Skocz do zawartości

Kościół polskokatolicki


Aura

Rekomendowane odpowiedzi

Nauka Kościoła polskokatolickiego nie odbiega od wiary i tradycji Świętego Powszechnego i Apostolskiego Kościoła. W sprawowaniu tych świętych czynności posługuje się kalendarzem liturgicznym Rok liturgiczny|roku kościelnego.

Najwyższą cześć Kościół oddaje Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu.

Kościół oddaje cześć aniołom, apostołom, męczennikom i świętym, a wśród nich w szczególny sposób Maria z Nazaretu|Maryi Pannie.

Kościół uznaje tradycyjne 7 sakramentów, zgodnie z nauką kościoła katolickiego.

Eucharystia sprawowana jest pod dwiema postaciami: Ciała i Krwi Pańskiej. W Kościele Polskokatolickim są sprawowane dwie formy spowiedzi: indywidualna (uszna w konfesjonale) oraz ogólna (sprawowana bądź jako odrębny obrzęd przed ołtarzem, bądź w połączeniu z Mszą Świętą w części zwanej Spowiedzią Powszechną. Do spowiedzi indywidualnej są zobowiązane przystępować dzieci oraz młodzież do sakramentu bierzmowania.

Godłem Kościoła Polskokatolickiego w RP jest otwarta księga Ewangelii, wsparta o krzyż i palmę, na tle promieniującej tarczy słonecznej z napisem ''"Prawdą, Pracą, Walką"''.

Hymnem Kościoła Polskokatolickiego w RP jest pieśń: ''"Tyle lat, my, Ci o Panie"''.

Zniesiony jest też celibat.

Kościół polskokatolicki nie uznaje dogmatu o nieomylności papieża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Auro..., która kochasz Anioły...

Nie wygłupiaj się z tym przechodzeniem do Kościoła polskokatolickiego. Może nie wiesz, ale - ten tzw. "Kościół" w rzeczywistości nie jest "Kościołem". Jest to świecka instytucja powołana do życia w początku lat '50 ub.wieku przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa Publicznego (współczesna nazwa: Służba Bezpieczeństwa). W 1951r. komunistyczne władze powojennej Polski zaaresztowały, a następnie zamordowały zwierzchnika polskiej Misji Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w USA, Bp J.Padewskiego, a jego współpracowników skazały na kary śmierci i wieloletnich więzień za to, że Kościół ten nie chciał się podporządkować ich , narzuconej z Rosji, władzy, a jeden z kapłanów tego Kościoła, który uciekł komunistom przez Watykan do USA - ujawnił Zachodowi fakty dot. dokonanej przez Rosjan zbrodni na Polakach w Katyniu. Następnie władze utworzyły świecka instytucję (coś na kształt stowarzyszenia) i - tę komunistyczna instytucję nazwały właśnie: "Kościół polskokatolicki". Oddały tej instytucji cały zagarnięty Kościołowi Narodowemu majątek (wraz ze świątyniami i wiernymi...). Oczywiście instytucja ta od razu odcięła się od PNKK w USA, zerwała z nim więzi i - ogłosiła go: narzędziem amerykańskiego imperializmu... Kościół polskokatolicki był na usługach komunistów, wypełniał zadania zw. ze zwalczaniem Kościoła Rzymskokatolickiego i innych Kościołów. Komunistyczne władze wyznaczyły temu Kościołowi biskupa (osobę świecka) i - taki stan trwał przez kilkadziesiąt lat (trwa do dzisiaj... Ks. Wiktor Wysoczański, obecny zwierzchnik tzw. "Kościoła" polskokatolickiego nie ma ważnie udzielonych święceń biskupich (nie wybrał go na biskupa synod, ale - nakazały go wyświęcić komunistyczne służby...), a tym samym żadne sprawowane przez niego czynności kościelne, typu: święcenia kapłanów, bierzmowanie, nie są ważne!!!). Tak więc - Auro... powtórzę Ci jeszcze raz - lepiej daj sobie spokój z tym tzw. "Kościołem", bo - nie jest to żaden Kościół. Raczej już pozostań w Twoim dotychczasowym Kościele, albo - jeśli rzeczywiście chcesz iść w tym kierunku - przyjrzyj się raczej katolickiej Wspólnocie odradzającej się w Polsce Misji Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w USA i Kanadzie (legalnym przedstawicielstwem tego Kościoła jest obecnie: Polski Narodowy Katolicki Kościół w RP, którego Administrator urzęduje w Warszawie, przy ul. Modlińskiej 205 a (pnkk - AKTUALNE, E-mail: [email protected]). Pozdrawiam i - życzę Bożego Natchnienia przy podejmowaniu decyzji. :Chwała Bogu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Ja powiem tak: zbyt wiele poznałam faktów z historii by przyjąć dogmaty katolickie, polskokatolickie czy chrześcijańskie. Nie znaczy to, że bluzgam jadem na Kościół jako taki, ale nie odpowiada mi ich nauka, rytuały itp. Za dużo jest kłamstwa w dogmatach, zafałszowań i tuszowania w historii, a obecne nauki często nie mają wiele wspólnego z tym czego faktycznie nauczał Jezus.

 

zgadzam się z tym co napisałaś ,jest tak własnie jak mówisz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

No i poszłam, byłam - jest świetnie, inna atmosfera, można coś od siebie powiedzieć.

Msza taka sama jak w Kościele Rzymskokatolickim.

Nie za wiele rozmawiałam z księdzem (po świętach pogadam więcej) ale na tyle by wiedzieć, że ten człowiek mnie rozumie, a swoją drogą to bardzo miły, wesoły i otwarty człowiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taką atmosferę znajdziesz i w KRK czy PAKP jesli odpowiednio poszukasz.

Kościół polskokatolicki to taka sama grupa jak inne - są fajni ludzie, są też afery.

Byłam w Rzynsko i Polskokatolickim, a jak na razie umiem jeszcze odróżnić atmosferę dzielącą oba Kościoły i Ten znacznie bardziej mi odpowiada. (Wam nie musi), tam jest inna atmosfera, lub bardziej ściśle Pasterz, który prowadzim owieczki jest o Niebo lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...