Na wsiach pojawiają się także zmory końskie i bydlęce, które męcżą nocami zwierzęta i sprowadzają na nie pomór.

Link to comment
Share on other sites

Guest winteer

Ogary piekielne

 

To sfory psów, pojawiające się z nikąd jako przeraźliwie wyjące widma. Każdy, kto ujrzał lub nawet usłyszał ich wycie, może się spodziewać rychłej śmierci. czasem ogary piekielne ukazują się jako bezgłowe stworzenia.

Link to comment
Share on other sites

Guest winteer

Jeźdzcy bez głowy

 

W niemieckich lasach oraz na bezdrożach Skandynawii spotkać można po zmroku szaleńczo galopującuch po ziemi lub w powietrzu jeźdźców bez głów. Niektórzy uważają ich za niosących śmierć myśliwych boga wojny. Wraz z nimi podróżują dusze zmarłych, które nie zaznały spokoju po śmierci.

Link to comment
Share on other sites

Guest winteer

Strzygi

 

Zjawy te ukazują się zawsze pod postaciąobrzydliwych stworów z płonącymi oczami i ostrymi kłami. W dzień śpią w starych grobowcach a nocą straszą ludzi i gryzą ich. WG legendy strzygami po śmierci zostawały noworodki, które urodziły się zębami lub osoby, którym za życia wyrosły dwa rzędy zębów.

Link to comment
Share on other sites

Guest winteer

Topielce

 

W polskich rzekach a czasem na bagnach żyją topielce. Najczęściej zostają nimi ludzie, którzyponieśli śmierś przez utonięcie (zwłaszcza jeśli to było samobójstwo) lub nieślubne, bez chrztu utopione dzieci. Topielce mają siną lun zielonkawą skórę, wodorosty we włosach oraz wielkie odstające uszy. Niekiedy też przybierają postać pięknej młodej dziewczyny. Niezaleznie od wyglądu, zawsze jednak ma na celu wciągnięcie ludzi w głębinę.

Link to comment
Share on other sites

Guest winteer

Sobowtóry

 

Duchy do złudzenia przypominające ludzi, którzy jeszcze żyją. Pojawiają się niedługo przed śmiercią swego pierwowzoru, niekiedy w kilku miejscach jednocześnie. Jeśli więc kiedyś zobaczysz znajomą osobę, która rozpływa się w tłumie, a Ty wiesz że wogóle nie powinno jej tam być (bo np. leży w szpitalu), postaraj się z nią jak najszynciej skontaktowć. Być może zdążysz jeszcze ostrzec ją pzred najgorszym.

Link to comment
Share on other sites

Guest winteer

Baka

 

Haitańskie słowo baka oznacza widmo, które wraca po śmierci na ziemię, by żywić się ludzkim mięsem. Legenda głosi, że ludzie mający stać się takimi demonami, należą za życia do tajnego stowarzyszenia, które ich uczy, jak się zachować po śmierci. W świecie ąrabskim odpowiednikiem krwiożerczej baki jest gul.

Link to comment
Share on other sites

Guest winteer

Ankou

 

Inaczej stróż cmentarza - duch opiekujący się miejscami pochówków. Legendy o nich są znane w całej Europie. Ich źródeł upatruje się w przedchrześcijańskich praktykach, podczas których w pierwszym grobie nowego cmentarza grzebano żywcem jakiegoś nieszczęsnika. Miał on odstraszać każdego, kto chciałby zakłócić spokój spoczywającym obok zmarłym. We Francji ankou ma postać mężczyzny-kostuchy, który ciągnie w wózku dusze zmarłych. Pojawienie się tej postaci symbolisuje nadchodzącą śmierć. W Wielkiej Brytanii do dzis wierzy się, że ankou przyprawia ludzi o dreszcz, który nagle przebiega po plecach. Również na naszych cmentarzach się niekiedy ujrzeć samorne, siedzące przy grobach postacie, które, gdy podejdzie się wystarczająco blisko, w niewytłumaczalny sposób znikają...

Link to comment
Share on other sites

Guest winteer

Efemerydy

 

Bywa że ludzie za życia nie zdążą załatwić wszystkich swoich spraw, przekazać ważnych informacji, dotrzymać obietnicy, wyznać skrywane uczucia. Wówczas nie mogąc zaznać spokoju w zaświatach, pojawiają się na Ziemi jako duchy efemerydy. Gdy wypełnią swoją misję, odchodzą na zawsze.

Pamiętacie film "Uwierz w ducha" z P. Swayze i D. Moore?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...