Skocz do zawartości

Medytacja rad


Zed

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

otóż od niedawna(2 tyg) postanowiłem wziąć się za medytacje, na start wziąłem polecaną przez wielu Vipassane. Ogólnie moja medytacja wygląda tak, że siadam na podłodze w pozycji zbliżonej do pół lotosu(według mnie jest świetna, plecy tak nie bolą) i staram się koncentrować na oddechu, ewentualnie na dźwiękach z otoczenia(śpiew ptaków,szum wiatru zza okna).

 

Przez pierwsze minuty medytacji skupiam się na oddechu a po jakimś czasie(paru min) umysł próbuje wejść(przynajmniej mam takie wrażenie) w głębszy stan i towarzyszą temu efekty uboczne - oczy zaczynają mi 'świrować', boleć, tak jakby wytrzeszczu dostaje przez co nie mogę się dłużej skupić i utrzymać w tym lepszym stanie, a gdy próbuje to opanować to wracam z powrotem to tego 'niższego poziomu', w którym dalej próbuje się skupić na oddechu i tak dalej, na tym poziomie też w głowie przeskakują często mi różne obrazy, a myśli w formie słownej już rzadziej.

 

Macie może jakieś porady jak utrzymać dłużej ten stan błogości? Może coś źle robie podczas medytacji? Podczas pierwszej medytacji towarzyszyły mi zawroty głowy(tak jakbym w pralce był, albo pijany) ale z biegem czasu przeszło, więc może to kwestia czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ,nauka medytacji to kwestia czasu i nie warto przywiązywać się podczas medytacji do stanu błogości (mozliwe popadanie w stany apatii w życiu ) Apatia (psychopatologia) co nie jest dobrym objawem ,jak również do negatywnych stanów (wydobywające się na powierzchnię świadomości stany i wizje z podświadomości ),trzeba mieć negatywny stosunek i nie przywiązywać się do nich ,które z czasem znikają ,jak przekonałeś się osobiście ,poprawna medytacja ,to dążenie i osiągnięcie stanu równowagi psychoemocjonalnej ,lub .Apatheia

Edytowane przez andros
  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...