Jump to content
OazaSpokoju

Okno

Recommended Posts

OazaSpokoju

Scena widziana przez okno

 

Okna są dwukierunkowe, ich funkcje przeciwstawiają się sobie. Okno pozwala ci wyjrzeć na zewnątrz, ale jednocześnie chroni cię od niebezpieczeństw jakie czekałyby tam na ciebie. Pomyśl o śniegu padającym za szybą. Dla ciebie jest piękny, bo możesz podziwiać wrażenia estetyczne, nie odczuwając nieprzyjemności zimna. W tym sensie okno jest granicą pomiędzy dwoma światami. Śniąc oglądanie jakiejś sceny przez okno nie jesteś jej uczestnikiem, ale obserwatorem. Umysł pokazuje ci ją, jako wiadomość skierowaną do ciebie. Tak jakby pokazywał ci to w telewizorze, albo na obrazku.

 

Oglądanie przez okno scen, w których chciałbyś brać udział, albo w które jesteś emocjonalnie zaangażowany oznacza, że coś na jawie izoluje cię od prawdziwego życia. Wielu ludzi żyje niczym reporterzy, pokazujący dzielnice nędzy, ale nigdy nie czujący prawdziwego głodu. Zastanów się, czy nie masz podobnie, czy nie żyjesz pod kloszem, albo nie liżesz lizaka przez szybkę podczas kiedy życie toczy się poza tobą.

 

Rozmiar okien, okna zamknięte vs otwarte

 

Okna są oczyma domu, tak jak oczy są oknami duszy. Dom we śnie jest umysłem, więc senne okna są twoimi oczyma otwartymi na świat. Jeżeli jesteś w domu/mieszkaniu gdzie okna są zasłonięte, widzisz zasunięte rolety, albo zamknięte okiennice, może to oznaczać, że z jakiegoś powodu nie chcesz widzieć pewnych kwestii na jawie. Być może czujesz, że to co się dzieje w otoczeniu ci zagraża. Być może nie lubisz ludzi i chętnie byś ich nie oglądał/oglądała. A może po prostu konkretna sytuacja wydaje się nieprzyjemna dla ciebie i zamykasz oczy.

Jeżeli przypadkowo słuchasz dźwięków dobiegających zza okiennic, ale nie widzisz co się dzieje możesz być oszukiwany i ktoś nie pokazuje ci pełnego obrazu sytuacji. Ale jeżeli podsłu****esz, może to świadczyć o poszukiwaniu w życiu kontroli nad innymi lub sobą

Duże okna, odsłonięte lub otwarte oznaczać mogą otwarcie na świat i poczucie bezpieczeństwa. Okna nienaturalnie małe to brak dostatecznego kontaktu z otoczeniem. Jeżeli dają mało światła i w pomieszczeniu jest ciemno może to być znakiem poczucia samotności i pojawiającej się potrzeby wyjścia do ludzi. Zamknięte, za ciasne żeby przez nie wyjść lub zakratowane okno może oznaczać poczucie zamknięcia, braku możliwości wycofania się z jakiejś sytuacji.

 

Dokąd prowadzą okna?

 

Okno wychodzące w miejsca nie pasujące do położenia domu (np. mieszkasz na Śląsku, śnisz o swoim domu, a okno wychodzi na morze) mogą oznaczać rozwinięta wyobraźnię, szerokie horyzonty myślowe i marzenia. Mogą również sugerować, że chętnie oderwalibyśmy się od rzeczywistości i uciekli gdzieś gdzie możemy odpocząć.

 

Okna rozbite/ rozbijane/ otwierane siłą

 

Jeżeli śnisz wiatr lub burzę otwierającą okno może to być znak kłopotów, od których nie da się uciec i trzeba stawić im czoło.

Wybite okno w starym domu, oznacza poczucie przemęczenia lub znudzenia. Brak sił do radzenia sobie z codziennymi problemami. Poczucie straty po utracie kogoś/czegoś bliskiego. Poczucie porzucenia.

Próby otwarcia okna, które stawia opór mogą symbolizować próbę poradzenia sobie i znalezienia wyjścia z trudnej sytuacji.

 

Mycie okien

 

Mycie okien zwykle odbywa się na wiosnę lub z okazji różnego rodzaju świąt. Dlatego często symbolizuje początek przemiany, rozpoczynania nowego etapu w życiu. Może też oznaczać porządkowanie swojego światopoglądu i próbę uzyskania jasnego wglądu w sytuację.

Share this post


Link to post
Share on other sites

×
×
  • Create New...