Skocz do zawartości

Jaki typ medytacji stosujecie


mistrz-zen

Rekomendowane odpowiedzi

jak długo medytujecie i na czym ona polega.Czy moglibvście się podzielić tą wiedzą. Bo narazie stosuje tylko jeden typ medytacji, polegająca na skupieniu się na oddechu, ale czuję jakiś niedosyt i chciałbym spróbować także innych metod medytacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Ja zacząłem medytować w tym roku i też po kilku medytacjach oddechu chciałem spróbować czegoś innego, ale stwierdziłem że najlepiej jest najpierw dobrze opanować podstawową technikę (na oddech). Cały przyszły rok mam zamiar stosować tylko medytację oddechu. W końcu nigdzie mi się nie spieszy :bla:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Medytujesz tak długo jak potrzebujesz...nie ma jakiejś magicznej granicy czasu która sprawia, że medytacja jest "skuteczna". Medytacja zresztą nigdy nie jest skuteczna czy nie skuteczna, ona po prostu jest. To tak jak z oddychaniem. Niby nic Ci ono nie daje ale jednak ciężko bez niego żyć :)

 

Co do "znudzenia się" medytacją oddechu to proponuje się zastanowić czego w zasadzie oczekujemy od medytacji. Jeśli okaże się, że oczekujemy czegokolwiek to wpadliśmy w pułapkę europejskiego myślenia typowego konsumpcjonisty. "Jak coś robię to chcę mieć tego efekty". Błąd. Efekty pojawią się niejako obok, jako całkiem uboczne skutki medytacji i będą takie albo inne ale...nie one są naszym celem. Medytacja nie ma nas uspokajać czy wyciszać. Nie uczy nas koncentracji, lewitacji czy innych ...acji :P Jeśli takie efekty się pojawią to jest to, że posłużę się wcześniejszym przykładem oddychania, jak uczucie świeżości po wciągnięciu w płuca haustu świeżego górskiego powietrza. Niby fajnie i przyjemnie ale przecież nie o to chodzi prawda :)

 

Co do innych typów medytacji to istnieją wszelkiego rodzaju medytację wizualizacyjne ( Oczyszczającego światła na przykład), Medytacja płynących myśli ( pozwalasz myślą płynąć swobodnie ale nie doświadczasz ich patrząc na wszystko z boku), Pustego umysłu ( wspomniał o niej Cosumo ) czy Medytacja Stop ( polega na przerwaniu normalnych codziennych zajęć i doświadczeniu wszystkiego co nas otacza wszystkimi dostępnymi zmysłami bez oceniania tego czy nazywania . Taki umysł jak lustro :) )

Jak więc widzisz jest w czym wybierać. Znajdź to w czy będziesz czół się najlepiej i praktykuj :) Powodzenia :)

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...