Jump to content
serce26

"Archetypy Tarota" A.A. Chrzanowska

Recommended Posts

serce26

"Archetypy Tarota" Alla Alicja Chrzanowska

 

resize?img=http%3A%2F%2F10.193.20.130%2FimagesNEW%2F4ae%2F47c%2F24f%2Fef7%2Fedd%2Fe89%2Fd5d%2F0bc153e0b622c8eb26626153b32fec4e271de251945&type=big

 

Dzięki współpracy Ezoforum z wydawnictwem Ars Scripti 2 (As2.pl) miałam okazję przeczytać książkę Alli Alicji Chrzanowskiej "Archetypy Tarota".

Jest to książka o rozmiarach tradycyjnych książek , które zawierają nasze domowe biblioteki, dość obszerna posiadająca 210 stron, miękka oprawka.

Na samym początku książki spotykamy się z wprowadzeniem , pozwolę sobie tutaj umieścić fragment wprowadzenia do Archetypów Tarota :

"Tarot- niezwykły wielopoziomowy system symboli opowiadający o człowieku i jego życiu. System głębszy niż wydaję się zwykłym "zjadaczom chleba",

oparty na archetypowych znaczeniach kart Wielkich Arkanów. To właśnie archetypy, które są wpisane w symbolikę danej karty, a jednocześnie funkcjonują w podświadomości zborowej i indywidualnej , pozwalają prognozować bieg wydarzeń, przewidywać to , co nastąpi w przyszłości, ujawniać głęboko ukryte kompleksy i znajdywać rozwiązanie złożonych i męczących problemów". Czym są archetypy ? autorka również wypowiada się w sposób szczegółowy i wyczerpujący na ten temat, po czym przystępuję do opisania archetypów Arkan Wielkich poczynając od Głupca(o) a kończąc na karcie Świat(XXI).

Każda karta jest opisana w pozycji prostej jak i odwróconej np, Głupiec pozycja prosta(Boże dziecko, Niewinny) pozycja odwrócona (Sierota, błazen, cwaniak).A.A. Chrzanowska pisała w sposób bardzo przejrzysty zaciekawiając przy tym czytelnika. Pod opisem każdej z kart jest dołączona informacja

o aspekcie psychologicznym archetypu ( na przykładzie karty Głupca ;beztroska, radość życia, zachwyt nad pięknem świata) oraz o aspekcie prognostycznym archetypu. (skłonność rozpoczynania nowych spraw, dążenie do zabawy). Autorka nawiązała także do wzorców literackich oraz mitologicznych danej karty. Bardzo ciekawym elementem książki są zawarte w niej rozkłady dotyczące każdej z kart np, "Jeśli chcesz zrozumieć w jaki sposób funkcjonuje w Tobie archetyp Głupca zrób poniższy rozkład...". Na zakończenie książki A.A Chrzanowska pokusiła się o zamieszczenie informacji dotyczącej etyki pracy każdego tarocisty.

Książka ogółem podobała mi się jedynie co w niej mi zabrakło to również tak klarownego opisu Małych Arkanów.

"Archetypy Tarota" oceniam 8/10

Pozdrawiam

serce26

Edited by zoska1977

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trida

Z tego, co wiem, Pani Chrzanowska podawała również dość nietypowe znaczenia niektórych kart, przy których cześć ludzi czytając pukała się w głowę a gdy sami mieli okazję zrobić jeden czy dwa rozkłady -supraise - znaczenie, które podała Pani ACh jest bardzo trafne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
slawa

Ja osobiscie posiadam te ksiazke i jestem

z niej bardzo zadowolona.Pozatym ksiazka

jest ilustrowana kartami Tarota,ktore sa

rezultatem wspolpracy A.A.Chrzanowskiej

i jej uczennicy Aliny Konwinskiej o tytule

Tarot Swietlistej Drogi-ktory osobiscie

bardzo lubie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Auegamma

Witam,

 

zainwestuj w kartę biblioteczną i zanim kupisz, sprawdź osobiście :) Wiedza zawarta w książce nie zmienia się w zależności od tego skąd pochodzi dana książka, jeżeli się spodoba / sprawdzi to niech zagości na półce biblioteczki na stałe, jeżeli się nie spodoba, to wydało się kasę jedynie na kartę biblioteczną oszczędzając na książce :)

 

Pozdrawiam i powodzenia :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...