Skocz do zawartości

Stellarium- program do obserwacji nieba


Kobalt60

Rekomendowane odpowiedzi

Wnioskuje, że wśród astrologów są na bank miłośnicy obserwacji nocnego nieba.

 

Mam dla nich prezent od mojej skromnej osoby ;p

 

Stellarium

 

Jest to program komputerowy, który po podaniu naszych współrzędnych określa jakie gwiazdy możemy danego dnia na niebie obserwować. Oczywiście nie uwzględnia warunków pogodowych (niestety), oczywiście można powłączać etykietki planet, niektórych gwiazd, gwiazdozbiorów i satelitów. Można też oglądać hipotetyczne efekty obserwacji za pomocą teleskopów dostępnych zwykłemu śmiertelnikowi (można np dostrzec księżyce Jowisza Io i Europę).

 

Życzę owocnych obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze. Mam nadzieję, że w erze informatyzacji za parę lat ściany w naszych mieszkaniach zmienią się w planetaria :)

 

A tutaj: Galeria zrzutów ekranu ze Stellarium , drugi obrazek od lewej na dole przedstawia też... Ziemię. Wcale nie taka super jasna z powierzchni Marsa :)

Edytowane przez Gwiazdologia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się marzy aplikacja na tablety, która umożliwia identyfikacje obiektów widzianych na niebie. Sprzężony z aparatem, zaznaczasz 2-3 punkty orientacyjne na niebie i resztą zajmuje się oprogramowanie.

 

Taka rozszerzona rzeczywistość o elementy wirtualne ma już na zachodzie zastosowanie w medycynie (np przewidywanie na podstawie danych pacjenta, gdzie dokładnie umiejscowione będą poszczególne organy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba! Coś na zasadzie skanera nieba. Myślę sobie, że blisko idei jest tzw Google Glass. Te okularki rozpoznająco-szpiegująco-fotografujące (chyba). Ale chyba nieba jeszcze nie opracowali.

 

 

Mi się marzy aplikacja na tablety, która umożliwia identyfikacje obiektów widzianych na niebie. Sprzężony z aparatem, zaznaczasz 2-3 punkty orientacyjne na niebie i resztą zajmuje się oprogramowanie.

 

Taka rozszerzona rzeczywistość o elementy wirtualne ma już na zachodzie zastosowanie w medycynie (np przewidywanie na podstawie danych pacjenta, gdzie dokładnie umiejscowione będą poszczególne organy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhm google glass, to jedno z urządzeń działających na bazie rozszerzonej rzeczywistości. Zaczynają powstawać urządzenia, które rzucają obraz bezpośrednio na siatkówkę za pomocą trzech laserów (o podstawowych barwach). Ciekaw tylko jestem jak to się odbije na zdrowiu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...