Jump to content

Stellarium- program do obserwacji nieba

Kobalt60
 Share

Recommended Posts

Wnioskuje, że wśród astrologów są na bank miłośnicy obserwacji nocnego nieba.

Mam dla nich prezent od mojej skromnej osoby ;p

Stellarium

Jest to program komputerowy, który po podaniu naszych współrzędnych określa jakie gwiazdy możemy danego dnia na niebie obserwować. Oczywiście nie uwzględnia warunków pogodowych (niestety), oczywiście można powłączać etykietki planet, niektórych gwiazd, gwiazdozbiorów i satelitów. Można też oglądać hipotetyczne efekty obserwacji za pomocą teleskopów dostępnych zwykłemu śmiertelnikowi (można np dostrzec księżyce Jowisza Io i Europę).

Życzę owocnych obserwacji.

Mi się marzy aplikacja na tablety, która umożliwia identyfikacje obiektów widzianych na niebie. Sprzężony z aparatem, zaznaczasz 2-3 punkty orientacyjne na niebie i resztą zajmuje się oprogramowanie.

Taka rozszerzona rzeczywistość o elementy wirtualne ma już na zachodzie zastosowanie w medycynie (np przewidywanie na podstawie danych pacjenta, gdzie dokładnie umiejscowione będą poszczególne organy).

Ba! Coś na zasadzie skanera nieba. Myślę sobie, że blisko idei jest tzw Google Glass. Te okularki rozpoznająco-szpiegująco-fotografujące (chyba). Ale chyba nieba jeszcze nie opracowali.

Mi się marzy aplikacja na tablety, która umożliwia identyfikacje obiektów widzianych na niebie. Sprzężony z aparatem, zaznaczasz 2-3 punkty orientacyjne na niebie i resztą zajmuje się oprogramowanie.

Taka rozszerzona rzeczywistość o elementy wirtualne ma już na zachodzie zastosowanie w medycynie (np przewidywanie na podstawie danych pacjenta, gdzie dokładnie umiejscowione będą poszczególne organy).

Mhm google glass, to jedno z urządzeń działających na bazie rozszerzonej rzeczywistości. Zaczynają powstawać urządzenia, które rzucają obraz bezpośrednio na siatkówkę za pomocą trzech laserów (o podstawowych barwach). Ciekaw tylko jestem jak to się odbije na zdrowiu :)